rybník

Kdy vyrazit bruslit na rybník a neskončit pod ledem. Poradíme

Foto ber

I když současná kovidová situace uzavřela zimní stadiony, v Prostějově se bruslí. Třeba na rybníku v Drozdovicích.  Pokud ale nechcete spojit bruslení s nedobrovolným otužileckým koupáním, je záhodno dodržet pár pravidel.

Než se vydáte na led, mějte na paměti, že předtím by se měla teplota minimálně 5 dní vytrvale pohybovat pod –5°C.

I prostorově rozměrnějšího dospělce udrží led tlustý jen pár centimetrů, vy na něj ale s bruslemi naskočte nejdřív při 18centimetrové tloušťce (takový led už udrží i jedoucí osobní auto). Pokud se ale zeptáte hasičů, ti doporučí led silný nejméně 25 cm.

Nikdy nebruslete k místům s rozmrazovačem nebo s přítokem do rybníka či ke stavidlům. Na ledové ploše vidíte praskliny? Rovnou se otočte a běžte radši do kina.

Na rybníček ve Vrahovicích nezapomínáme, vzkazuje Magistrát

Foto ber

V roce 2018 město Prostějov odkoupilo za 100 tisíc korun od soukromé firmy 2 593 m2 metrů pozemku ve Vrahovicích. Součástí odkupu byl i rybník, který si následně propachtovaly Lesy města Prostějova. Ke slibované revitalizaci ale dosud nedošlo.

„Na rybníček ve Vrahovicích se zpracovává projektová dokumentace na jeho revitalizaci, jelikož samotné odtěžení sedimentu nic neřeší. Projektová dokumentace řeší i břehy, výpustní objekt dle podmínek dotačních titulů, ze kterých by se mohl rybníček následně revitalizovat,“ sdělila PvNovinkám vyjádření Odboru rozvoje a investic Magistrátu města Prostějova referentka Anna Kajlíková. (ber)

Krasický rybník. Poházené láhve od alkoholu i popelnice v něm

ilustrační foto

Tak si zpestřovaly volno partičky mladých lidí u krasického rybníka. Na nepořádek včetně popelnice vhozené do vodní nádrže si stěžovali lidé z okolí.

„Jsem rád, že jsem nebyl většinu víkendu doma, stačila mi jen v sobotu odpolední vycházka s návštěvou kolem břehu a bohužel jsem se styděl, co je dnešní mládež schopna udělat a zničit, přes den i v noci. Krasický rybník byl o víkendu také v obležení několika aut, která parkovala přímo na březích, parta mladíků si prý udělala parkoviště motorek u vpustě rybníka a spolujezdci mohli zapařit...,“ píše jeden ze stěžovatelů, který zaslal odboru správy a údržby majetku města také fotografie dokumentující stav kolem rybníka.

Stavební úpravy rybníka v Krasicích byly zahájeny

Foto MMP

Narušené břehy rybníka čeká úprava a zpevnění lomovým kamenem. Odstraňovat se například budou náletové dřeviny. Práce na revitalizaci rybníka ovšem mají zpoždění. Důvod vysvětlil první náměstek primátorka Zdeněk Fišer.

„Důvodem opožděného zahájení činností a následného menšího čerpání objemu finančních prostředků než se předpokládalo, byl výskyt zvláště chráněných živočichů v oblasti tohoto biotypu, kdy je podle zákona zakázáno škodlivě zasahovat do jejich přirozeného vývoje. Souběžně jsme proto do letošního roku přesunuli i provádění archeologického a autorského dozoru na investiční akci,“ uvedl Fišer.

Krasice bude zdobit parčík. U rybníka

ilustrační foto MMP

Dosud nevyužívané plochy v ulici Zahradní, v blízkosti rybníka v Krasicích, doplní zeleň. V rámci neustálé snahy o navyšování zeleně připravuje vedení města Prostějova v lokalitě odpočinkový parčík s menším dětským hřištěm.

„Plocha bude zatravněna a osázena zelení. Je zde vyšlapaná stezka pro pěší, kterou v projektu respektujeme, protože její trasa nejspíše lidem takto vyhovuje, jen jí dáme nový povrch,“ uvedl první náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Osvětlení na drozdovickém rybníku zapne led. Dvanácticentimetrový

ilustrační foto PvNovinky.cz

Pro ty, kdož využívají ledovou plochu drozdovického rybníka v Prostějově k bruslení, máme zprávu stran jeho osvětlení. Světla ledovou plochu hned tak neozáří. Led je totiž stále příliš slabý.

"Osvětlení ledové plochy spustíme v okamžiku, kdy síla ledu dosáhne dle doporučení hasičů dvanácti centimetrů," sdělil vedoucí Oddělení údržby majetku Odboru správy a údržby majetku města Jaroslav Chromek s tím, že tloušťka ledové kůry je denně kontrolována. "Chceme tímto způsobem zabránit tomu, aby lidi na led, který je slabý, nevstupovali. Tím, že bychom rozsvítili, bychom je mohli k takovým věcem navádět," dodal. I když bude osvětlení spuštěno, bruslení a pohyb po rybníku bude i nadále pouze na vlastní nebezpečí. (ber) 

OBRAZEM: Na rybník s opatrností!

Foto PvNovinky.cz

Před pár dny jsme na PvNovinkách přidali několik fotografií věnovaných zimním radovánkám na rybníce v Drozdovicích.

Dnes už by bruslaři měli být poněkud opatrnější, teplota vzduchu se vyšplhala ke dvěma stupňům nad nulou a s ní se tenčí ledový krunýř vodní plochy. Tak pozor, ať se koupete jen ve vlastní vaně! (red)

Stavební úpravy Krasického rybníka budou provádět Ekostavby Brno

Foto MMP

Rada města Prostějova má jasno v tom, která firma se pustí do úprav Krasického rybníka. Jako ekonomicky nejvhodnější vybrala ze sedmi oslovených firem nabídku společnosti Ekostavby Brno a.s. Předmětem plnění této veřejné zakázky je úprava hráze rybníka v Krasicích.

„Konkrétně jde o vysvahování a zpevnění břehů i hráze kamenným pohozem. Bude vybudována nová spodní výpusť s vypouštěcím potrubím, na přítoku budou vybourány a znovu vybudován vtokový objekt, rozdělovací šachta a čelo na výtoku propustku. Opravena bude také usazovací jímka a vyčištěna odpadová potrubí.

Oprava rybníka v Krasicích jde do druhého zadávacího řízení

ilustrační foto

Vybraný uchazeč na provedení stavebních prací na regeneraci rybníka v Krasicích neuzavřel smlouvu, a proto musela Rada města Prostějova zrušit své usnesení o uzavření Smlouvy o dílo na realizaci veřejné zakázky s názvem „Krasický rybník – provedení stavebních úprav“. Vybraná firma „AQUEKO, spol. s r.o., Velké Meziříčí – Lavičky“ od zakázky odstoupila a Rada města Prostějova schválila opakované zadávací řízení podlimitní veřejné zakázky.

„Základním hodnoticím kritériem je ekonomická výhodnost nabídky. Novou výzvu k podání nabídek zašleme desítce možných zájemců. Na financování části nákladů stavby nám byl dán příslib poskytnutí dotace Ministerstvem zemědělství ČR. Tyto finance by mohly pokrýt až osmdesát procent uznatelných nákladů,“ uvedl první náměstek primátorky Zdeněk Fišer. Regenerace rybníka má přinést nejen kompletní úpravu, ale také zajistit pro obyvatele relaxační zónu.

Chcete revitalizovat Krasický rybník? Přihlaste se do výběrového řízení

ilustrační foto MMP

Regeneraci Krasického rybníka a jeho okolí plánuje prostějovský magistrát již delší dobu. Měla začít letos na jaře, posunuly ji ale dotace. Město muselo vyhlásit nové výběrové řízení.

„Do prvního výběrového řízení se přihlásili čtyři uchazeči, jeden navíc nesplnil podmínky. Abychom dosáhli na dotace, museli jsme vyhlásit nové výběrové řízení, protože ze zákona musí být uchazečů pět,“ vysvětlil náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Náklady na revitalizaci podle jeho slov dosáhnou 3,5 milionu korun, dotace by mohla činit až 2 miliony. „Pokud vše dobře půjde, bude zahájena v polovině května a dokončena za 3,5 měsíce, tedy v září,“ dodal náměstek. (ber)