divadlo

OBRAZEM: Nezvalova Manon zářila v Kolářových sadech

Foto ber, Zdeněk Vystavěl

Nezapomenutelný kulturní zážitek si odnesli diváci ze čtvrtečního představení Moravského divadla Olomouc. Nezvalovu Manon Lescaut herci uvedli pod širým nebem, na pódiu v Kolářových sadech.

Nezvalovy poetické verše, hudba olomouckého rodáka Karla Plíhala a naivní, jiskřivá a vrtkavá Manon v podání Kristíny Herz připravily četnému publiku nezapomenutelný zážitek. „Manon znám velmi dobře, řadu básní jsem si v duchu recitovala s herci. A nahlas i zpívala. Bylo to krásné, mám skvělý zážitek,“ sdělila PvNovinkám paní Eva.

OBRAZEM: Obnova vitráží v Národním domě byla dokončena

Foto Magistrát města Prostějova

Statutární město Prostějov dokončilo obnovu vitráží Národního domu. Čerstvě instalované vitráže v lunetách divadelního sálu už se těší na první návštěvníky Městské divadlo v Prostějově v nové sezoně. Na výrobu a osazení celkem osmi vitrážových oken v hodnotě přes 1,5 mil. Kč přispěl dotací Olomoucký kraj, zhotovitelem, stejně jako u dříve obnovených vitráží nad balkonem divadelního sálu a ve světlíku vstupního vestibulu, byla dílna Tomáše Mitvalského z Brna.

Součástí akce Obnova Národní domu v Prostějově bylo obnovení poloeliptického okna nad zadním balkonem divadelního sálu a stropního eliptického světlíku ve vstupním vestibulu. Tato okna byla následně osazena barevnou vitrážovou výplní – replikami původních a následně ztracených vitráží. V rámci jejich obnovy byl zpracován i návrh replik zbývajících, půlkruhových vitrážových oken, která byla původně v prostoru tzv. stropních lunet, nad osmi postranními balkony v divadelním sále.

Manon se v sadech představí až 14. září!

Foto plakát

Divadlo v parku – představení Manon Lescaut v Kolářových sadech – se z důvodu předpokládané nepřízně počasí odkládá na 14. září 2023 od 19:00 hodin. Původně měli herci Moravského divadla Olomouc vystoupit 29. srpna.

„Chtěli jsme, aby si lidé opravdu užili představení v parku, nikoliv náhradní "mokrou variantu" v uzavřených prostorách. Proto jsme velmi rádi, že nám Moravské divadlo v Olomouci vyšlo vstříc a nabídlo náhradní termín. Manon Lescaut tedy diváci uvidí v Kolářových sadech ve čtvrtek 14. září 2023 od 19:00," vysvětlila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Nezvalova Manon ovládne Kolářovy sady

Foto Magistrát města Prostějova

V úterý devětadvacátého srpna v 19 hodin dorazí do Kolářových sadů na pozvání města Prostějova Moravské divadlo Olomouc.

„V úterý devětadvacátého srpna dorazí po roce do Kolářových sadů Moravské divadlo Olomouc. Poprvé jsme zhlédli jejich představení před dvěma lety, kdy jsme společně zpívali hity z divadelního představení Noc na Karlštejně. V minulém roce přivezlo divadlo představení Podskalák. Děj nás zavedl do již neexistující osady na břehu Vltavy a sledovali jsme příběh o lásce, které nebylo přáno, ale nakonec vše dobře dopadlo! Připomněli jsme si evergreeny jako My jsme ti Pražáci, Ta naše písnička česká nebo Až já půjdu do nebe.

Ladislav Županič slaví 80!

Foto filmbaze.cz

Herce Ladislava Županiče znáte všichni. I když si mnohdy jeho tvář nedokážete vybavit, jeho hlasem mluví třeba Clint Eastwood. Ladislav se narodil 9. srpna 1943 v Prostějově a jeho život, stejně, jako jeho tatínka, byl spojen s prostějovským letištěm. Nakonec se ale dal do služeb Thalie.

K divadlu čichl Ladislav poprvé asi v pěti letech. „V Prostějově, odkud pocházím, působili ochotníci, takže si pamatuju, jak jsem hrál jako dítě ve Fidlovačce. V šesté třídě jsem už pak obdržel hlavní roli ve hře Příběhy cvrčka Janka. Na střední škole jsem se vracel k ochotníkům, založili jsme si orchestr, a pak jsem se přihlásil na brněnskou JAMU. Udělal jsem přijímačky a asi jsem byl nejmladší ve střední Evropě. Sedmnáct mi bylo až na konci srpna, a to už jsem byl přijatý," uvedl vloni pro web http://disuk.cz.

Po zámeckém nádvoří se proháněla princezna i loupežník

Foto ber

V rámci Prostějovského kulturního léta vystoupil ve středu na nádvoří zámku loutkový soubor Pronitka. Loutkáři, hrající pod Sokolem I. Prostějov, představili pohádku O princezně a loupežníkovi.

Malí návštěvníci si skvěle užívali, fandili, napovídali a tleskali. Po představení se mohli s dřevěnými hrdiny i vyfotit. ‚Princezna je nová, tohle je teprve její páté představení,"  smála se principálka Lucie Hlačíková. Za to Kašpárek, patřící k původnímu fundusu divadla, oslaví letos 70. narozeniny.

O hudební doprovod se postarala Ashena. (ber)

Noc divadel nabídne Arnošta Goldflama

Foto plakát

Největší divadelní svátek Noc divadel nabídne přednášku, autorské čtení Arnošta Goldflama, netradiční prohlídku a muzejní kvíz. Desátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu, tedy 19. listopadu 2022. Noc divadel prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě, a tak i program v Městském divadle v Prostějově bude speciální. Akce letos nese podtitul Hrdinové.

Program vypukne již v 15 hodin v Muzeu a galerii v Prostějově tradičním kvízem věnovaný Hrdinům a divadlu. Sobotní podvečer v přednáškovém sále Národního domu zahájí v 17 hodin přednáška Jany Gáborové ze spolku Hanácký Jeruzalém Utajení hrdinové. V letošním roce si připomínáme 80. výročí transportů židovského obyvatelstva z Prostějova do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Z deportovaných více než tisíce prostějovských Židů přežila jen hrstka. Program bude pokračovat autorským čtením a besedou Arnošta Goldflama.

Hody v divadle budou patřit převážně místním interpretům

Foto Městské divadlo Prostějov

Hodové slavnosti budou již tradičně zahájeny v neděli 11. září v 11 hodin pohádkou. Cirkusárium je loutkové představení vytvořené na počest kočovných loutkářů, jež se se svými pimprlaty do dalekých dálek vydávali. Tvořili si trikové loutky, které dokázaly svými pohyby a  kejkly udivovat nejedno zahraniční publikum. Podobné trikové principy budou k  vidění v  cirkusovém představení, které je věnováno i všem ohroženým živočišným druhům na této planetě. Hrají Tomáš Podrazil a Tomáš Běhal z Divadla Toy Machine.

Slavnosti budou pokračovat od 13 hodin komentovanou prohlídkou Národního domu. Klenot české moderny a secese Jana Kotěry byl v roce 2008 zařazen mezi národní kulturní památky České republiky. Prohlídka se koná v rámci Dnů evropského dědictví.

Zaplněné prostějovské divadlo sledovalo příběh Hany

Foto Klicperovo divadlo

V rámci připomínky 80. výročí transportů židovských občanů do koncentračních a vyhlazovacích táborů uvedlo prostějovské Městské divadlo adaptaci románu Aleny Mornštajnové Hana.

Silný příběh, který vychází ze skutečných událostí spojených v jeden celek, vypráví nejen o tragickém osudu židovské komunity odsouzené k transportům do koncentračních a vyhlazovacích táborů, ale také o osobních vztazích mezi lidmi, o tom, zda ten, kdo mohl pomoci, opravdu pomohl, či nikoliv. Další rovina příběhu vykresluje důsledky holocaustu, kdy vracející se přeživší mnohdy s podlomeným zdravím a psychikou, se nedokážou plně začlenit do života, kladou sami sobě otázky, proč zrovna oni přežili, někdy dokonce trpí výčitkami svědomí, že právě oni přežili…

Do Prostějova míří Dva nahatý chlapi. Těšte se na divadlo!

Foto Mamut Agency

Konická Mamut Agency přiváží do Prostějova další skvělé představení. Tentokrát je to bláznivá komedie Sébastiena Thiéryho Dva nahatý chlapi. Shlédnout ji můžete 13. dubna v KaSCentru v Prostějově.

Bláznivá komedie kontroverzního francouzského autora, která v současné době slaví v Paříži velké úspěchy. Seriózní advokát, věrný manžel a otec dvou dětí, se jednoho dne probudí nahý v posteli se svým kolegou z práce. Ani jeden netuší, jak se do této situace dostali, manželka jednoho z nich však vymyslí způsob, jak zjistit pravdu. Ale ta je, jak se nakonec ukáže opravdové pravdě hodně vzdálená. V představení v režii Antonína Procházky hrají Martin Zounar, Martina Randová, Martin Kraus, Daniela Šinkorová / Michaela Dittrichová.