Den stromů

Dnes je Den stromů

Ilustrační foto ber

V Čechách se poprvé Den stromů masově slavil už počátkem dubna roku 1906. Do naší země tehdy myšlenku přinesl „Svaz spolků okrašlovacích“. Tradice, přerušená válkou a komunistickým režimem byla znovu obnovena až v roce 2000. 

S nápadem na obnovu této tradice v ČR přišli bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Datum první oslavy svátku stromů bylo stanoveno na 20. října 2000, protože v mnoha lokalitách České republiky jde o vhodný termín pro sázení stromů a podzim je také časem, kdy jsou stromy asi nejkrásnější a hrají všemi barvami. Den stromů se nyní slaví 20. října nejen v České republice, ale i v Polsku a na Slovensku. Dvacátý říjen se tak stal středoevropským Dnem stromů. (ber)

Přijďte na Den stromů. V sobotu!

ilustrační foto iprostejov.cz

V sobotu 20. října proběhnou v rámci celosvětové akce Den stromů na náměstí TGM aktivity pro všechny věkové skupiny.

Informace pro dospělé, výstava o stromech, hravé, výtvarné a naučné aktivity pro děti, např. o známých i neznámých plodech našich dřevin. „Kulturní program zajistí živá kapela,“ zve ČSOP Iris Prostějov. Akce se koná v době od devíti do dvanácti hodin. (red)

OBRAZEM: Den stromů přilákal malé i velké

Foto ber

V rámci celosvětové akce Den stromů se na náměstí TGM v Prostějově sešli milovínci přírody. Den stromů v režii Irisu nabídl aktivity pro všechny věkové skupiny. 

Dospělí se zde dozvěděli zajímavé informace, děti si užily hravé, výtvarné a naučné aktivity. Den nabídl i výstavu o stromech, živou hudbu a kulturní vystoupení. (ber)

OBRAZEM: Na náměstí se slaví Den stromů!

Foto PvNovinky.cz

Dnes, v sobotu 21. října, probíhají v rámci celosvětové akce Den stromů na náměstí TGM aktivity pro všechny věkové skupiny.

Informace pro dospělé, výstava o stromech, hravé, výtvarné a naučné aktivity pro děti, např. o známých i neznámých plodech našich dřevin. „Kulturní program zajišťuje živá kapela,“ zve stále ČSOP Iris Prostějov. Akce se koná v době od 9 do 12 hodin. (red)

 

Přijďte na Den stromů. V sobotu

ilustrační foto vecernikpv.cz

V sobotu 21. října proběhnou v rámci celosvětové akce Dne stromů na náměstí TGM aktivity pro všechny věkové skupiny.

Informace pro dospělé, výstava o stromech, hravé, výtvarné a naučné aktivity pro děti, např. o známých i neznámých plodech našich dřevin. „Kulturní program zajistí živá kapela,“ zve ČSOP Iris Prostějov. Akce se koná v době od 9 do 12 hodin. (red)

 

OBRAZEM: Den stromů zahřál i potěšil

Foto PvNovinky.cz

Den stromů, jehož oslava započala úderem deváté hodiny ranní na hlavním prostějovském náměstí, pobavil i zahřál. Zahřál teplými čaji, které byly na výběr, a potěšil hlavně malé návštěvníky, kteří u stánků plnili osmero úkolů.

Děti poznávaly různé druhy opracovaného dřeva, chodili na chůdách, vyplňovaly křížovku, mohly si prohlédnout výra či káně, ke zhlédnutí byli i dva malí ježci. "Je to báječné, děti se skvěle pobaví a přitom se naučí něco nového z přírody", poděkovala jedna z přítomných maminek orgaizátorům.

Dětem se nakonec sešlo téměř sto padesát. "Jsme moc rádi, že neprší a že nakonec vykouklo i sluníčko", uvedla jedna z organizátorek, Petra Orálková, z Ekocentra IRIS.

K tanci i poslechu zahrála místní kapela tvořená mladými lidmi NEO PETS. (red)

Den stromů se bude slavit na náměstí

(Ilustrační foto a zdroj Ekocentrum Iris Prostějov)

Den stromů je svátek, který se slaví po celém světě od poloviny 19. století a slavit se bude také v Prostějově. V sobotu 15. října to bude osvětová akce pro všechny generace.

V rámci celosvětového Dne stromů proběhne na náměstí T.G. Masaryka v době od 9 do 12 hodin program pro všechny věkové skupiny. Lidé zde najdou informace pro dospělé, výstavu o stromech, hravé, výtvarné a naučné aktivity pro děti, informace o známých i neznámých plodech našich dřevin. Po celé dopoledne bude hrát živá hudba, návštěvníci se mohou těšit na kulturní vystoupení.

Co je Den stromů?

Přijďte na Den stromů

ilustrační foto arnika.org

V sobotu 17.10.2015 proběhnou v rámci celosvětové akce Den stromů na nám. TGM aktivity pro všechny věkové skupiny.

Informace pro dospělé, výstava o stromech, hravé, výtvarné a naučné aktivity pro děti, např. o známých i neznámých plodech našich dřevin. „Kulturní program je zajištěn též,“ zve ČSOP Iris Prostějov. Akce se koná v době od devíti do dvanácti hodin. (red)

Den stromů přinesl do města osvětu

Foto PvNovinky.cz

 

Celosvětový den stromů oslavil Prostějov v sobotu dopoledne na náměstí TGM . Své stánky zde rozložili ekologové a Okrašlovací spolek města Prostějova.

Celou řadu aktivit pro děti i dospělé připravují ochránci k oslavě stromů již řadu let. Nikdy nechybí věci poučné i zábavné. „Dospělí se od odborníků dozvěděli cenné rady týkající se pěstování stromů a prohlédli si výstavu o stromech. Děti si například mohly vyzkoušet své znalosti známých i neznámých plodů našich keřů,“ přiblížila akci Petra Orálková z Ekocentra Iris. K vidění byli i chovanci němčické Záchranné stanice handicapovaných zvířat. „Přivezl jsem kalouse, výra a také ježky,“ uvedl vedoucí stanice Drahoš Kňourek.