divadlo

Noc divadel nabídne Arnošta Goldflama

Foto plakát

Největší divadelní svátek Noc divadel nabídne přednášku, autorské čtení Arnošta Goldflama, netradiční prohlídku a muzejní kvíz. Desátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu, tedy 19. listopadu 2022. Noc divadel prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě, a tak i program v Městském divadle v Prostějově bude speciální. Akce letos nese podtitul Hrdinové.

Program vypukne již v 15 hodin v Muzeu a galerii v Prostějově tradičním kvízem věnovaný Hrdinům a divadlu. Sobotní podvečer v přednáškovém sále Národního domu zahájí v 17 hodin přednáška Jany Gáborové ze spolku Hanácký Jeruzalém Utajení hrdinové. V letošním roce si připomínáme 80. výročí transportů židovského obyvatelstva z Prostějova do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Z deportovaných více než tisíce prostějovských Židů přežila jen hrstka. Program bude pokračovat autorským čtením a besedou Arnošta Goldflama.

Hody v divadle budou patřit převážně místním interpretům

Foto Městské divadlo Prostějov

Hodové slavnosti budou již tradičně zahájeny v neděli 11. září v 11 hodin pohádkou. Cirkusárium je loutkové představení vytvořené na počest kočovných loutkářů, jež se se svými pimprlaty do dalekých dálek vydávali. Tvořili si trikové loutky, které dokázaly svými pohyby a  kejkly udivovat nejedno zahraniční publikum. Podobné trikové principy budou k  vidění v  cirkusovém představení, které je věnováno i všem ohroženým živočišným druhům na této planetě. Hrají Tomáš Podrazil a Tomáš Běhal z Divadla Toy Machine.

Slavnosti budou pokračovat od 13 hodin komentovanou prohlídkou Národního domu. Klenot české moderny a secese Jana Kotěry byl v roce 2008 zařazen mezi národní kulturní památky České republiky. Prohlídka se koná v rámci Dnů evropského dědictví.

Zaplněné prostějovské divadlo sledovalo příběh Hany

Foto Klicperovo divadlo

V rámci připomínky 80. výročí transportů židovských občanů do koncentračních a vyhlazovacích táborů uvedlo prostějovské Městské divadlo adaptaci románu Aleny Mornštajnové Hana.

Silný příběh, který vychází ze skutečných událostí spojených v jeden celek, vypráví nejen o tragickém osudu židovské komunity odsouzené k transportům do koncentračních a vyhlazovacích táborů, ale také o osobních vztazích mezi lidmi, o tom, zda ten, kdo mohl pomoci, opravdu pomohl, či nikoliv. Další rovina příběhu vykresluje důsledky holocaustu, kdy vracející se přeživší mnohdy s podlomeným zdravím a psychikou, se nedokážou plně začlenit do života, kladou sami sobě otázky, proč zrovna oni přežili, někdy dokonce trpí výčitkami svědomí, že právě oni přežili…

Do Prostějova míří Dva nahatý chlapi. Těšte se na divadlo!

Foto Mamut Agency

Konická Mamut Agency přiváží do Prostějova další skvělé představení. Tentokrát je to bláznivá komedie Sébastiena Thiéryho Dva nahatý chlapi. Shlédnout ji můžete 13. dubna v KaSCentru v Prostějově.

Bláznivá komedie kontroverzního francouzského autora, která v současné době slaví v Paříži velké úspěchy. Seriózní advokát, věrný manžel a otec dvou dětí, se jednoho dne probudí nahý v posteli se svým kolegou z práce. Ani jeden netuší, jak se do této situace dostali, manželka jednoho z nich však vymyslí způsob, jak zjistit pravdu. Ale ta je, jak se nakonec ukáže opravdové pravdě hodně vzdálená. V představení v režii Antonína Procházky hrají Martin Zounar, Martina Randová, Martin Kraus, Daniela Šinkorová / Michaela Dittrichová.

Divadlo Na Šantovce spouští nové předplatné. Nabídne Nohavicu, Dlouhého, Čermáka i Rybovou

Foto Divadlo Šantovka

Divadlo Na Šantovce v Olomouci připravilo 7 divadelních večerů, které nabídnou výjimečná představení s prvotřídním hereckým obsazením od našich předních divadel. Součástí divadelních večerů bude zajímavý doprovodný program, který umocní prožitek z jednotlivých představení. Čekají na vás vernisáže a skvělá nabídka vín od našich předních vinařů.

„Silné pouto mezi námi“, tak zní motto předplatitelské skupiny A. Těšit se můžete na čtyři inscenace nabízející exkurz do mezilidských vztahů, kde postavy ověřují sílu vzájemné důvěry, citu, odpovědnosti a touhy. Čeká na vás sonda do partnerského vztahu v inscenaci Scény z manželského života v hlavní roli s Michalem Dlouhým a Michaelou Badinkovou. Další inscenací ve vašem předplatném bude Africká královna s Hynkem Čermákem a Lindou Rybovou. Těžko by se hledal nesourodější pár, než jsou oni dva. On, ostřílený lodník, ona spořádaná dcera ze slušné farářské rodiny.

Pozor! Vztahy na úrovni zrušeny!

Foto https://www.divadlohata.cz/

Vztahy na úrovni, moderní komedii ze zákulisí vysoké politiky, mělo prostějovské publikum shlédnout v podání Divadelní společnosti Háta 4.10. 2021 v KaSCentru. Agentura Mamut ale ve středu oznámila, že je představení zrušeno.

„Bohužel je to tak, představení je zrušeno. Rozhodnutí padlo v úterý. Dlouho jsme čekali, jak se bude vyvíjet prodej vstupenek ale vzhledem k covidové situaci a nezájmu o vstupenky na všechny kulturní akce, jsme se rozhodli představení zrušit bez náhradního termínu," sdělil PvNovinkám produkční  agentury Kamil Růžička. "Vstupenky je možné vrátit v místě zakoupení, částky za vstupenky budou vyplaceny v plné výši," doplnil s tím, že se agentura omlouvá za komplikace.

Letní výjezdní turné loutkového divadla Pronitka Prostějov mělo devět štací

Foto Lucie Hlačíková

Dvakrát divadlo vystupovalo v prostějovském zámku na pódiu statutárního města. Dále v PV v dětské skupině Hradčany, U Abrahámka a Na Splávku, kam by se loutkáři rádi vrátili v říjnu. Zbytek představení viděli diváci v okolních obcích, v Dětkovicích, v Držovicích, ve Víceměřicích a nově ve Vrbátkách.

„Viděla nás necelá pětistovka diváků. Zhlédli pohádku Honza hádanek král, která je hádanek plná. Po skončení představení jsme vyzvali děti, aby přišly k nám na jeviště a dávaly hádanky svým kamarádům. Nejlepšího hádankáře jsme odměnili malou korunkou a zvolili tak krále nebo královnu hádanek v místě vystoupení,“ říká principálka Lucie Hlačíková s tím, že všem připomněli i své YouTube Studio Pronitka. „Nestihli jste naše vystoupení? Nevadí. Najdete ho právě na našem Studiu, společně s dalšími třemi asi půlhodinovými pohádkami a dalšími bezmála 30 různě dlouhými videi.

Pronitka zve na Ježibabu

Foto Sokoli PV

Nové video nabízí k shlédnutí loutkové divadlo Pronitka. Tentokrát je to Ježibaba.

"Znáte naše pohádky, ve kterých hrála? Nakreslete obrázky, vyfoťte a pošlete na náš Fb loutkové divadlo Pronitka. Budete zařazeni do slosování o další plyšovou hračku! Klikněte sem: Ježibaba," zve principálka Lucie Hlačíková.

Pronitka má i druhou dlouhou (asi půlhodinovou) pohádku. Vidět ji můžete na pohádka Honza hádanek král

Nová sezóna začne až v roce 2021, vzkazuje divadlo

ilustrační foto Divadlo Kalich

Od ledna 2021 se prolnou termíny představení předplatitelských skupin sezóny 2019/2020 s termíny sezóny 2021 (leden–červen).

Vánoční koncert Orchestru Václava Marka je zrušen a od pondělí 23. listopadu do pátku 18. prosince bude divadlo vracet vstupné. Částka za vstupenky, zakoupené online, bude řešena v systému Ticketportalu dle jejich obchodních odmínek. Originál vstupenky můžete zaslat i poštou. Uveďte jméno a příjmení, telefon a číslo účtu, na který mají být peníze zaslány.  

Provoz divadelní pokladny není omezen, a tak využijte předvánoční čas k nákupu netradičního vánočního dárku pro své blízké v podobě divadelní vstupenky či voucheru.

Představení jsou zajištěna v náhradních termínech, vzkazuje Agentura Mamut

ilustrační foto plakát akce

Dvě představení chtěla do Prostějova už v jarních měsících přivézt Agentura Mamut Konice. Covidová opatření je ale odsunula na nové termíny.

„Náhradní termín za představení Vztahy na úrovni, které se mělo konat 11.října 2020 je 4. října 2021. U představení Dva nahatý chlapi ze 14. října 2020 se nám náhradní termín podařilo zajistit na 26. ledna 2021," sdělil PvNovinkám produkční Kamil Růžička. Vstupenky zůstávají v platnosti i pro výherce našich soutěží! (ber)