skleníky

Tip na výlet. Živé pasti v Olomouci

ilustrační foto

Masožravá rostlina, která svoji kořist polapí během zlomku vteřiny, vzácné unikáty, jež sběratelé uchovávají v zamčených vitrínách, anebo exempláře, jejichž pěstování je v domácích podmínkách téměř nemožné. I takové masožravé rostliny budou od 10. do 20. června k vidění na výstavě Živé pasti ve Sbírkových sklenících ve Smetanových sadech v Olomouci.

Celkem budou v Palmovém skleníku k vidění stovky masožravých rostlin, pochází hned z několika jedinečných sbírek. "Zapůjčila je jednak Botanická zahrada hlavního města Prahy, Katedra botaniky olomoucké Univerzity Palackého a také sběratelé Vladimír Sedláček a Markéta Aubrechtová, která po celou dobu konání výstavy zájemcům o pěstování masožravých rostlin poskytne ve skleníku cenné rady," doplňuje ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková.

Sbírkové skleníky Flory páchnoucí Olomouc nabízí raritu

foto Flora Olomouc

Po více než půl roce se od středy lidé dostanou do sbírkových skleníků ve Smetanových sadech Flory Olomouc.

„Za pozornost například stojí ohromující květ okrasné brazilské rostliny zvané Aristolochia gigantea. Měří třicet centimetrů a je k vidění v našem Tropickém skleníku. Velkolepý květ má tvar srdce, vzhledově připomíná kus rozkládajícího se masa. Lákadlem k návštěvě znovuotevřených skleníků je záplava vůní a barev, mimo jiné i díky právě kvetoucím ibiškům," říká mluvčí výstaviště Kristýna Buchtová. 

Skleníky na Brněnské? Nenechavcům nedají spát!

ilustrační foto

 

"Dnes jsem od skleníků v Brněnské ulici odehnala dva nenechavce. Pánové neváhali, odstavili kola a pokoušeli se prolézt chatrným plotem," napsala nám čtenářka Martina.

Zároveň vyslovila dotaz, co se zmíněnými torzy bude. "Něco v nich roste, takže v části určitě někdo hospodaří," dodala.Skleníky měla před časem zájem odkoupit za cca 150 tisíc brněnská firma, která městu v ceně nabídla rovněž likvidaci stavebních prvků. Návrh ale neprošel zastupitelstvem, jehož členové si prosadili odstranění vlastními silami. Dotaz, jak to tedy se skleníky vypadá, redakce poslala na magistrát. (red)

Nová parkovací místa na Brněnské? Zchátralé skleníky!

Foto ber

 

Sláva skleníků u zdi městského hřbitova je dávno ta tam. Zdevastované stavby chtělo město nabídnout k prodeji, zastupitelé to ale na posledním zasedání zamítli. Likvidace vlastními silami prý bude ekonomičtější, než bezpracně získaných 150 tisíc, které nabídla za skleníky brněnská firma.

 

Podle vedoucího odboru rozvoje a investic Antonína Zajíčka má z šesti skleníku cenu jen jediný, oranžerie. "Má rozměry 12x30x6 metrů. Kdysi jsme vypracovali koncepci na jeho obnovení. Investovali bychom zhruba 3 miliony korun, vytápění štěpkou by stálo kolem 80 tisíc ročně," uvedl Zajíček. Podle primátora Miroslava Pišťáka ale není tento projekt reálný, stejně jako neprošel návrh zastupitele Václava Koláře, aby byla oranžerie přestěhována do botanické zahrady.