ČSOP

Připojte se s námi k Roku vážek, zvou ochránci

Foto FB

Naše Ekocentrum Iris se připojuje k následující fotografické aktivitě, kterou vyhlásilo pražské ústředí ČSOP. Jde o Rok vážek.

Letošní rok vyhlásil Český svaz ochránců přírody totiž jako Rok vážek. „Rádi bychom při té příležitosti zmapovali vážky na našich „místech pro přírodu“. Pomoci nám v tom můžete i vy! Pokud při návštěvě některé z vykoupených lokalit  (vykoupené lokality jsou mokřad Bělá, nedaleko vlakové zastávky Šubířov a mokřad u Ospělova), zahlédnete vážku, pokuste se ji vyfotit a spolu s datem a místem pozorování (ideálně souřadnice, stačí ale i jméno lokality) nám fotografie pošlete.

Iris plánuje letní příměstské tábory. Hlasme děti

ilustrační foto IRIS

Na letní prázdniny plánují prostějovští ochránci přírody prozatím dva příměstské tábory. Ve dnech 19. – 23.7. to bude Pohádkový tábor, Hrátky se zvířátky jsou naplánovány od 2. do 6. 8. 2021.

„Na obou táborech nás čekají hry venku, pozorování živočichů, tvořivé aktivity, sportovní hry, poznávání přírody, pokusy, vycházky atd.  Program je připraven denně od 7.30 do 16.00 hodin,“ uvedla za ochránce Eva Zatloukalová. Akce je určena pro děti z 1. – 5. třídy ZŠ.

Začalo hlasování o ceny v oblasti životního prostředí. Podpořte zástupce našeho regionu

Foto cenykraje.cz

Od začátku července mohou lidé rozhodovat o tom, kdo získá Ceny Olomouckého kraje v oblasti životního prostředí. Na webových stránkách cenykraje.cz mají na výběr z celé řady nominovaných, kteří se zasloužili o ochranu přírody v našem regionu.

 

Hlasovat můžete pro Mikroregion Kostelecko v kategorii „Odpady - dlouhodobý přínos“, v kategorii „Ekologie a životní prostředí - dlouhodobý přínos“ pak pro  ČSOP ZO Hořepník Prostějov.

„Anketou chceme upozornit na spoustu věcí – třeba na to, že příroda naši pomoc potřebuje a my máme co napravovat. A hlasování má také zviditelnit ty, kteří naší krajině rozumí i pomáhají a zdůraznit, že to nedělají pro sebe, ale pro nás všechny, pro naše děti a vnoučata,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Město přispěje na chod záchranné stanice a Plumlovské přehradě

ilustrační foto ber

Zastupitelé budou rozhodovat o doporučení radních podpořit oblast ochrany životního prostředí. 135 tisíc korun pošle město Prostějov ochráncům přírody ČSOP – RS Iris a firmě Povodí Moravy.

Ochránci přírody tak získají, pokud zastupitelé návrh radních odsouhlasí, 85 tisíc korun. „Dotace bude použita na úhradu zajištění péče o zraněné volně žijící živočichy – služby záchranné stanice (umístění ve stanici, veterinární péče, zajištění stravy, soustavná péče o živočichy, apod.) a provoz sběrného místa (telefony, cestovné, příjem živočichů, apod.),“ informovala náměstkyně primátora Milada Sokolová, která má životní prostředí, mimo jiné, ve své náplni práce.

Přijďte uspat ježky! Již zítra!

ilustrační foto ber

V pátek 9. listopadu pořádá Ekocentrum Iris benefiční akci na pomoc ježkům. Beseda bude doplněna ukázkou živých bodlináčů.

Zájemci se dozví vše o ježcích, jejich životě a zimním spánku. „Povídání bude doplněno ukázkou živých ježků. Dozvíte se, jak ježek dělá klubíčko, kolik má bodlinek, jestli má ocásek a jaký má zrak. Společně zjistíme hmotnost ježků, podíváme se do ježčího kalendáře a dozvíme se, jestli by tito ježci v přírodě přežili zimu,“ uvedla Eva Zatloukalová. Průvodcem bude odborník na zvířata, vedoucí Stanice pro handicapované živočichy v Němčicích nad Hanou Drahoš Kňourek.

Vstupné v podobě kočičí konzervy nebo 15 korun bude věnováno na podporu ježků, přezimujících ve stanici.

Do projektu 72 hodin se zapojili i prostějovští ochránci přírody

Foto IRIS

V první polovině října se prostějovští ochránci přírody z Ekocentra Iris zapojili hned dvakrát do celostátního projektu 72 hodin. Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají již po sedmé. Kdykoliv během těchto 72 hodin (od čtvrtka 11. října 12:00 do neděle 14. října 12:00) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. Projekt koordinuje Česká rada dětí a mládeže. Ochránci o víkendu sázeli ovocné stromy v sadu na Kosíři a upravovali studánku Svatá voda u Drahanovic.

Sobotního sázení se zúčastnilo celkem 38 dobrovolníků. Tradičně se kromě rodin s dětmi zapojil i dětský přírodovědný oddíl ze ZŠ Smržice vedený paní učitelkou Gulakovou, letos se k organizátorům přidali i odborníci ovocnáři - Antonín Pařez z nedalekých Čelechovic a paní Zahradníková, vedoucí ovocné školky v Litenčicích. "Společně jsme vysadili 25 stromků třešní. Na závěr akce jsme si opékali dobroty na ohýnku, poté všichni účastníci obdrželi nejen pamětní list, ale i tričko projektu 72 hodin spolu s náramky a plackami", sdělila Eva Zatloukalová za Iris. 

Iris zve na sázení stromů na Kosíři

Foto Eva Zatloukalová

V sobotu 13.10.2018 budou členové ČSOP Iris Prostějov sázet ovocné stromy na Kosíři. Můžete se přidat!

„V rámci projektu 72 hodin vysadíme pětadvacet sazenic třešní v sadu na okraji Přírodní památky Vápenice,“ uvedla za organizátory Eva Zatloukalová.

Sraz všech účastníků je v 8:30 hodin u žel. zastávky Kaple.

Akce je vhodná pro rodiny s dětmi. Cestou na místo sázení budou pro děti připraveny hravé aktivity. „Nářadí a pracovní rukavice zajistíme. Na závěr chystáme opékání dobrot na ohýnku a drobné občerstvení. Všichni účastníci obdrží pamětní list, ti nejaktivnější i tričko projektu 72 hodin,“ dodala Zatloukalová.

Oslavte Den Hloučely tuto sobotu u bistra Hloučela "U Matesů"!

ilustrační foto plakát

Hravé i poučné odpoledne v biokoridoru Hloučela je v sobotu 3. června připraveno u bistra Hloučela v ulici Pod Kosířem. 

"Od 14 hodin budou pro děti i dospělé připraveny hravé, sportovní i výtvarné aktivity na téma Živáčkové na Hloučele. Během celého odpoledne se vám představí živá zvířata (obojživelníci a plazi, zvířata ze záchranné stanice, vodní bezobratlí), připraveny jsou nízké lanové aktivity, čeká na vás kulturní program (mažoretky Krokodýlek, břišní tance Jahanara, kroužek gymnastiky) a živá hudba Tom + Tugi. K večeru je možno opékání dobrot na ohýnku," zvou organizátoři ze základní organizace ČSOP Hloučela. (red)

Den Země a Ekojarmark se blíží!

ilustrační foto plakát

Ochránci přírody, Regionální sdružení Iris ve spolupráci se Zdravým městem Prostějov se připojují k akci Den země. Uskuteční se v sobotu 22. dubna na náměstí TGM v Prostějově.

Sobotní kulturní program doplní Ekojarmark. V nabídce návštěvníci kromě zdravé výživy najdou i ukázku dravců a sov, obojživelníků, budou mít možnost zajezdit si na koni nebo koupit výrobky z proutí. O hudební doprovod se postará Tom a Tugi.

Akce se uskuteční v době od 8 do 13 hodin. (red)

Iris zve na vycházku či mýdlování

ilustrační foto IRIS

Přemýšlíte, co dělat ve volném čase? Ekocentrum Iris nabízí hned několik variant. 

O víkendu 21. ledna se s ochránci můžete vydat na Putování za Zimní královnou. Vycházka zimní krajinou je určena nejen pro rodiny s dětmi. „Cestou nás čeká objevování krás zimní přírody, hravé úkoly pro děti i dospělé a ledové překvapení,“ zvou pořadatelé. Sraz je na vlakové zastávce ve Ptení v 8.30 (odjezd vhodného vlaku v 8.02 z Prostějova). Návrat do Prostějova vlakem z Běleckého mlýna ve 13.21.