rybník

Vydali se pytlačit. Z městského rybníka vytahali kapry!

Foto Magistrát města Prostějova

V podvečer dne 14. května vyjížděli strážníci prověřit telefonické oznámení, týkající se skupinky mužů, která loví ryby v městském rybníku v Drozdovicích. Strážníci na místě zkontaktovali tři cizince ve věku 32, 36 a 39 let.

„Muži nejprve hlídce tvrdili, že zde pouze relaxují po práci, jakoukoli protiprávní činnost popřeli. Pod tíhou důkazů, které se strážníkům podařilo na místě zajistit, se všichni tři k neoprávněnému rybolovu přiznali. Opodál hlídka nalezla i igelitový pytel, ve kterém se nacházelo 15 ks ulovených ryb," sdělila PvNovinkám komisřka Tereza Greplová s tím, že svým jednáním se pánové dopustili přestupku proti zákonu o rybářství. Na místo se dostavil zástupce hospodáře, který vyčíslil způsobenou škodu na 1000 Kč a ulovené ryby si převzal.

Plaval v rybníce. Labutě ale nenadchl

Ilustrační foto ber

Návrat domů si chtěl nejspíše zpestřit čtyřiačtyřicetiletý muž ve čtvrtek ve večerních hodinách, když procházel se svojí přítelkyní okolo drozdovického rybníka. Teplé počasí v něm vzbudilo nápad, a tak se vsadil se svoji drahou polovičkou, že přeplave rybník.

Při plaveckém výletu provedl zastávku i u místní labutí rodinky. Strážníci provedenou kontrolou zjistili, že nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání a labutě nečekanou návštěvu přežili bez úhony. "Za přítomnosti hlídky muž z vody vylezl a bylo mu doporučeno, aby příště zvolil vhodnější místo ke koupání," doplnil komisař Petr Zapletal. (red)

Králem rybníku byl v Čechách pod Kosířem prohlášen sumec

Foto FB Zámek Čechy pod Kosířem

Sobotního výlovu zámeckého rybníku v Čechách pod Kosířem se ujali zkušení odborníci z Rybářství Tovačov.

V sítích uvázlo cca 400 kg ryb, z toho 200 kg plevelných karasů. Zbytek hlavně kapři, candáti, okoun. „Největší byl cca 170 cm dlouhý sumec, prohlášený za krále rybníku,“ uvedl kastelán Martin Váňa s tím, že karasi jdou do řeky, ostatní ryby byly přemístěny do jiných rybníků.

„Přes značné komplikace z důvodu zabahněného dna, a ne příliš přejícího počasí, se dílo podařilo, za což děkujeme hlavně tovačovským rybářům,“ konstatoval kastelán podle kterého zbývá zachránit zbývají škeble, na čemž již pracuje specializovaný odborník, a dvě želvy.

Tip na sobotu. Výlov rybníka v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem

Foto Čechy po Kosířem

Nenechte si ujít výlov zámeckého rybníku poprvé po téměř třiceti letech! Uskuteční se v sobotu 9. dubna od 6 hodin. Občerstvení je zajištěno!

Výlov bude proveden z pramic na podkladovou síť rybáři z Tovačova. „Důvodem je nutná revitalizace vodních ploch v zámeckém parku. Vzhledem ke stavu manipulační technologie a neznámým podmínkám omluvte případné nečekané změny,“ uvádí pořadatelé, Vlastivědné muzeum v Olomouci a Zámek Čechy pod Kosířem. (red)

Starý Prostějov. Drozdovický rybník

Foto archiv ber

Tato poměrně neznámá fotografie pochází zhruba ze 70. let minulého století.

Nabízí pohled na poněkud opomíjenou hráz rybníka, na které rostly mohutné vrby. Ty pamatuji... (ber)

Kdy vyrazit bruslit na rybník a neskončit pod ledem. Poradíme

Foto ber

I když současná kovidová situace uzavřela zimní stadiony, v Prostějově se bruslí. Třeba na rybníku v Drozdovicích.  Pokud ale nechcete spojit bruslení s nedobrovolným otužileckým koupáním, je záhodno dodržet pár pravidel.

Než se vydáte na led, mějte na paměti, že předtím by se měla teplota minimálně 5 dní vytrvale pohybovat pod –5°C.

I prostorově rozměrnějšího dospělce udrží led tlustý jen pár centimetrů, vy na něj ale s bruslemi naskočte nejdřív při 18centimetrové tloušťce (takový led už udrží i jedoucí osobní auto). Pokud se ale zeptáte hasičů, ti doporučí led silný nejméně 25 cm.

Nikdy nebruslete k místům s rozmrazovačem nebo s přítokem do rybníka či ke stavidlům. Na ledové ploše vidíte praskliny? Rovnou se otočte a běžte radši do kina.

Na rybníček ve Vrahovicích nezapomínáme, vzkazuje Magistrát

Foto ber

V roce 2018 město Prostějov odkoupilo za 100 tisíc korun od soukromé firmy 2 593 m2 metrů pozemku ve Vrahovicích. Součástí odkupu byl i rybník, který si následně propachtovaly Lesy města Prostějova. Ke slibované revitalizaci ale dosud nedošlo.

„Na rybníček ve Vrahovicích se zpracovává projektová dokumentace na jeho revitalizaci, jelikož samotné odtěžení sedimentu nic neřeší. Projektová dokumentace řeší i břehy, výpustní objekt dle podmínek dotačních titulů, ze kterých by se mohl rybníček následně revitalizovat,“ sdělila PvNovinkám vyjádření Odboru rozvoje a investic Magistrátu města Prostějova referentka Anna Kajlíková. (ber)

Krasický rybník. Poházené láhve od alkoholu i popelnice v něm

ilustrační foto

Tak si zpestřovaly volno partičky mladých lidí u krasického rybníka. Na nepořádek včetně popelnice vhozené do vodní nádrže si stěžovali lidé z okolí.

„Jsem rád, že jsem nebyl většinu víkendu doma, stačila mi jen v sobotu odpolední vycházka s návštěvou kolem břehu a bohužel jsem se styděl, co je dnešní mládež schopna udělat a zničit, přes den i v noci. Krasický rybník byl o víkendu také v obležení několika aut, která parkovala přímo na březích, parta mladíků si prý udělala parkoviště motorek u vpustě rybníka a spolujezdci mohli zapařit...,“ píše jeden ze stěžovatelů, který zaslal odboru správy a údržby majetku města také fotografie dokumentující stav kolem rybníka.

Stavební úpravy rybníka v Krasicích byly zahájeny

Foto MMP

Narušené břehy rybníka čeká úprava a zpevnění lomovým kamenem. Odstraňovat se například budou náletové dřeviny. Práce na revitalizaci rybníka ovšem mají zpoždění. Důvod vysvětlil první náměstek primátorka Zdeněk Fišer.

„Důvodem opožděného zahájení činností a následného menšího čerpání objemu finančních prostředků než se předpokládalo, byl výskyt zvláště chráněných živočichů v oblasti tohoto biotypu, kdy je podle zákona zakázáno škodlivě zasahovat do jejich přirozeného vývoje. Souběžně jsme proto do letošního roku přesunuli i provádění archeologického a autorského dozoru na investiční akci,“ uvedl Fišer.

Krasice bude zdobit parčík. U rybníka

ilustrační foto MMP

Dosud nevyužívané plochy v ulici Zahradní, v blízkosti rybníka v Krasicích, doplní zeleň. V rámci neustálé snahy o navyšování zeleně připravuje vedení města Prostějova v lokalitě odpočinkový parčík s menším dětským hřištěm.

„Plocha bude zatravněna a osázena zelení. Je zde vyšlapaná stezka pro pěší, kterou v projektu respektujeme, protože její trasa nejspíše lidem takto vyhovuje, jen jí dáme nový povrch,“ uvedl první náměstek primátorky Zdeněk Fišer.