Olomouc

Olomoucký Bambi loví nejen ptáky

foto ZOO Olomouc

Triem muntžaků malých, drobných jelínků původem z Asie, se chlubí ZOO Olomouc. Zajímavým znakem samců jsou kromě drobných parůžků i výrazné špičáky.

Dlouhé špičáky používají nejen při soubojích či obraně teritoria. Jsou totiž všežraví a dokáží ulovit menší obratlovce, včetně pozemních ptáků.

To nám obrázek roztomilého Bambiho s něžnýma očima poněkud … dramatizuje. (ber)

Tip na víkend. Vinaři na Šantovce v Olomouci

Ilustrační foto pixabay.com

Milovníky vína čeká i dnes v Šantovce skutečně pořádně našlapaný a atraktivní vinařský program, který nemůže propásnout žádný fanoušek folklóru jižní Moravy. Festival Vinaři na Šantovce totiž přináší do Olomouce kouzlo vinařského světa. Pro hosty, kteří chtějí vyzkoušet párování vína s jídly, bude připravena degustační večeře s Romanem Paulusem, v sobotu festival vyvrcholí koncertem legendárního hudebníka Davida Kollera.

Návštěvníkům se představí špičková vinařství, která dovezou to nejlepší ze své produkce. Akce nabídne hostům jako doprovodný program edukační sommeliérské workshopy, jejichž smyslem je návštěvníkům přiblížit základy degustace vín a vinařskou kulturu. Po celou dobu trvání akce si budou návštěvníci moci poslechnout cimbálovou hudbu.

Tip na výlet. 3D Aktivity park v Olomouci

Foto aqua-olomouc.cz

Zcela novou atrakci má na letní sezónu olomoucký aquapark. Od soboty 3. července je pro veřejnost otevřený nový 3D Aktivity park. Herní komplex s kapacitou až 200 dětí, je přístupný samostatně, bez nutnosti návštěvy plaveckého areálu, nebo zdarma jako součást služeb, které aquapark svým návštěvníkům nabízí.

Dominantou nového herního komplexu je velké 3D bludiště, dvě vzduchové trampolíny o rozměrech 10 x 14 metrů a 6 x 6 metrů i kiosek s pestrou nabídkou občerstvení a nové toalety.

Tip na víkend. Vyznání růžím Olomouc

Ilustrační foto pixabay.com

Expozice s monumentálními romantickými kyticemi od předních českých floristů, prezentace svatebního designu, floristické show, pánské střihy od barber shopu, gastrozóna, workshopy, hudba a také trhy. To vše spadá do programu letošního ročníku výstavy a festivalu Vyznání růžím, jenž s podtitulem "Romantické…" od pátku 18. do neděle 20. června pořádá Výstaviště Flora v olomouckém Rozáriu.

 

Jedinečný festival, který je díky svému zaměření na růže největší akcí svého druhu v České republice, je tento rok věnovaný romantickým trendům neboli módnímu směru, který aktuálně světu růží vládne.

Tip na výlet. Vydejte se po Olomouci. Lodí nebo Ološlapem

Foto plavbyolomouc.cz, oloslap.cz

Olomoucké plavby po Moravě vstoupily letos již do své sedmé sezony. V souvislosti se stavbou protipovodňových opatření se i nadále využívá jiná trasa plavby se zázemím v přístavišti U Vodníka.

Přes léto se můžete těšit na poznávací plavby, příměstské tábory, ale také rozlučky se svobodou, firemní akce a jiné oslavy. Více informací najdete na plavbyolomouc.cz.

V Zoo Olomouc se radují z hrbatého Lotranda!

foto ZOO Olomouc

Velbloudí sameček se narodil 1. března, jako druhé letošní „hrbaté“ miminko. Tím prvním byla 15. února samička Malori.

„Představujeme vám samečka Lotranda, jehož porodní váha činila 38 kg. Samice Tereza byla od prvního dne velmi hodnou velbloudí matkou a o své mládě se dobře starala. I přes to, že je prvorodička, pojí nás s ní ukázková spolupráce, což nemusí býti pravidlem. S informacemi jsme vyčkávali a současně byli velmi obezřetní, jelikož první dny velbloudího mláděte mohly provázet komplikace natolik velké, že nešlo s jistotou říci, že se bude jednat o šťastný příběh. Ten se nicméně, věříme, už píše.

Zákeřnice a štíři. Noví obyvatelé Zoo Olomouc

foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoologická zahrada v době covidové nezahálí a neustále přemýšlí, čím návštěvníky po otevření uvítá. Po obnově výběhu rysů karpatských a nově chovaného druhu samice pásovce kulovitého přibyla další novinka. Čerstvými obyvateli olomoucké zoo jsou zákeřnice obecné a štír jedovatý.

„Rozhodli jsme se jedno z insektárií v pavilonu Kalahari obsadit nevšedním druhem dravé ploštice-zákeřnicí dvojtečnou. Bezobratlí jsou obecně málo známí, přitom hrají ve všech ekosystémech klíčovou roli. Pod pokličkou na první pohled pro mnohé odpudivých tvorů se skrývá obrovská rozmanitost a unikátní adaptace k životu na Zemi. Dalším novým obyvatelem se zajímavým způsobem života je štír jedovatý. Toho však prozatím chováme v zázemí zoo,“ sdělil terarista Miroslav Vaverka.

Zákeřnice dvojtečná (Platymeris biguttata)

Kam kráčí Univerzita Palackého?

ilustrační foto

Olomoucká univerzita je od začátku roku bez rektora, a hledá proto svého nového nejvyššího představitele.

Čtenář, který sleduje dění v regionu, si jistě všiml, že na konci minulého roku skončil ve své funkci rektora Jaroslav Miller. Hlavním důvodem byla skutečnost, že akademický senát neschválil některé normy, které měly vdechnout život výzkumnému ústavu CATRIN. Pan rektor byl od začátku hybatelem při vzniku tohoto ústavu. Nakonec se rozhodl rezignovat, ačkoliv ústav již vznikl schválením akademického senátu v polovině loňského roku. Zbývalo v zásadě jen převést pracovníky, kteří chtěli přejít z Přírodovědecké fakulty na CATRIN. A domluvit se na užívání univerzitního majetku.

Tip na výlet. Vánoční Olomouc nabízí trhy, ruské kolo i jarmark

ilustrační foto FB

V Olomouci včera propukly vánoční trhy. Proti minulým rokům je na obou náměstích i na tržnici čtvrtina stánků.

Nabízí, i když s patřičnými rozestupy, vánoční ozdoby, zimní doplňky, sýry, med, uzenářské speciality, kovářskou dílnu, řemeslné výrobky, rybí hranolky, grilované dobroty a samozřejmě nemůže chybět ani punč.

Letos kvůli koronavirovým opatřením není doprovodný koncertní program a kluziště, ale o ruské kolo na tržnici lidé nepřijdou. Je v provozu každý den po dobu konání vánočních trhů. Ty potrvají do 23. prosince. (ber)

 

Na Floře rozkvetla královna. Krásný květ je k vidění dnes a zítra

foto Flora Olomouc

Největší leknín světa, viktorie královská, vykvetla v sobotu v noci bělostným květem. Jedná se o skutečný unikát, protože život takového květu je téměř jepičí a po dvou dnech uhyne. Kochat se jím můžete ve Sbírkovém skleníku Flory Olomouc.

Květ je nejlepší pozorovat ráno, kdy bude pěkně rozvitý. Za světla se však začíná pomalu zavírat, takže odpoledne už bude zavřený. Všem nadšencům tady doporučujeme, aby byli před skleníkem připraveni hned v 9:30, kdy se Sbírkové skleníky otevírají. V noci na neděli se ten stejný květ otevře znovu, ale tentokrát v růžové barvě, takže kdo nestihne obdivovat krásu tohoto až dvoumetrového leknínu v sobotu, má šanci ještě v neděli. (red)