Olomouc

Tip na sobotu. Svatomartinské trhy Olomouc

ilustrační foto ber

Svatomartinská Olomouc láká k návštěvě ve dnech 11. a 12. listopadu. Těšit se můžete nejen na bohatou nabídku vinařství na Horním i Dolním náměstí, ale také na tradiční svatomartinské speciality, cimbálovou muziku i ohňovou show.

Připít si na den svatého Martina prvním novým vínem a ukončit tak vinařskou sezónu a započít přípravy té další, to je tradice, která sahá až do doby Josefa II. V Olomouci má otevírání a ochutnávání svatomartinských vín tradici poněkud mladší, přesto o ni ani letos nepřijdete.

Tip na výlet. Součástí olomoucké akce Rozkvetlé památky jsou i komentované prohlídky

foto Flora Olomouc

V souvislosti s podzimní výstavou Flora Olomouc – Hortikomplex pořádá Výstaviště Flora Olomouc ve spolupráci s předními českými floristy od 29. září do 14. října 2022 akci Rozkvetlé památky – přehlídku jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v trojici olomouckých chrámů.

Tento rok jde o Husův sbor, kostel sv. Cyrila a Metoděje v městské části Hejčín a chrám Zvěstování Páně na Dolním náměstí. „Ve všech kostelích je připravená série komentovaných prohlídek s tvůrci jednotlivých aranžmá,“ doplnil Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.  

Tip na výlet. Poslední prázdninový týden je v Olomouci ve znamení vojenské historie

Foto Olomouc.eu

Týden vojenské historie je název zbrusu nové aktivity, která bude skutečně plná vojenské historie Olomouce. „Poslední srpnový týden ukáže, že Olomouc je nejen zemskou a církevní metropolí a nejstarším moravským univerzitním centrem, ale i bývalou hlavní říšskou pevností a významným posádkovým městem. Během týdne se lidé dostanou na místa, která zatím viděl jen málokdo,“ láká na akci náměstkyně primátora Markéta Záleská. Největším lákadlem budou otevřené forty a hlavně téměř neznámé podzemí z časů bastionové pevnosti.

Vše začíná už v sobotu a neděli 20. a 21. srpna. Otevírá se šest fortů a Korunní pevnůstka, jejichž návštěvu zájemcům usnadní speciální autobusová linka, která pojede v sobotu a neděli (přesný jízdní řád najdete na webu akce). Během prvního víkendu se uskuteční i komentované vycházky po „nenápadných stopách vojenské historie“ s historikem Zdeňkem Zemanem. Ten nabízí dvě trasy a provázet jimi bude o víkendu 20. až 21. srpna i v následující pátek a sobotu 26. a 27. srpna. Na vycházky není nutná rezervace a účast je bezplatná.

Po roční pauze Olomouc opět spouští zážitkový Whisky Trail

Ilustrační foto pixabay.com

S příchodem teplých večerů se u návštěvníků a obyvatel Olomouce setkáváme s oblíbeným využíváním zahrádek k posezení s přáteli, ale také častějšími procházkami krásným městem. Není proto vhodnější dobou po roční koronavirové pauze opět rozjet Whisky Trail.

Organizátoři se letos rozhodli udělat několik změn. Účinkující bary rozšíří speciální nováček – Jerry’s Bar a důraz bude kladen i na památky města ležící v těsné blízkosti barů.

Tip na výlet. Živé pasti na Floře Olomouc

ilustrační foto

Do jedinečného světa masožravých rostlin plného vzácných unikátů proniknou návštěvníci blížící se výstavy Živé pasti. Koná se od 2. do 12. června 2022 ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. K vidění budou například dvacetileté více než metr vysoké rostliny, masožravé liány s velkými pastmi anebo unikátní sbírka vodních „masožravek“.

Podobu letošní výstavy má nově ve spolupráci se zahradnickým oddělením Výstaviště Flora Olomouc na starost zkušená pěstitelka a odbornice na masožravé rostliny Markéta Aubrechtová. Výstava bude navíc prodejní, návštěvníci tak kromě samotných rostlin mohou od Markéty Aubrechtové získat i cenné rady pro jejich pěstování.

Olomoucká záchranka otvírá dveře veřejnosti. V neděli!

Foto ZZS Olomouckého kraje

V neděli 15. května je Den linky 155. Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje k této příležitosti chystá akci pro veřejnost a zve na návštěvu. V době od 9 do 13 hodin zpřístupní záložní operační středisko ve VZ v Hněvotínské ulici v Olomouci.

„V rámci této akce zpřístupníme záložní operační středisko, kde Vám naše operátorky vysvětlí, jak linka 155 funguje a co vše náš systém zahrnuje. Dále bude možné vyzkoušet i samotnou aplikaci "Záchranka". Venku v areálu heliportu poté budete moci nahlídnout do útrob sanitního vozidla a na figurínách si nacvičit první pomoc při náhlé zástavě oběhu,“ informovala mluvčí záchranky Lucie Mikisková. (red)

Tip na výlet. Folklor, tradice a veselí. Takové jsou Olomoucké Velikonoce

Foto Olomouc.eu

Přípravy na Velikonoce na Horním náměstí v Olomouci jsou v plném proudu. Stánky, ve kterých budete moci nakoupit velikonoční a tradiční jarní zboží, jsou na svých místech a pokračuje také výzdoba náměstí na konání oslav svátků jara. Jarmark i kulturní program začínají už v pátek 8. dubna.

Od pátku 8. až do neděle 17. dubna potrvají olomoucké velikonoční oslavy. O obou víkendech, vždy od pátku do neděle, si navíc budete moci užít kulturní program plný folkloru, tradic a cimbálové muziky. Minimálně dopoledne o Velikonočním pondělí 18. dubna pak ještě budete moci nakoupit ve stáncích. Oslavy tentokrát budou mít také charitativní rozměr. Po celou dobu poběží sbírka pro Rodinné centrum Olivy.

Centrum Olomouce zahalil dým

Foto HZS Olomouckého kraje

Nad historickým centrem sousedního Olomouce se včera v podvečer vznášel vysoký sloupec hustého dýmu.

"Projížděl jsem v sobotu po páté hodině po Velkomoravské a vypadalo to, že musí mohutně hořet někde kolem Šantovky", svěřil se PVNovinkám očitý svědek z Prostějova. 

A skutečně se jednalo o velký požár v centru města. Jednotky profesionálních hasičů a dobrovolné jednotky místních části Olomouce likvidovaly rozsáhlý požár v bytové části domu na Blažejském náměstí, nedaleko olomoucké Tržnice.

Blonďatá holčička dobyla německou show. Lara je z Olomouce

Reprofoto youtube.com

V pátek 18. března vystoupila v německé dětské verzi pořadu The Voice 11letá Lara z Olomouce. Většinu porotců zaujala a bude soutěžit i v dalším kole.

V pořadu zaujala písničkou Shake It Off od Taylor Swift, jejíž je velkou fanynkou. Když v České republice probíhaly pěvecké soutěže pro děti, byla rodina v USA. Proto zvolila účast v německé verzi.

Z dívky byli němečtí porotci nadšení. „To bylo úplně šílené. Miluju tvé vystoupení," řekla jedna z nich.  Obrovský úspěch dokládá i sledovanost Lařina vystoupení. Na sociální síti Youtube ho vidělo přes 380 tisíc lidí, a na TikTok kanálu Global Voices dokonce přes sedm milionů.

Shlédnout vystoupení blonďaté showmenky, skvěle ovládající angličtinu i němčinu, můžete na

2. dubna nemusíte vařit. Zajeďte na Lobster Food Festival do Olomouce

ilustrační foto Lobster

Jaro klepe na dveře. A s ním i první letošní olomoucký food festival. V atriu nové budovy na Envelopě (Kosmonautů 1221/2a) vás čeká bohatá nabídka jídla a pití a dobrá zábava k tomu.

Ve stylovém Bistru Paulus a okolních prostorách můžete v sobotu 2. dubna od 11 do 19hodin ochutnat více než dvě desítky specialit teplé i studené kuchyně, degustovat francouzská a moravská vína, pálenky z Hané nebo si koupit charitativní ukrajinský boršč. Připraven je také program pro děti a vystoupení několika kapel.

„Těšit se můžete na tradiční českou kuchyni i inspirace z Itálie a středomoří, masové i vege speciality, těstoviny, neapolskou pizzu, dlouze tažená masa a bohatý výběr sladkostí od našich cukrářek,“ říká Pavel Vysloužil z pořádající skupiny Lobster Group.