skleníky

Tip na víkend. Sbírkové skleníky Olomouc

Foto floraol.cz

Sbírkové skleníky ve Smetanových sadech v Olomouci jsou od února opět otevřeny. Navštívit je můžete o víkendech v době od 9 do 16 hodin.

Sbírkové skleníky jsou dnes již neodmyslitelnou součástí Smetanových sadů. Největším a nejstarším je palmový skleník, který nabízí pohled na mnohé letité exempláře exotických rostlin dosahují vskutku impozantní velikosti. Na palmový skleník navazuje skleník kaktusový. Jeho návštěva poskytuje po celý rok nevšední zážitek nejen pro milovníky kaktusů a sukulentů. Třetím skleníkem na návštěvnické trase je skleník tropický.

V Olomouci hýčkají vzácný ibišek. Pochází z Mauritia

Foto Flora Olomouc

Ve sbírkových sklenících, o které ve Smetanových sadech pečují zahradníci Výstaviště Flora Olomouc a.s., vykvetl extrémně vzácný ibišek Hibiscus fragilis.

Ve volné přírodě roste na jediném místě – na horách ostrova Mauritius byste našli jen desítky kusů těchto krasavců. Řada botanických zahrad je proto zapojená do záchranného programu tohoto ibišku. Jeden se díky tomu před časem dostal i do Olomouce, a to z Botanická zahrada Praha.

„Sbírkové skleníky otevřeme jako každý rok po nutné zimní přestávce již v únoru,“ přidl pozvání k návštěvě mluvčí výstaviště Michal Poláček. (ber)

Flora Olomouc zve na Klenoty pralesa

Foto Flora Olomouc

Prodejní výstava orchidejí a tropických rostlin Klenoty pralesa 2023 začne na Floře Olomouc už tuto sobotu 21. října.

„Návštěvníci se, mimo jiné, mohou těšit tisíce kvetoucích orchidejí miniaturních i velikány s výškou přes jeden metr, opičí orchideje s květy připomínající hlavy opiček a diamantové orchideje s okrasnými listy se zlatou i stříbrnou žilnatinou,“ zvou pořadatelé. Výstava bude trvat v době od 21. října do 5. listopadu a otevřena bude každý den od 9:00 do 18:00 hodin. Najdete ji ve sbírkových sklenících ve Smetanových sadech. (ber)

Tip na výlet. Klenoty pralesa na Floře Olomouc

ilustrační foto plakát

Na výstavě Klenoty pralesa se můžete těšit na stovky kvetoucích orchidejí a jiných tropických rostlin, které vás oslní pestrobarevnými květy všemožných tvarů. Výstava se koná od pátku 21. října do neděle 6. listopadu ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora Olomouc. Každý den od 9 do 18 hodin.

Z orchidejí budou k vidění například pozoruhodné střevíčníky rodu Paphiopedilum kvetoucí velkými, nápadnými květy s charakteristickým bačkůrkovitým pyskem.

Nebude chybět ani královna všech orchidejí Vanda, která dokáže žít bez substrátu pouze ze vzdušné vlhkosti a vykvétá nádhernými květy zahrnující celou škálu barevných kombinací, které si člověk jen stěží zvládne představit. Na výstavě bude i mystická Vanda coerulea, kvetoucí nádhernými modrými květy, které jsou v přírodě velmi vzácné a ojedinělé.

Tip na výlet. Sbírkové skleníky Flory Olomouc

ilustrační foto Flora.cz

Sbírkové skleníky ve Smetanových sadech v Olomouci jsou pro návštěvníky nově otevřeny také v listopadu. A to vždy o víkendu od 9:30 do 16 hodin.

Při nynějším stále chladnějším počasí se tak v palmovém, kaktusovém, tropickém i subtropickém skleníku mohou lidé při sobotní či nedělní procházce krásně ohřát a pak už jen obdivovat impozantní letité exempláře exotických rostlin anebo si vychutnat vůni květů lián. (red)

Tip na výlet. Živé pasti v Olomouci

ilustrační foto

Masožravá rostlina, která svoji kořist polapí během zlomku vteřiny, vzácné unikáty, jež sběratelé uchovávají v zamčených vitrínách, anebo exempláře, jejichž pěstování je v domácích podmínkách téměř nemožné. I takové masožravé rostliny budou od 10. do 20. června k vidění na výstavě Živé pasti ve Sbírkových sklenících ve Smetanových sadech v Olomouci.

Celkem budou v Palmovém skleníku k vidění stovky masožravých rostlin, pochází hned z několika jedinečných sbírek. "Zapůjčila je jednak Botanická zahrada hlavního města Prahy, Katedra botaniky olomoucké Univerzity Palackého a také sběratelé Vladimír Sedláček a Markéta Aubrechtová, která po celou dobu konání výstavy zájemcům o pěstování masožravých rostlin poskytne ve skleníku cenné rady," doplňuje ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková.

Sbírkové skleníky Flory páchnoucí Olomouc nabízí raritu

foto Flora Olomouc

Po více než půl roce se od středy lidé dostanou do sbírkových skleníků ve Smetanových sadech Flory Olomouc.

„Za pozornost například stojí ohromující květ okrasné brazilské rostliny zvané Aristolochia gigantea. Měří třicet centimetrů a je k vidění v našem Tropickém skleníku. Velkolepý květ má tvar srdce, vzhledově připomíná kus rozkládajícího se masa. Lákadlem k návštěvě znovuotevřených skleníků je záplava vůní a barev, mimo jiné i díky právě kvetoucím ibiškům," říká mluvčí výstaviště Kristýna Buchtová. 

Skleníky na Brněnské? Nenechavcům nedají spát!

ilustrační foto

 

"Dnes jsem od skleníků v Brněnské ulici odehnala dva nenechavce. Pánové neváhali, odstavili kola a pokoušeli se prolézt chatrným plotem," napsala nám čtenářka Martina.

Zároveň vyslovila dotaz, co se zmíněnými torzy bude. "Něco v nich roste, takže v části určitě někdo hospodaří," dodala.Skleníky měla před časem zájem odkoupit za cca 150 tisíc brněnská firma, která městu v ceně nabídla rovněž likvidaci stavebních prvků. Návrh ale neprošel zastupitelstvem, jehož členové si prosadili odstranění vlastními silami. Dotaz, jak to tedy se skleníky vypadá, redakce poslala na magistrát. (red)

Nová parkovací místa na Brněnské? Zchátralé skleníky!

Foto ber

 

Sláva skleníků u zdi městského hřbitova je dávno ta tam. Zdevastované stavby chtělo město nabídnout k prodeji, zastupitelé to ale na posledním zasedání zamítli. Likvidace vlastními silami prý bude ekonomičtější, než bezpracně získaných 150 tisíc, které nabídla za skleníky brněnská firma.

 

Podle vedoucího odboru rozvoje a investic Antonína Zajíčka má z šesti skleníku cenu jen jediný, oranžerie. "Má rozměry 12x30x6 metrů. Kdysi jsme vypracovali koncepci na jeho obnovení. Investovali bychom zhruba 3 miliony korun, vytápění štěpkou by stálo kolem 80 tisíc ročně," uvedl Zajíček. Podle primátora Miroslava Pišťáka ale není tento projekt reálný, stejně jako neprošel návrh zastupitele Václava Koláře, aby byla oranžerie přestěhována do botanické zahrady.