IRIS

Novostavba objektu ekocentra IRIS v Prostějově má jasnější obrysy

ilustrační foto MMP

Radní na své poslední schůzi rozhodli, že budovu postaví POZEMSTAV Prostějov, a.s., který v zadávacím řízení předložil ekonomicky nejvýhodnější nabídku.

„Předmětem veřejné zakázky je demolice stávajícího objektu a následně zhotovení novostavby budovy Ekocentra IRIS na původním místě. Součásti novostavby je i zřízeni nového vjezdu z veřejné komunikace. Objekt je řešen jako dvoupodlažní, nepodsklepený. Nedojde k půdorysným změnám a dojde k navýšení stavby o jedno typické podlaží,“ vysvětlil v krátkosti primátor František Jura. Dle jeho vyjádření je předpokládaná hodnota zakázky ve výši 9,5 milionu korun (bez DPH).

Předpokládaný termín zahájení realizace je od 30. 11. 2020, požadovaný termín ukončení nejpozději do 15. 06. 2021.

Tip na sobotu. Hrátky s přírodou s Irisem

ilustrační foto IRIS

V sobotu 30. 5. 2020 v době od 9 do 12 hodin pořádá Ekocentrum Iris akci pro rodiny s dětmi. Konat se bude v Kolářových sadech v Prostějově.

Start je v březové aleji za budovou MŠ (Máchova 794, Prostějov). „V parku bude připravena hravá přírodovědná stezka zaměřená na stromy, květiny i zvířata žijící v parku. Celou stezku plnou úkolů si jednotlivé rodiny mohou projít samostatně kdykoliv mezi 9. a 12. hodinou. Pro děti budou na konci připraveny drobné odměny,“ uvedla za organizátory Eva Zatloukalová. Poplatek je 40 Kč/dítě.

Všichni účastníci musí mít ochranné roušky, k dispozici bude také dezinfekce. Jednotlivé rodiny budou muset mezi sebou dodržovat stanovené rozestupy.

Iris zve na putování se Studánkovou vílou. Již zítra!

ilustrační foto ČSOP IRIS

Vycházka s aktivitami pro rodiny s dětmi se koná v sobotu 11. května.

"Se Studánkovou vílou se vydáme do lesů v okolí Seče, kde nás bude čekat nejedno překvapení - hry s tématikou studánek i hledání pokladu. Navštívíme několik studánek a dojdeme do Ptenského dvorku," zvou pořadatelé.

Ráno je sraz v 8.35 hodin na autobusové zastávce Lipová - Seč. Odjezd vhodného autobusu je v 7.55 z aut. nádraží v Prostějově (stanoviště č. 10).  Příjezd do Prostějova vlakem v 13.21 hodin, délka trasy 6 km. (red)

Poslední šance! Hlaste děti na jarní prázdniny v Ekocentru Iris

ilustrační foto ekocentrum iris

Jarní prázdniny v Ekocentru Iris v podobě příměstského tábora se konají ve dnech 4.- 8. února v době od 7,30 do 16 hodin. 

Pětidenní příměstský tábor zahrnuje program, materiál na tvořivou činnost, pitný režim, oběd, dvě svačiny, pedagogický dozor, atd. "Čeká nás týden plný her, tvoření i dobrodružství. Každý den aktivity uvnitř i venku, vyrábění z přírodních materiálů, hádanky, soutěže," zvou ochránci.

Na akci je nutné se přihlásit na iris@iris.cz, cena je 1700 korun. (red)

Hlaste děti na jarní prázdniny v Ekocentru Iris!

ilustrační foto Eva Zatloukalová

Jarní prázdniny v Ekocentru Iris v podobě příměstského tábora se koná ve dnech 4.- 8. února v době od 7,30 do 16 hodin. Děti můžete hlásit už teď.

Pětidenní příměstský tábor zahrnuje program, materiál na tvořivou činnost, pitný režim, oběd, dvě svačiny, pedagogický dozor, atd. "Čeká nás týden plný her, tvoření i dobrodružství. Každý den aktivity uvnitř i venku, vyrábění z přírodních materiálů, hádanky, soutěže," zvou ochránci.

Na akci je nutné se přihlásit na iris@iris.cz., cena je 1700 korun. (red)

Přijďte uspat ježky! Již zítra!

ilustrační foto ber

V pátek 9. listopadu pořádá Ekocentrum Iris benefiční akci na pomoc ježkům. Beseda bude doplněna ukázkou živých bodlináčů.

Zájemci se dozví vše o ježcích, jejich životě a zimním spánku. „Povídání bude doplněno ukázkou živých ježků. Dozvíte se, jak ježek dělá klubíčko, kolik má bodlinek, jestli má ocásek a jaký má zrak. Společně zjistíme hmotnost ježků, podíváme se do ježčího kalendáře a dozvíme se, jestli by tito ježci v přírodě přežili zimu,“ uvedla Eva Zatloukalová. Průvodcem bude odborník na zvířata, vedoucí Stanice pro handicapované živočichy v Němčicích nad Hanou Drahoš Kňourek.

Vstupné v podobě kočičí konzervy nebo 15 korun bude věnováno na podporu ježků, přezimujících ve stanici.

Do projektu 72 hodin se zapojili i prostějovští ochránci přírody

Foto IRIS

V první polovině října se prostějovští ochránci přírody z Ekocentra Iris zapojili hned dvakrát do celostátního projektu 72 hodin. Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají již po sedmé. Kdykoliv během těchto 72 hodin (od čtvrtka 11. října 12:00 do neděle 14. října 12:00) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. Projekt koordinuje Česká rada dětí a mládeže. Ochránci o víkendu sázeli ovocné stromy v sadu na Kosíři a upravovali studánku Svatá voda u Drahanovic.

Sobotního sázení se zúčastnilo celkem 38 dobrovolníků. Tradičně se kromě rodin s dětmi zapojil i dětský přírodovědný oddíl ze ZŠ Smržice vedený paní učitelkou Gulakovou, letos se k organizátorům přidali i odborníci ovocnáři - Antonín Pařez z nedalekých Čelechovic a paní Zahradníková, vedoucí ovocné školky v Litenčicích. "Společně jsme vysadili 25 stromků třešní. Na závěr akce jsme si opékali dobroty na ohýnku, poté všichni účastníci obdrželi nejen pamětní list, ale i tričko projektu 72 hodin spolu s náramky a plackami", sdělila Eva Zatloukalová za Iris. 

Přijďte na Den stromů. V sobotu!

ilustrační foto iprostejov.cz

V sobotu 20. října proběhnou v rámci celosvětové akce Den stromů na náměstí TGM aktivity pro všechny věkové skupiny.

Informace pro dospělé, výstava o stromech, hravé, výtvarné a naučné aktivity pro děti, např. o známých i neznámých plodech našich dřevin. „Kulturní program zajistí živá kapela,“ zve ČSOP Iris Prostějov. Akce se koná v době od devíti do dvanácti hodin. (red)

Iris zve na sázení stromů na Kosíři

Foto Eva Zatloukalová

V sobotu 13.10.2018 budou členové ČSOP Iris Prostějov sázet ovocné stromy na Kosíři. Můžete se přidat!

„V rámci projektu 72 hodin vysadíme pětadvacet sazenic třešní v sadu na okraji Přírodní památky Vápenice,“ uvedla za organizátory Eva Zatloukalová.

Sraz všech účastníků je v 8:30 hodin u žel. zastávky Kaple.

Akce je vhodná pro rodiny s dětmi. Cestou na místo sázení budou pro děti připraveny hravé aktivity. „Nářadí a pracovní rukavice zajistíme. Na závěr chystáme opékání dobrot na ohýnku a drobné občerstvení. Všichni účastníci obdrží pamětní list, ti nejaktivnější i tričko projektu 72 hodin,“ dodala Zatloukalová.

Iris zve na naučnou stezku na Stráž

ilustrační foto

V úterý 31. července pořádá prostějovský Iris vycházku naučnou stezkou na kopec Stráž. Odjezd z Prostějova je v 9:50 hodin ze stanoviště číslo 9. 

„Vycházka ze Smržic plná šifer a zábavných úkolů povede údolíčkem na kopec Stráž a alejí starých krajových odrůd zase zpět,“ zvou ochránci s tím, že návrat do Prostějova je naplánován v 15:05. hodin. Délka trasy je přibližně šest kilometrů. (red)