Olomouc

Olomoucká záchranka otvírá dveře veřejnosti. V neděli!

Foto ZZS Olomouckého kraje

V neděli 15. května je Den linky 155. Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje k této příležitosti chystá akci pro veřejnost a zve na návštěvu. V době od 9 do 13 hodin zpřístupní záložní operační středisko ve VZ v Hněvotínské ulici v Olomouci.

„V rámci této akce zpřístupníme záložní operační středisko, kde Vám naše operátorky vysvětlí, jak linka 155 funguje a co vše náš systém zahrnuje. Dále bude možné vyzkoušet i samotnou aplikaci "Záchranka". Venku v areálu heliportu poté budete moci nahlídnout do útrob sanitního vozidla a na figurínách si nacvičit první pomoc při náhlé zástavě oběhu,“ informovala mluvčí záchranky Lucie Mikisková. (red)

Tip na výlet. Folklor, tradice a veselí. Takové jsou Olomoucké Velikonoce

Foto Olomouc.eu

Přípravy na Velikonoce na Horním náměstí v Olomouci jsou v plném proudu. Stánky, ve kterých budete moci nakoupit velikonoční a tradiční jarní zboží, jsou na svých místech a pokračuje také výzdoba náměstí na konání oslav svátků jara. Jarmark i kulturní program začínají už v pátek 8. dubna.

Od pátku 8. až do neděle 17. dubna potrvají olomoucké velikonoční oslavy. O obou víkendech, vždy od pátku do neděle, si navíc budete moci užít kulturní program plný folkloru, tradic a cimbálové muziky. Minimálně dopoledne o Velikonočním pondělí 18. dubna pak ještě budete moci nakoupit ve stáncích. Oslavy tentokrát budou mít také charitativní rozměr. Po celou dobu poběží sbírka pro Rodinné centrum Olivy.

Centrum Olomouce zahalil dým

Foto HZS Olomouckého kraje

Nad historickým centrem sousedního Olomouce se včera v podvečer vznášel vysoký sloupec hustého dýmu.

"Projížděl jsem v sobotu po páté hodině po Velkomoravské a vypadalo to, že musí mohutně hořet někde kolem Šantovky", svěřil se PVNovinkám očitý svědek z Prostějova. 

A skutečně se jednalo o velký požár v centru města. Jednotky profesionálních hasičů a dobrovolné jednotky místních části Olomouce likvidovaly rozsáhlý požár v bytové části domu na Blažejském náměstí, nedaleko olomoucké Tržnice.

Blonďatá holčička dobyla německou show. Lara je z Olomouce

Reprofoto youtube.com

V pátek 18. března vystoupila v německé dětské verzi pořadu The Voice 11letá Lara z Olomouce. Většinu porotců zaujala a bude soutěžit i v dalším kole.

V pořadu zaujala písničkou Shake It Off od Taylor Swift, jejíž je velkou fanynkou. Když v České republice probíhaly pěvecké soutěže pro děti, byla rodina v USA. Proto zvolila účast v německé verzi.

Z dívky byli němečtí porotci nadšení. „To bylo úplně šílené. Miluju tvé vystoupení," řekla jedna z nich.  Obrovský úspěch dokládá i sledovanost Lařina vystoupení. Na sociální síti Youtube ho vidělo přes 380 tisíc lidí, a na TikTok kanálu Global Voices dokonce přes sedm milionů.

Shlédnout vystoupení blonďaté showmenky, skvěle ovládající angličtinu i němčinu, můžete na

2. dubna nemusíte vařit. Zajeďte na Lobster Food Festival do Olomouce

ilustrační foto Lobster

Jaro klepe na dveře. A s ním i první letošní olomoucký food festival. V atriu nové budovy na Envelopě (Kosmonautů 1221/2a) vás čeká bohatá nabídka jídla a pití a dobrá zábava k tomu.

Ve stylovém Bistru Paulus a okolních prostorách můžete v sobotu 2. dubna od 11 do 19hodin ochutnat více než dvě desítky specialit teplé i studené kuchyně, degustovat francouzská a moravská vína, pálenky z Hané nebo si koupit charitativní ukrajinský boršč. Připraven je také program pro děti a vystoupení několika kapel.

„Těšit se můžete na tradiční českou kuchyni i inspirace z Itálie a středomoří, masové i vege speciality, těstoviny, neapolskou pizzu, dlouze tažená masa a bohatý výběr sladkostí od našich cukrářek,“ říká Pavel Vysloužil z pořádající skupiny Lobster Group.

Tip na víkend. For Model v Olomouci zaplní dva pavilony

Ilustrační foto Flora Olomouc

Funkční modely letadel, tanků, ponorek, lodí, aut, stavebních strojů, zahradní i modulové železnice a také robotika, drony či loutky vyrobené v 3D tiskárně. To bude mimo jiné od pátku 18. do neděle 20. března k vidění na Výstavišti Flora na 20. ročníku interaktivní výstavy For Model.

Už teď jsou na webu Výstaviště Flora Olomouc k dostání online vstupenky za zvýhodněnou cenu. Levnější jsou oproti prodeji přímo na místě jak pro jednotlivce, tak pro rodiny s dětmi. Právě pro ně je For Model jako stvořený. Na akci dorazí desítky vystavovatelů a sběratelů, jejich zaměření je velmi široké. Například z oboru leteckého modelářství se návštěvníci mohou těšit na letadla všech kategorií – větroně, makety vrtulníků, civilních, vojenských i akrobatických letadel poháněných elektromotorem anebo spalovacím motorem. K vidění budou i volnočasové drony.

Tip na neděli. Mezinárodní den průvodců v Olomouci

Foto magistrát města Olomouce

Dnes, v neděli 20. února, nabídne komentované prohlídky města i sousední Olomouc. Musíte se na ně ale přihlásit.

Seznámit se s významným střediskem Velkomoravského impéria, sídlením městem údělných přemyslovských knížat, církevní metropolí Moravy, stejně jako s jejím bývalým hlavním městem, nedobytnou habsburskou pevností a druhou největší městskou památkovou rezervací České republiky můžete v neděli 20. února 2022 na olomouckém Horním náměstí, a to s připomínkou 1200. výročí první zmínky o Moravanech a 840. výročí vzniku Markrabství moravského.

Prohlídky jsou v 10 a 14 hodin na Horním náměstí, sraz je u modelu města. V 9:30 a 13:30 je pak naplánován výstup na radniční věž.

Po hádce bodl recidivista mladíka do zad. Ten skončil v nemocnici

foto Policie ČR

V neděli 23. ledna krátce před 23. hodinou přijali policisté na linku 158 oznámení o tom, že ve Fakultní nemocnici Olomouc hospitalizovali pacienta s bodným zraněním v oblasti zad. Muže do nemocnice přepravila zdravotnická záchranná služba po tom, co zkolaboval v jednom z autobusů olomoucké městské hromadné dopravy.

Jedny z prvních kroků olomouckých kriminalistů směřovaly do nemocnice za zraněným dvacetiletým mužem. Ten jim, bohužel, ke vzniku svého zranění neuvedl žádné relevantní skutečnosti.

Tip na víkend. Sbírkové skleníky Flory Olomouc s jedinečnými květy a exotickými zvířaty

foto Flora Olomouc

Nádherné květy podivuhodných tropických rostlin, plodící kávovník anebo exotická zvířata v teráriích a ve velkém mořském akváriu. To vše je mimo jiné v únoru k vidění ve znovuotevřených sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. Milovníci flory i fauny a také rodiny s dětmi se sem mohou vypravit každou sobotu a neděli od 9:30 do 16 hodin. Ve sklenících navíc mají možnost zakoupit si výpěstky pokojových rostlin, které na Výstavišti Flora Olomouc připravili zdejší zahradníci.

U vstupu do palmového skleníku můžete vidět například právě plodící kávovník anebo v subtropickém skleníku nádherně kvetoucí vytrvalou popínavku Solandru velkokvětou (Solandra grandiflora), jejíž zářivě bílé či žluté květy s fialovými pruhy měří až čtvrt metru.

Univerzita Palackého pořádá pro zájemce online Den otevřených dveří. V sobotu

ilustrační foto Univerzita Palackého

Univerzita Palackého se v sobotu 15. ledna představí zájemcům o studium v rámci online dne otevřených dveří. Program pro něj připravilo všech osm jejích fakult. Návštěvníkům budou možnosti studia představeny prostřednictvím videostreamů, chatovacích platforem, online prezentací či podcastů. Zájemci se seznámí nejen s podmínkami přijetí či průběhem studia, ale i s vyučujícími a studenty.

Kompletní program je k dispozici nejen na stránkách fakult, ale rovněž na speciálním webu www.univerzitnimesto.cz, který nabízí i 3D prohlídky univerzitních prostor, interaktivní mapy, fotogalerie nebo odkazy na sociální sítě a videa. Součástí webu je i průvodce přihláškou ke studiu a kompletní seznam osmi set nabízených kombinací studijních programů.