Olomouc

V Zoo Olomouc se radují z hrbatého Lotranda!

foto ZOO Olomouc

Velbloudí sameček se narodil 1. března, jako druhé letošní „hrbaté“ miminko. Tím prvním byla 15. února samička Malori.

„Představujeme vám samečka Lotranda, jehož porodní váha činila 38 kg. Samice Tereza byla od prvního dne velmi hodnou velbloudí matkou a o své mládě se dobře starala. I přes to, že je prvorodička, pojí nás s ní ukázková spolupráce, což nemusí býti pravidlem. S informacemi jsme vyčkávali a současně byli velmi obezřetní, jelikož první dny velbloudího mláděte mohly provázet komplikace natolik velké, že nešlo s jistotou říci, že se bude jednat o šťastný příběh. Ten se nicméně, věříme, už píše.

Zákeřnice a štíři. Noví obyvatelé Zoo Olomouc

foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoologická zahrada v době covidové nezahálí a neustále přemýšlí, čím návštěvníky po otevření uvítá. Po obnově výběhu rysů karpatských a nově chovaného druhu samice pásovce kulovitého přibyla další novinka. Čerstvými obyvateli olomoucké zoo jsou zákeřnice obecné a štír jedovatý.

„Rozhodli jsme se jedno z insektárií v pavilonu Kalahari obsadit nevšedním druhem dravé ploštice-zákeřnicí dvojtečnou. Bezobratlí jsou obecně málo známí, přitom hrají ve všech ekosystémech klíčovou roli. Pod pokličkou na první pohled pro mnohé odpudivých tvorů se skrývá obrovská rozmanitost a unikátní adaptace k životu na Zemi. Dalším novým obyvatelem se zajímavým způsobem života je štír jedovatý. Toho však prozatím chováme v zázemí zoo,“ sdělil terarista Miroslav Vaverka.

Zákeřnice dvojtečná (Platymeris biguttata)

Kam kráčí Univerzita Palackého?

ilustrační foto

Olomoucká univerzita je od začátku roku bez rektora, a hledá proto svého nového nejvyššího představitele.

Čtenář, který sleduje dění v regionu, si jistě všiml, že na konci minulého roku skončil ve své funkci rektora Jaroslav Miller. Hlavním důvodem byla skutečnost, že akademický senát neschválil některé normy, které měly vdechnout život výzkumnému ústavu CATRIN. Pan rektor byl od začátku hybatelem při vzniku tohoto ústavu. Nakonec se rozhodl rezignovat, ačkoliv ústav již vznikl schválením akademického senátu v polovině loňského roku. Zbývalo v zásadě jen převést pracovníky, kteří chtěli přejít z Přírodovědecké fakulty na CATRIN. A domluvit se na užívání univerzitního majetku.

Tip na výlet. Vánoční Olomouc nabízí trhy, ruské kolo i jarmark

ilustrační foto FB

V Olomouci včera propukly vánoční trhy. Proti minulým rokům je na obou náměstích i na tržnici čtvrtina stánků.

Nabízí, i když s patřičnými rozestupy, vánoční ozdoby, zimní doplňky, sýry, med, uzenářské speciality, kovářskou dílnu, řemeslné výrobky, rybí hranolky, grilované dobroty a samozřejmě nemůže chybět ani punč.

Letos kvůli koronavirovým opatřením není doprovodný koncertní program a kluziště, ale o ruské kolo na tržnici lidé nepřijdou. Je v provozu každý den po dobu konání vánočních trhů. Ty potrvají do 23. prosince. (ber)

 

Na Floře rozkvetla královna. Krásný květ je k vidění dnes a zítra

foto Flora Olomouc

Největší leknín světa, viktorie královská, vykvetla v sobotu v noci bělostným květem. Jedná se o skutečný unikát, protože život takového květu je téměř jepičí a po dvou dnech uhyne. Kochat se jím můžete ve Sbírkovém skleníku Flory Olomouc.

Květ je nejlepší pozorovat ráno, kdy bude pěkně rozvitý. Za světla se však začíná pomalu zavírat, takže odpoledne už bude zavřený. Všem nadšencům tady doporučujeme, aby byli před skleníkem připraveni hned v 9:30, kdy se Sbírkové skleníky otevírají. V noci na neděli se ten stejný květ otevře znovu, ale tentokrát v růžové barvě, takže kdo nestihne obdivovat krásu tohoto až dvoumetrového leknínu v sobotu, má šanci ještě v neděli. (red)

Fotbalová reprezentace bude hrát v Olomouci. V září proti Skotsku

ilustrační foto fotbal.cz

Česká fotbalová reprezentace už zná města, ve kterých odehraje zářijové zápasy Ligy národů. Národní tým se v pátek 4. září představí proti Slovensku v Bratislavě a v pondělí 7. září nastoupí proti Skotsku v Olomouci. Zápas na Andrově stadionu bude mít výkop ve 20.45.

První letošní sraz začne v pondělí 31. srpna v Praze, odkud reprezentace vyrazí do slovenské metropole. Po odehrání úvodního utkání Ligy národů se mužstvo přesune do Olomouce, kde na Andrově stadionu přivítá Skotsko. „V Olomouci to dobře známe a třeba loni, když jsme tam hráli proti Černé Hoře, měla reprezentace veškerý servis podpořený důležitou výhrou tři nula. Navíc se nám to hodí kvůli cestování z Bratislavy, které tak bude jednodušší. Věřím, že výsledkově uspějeme v Olomouci i tentokrát,“ poznamenal manažer národního týmu Libor Sionko.

Letní Flora odkryje krásu a tajemství městských dvorků a vnitrobloků

ilustrační foto Flora Olomouc

Letošní Letní Flora Olomouc 2020 láká na téma Zahrada za zdí. Tentokrát nás zavede do tajů městských zahrádek, dvorků a zákoutí. Těšte se na to nejlepší z floristického a zahradního umění, expozici České dědictví UNESCO, výstavu Pod křídly múz či tradiční Zahradnické trhy. Výstava Letní Flora Olomouc se uskuteční 20. až 23. srpna na Výstavišti Flora Olomouc.

Autorkou hlavní expozice je zahradní architektka Marie Doleželová. „Expozice poukáže na potenciál městských prostorů, jako jsou vnitrobloky, dvorky nebo stavební proluky. Tato místa mohou nabídnout relaxaci, oddech, sloužit jako školní zahrada, sportoviště či být místem pro setkávání a budování komunity. Inspiraci, jak z parkovišť či nevzhledných zákoutí vybudovat malou městskou oázu nabídne právě hlavní expozice Zahrada za zdí,“ dodává.

Tip na víkend: Oslava růží v Rozáriu Olomouc

Ilustrační foto pixabay.com

Olomoucké rozárium se bezesporu řadí mezi jedno z nejkrásnějších míst v Olomouci. Růže, které se v něm pěstují, nám mohou závidět všude na světě. Letos pořádá Výstaviště Flora Olomouc samostatnou akci Vyznání růžím, která se uskuteční 10. až 12. července 2020 v Rozáriu v Olomouci.

 

Během tří dnů se návštěvníci mohou těšit na floristické show, které ukáží, jak vyrobit interiérové dekorace z růží, svatební kytici nebo květinový šperk. Nebudou chybět ani přednášky a rostlinolékařská poradna, kde se dozvíme vše o růžích, jejich původu, odrůdách či pěstování. Dále zajímavé informace o léčivých účincích růže, o fenoménu anglické růže či o růžařských spolcích a Rosa klubu ČR. "Inspiraci, jak zakomponovat růžové keře do své zahrady, mohou návštěvníci nalézt díky florálním objektům od předních českých floristů.

Tip na sobotu: Odemykání točny v Muzeu Českých drah Olomouc

Foto Muzeum ČD

Na sobotu 4. července si Muzeum ČD – Expozice historických vozidel Olomouc, Táborská 4, Olomouc připravilo tradiční akci Odemykání točny. Můžete se svézt parními vlaky okolo hanácké metropole a užít si pěkný den v olomouckém depozitáři ČD Muzea.

 

A na co všechno se můžete těšit?

Jízdu ukončil opilý řidič v záhonu

foto Policie ČR

I přes veškerou snahu policistů působit svou přítomností v ulicích nezbylo než v sobotu nad ránem vyjet k havárii podnapilého řidiče, k níž došlo v křižovatce ulic Hynaisova a Wellnerova v sousední Olomouci.

„Dvaadvacetiletý mladík, který chtěl odbočit vlevo k ulici Palackého, tam nezvládl řízení a s vozem BMW vjel do okrasného květinového záhonu. V cestě mu překážel i sloup veřejného osvětlení. Havárie se obešla bez zranění. Při dechových zkouškách mladík opakovaně nadýchal přes dvě promile alkoholu v dechu. Nyní je důvodně podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí mimo jiné až tříletý trest odnětí svobody," doplnila policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. (red)