Kolářovy sady

Discgolfové hřiště v Kolářových sadech bude otevřeno v úterý

ilustrační foto

Letošní první dokončenou realizací participativního rozpočtu z roku 2022 je právě dokončené discgolfové hřiště v Kolářových sadech. Jeho provoz bude oficiálně zahájen v úterý 27. září 2023.

„Připraven bude například výukový program pro žáky ZŠ Železného, který začne v 9:30 hodin. V 10:30 proběhne samotné slavnostní oficiální otevření hřiště a poté bude následovat druhý blok výukového programu pro žáky ZŠ Železného. Od 13:00 do 16:00 bude na místě stánek, kde budou organizátoři učit zájemce discgolf, budou půjčovat a případně i prodávat disky. Zároveň bude mít každý možnost vyzvednout si skórkartu a odehrát dvě kola průběžného turnaje s tím, že vyhlášení proběhne online po zadání všech výsledků,“ říká náměstek pro oblast školství Miloš Sklenka. (red)

OBRAZEM: Nezvalova Manon zářila v Kolářových sadech

Foto ber, Zdeněk Vystavěl

Nezapomenutelný kulturní zážitek si odnesli diváci ze čtvrtečního představení Moravského divadla Olomouc. Nezvalovu Manon Lescaut herci uvedli pod širým nebem, na pódiu v Kolářových sadech.

Nezvalovy poetické verše, hudba olomouckého rodáka Karla Plíhala a naivní, jiskřivá a vrtkavá Manon v podání Kristíny Herz připravily četnému publiku nezapomenutelný zážitek. „Manon znám velmi dobře, řadu básní jsem si v duchu recitovala s herci. A nahlas i zpívala. Bylo to krásné, mám skvělý zážitek,“ sdělila PvNovinkám paní Eva.

Jde o přestupek, vyhodnotili policisté smrt dvou labutích „dětí“

ilustrační foto pixabay.com

Ve věci případu úmrtí dvou labutích mláďat, ke kterému došlo v polovině července v Kolářových sadech v Prostějově, provedli policisté podle tiskové mluvčí Miluše Zajícové důkladné šetření a zajistili potřebnou dokumentaci. Na základě získaných materiálů se nepotvrdilo, že by byly naplněny znaky některého z trestných činů. Minulý týden předali příslušnému správnímu orgánu při Magistrátu města Prostějova spisový materiál k projednání přestupku, který rozhodne dle svých kompetencí.

Připomeňme okolnosti, za kterých přišla v pondělí 16. července dvě labutí mláďata o život. „Městská policie byla v pondělí odpoledne telefonicky upozorněna na incident v Kolářových sadech, kde měl volně pobíhající pes honit labutě. Po příjezdu na místo byla nalezena dvě uhynulá mláďata. Protože se jedná o neznámého pachatele, případ jsme předali Policii ČR,“ sdělil PvNovinkám ředitel Městské policie Prostějov Libor Šebestík.

Manon se v sadech představí až 14. září!

Foto plakát

Divadlo v parku – představení Manon Lescaut v Kolářových sadech – se z důvodu předpokládané nepřízně počasí odkládá na 14. září 2023 od 19:00 hodin. Původně měli herci Moravského divadla Olomouc vystoupit 29. srpna.

„Chtěli jsme, aby si lidé opravdu užili představení v parku, nikoliv náhradní "mokrou variantu" v uzavřených prostorách. Proto jsme velmi rádi, že nám Moravské divadlo v Olomouci vyšlo vstříc a nabídlo náhradní termín. Manon Lescaut tedy diváci uvidí v Kolářových sadech ve čtvrtek 14. září 2023 od 19:00," vysvětlila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Nezvalova Manon ovládne Kolářovy sady

Foto Magistrát města Prostějova

V úterý devětadvacátého srpna v 19 hodin dorazí do Kolářových sadů na pozvání města Prostějova Moravské divadlo Olomouc.

„V úterý devětadvacátého srpna dorazí po roce do Kolářových sadů Moravské divadlo Olomouc. Poprvé jsme zhlédli jejich představení před dvěma lety, kdy jsme společně zpívali hity z divadelního představení Noc na Karlštejně. V minulém roce přivezlo divadlo představení Podskalák. Děj nás zavedl do již neexistující osady na břehu Vltavy a sledovali jsme příběh o lásce, které nebylo přáno, ale nakonec vše dobře dopadlo! Připomněli jsme si evergreeny jako My jsme ti Pražáci, Ta naše písnička česká nebo Až já půjdu do nebe.

Agent 158 přichází. A zabije nudu

Foto plakát

Radní na svém jednání schválili rozpočtové opatření ve výši 25 tisíc korun na zajištění „Agent 158 přichází“ konané v neděli 3.září 2023 v Kolářových sadech. Jde o akci pořádanou v rámci prevence kriminality.

Proběhne v Kolářových sadech od 10 do 18 hodin ve spolupráci s Policií ČR, Sportcentrem – domem dětí a mládeže Prostějov, E-bezpečím, Městskou policií Prostějov a dalšími organizacemi a složkami IZS.

„Přijďte 3. září do parku a staňte se Agentem 158, pobavte se, zasoutěžte si, vyzkoušejte si to, co jinde není k dispozici, poznejte a poslechněte si to, co se jinde nedozvíte, co jinde neuvidíte, “ zve ředitel jedno z pořádajících organizací – Sportcentra – domu dětí a mládeže Prostějov – Jan Zatloukal.

Realizace discgolfového hřiště byla zahájena

Foto Magistrát města Prostějova

Tuto středu došlo v Kolářových sadech k vytýčení míst pro výhoziště a koše. Připravuje se grafická podoba cedulí u každého výhoziště a informační cedule pro celé hřiště. Instalace mobiliáře bude probíhat v druhé polovině srpna 2023.

V Kolářových sadech se připravuje hřiště šesti jamkové. „Jedná se o nejúspěšnější námět z Participativního rozpočtu 2022,“ podotkl náměstek Jiří Rozehnal.

Discgolf si od roku 2019 můžete zahrát v biokoridoru Hloučela, kde Statutární město Prostějov vybudovalo devítijamkové hřiště.

O místech, kde se budou disky pro hru v Kolářových sadech půjčovat, bude město včas informovat. (red)

Z Kolářových sadů zmizely modříny. Důvodem byl havarijní stav

Foto Magistrát města Prostějova

V rámci aktuálně probíhající kontroly dřevin na území města Prostějova upozornila odborná arboristická firma na havarijní stav modřínu opadavého rostoucího ve východní části Kolářových sadů, poblíž březové aleje.

Strom měl dle odborníků zřetelně sníženou vitalitu, silně narušenou stabilitu a zdravotní stav, infekci kmene, trhliny, dutinu ve kmeni a je podezření na infekci kořenů. Vzhledem k tomu, že strom rostl poblíž laviček a frekventované pěšiny a byli tak ohroženi kolemjdoucí, bylo nutné dřevinu okamžitě pokácet z důvodu provozní bezpečnosti. V rámci havarijního kácení byl pokácen i druhý menší neperspektivní a výrazně prosychající modřín rostoucí v těsné blízkosti, který již neplnil svůj estetický a funkční význam.

Altán v Kolářových sadech už stojí

Foto ber

Altány jsou dnes opět velmi oblíbeným prvkem parků a školních zahrad. Mohou sloužit nejen k výuce nebo aktivitám školních družin, využívat je může široká veřejnost. Mohou být také cílovou stanicí pro procházky, úkrytem před nenadálým deštěm nebo slunečními paprsky či místem pro odpočinek. Jeho vybudování v Kolářových sadech vychází z loňského projektu participativního rozpočtu Společně rozvíjíme Prostějov.

„Altán je ve tvaru osmiúhelníku o průměru pěti metrů bez zdobných prvků tak, aby se jeho design co nejvíce blížil stávajícímu vybavení parku (např. návštěvnické zázemí v Kolářových sadech). Při jeho instalaci nedošlo k ohrožení stávajících vzrostlých stromů,“ informoval náměstek primátora pro oblast rozvoje a investic Jiří Rozehnal.

Stavbu realizovalo Stolařství Roman Boháček Svitávka a město přišla na půl milionu korun. (ber)

Práce na odvodnění Kolářových sadů jsou zahájeny

ilustrační foto MMP

Předmětem akce, která byla zahájena 22. 9. 2022, je výstavba čerpací stanice, výtlačného potrubí, souvisejících kanalizačních šachet a přítokového potrubí a přípojky nízkého napětí.

Zhotovitel, firma LB 2000, s.r.o., Olomouc se zavázala, že stavbu dokončí do 30. 11. 2022. „Cena je 3,015 mil. Kč (včetně DPH),“ doplnil náměstek primátora Jiří Rozehnal. (red)