Kolářovy sady

Knihobudka přišla o kus střechy

Foto ber

Při dnešní návštěvě knihobudek, kam PvNovinky pravidelně vozí knihy, nás nepotěšil stav budky v Kolářových sadech. Někdo na ní totiž poničil střechu.

Budka v Husově náměstí je naštěstí v pořádku. Možná i proto, že je více na očích.  Tak čtěte a bděte! (ber)

V sadech je k vidění ptačí náměstí

Foto ber

Jen kousek od knihobudky v Kolářových sadech v Prostějově je k vidění unikátní ptačí náměstí. 

Roztomilé budky a krmítko jsou vyrobeny z obalů od jídla. Doplňuje je i vysvětlující tabulka.

V Luhačovicích je v rámci Trasy ptačích budek v roce 2013 obnovil tamější okrašlovací spolek Calma. A teď jsou k vidění i v Prostějově. Přihlásí se autoři nápadu? (ber)

 

Těšte se na CITY PICNIC!

ilustrační foto plakát

Dne 3. srpna od 10 hodin budou Kolářovy sady v Prostějově patřit letnímu happeningu City Picnic. Deky, židličky, stolky, lehátka a slunečníky s sebou, čeká vás úžasný celodenní program. Zdarma!

K tanci, poslechu a rozjímání zahrají živě: Don Juan Disco (Brno), Tom Holič (Brno) a taktéž dýdžejové a pouštěči - Dirty Danzo (Prima Musica/Brno), Joshek (FESTIVAL ROSNIČKA Svitavy) a KLBCK DJ´S (Prostějov).

Doprovodný program tvoří celodenní performance a workshopy. CHAOSCOMPANY (Olomouc) Chaoscompany.art nabídne výtvarný workshop + street art a grafitti, žonglování + workshop, mega bubliny, akční divadlo – performance a malování na tělo.

Venku to již žije!

ilustrační foto čtenář

Jak je vidět z fotografií zaslaných do redakčního e-mailu, všichni se již nemohou dočkat jara. Oteplilo se a lidé začínají vyrážet do ulic, hrát do parku hry, setkávat se.

"Ač to ze zaslaných fotografií není až tak moc znát, Kolářovy sady se hemžily lidmi. Na dětském hřišti bylo úplně plno, lidé procházeli po pěšinách, na podiu seděli mladí, hráli hry, je jasné, že se všichni nemohou již tepla dočkat", napsal čtenář Honza k fotografiím. (red)

OBRAZEM: Kolářovy sady a blízké okolí fotoaparátem Jany Zaorálkové

Foto Jana Zaorálková

Krásné fotografie nám ze své včerejší procházky zaslala Jana Zaorálková. A je nač se dívat!

Byli jste též na procházce v Prostějově či blízkém okolí? Pošlete svá fota či je sdílejte na facebookové stránce Prostějovských novinek! (red)

Přijďte se bavit na další ročník soutěže ve vaření kotlíkových gulášů!

ilustrační foto internet

Loňský pilotní ročník soutěže ve vaření kotlíkových gulášů sklidil u prostějovské veřejnosti velmi kladný ohlas. Organizátoři proto chystají další setkání gulášových mágů. Uskuteční se 4. června od 13:00 hodin v Kolářových sadech v Prostějově. Dnes přinášíme „ochutnávku“ z pestrého programu.  

Festival pořádá Okrašlovací spolek Prostějova a majitel Maďarských specialit Jiří Petricius pod záštitou Zdravého města Prostějov.

OBRAZEM: Cyklostezka v Kolářových sadech roste před očima

Foto MMP

 

Obyvatelé města jistě sledují stavbu cyklotrasy, která povede Kolářovými sady, podél ulice Bohumíra Šmerala. Práce na její stavbě jsou v plném proudu a ke zprovoznění by mělo dojít počátkem září tohoto roku.

Budoucí trasa pro cyklisty už dostává svoji podobu. Stavbaři položili podkladní vrstvy stezky a vybudovali betonové mostky. Zbývá položit finální povrch stezky.

„Kolem bytové části je již povrch stezky vydlážděn zámkovou dlažbou. Kolářovými sady pak povede trasa s živičným povrchem,“ upřesnil náměstek primátora Zdeněk Fišer s tím, že se jedná o následné práce v propojení ulic Anenská a Krasická, po nedávném dokončení kruhové křižovatky.

V Kolářových sadech to dnes opravdu žije!

Foto PvNovinky.cz

 

Na obloze sice dnes občas převládají mráčky, ale i tak to Prostějovany láká ven. Dobře to je poznat například v Kolářových sadech, kde to dnes opravdu žije.

V permanenci není jen obvyklá dráha pro in-line bruslaře, ale také obě hřiště, jak to pro malé děti, tak to pro seniory. Zasportovat si ovšem přišli i další Prostějované. Na ploše před hvězdárnou lítá talíř zvaný frisbee, ale své nástroje zde také rozbalili také členové sportovní skupiny Workout Prostějov, která se zabývá posilováním vlastní tíhou těla. Na místo si přivezli vlasrní hrazdu a bradla. Kdo by se chtěl podívat na jejich silové umění, najde je opravdu jedoduše, protože si ke cvičení do Kolářových sadů přivezli také ozvučení a k výkonům je pozvbuzuje dynamická hudba.

Kácení v Kolářových sadech prosadila hvězdárna

ilustrační foto internet

 

Před několika dny rozvířilo hladinu veřejného mínění v Prostějově pokácení dvacítky vzrostlých stromů, které padly k zemi v Kolářových sadech. Na svědomí je má hvězdárna.

Koruny stromů totiž bránily v pozorování oblohy. "Výsadba byla provedena v roce 1984, kdy ji navrhla architektka ze Zlína, které pravděpodobně nikdo neřekl, co je to za objekt," uvedla Božena Černohousová, která na hvězdárně pracuje už od roku 1977. Zaměstnanci hvězdárny podle ní už tehdy upozorňovali, že výsadba stromů, které vyrostou do velké výšky, není v této lokalitě vhodná. Marně. Hvězdárna pak o povolení kácení usilovala několik let marně. Povedlo se až letos, kdy odstranění stromů schválil odbor rozvoje a investic magistrátu.

Nová webkamera nad Kolářovými sady!

ilustrační foto

 

Prostějovská Lidová hvězdárna má novou webkameru, zobrazující oblačnost s vyšším rozlišením, než má dosavadní kamera dostupná na jejich internetových stránkách. 

"Najdete ji prozatím pouze na adrese http://astro.aiu.fce.vutbr.cz/prostejov/ ," upozorňuje hvězdárna. Obraz se aktualizuje každých asi 12 sekund. Kamera míří na severo západo západ, odkud by měla zpravidla přicházet oblačnost. V levém spodním rohu je patrná větrná růžice ukazující aktuální směr větru. Zábradlí míří prakticky přesně na západ. Ikona Youtube vpravo nahoře, zpřístupňuje videa, s časosběrným záznamem z průběhu jednotlivých dní. (red)