Olomouc

Stáří 500 let a ocenění z celé Evropy. Návštěvníci Flory se mohou těšit i na výstavu bonsají

Foto Flora Olomouc

Tři japonské zahrady plné vzácných a výjimečných bonsají. I na takovou podívanou se mohou těšit návštěvníci jarní výstavy Flora Olomouc 2024. Její součástí bude od 25. do 28 dubna vedle hlavní expozice či velkých zahradnických trhů také unikátní výstava pojmenovaná Bonsaje – umění z jiného světa. Letos ji obohatí tradiční čajovna s ukázkami čínských a japonských čajových rituálů.  Autorem výstavy bonsají, jež vyplní pavilon E, je ve spolupráci s Výstavištěm Flora Olomouc uznávaný sběratel bonsají Josef Valuch.

„Expozice Bonsaje – umění z jiného světa bude obsahovat tři japonské zahrady různých velikostí, sestavené z kamenů, doplněné jezírkem a osazené bonsajemi. Výstavní plochu pak doplníme převážně listnatými bonsajemi, z nichž mnohé byly oceněny na evropských výstavách,“ přiblížil Josef Valuch. Sám má unikátní sbírku bonsají ve Starém Městě nedaleko Uherského Hradiště v Bonsaimuseu Isabelia.

Jedním z nejzajímavějších exponátů výstavy bonsají v pavilonu E na Flora Olomouc 2024 bude například i tis starý více než 500 let.

Jarní Flora nabídne mysteriózní Galaxii květin. Soutěžte o vstupenky!

ilustrační foto ber

Neobvyklé propojení světa rostlin a vesmíru přinese letošní 66. ročník jarní výstavy Flora v Olomouci. Hojně navštěvovaná čtyřdenní akce letos ponese podtitul Galaxie květin. Mezinárodní výstava květin Flora Olomouc proběhne od čtvrtka 25. dubna do neděle 28. dubna. A vy si s námi můžete zasoutěžit o vstupenky.

Stačí, když do pondělí 22. dubna zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, jak se jmenuje florista, který stojí za hlavní expozicí. Odpověď označte v předmětu FLORA a nezapomeňte přidat své jméno a bydliště.

Pro pět vylosovaných máme vstupenky pro dvě osoby.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (ber)

 

Tip na víkend. Tvarůžkový festival v Olomouci

Ilustrační foto olomouc.eu

Gastronomické speciality, koncerty známých kapel a letos nově i soutěž top kuchařů o titul Tvarůžkového krále. Sedmý ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu slibuje gurmánské zážitky i program plný zábavy. V sobotu 13. a v neděli 14. dubna provoní olomoucké Horní i Dolní náměstí.

Ochutnat je bude možné třeba ve formě tvarůžkových zákusků, burgerů či pralinek. K tomu nebudou chybět originální značky piv místních minipivovarů a doplní je další krajové produkty. "Loni přivítal festival více než dvacet tisíc návštěvníků a prodalo se na něm rekordních sedm tun tvarůžků. Věřím, že letošní ročník bude neméně úspěšný," uvádí náměstek olomouckého primátora pro cestovní ruch Viktor Tichák.

Oryxové v Zoo Olomouc přibývají každý rok

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě. První pár oryxů jihoafrických chovatelé získali ze Zoo Liberec už na podzim roku 1973. Další oryxové, kteří se stali zakladateli stáda, sem přišli v roce 1974 ze Zoo Dvůr Králové, kam je spolu s množstvím dalších zvířat přivezl Josef Vágner přímo z oblasti jejich přirozeného výskytu v Namibii. Ve druhé polovině ledna a na začátku února se narodilo celkem 8 mláďat, ale není to ještě konečný počet.

„Období porodů těchto antilop nemusí být nutně vázáno na určité období, u nás začíná 8 a půl měsíce poté, co všechny samice i se samcem vypustíme do venkovního výběhu. Samice přicházejí do říje synchronizovaně, a proto se rodí obvykle všechna mláďata krátce po sobě, pokud u některé z nich nedojde k pozdějšímu oplodnění. V roce 2023 jsme je vypouštěli na začátku května, a některé samice svá mláďata zatím ještě čekají,“ uvádí zooložka Eliška Veselá. Za celou dobu chovu od roku 1973 do dnešního dne zde došlo k 342porodům.

Tip na víkend. Sbírkové skleníky Olomouc

Foto floraol.cz

Sbírkové skleníky ve Smetanových sadech v Olomouci jsou od února opět otevřeny. Navštívit je můžete o víkendech v době od 9 do 16 hodin.

Sbírkové skleníky jsou dnes již neodmyslitelnou součástí Smetanových sadů. Největším a nejstarším je palmový skleník, který nabízí pohled na mnohé letité exempláře exotických rostlin dosahují vskutku impozantní velikosti. Na palmový skleník navazuje skleník kaktusový. Jeho návštěva poskytuje po celý rok nevšední zážitek nejen pro milovníky kaktusů a sukulentů. Třetím skleníkem na návštěvnické trase je skleník tropický.

Tip na sobotu. Olomoucký masopust nabídne folklor, jarmark i ledový fotopoint

Ilustrační foto olomouc.eu

Město ožije masopustem. Podle tradice bude mít rozvernou podobu. Veselí zaručí rej masek, vystoupení folklorních souborů i nezbytný jarmark plný masopustních specialit. Horní náměstí poslední lednovou sobotu oživí tematická slaměná výzdoba, jízdy v koňském kočáru a letos nově také originální ledový fotopoint.

Olomoucké masopustní veselí zahájí v sobotu 27. ledna v 9 hodin na centrálním náměstí vystoupení folklorních souborů. Chystá se žonglérská i ohňová show a město oživí baviči na chůdách. Pokud si chcete masopust užít se vším všudy, přijďte v masce a přidejte se do masopustního průvodu nebo si zatančete s medvědem. Pro každého účastníka v masce je připravena sladká odměna.

Tři králové, hejtman, primátor a biskup, popřejí šťastný nový rok před katedrálou i na náměstí

Foto Olomoucký kraj

Neobvyklou trojici koledníků mohou Olomoučané spatřit v ulicích historické části hanácké metropole v pátek 5. ledna. Tři králové, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, primátor Statutárního města Olomouc Miroslav Žbánek a pomocný biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík, se tradičně vydají na koních od dominanty hanácké metropole katedrály sv. Václava, aby zavítali na významné olomoucké instituce.

Na začátku pátečního tříkrálového putování se pokloní v katedrále narozenému králi v jeslích, poté průvod vyrazí v doprovodu sboru opery a operety Moravského divadla Olomouc pod taktovkou PaedDr. Lubomíry Hellové na koledu po městských institucích. S koledou společně navštíví Arcibiskupský palác, rektorát Univerzity Palackého, Statutární město Olomouc a Červený kostel Vědecké knihovny Olomouc.

Tip na výlet. Vánoční tramvaje v Olomouci svezou i Mikuláše

Foto DPMO

V neděli 19. listopadu se na Horním náměstí slavnostně rozsvítil stromeček a zároveň do olomouckých ulic vyrazily vánočně nastrojené tramvaje. Kromě světýlek je tentokrát ozdobil i tematicky laděný polep. Lidé se mohou 2. prosince těšit také na tradiční Mikulášské jízdy historickou tramvají a 17. prosince rozveze tato tramvaj po Olomouci Betlémské světlo.

Vánočně nazdobený vůz T3 se v adventní době stal už tradiční součástí olomouckých ulic, od roku 2021 k němu přibyla souprava vozů EVO. Letos se všechny vánoční tramvaje kromě světýlek dočkaly tematického polepu. "Souprava vozů typu EVO je laděna v duchu zimní krajiny, sněhových závějí a zasněžených domků, vůz T3 dostal teplý červený vánoční svetr," přiblížil proměnu tramvají předseda představenstva DPMO Jaroslav Michalík. Vánoční tramvaje budou v Olomouci jezdit až do 6. ledna.

Nabídka olomouckých vánočních trhů je pestrá

Ilustrační foto olomouc.eu

Město Olomouc není výjimkou, když jde o konání vánočních trhů. Ty jsou nedílnou součástí snad skoro každého většího města – můžete zde udělat radost bližnímu a koupit mu dárek, zajít si na horký nápoj a něco dobrého k snědku s přáteli nebo si zkrátka jen užít tu pravou vánoční atmosféru.

Vánoční trhy letos odstartují o den dříve, oproti loňskému roku, a to již 19. listopadu při příležitosti tradičního rozsvícení vánočního stromu na Horním náměstí, po kterém bude následovat koncert českého zpěváka Voxela.

Olomouc si pro nás letos nachystala tři novinky. Tou první je obnovení kluziště, které se dočkalo svého návratu po čtyřech letech. Změní se pouze jeho umístění, bude totiž přesunuto z Dolního náměstí k vyhlídkovému kolu na tržnici. Vstup na kluziště bude zdarma a jeho otevírací doba bude

Krajský ředitel hasičů vyzdvihnul reakci vlakvedoucího. Zachránil život cestujícím

Foto HZS Olomouckého kraje

„Obrovská rána, silný náraz. Praštil jsem se do hlavy a upadnul jsem,“ popisuje úterní srážku vlaku a kamionu v Olomouci na přejezdu na Bělidlech vlakvedoucí Roman Juřena. Kvůli protržené palivové nádrži začal první vagón i kamion po střetu okamžitě hořet. Požár se velice rychle šířil, vagón se plnil černým jedovatým kouřem. Uvnitř studenti i lidé mířící do práce. Uvězněni uvnitř hustým dýmem a plameny. „Zvednul jsem se, rozhlédnul se a viděl jsem, že z prvního vozu šlehá vysoko oheň a že v něm jsou lidé,“ popisuje situaci vlakvedoucí, který se v tu chvíli nacházel ve druhém vagónu.

Přes otřes z pádu a obrovský stres však zareagoval ukázkově. Mezi lidmi, kteří se snažili ze druhého vozu dostat ven, se prodral ke dveřím na konci soupravy. „Spojují oba vagóny. Kvůli bezpečnosti jsou zamčené. Byly ale poškozené, kolize poničila i plechové schůdky mezi nimi. Naštěstí se mi dveře podařilo odemknout, nešly otevřít, ale podařilo se mi vytvořit úzký průchod, kudy se mohli lidé z prvního vagónu dostat do druhého a ven. Ani nevím, kolik jich bylo, ale všichni byli natlačení u dveří a čekali tam, až jim z hořícího vozu někdo pomůže.