rybník

Na drozdovickém rybníku uhynuly ryby

ilustrační foto ber

Podle sdělení jednatele Moravského rybářského svazu Prostějov se jedná o jarní virémii, případně bakteriální nebo plísňové onemocnění.

„Uvedená onemocnění se v přírodě zcela běžně vyskytují. Pokud nastanou nepříznivé podmínky, jako například rychlé oteplení, které nastalo v předešlých dnech, může docházet k úhynu oslabených ryb. Členové Moravského rybářského svazu situaci sledují a uhynulé ryby postupně odstraní," upřesňuje náměstkyně pro životní prostředí Marcela Župková. (red)

Nové informační tabule upozorňují na výskyt vodního ptactva

Foto Magistrát města Prostějova

Město Prostějov nechalo v okolí Drozdovického rybníka a v Kolářových sadech doplnit informační tabule vyzývajících občany, aby nekrmili vodní ptactvo a tabule upozorňující na výskyt vodního ptactva.

Důvody jsou zejména dva: jednak krmení vodního ptactva nevhodnými potravinami může vést až k jejich úhynu, jednak jde o upozornění majitelům psů, aby své mazlíčky měli pod dozorem a tito neohrozili vodní ptáky pohybující se v okolí rybníka a také na psí loučce určené pro venčení psů u mlýnského náhonu v Kolářových sadech. (red)

Labutí pár se vrátil domů

Foto ber

Ani loňská tragédie, při které přišel o všech pět potomků, neodradila labutí pár od návratu na drozdovický rybník. Jeho hladinu brázdí od začátku března.

Vloni rodiče přišli na základě otravy botulismem o tři labuťátka, zbývající dvě uštval v Kolářových sadech volně pobíhající pes. Doufejme, že letos se zadaří a všechny své děti odchovají bělostní ptačí elegáni v klidu a pohodě. K tomu mohou výrazně přispět i ti z nás, kdo se v okolí rybník pravidelně pohybují. „Opět připomínám, aby lidé vodní ptactvo nekrmili. Potravy mají všude dost a ta lidská jim vůbec nesvědčí. Navíc je třeba nechat ptáky v klidu v době hnízdění, takže si prosím odpusťte vstup do jejich těsné blízkosti.

Tip na víkend. Výlov Hradeckého rybníka v Tovačově

Foto ber

Tradiční výlov tovačovského Hradeckého rybníka se letos koná v sobotu 14. a neděli 15. října. Začátek výlovu bude v 8:30 hodin, po oba dny potrvá akce do 16 hodin.

 

V nabídce budou nejen živé ryby, ale i speciality z nich. Návštěvníci si budou moci pochutnat na rybích hranolkách, smažených rybách, pečeném kapru na cibuli, pstruhu na dva způsoby nebo uzeném tolstolobiku. Chybět nebudou ani ryby, opékané na kameni. Ryby z říjnového výlovu rybníka míří na stůl spotřebitelů, ale také do revírů rybářských svazů.

Doprovodný program nabídne tradiční jarmark, pouťové atrakce a také živou hudbu kapely Šediváci. Součástí akce je i každoroční možnost svézt se na výlov zvláštním vlakem Kroměřížské dráhy. (ber)

Jde o přestupek, vyhodnotili policisté smrt dvou labutích „dětí“

ilustrační foto pixabay.com

Ve věci případu úmrtí dvou labutích mláďat, ke kterému došlo v polovině července v Kolářových sadech v Prostějově, provedli policisté podle tiskové mluvčí Miluše Zajícové důkladné šetření a zajistili potřebnou dokumentaci. Na základě získaných materiálů se nepotvrdilo, že by byly naplněny znaky některého z trestných činů. Minulý týden předali příslušnému správnímu orgánu při Magistrátu města Prostějova spisový materiál k projednání přestupku, který rozhodne dle svých kompetencí.

Připomeňme okolnosti, za kterých přišla v pondělí 16. července dvě labutí mláďata o život. „Městská policie byla v pondělí odpoledne telefonicky upozorněna na incident v Kolářových sadech, kde měl volně pobíhající pes honit labutě. Po příjezdu na místo byla nalezena dvě uhynulá mláďata. Protože se jedná o neznámého pachatele, případ jsme předali Policii ČR,“ sdělil PvNovinkám ředitel Městské policie Prostějov Libor Šebestík.

Porušili vyhlášku města. Pili u rybníka

ilustrační foto městská policie

Minulou neděli v ranních hodinách si strážníci při kontrolní činnosti a dohledu na dodržování veřejného pořádku povšimli tří osob popíjejících plechovkové pivo v blízkosti městského rybníka, kde je městskou vyhláškou konzumace alkoholu zakázána.

Všichni pánové byli hlídkou na protiprávní jednání upozorněni. S jednatřicetiletým a třicetiletým mužem strážníci vyřešili přestupkové jednání uložením pokuty příkazem na místě. „Jednačtyřicetiletý muž s řešením přestupku namístě nesouhlasil. Jeho protiprávní jednání projedná příslušný správní orgán," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Vydali se pytlačit. Z městského rybníka vytahali kapry!

Foto Magistrát města Prostějova

V podvečer dne 14. května vyjížděli strážníci prověřit telefonické oznámení, týkající se skupinky mužů, která loví ryby v městském rybníku v Drozdovicích. Strážníci na místě zkontaktovali tři cizince ve věku 32, 36 a 39 let.

„Muži nejprve hlídce tvrdili, že zde pouze relaxují po práci, jakoukoli protiprávní činnost popřeli. Pod tíhou důkazů, které se strážníkům podařilo na místě zajistit, se všichni tři k neoprávněnému rybolovu přiznali. Opodál hlídka nalezla i igelitový pytel, ve kterém se nacházelo 15 ks ulovených ryb," sdělila PvNovinkám komisřka Tereza Greplová s tím, že svým jednáním se pánové dopustili přestupku proti zákonu o rybářství. Na místo se dostavil zástupce hospodáře, který vyčíslil způsobenou škodu na 1000 Kč a ulovené ryby si převzal.

Plaval v rybníce. Labutě ale nenadchl

Ilustrační foto ber

Návrat domů si chtěl nejspíše zpestřit čtyřiačtyřicetiletý muž ve čtvrtek ve večerních hodinách, když procházel se svojí přítelkyní okolo drozdovického rybníka. Teplé počasí v něm vzbudilo nápad, a tak se vsadil se svoji drahou polovičkou, že přeplave rybník.

Při plaveckém výletu provedl zastávku i u místní labutí rodinky. Strážníci provedenou kontrolou zjistili, že nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání a labutě nečekanou návštěvu přežili bez úhony. "Za přítomnosti hlídky muž z vody vylezl a bylo mu doporučeno, aby příště zvolil vhodnější místo ke koupání," doplnil komisař Petr Zapletal. (red)

Králem rybníku byl v Čechách pod Kosířem prohlášen sumec

Foto FB Zámek Čechy pod Kosířem

Sobotního výlovu zámeckého rybníku v Čechách pod Kosířem se ujali zkušení odborníci z Rybářství Tovačov.

V sítích uvázlo cca 400 kg ryb, z toho 200 kg plevelných karasů. Zbytek hlavně kapři, candáti, okoun. „Největší byl cca 170 cm dlouhý sumec, prohlášený za krále rybníku,“ uvedl kastelán Martin Váňa s tím, že karasi jdou do řeky, ostatní ryby byly přemístěny do jiných rybníků.

„Přes značné komplikace z důvodu zabahněného dna, a ne příliš přejícího počasí, se dílo podařilo, za což děkujeme hlavně tovačovským rybářům,“ konstatoval kastelán podle kterého zbývá zachránit zbývají škeble, na čemž již pracuje specializovaný odborník, a dvě želvy.

Tip na sobotu. Výlov rybníka v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem

Foto Čechy po Kosířem

Nenechte si ujít výlov zámeckého rybníku poprvé po téměř třiceti letech! Uskuteční se v sobotu 9. dubna od 6 hodin. Občerstvení je zajištěno!

Výlov bude proveden z pramic na podkladovou síť rybáři z Tovačova. „Důvodem je nutná revitalizace vodních ploch v zámeckém parku. Vzhledem ke stavu manipulační technologie a neznámým podmínkám omluvte případné nečekané změny,“ uvádí pořadatelé, Vlastivědné muzeum v Olomouci a Zámek Čechy pod Kosířem. (red)