Kolářovy sady

Největší fiesta „balonářů“ na Moravě. Balony budou startovat i z Kolářových sadů!

ilustrační foto Balóny Plumlov

V minulých letech probíhal start horkovzdušných balonů z takových lokací, jako je hrad Bouzov, kemp Žralok v Plumlově či Čechy pod Kosířem.

"Pro letošní rok město Prostějov jedná s organizátory o možném startu balonů také přímo z Kolářových sadů. Vypadá to, že by se start mohl podařit v pátek šestého srpna, a to buďto v ranních či večerních časech. Podle organizátorů by mohl foukat ten správný vítr potřebný pro start balonů, ale více informací budeme znát až v průběhu příštího týdne. Doporučuji tedy Prostějovanům sledovat webové stránky města Prostějova či sociální sítě, protože o přesném startu a vývoji situace budeme informovat právě tam," říká náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Starý Prostějov. Kolářovy sady

Foto SOkA

Tento rozsáhlý park bereme jako letitou součást Prostějova. Za 11 let mu bude rovných 100 roků!

V 30. letech 20 století věnovala prostějovská městská rada velkou pozornost budování sadů, parků a vůbec výsadbě zeleně na území města. Důkazem jsou právě Kolářovy sady, které byly založeny v roce 1932. (ber)

Město odvodní Kolářovy sady. Vznikne podzemní rezervoár

Foto Kolářovy sady

Historické odvodnění sadů se dočká úprav. Důvodem je oddělení balastní vody v systému městské kanalizace. Balastní voda je zde nežádoucí, snižuje kapacitu potrubí, zvyšuje čerpané objemy na přečerpávacích stanicích, zvyšuje objem vod přitékajících do čističky odpadních vod a ochlazuje a ředí odpadní vody, což má za následek snížení účinnosti čističky.

„Domníváme se, že se jedná o původní odvodnění vybudované při založení parku v roce 1932. I přes značné stáří je odvodnění této části Kolářových sadů v dobrém stavu, funkční a plní svou funkci, ke které bylo v minulosti vybudováno. Odvodnění vede podél hlavní březové aleje a zaúsťuje v nejnižším místě parku do městské jednotné kanalizace (v ulici Mánesova). V současné době je však třeba oddělit tyto balastní vody v kanalizaci (z důvodu nejen technických, ale i finančních - zpoplatnění) a odvést je mimo ni,“ vysvětlil 1.

Návštěvnické zázemí v Kolářových sadech se již rýsuje

ilustrační foto ber

Město Prostějov již začátkem roku 2021 avizovalo záměr vybudovat v Kolářových sadech návštěvnické zázemí. Nyní budou zastupitelé schvalovat finance potřebné pro jeho vznik.

„Pro cyklisty i návštěvníky sadů zde vznikne první místo, kde si budou moci nabít elektrokolo, chvíli se zastavit, posedět, umýt si ruce či využít toaletu. Pro vznik zázemí jsme podali žádost o dotaci z rozpočtu Olomouckého kraje v Programu na podporu cestovního ruchu a zahraničních vztahů,“ uvedla tehdy náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Strom v Kolářových sadech musí být kvůli bezpečnosti pokácen

foto Magistrát města Prostějova

Dnes nad ránem se odlomila jedna z kosterních větví u jednoho ze stromů v Kolářových sadech v Prostějově.

Jedná se o dřevinu rostoucí v těsné blízkosti pěšinky ke hvězdárně, oválu, cyklostezky, chodníku pro pěší a workoutového hřiště. „Na místě proběhlo v 9 hodin šetření za účasti vlastníka pozemku, správce zeleně a odboru životního prostředí. Na základě zpracované inventarizace ze dne 4. května má dřevina infekci kmene, infekci báze kmene, infekce kosterního větvení, podezření na infekci kořenů a kořeny a kosterní větve jsou napadeny houbovou chorobou. V odlomené kosterní větvi bylo identifikováno bílé tlení, bílá hniloba.

Dostanou Kolářovy sady turistické zázemí pro návštěvníky?

Foto archiv PVNovinek

Na úterním zasedání Rady města Prostějova bude v programu i bod vzniku turistického zázemí v Kolářových sadech. To by mělo vzniknout u vstupu z Riegrovy ulice.

„Jde o vybudování kontejnerových toalet obložených dřevem, které doplní posezení a dobíjecí stanice po elektrokola," vysvětlila náměstkyně primátora Milada Sokolová. U workoutového hřiště by mělo vzniknout odpočinkové místo s toaletami.

Projekt by podle radnice mohl přijít na tři čtvrtě milionu. Pokud jej radní schválí, o výstavbě rozhodnou na únorovém jednání zastupitelé. (ber)

Dny Olomouckého kraje budou v Prostějově v září

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj letos slaví dvacet let. Právě v duchu narozeninové párty se tentokrát ponese druhý ročník znovuobnovených Dnů Olomouckého kraje. Konat se budou 19. září v Kolářových sadech.

„Pro ty nejmenší bude připraven bohatý doprovodný program, na své si ale přijdou všechny věkové kategorie. K dispozici budou atrakce, malování na obličej, dílničky, virtuální realita, fotokoutek, Dj a mobilní studio Radia Haná,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Oklešťěk.

Na pódiu se budou střídat místní umělecké školy, zájmové kroužky, mladé talentované kapely a jako hlavní hvězda vystoupí slovenský zpěvák Peter Aristone. Vidět budete moci integrovaný záchranný systém v akci i mobilní kino.

Knihobudka přišla o kus střechy

Foto ber

Při dnešní návštěvě knihobudek, kam PvNovinky pravidelně vozí knihy, nás nepotěšil stav budky v Kolářových sadech. Někdo na ní totiž poničil střechu.

Budka v Husově náměstí je naštěstí v pořádku. Možná i proto, že je více na očích.  Tak čtěte a bděte! (ber)

V sadech je k vidění ptačí náměstí

Foto ber

Jen kousek od knihobudky v Kolářových sadech v Prostějově je k vidění unikátní ptačí náměstí. 

Roztomilé budky a krmítko jsou vyrobeny z obalů od jídla. Doplňuje je i vysvětlující tabulka.

V Luhačovicích je v rámci Trasy ptačích budek v roce 2013 obnovil tamější okrašlovací spolek Calma. A teď jsou k vidění i v Prostějově. Přihlásí se autoři nápadu? (ber)

 

Těšte se na CITY PICNIC!

ilustrační foto plakát

Dne 3. srpna od 10 hodin budou Kolářovy sady v Prostějově patřit letnímu happeningu City Picnic. Deky, židličky, stolky, lehátka a slunečníky s sebou, čeká vás úžasný celodenní program. Zdarma!

K tanci, poslechu a rozjímání zahrají živě: Don Juan Disco (Brno), Tom Holič (Brno) a taktéž dýdžejové a pouštěči - Dirty Danzo (Prima Musica/Brno), Joshek (FESTIVAL ROSNIČKA Svitavy) a KLBCK DJ´S (Prostějov).

Doprovodný program tvoří celodenní performance a workshopy. CHAOSCOMPANY (Olomouc) Chaoscompany.art nabídne výtvarný workshop + street art a grafitti, žonglování + workshop, mega bubliny, akční divadlo – performance a malování na tělo.