rostliny

Rukola. Listy plné vitamínů

ilustrační foto pixabay

Rukola je v českých kuchyních stále spíše vzácností, ale její popularita pomalu roste. Tato listová zelenina má neopakovatelnou chuť a zpestří nejen saláty či těstoviny, ale i masová jídla. Obsahuje spoustu vitamínů, například vitamín C a betakaroten, a to více, než jiné listové zeleniny.

Rukola je součástí tradičních jídel v Itálii, Řecku a Francii. Přesto, že její domovinou jsou subtropy, je poměrně přizpůsobivá a tak ji lze pěstovat i u nás. Vzrostlá rostlina připomíná řepku olejku s bílými květy, brzy po vyklíčení můžeme sklízet šťavnaté lístky. Lístky rukoly je možné otrhávat průběžně od jara do podzimu, stačí je pouze opláchnout a můžeme je ihned konzumovat, podobají se listům pampelišky, ale jsou užší a delší.

Kurkuma. Koření proti choření

ilustrační foto pixabay.com

Kurkuma je jednou z nejlepších bylin pro zdravou funkci imunitního systému. Skvělou pověst byliny si udržela po staletí a je vysoce ceněna pro své protinádorové a antibiotické působení. Kurkuma je jednou z nejlepších bylin pro zdravou funkci imunitního systému. Skvělou pověst byliny si udržela po staletí a je vysoce ceněna pro své protinádorové a antibiotické působení.

Kurkumu, pocházející z Asie, řadíme mezi zázvorovité. Stejně jakou u zázvoru, z kurkumy využíváme její oddenek. Její zdraví prospěšné účinky jsou známy již přes 2 tisíce let a vycházejí z prastarých textů ayurvédy. Kurkuma se těší velké oblibě nejen v Indii, ale také Číně, Thajsku, Peru a dalších zemích.

Kurkuma je koření charakteristicky žluté barvy, které se používá především v indické, thajské a perské kuchyni. Z kurkumy je cenná především hlavní aktivní složka, flavonoid kurkumin.

Talovíny rozsvítily Hloučelu

Foto ber

I když do začátku atronomického jara zbývá měsíc, na březích Hloučely to tak nevypadá.

Už z dálky na nich totiž svítí zářivou žlutí malé talovíny, které využily oblevy a vydaly se vstříc zubatému sluníčku. 

Vždycky mě překvapí, že pravidelně rozkvetou mnohem dřív, než tradiční poslové jara, za které pokládáme sněženky a bledule. (ber)

 

Kardamon. Voňavé afrodisiakum

ilustrační foto korenikralu.cz

Kardamom, charakteristický svou božsky smyslnou vůní, patří do stejné čeledi jako zázvor. Povzbuzuje mysl a zbystřuje smysly. Již dlouho je považován za afrodiziakum, částečně díky své neodolatelné vůni. V ájurvédské medicíně je kardamom považován za jednu z nejvíce prospěšných bylin na podporu trávení. Často se také díky své schopnosti uzdravovat katar dýchacích cest přidává do směsí na léčení plic.

Latinský název zní Elettaria Cardamomum a původem je z tropických pralesů Kardamomských hor v pohoří Ghat při jihozápadním pobřeží Indie. Nyní se pěstuje především na Cejlonu. Je to stále zelená rostlina, dosahující výšky 2 až 4 metry, s kopinatými a řapíkatými listy, kvete žlutými květy ve tvaru hroznů. Patří mezi příbuzné zázvoru.

Bobkový list. Běžné koření s mnoha léčivými účinky

ilustrační foto ber

Vavřín vznešený alias koření bobkový list je dekorativní stálezelený keřík, který v bytě, na balkoně či na zahradě udělá spoustu parády. A ještě lepší je, že tak budeme mít pořád při ruce zázračné koření s mnoha léčivými účinky.

Bobkový list je tradičním kořením české kuchyně, nesmí chybět ve svíčkové, nakládané zelenině nebo v luštěninách.

Umí ale i léčit. Obsahuje bílkoviny, vlákninu, silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, vitaminy A, B, C či kyselinu listovou, z minerálů vápník, selen, měď, zinek, železo, hořčík a draslík.

Zázrak jménem kustovnice čínská

ilustrační foto pixabay.com

Červené plody kustovnice čínské zvané také Goji jsou doslova nabité aktivními látkami, které mají příznivý vliv na celou řadu pochodů v našem organismu. Kromě toho jsou velice prospěšné i z nutričního hlediska, neboť obsahují důležité minerály, vitamíny, aminokyseliny, stopové prvky a polysacharidy. Dalo by se tedy říct, že se jedná o superpotravinu, která nemá vzhledem k množství zastoupených aktivních látek obdoby.

Kustovnice je keř dorůstající až do výšky 2 metrů. Její listy mají mandlovitý tvar a květ připomíná nafialovělý kalich s několika korunními cípy. Plody zvané goji mají formu jasně červených bobulí podlouhlého tvaru, které mohou být až 2 centimetry velké. Mohli bychom je s trochou kreativity vzhledově přirovnat k našemu šípku. Pro růst kustovnice čínské je důležité prostorné místo s dostatkem slunečního svitu. Původem totiž pochází z horských svahů v Číně a Japonsku. Nejedná se ale o na pěstování náročnou rostlinu, takže se pro účely sběru pěstuje prakticky po celém světě.

Aloe vera má výborné účinky. A rozmanité použití

ilustrační foto pixabay.com

Aloe vera je díky svým lékařským účinkům známá po tisíce let a její věhlas se brzy rozšířil do celého světa. Listy Aloe obsahují šťávu, připomínající průhledný gel, který obsahuje nespočet důležitých aminokyselin, minerálů, vitamínů a tím příznivě ovlivňují lidské zdraví. Mají také hydratační, detoxikační, antioxidantní, hojivé a protizánětlivé účinky.

Aloe vera obsahuje:

- vitamíny řady B (B2, B3, B5, B6, B12), vitamin C, vitamin E a A

- minerální látky: vápník, chrom, mangan, hořčík, zinek, sodík, draslík, měď

- enzymy, které napomáhají trávení

- saponiny, které mají silné antibakteriální účinky

- aminokyseliny, které v organismu plní funkci stavebních prvků proteinů

- polysacharidy, které stimulují a zlepšují činnost imunitního systému

Nejdůležitější a nejzdravější částí rostliny je dužina se šťávou, která obsahuje přes 200 aktivních, zdraví prospěšných látek.

Křen. Vitamínová bomba, která podporuje imunitu i trávení

ilustrační foto byliny.cz

Ačkoli většina z nás konzumuje křen jen příležitostně, měl by v jídelníčku figurovat častěji. Má totiž řadu zdravotních benefitů a funguje jako přírodní antibiotikum.

Křen selský, přezdívaný též český ženšen, je vysoká bylina, jejíž kořen je známý pro svou štiplavou chuť a vůni. Pro tyto vlastnosti ho pro léčbu rýmy a chřipky užívali už naši předkové.

Křenu jsou také připisovány pozitivní účinky na imunitní systém, díky obsaženému vitaminu C, který zároveň podporuje normální funkci nervové soustavy a dále má schopnost tlumit známky únavy a vyčerpání. Nelze opominout i množství obsažených minerálů od železa, hořčíku, draslíku, vápníku až po fosfor.

Rýmovník. První pomoc při rýmě, po holení i proti komárům

ilustrační foto ber

Nenápadnou rostlinu se rozhodně vyplatí mít doma. Daří se jí na každém okenním parapetu a je vždy připravena pomoci vám od spousty zdravotních neduhů. Na první pohled vám možná připomene hluchavku. Není divu, je to také její vzdálený příbuzný. Jen co se však kolem rostliny nachomýtnete, a snad se jí nemusíte ani dotknout, zaručeně jí od jakékoliv jiné poznáte.

Začne vydávat jemně mentolovou, lehounce kořeněnou vůni. Pokud vezmete jeden lístek do ruky, promnete ho mezi prsty a zblízka přičichnete, pěkně vám protáhne dýchací cesty.

Rýmovník se dá použít téměř jakkoliv, začerstva i tepelně upravený. Jako medicína i jako koření pro dochucení jídel.

Vanilka. Orchidej, jejíž lusky léčí kůži, únavu i nespavost

ilustrační foto pixabay

Vanilka má nejen bohatou a zajímavou historii, ale i výrobu samotného konečného koření. Jedná se o orchidej Vanilla planifolia (lat. planifolia = plocholistá), jejíž složitě zpracovávané lusky jsou hned po šafránu druhým nejdražším kořením na světě.

Vanilka má antimykotické vlastnosti, pomáhá tedy k léčení plísní a houbových onemocnění. Často se tedy používá k léčbě kožních problémů, jako jsou ekzémy a dermatitidy. Působí příznivě také při zánětlivých onemocněních.

Výborně působí proti únavě, uklidňuje nervy, působí také jako afrodisiakum – vůně vanilky úzce souvisí s lidskými feromony, protože zvyšuje erotickou přitažlivost. V současné době je vanilka využívána jako afrodiziakum. Vanilka taky povzbuzuje mozkovou činnost, působí proti horečce a povzbuzuje vlastně i celé tělo.