Pískavice řecké seno je klenotem pro zdraví

Pískavice řecké seno je klenotem pro zdraví
ilustrační foto pixabay.com

Jedním z významných léků je už od dob starého Egypta pískavice řecké seno. Je kořením i lékem, a jelikož se jí daří i v našich podmínkách, představíme si důvody, proč byste měli poznat její účinky. Může zdát jako nenápadná bylina, ale ve skutečnosti jde o jednu z nejstarších léčivých rostlin, které lidstvo zná. Uvádí ji už Ebersův papyrus, starý téměř 4000 let. Jde o jednoletou bylinu s bledě žlutými květy, která dorůstá do výšky maximálně půl metru. Pochází pravděpodobně z oblasti Středozemí a Střední Asie.

Nyní se pěstuje po celém světě a v našich končinách roste dokonce i zplaněle. Kvete v červnu a červenci a plodí lusky, které dozrávají v červenci a srpnu. Jsou dlouhé až 10 cm a ukrývají kolem 20 semen. Pěstovat ji může každý, stačí vybrat slunné stanoviště s lehčí hlinitopísčitou půdou, která má dostatek spodní vláhy.

Má bohaté využití v kuchyni i přírodní medicíně. Obzvláště populární je v indické a obecně asijské kuchyni, kde se používá jako ingredience i koření. Semena slouží převážně jako koření, listy zase jako zelenina. Semena mají aromatickou chuť, která je lehce oříšková a připomíná posečené seno. S oblibou se nechávají ve vodě naklíčit a následně se přidávají do salátů. 80 % světové produkce se pěstuje v Indii, kde se používá v mnoha receptech.

Ve světě je pískavice skutečný hit, ale u nás se používá spíše zřídka. Ne každému je její aroma příjemné, a pokud vám bude připadat hořká, můžete semena namočit nebo opéct, čímž se hořkost sníží. Aroma semen se dobře kombinuje zejména s paprikou a česnekem.

Pro léčbu se z pískavice dělají kapsle, čaje, masti, odvary, obklady, klystýry a různé extrakty. Pokud ji chcete vyzkoušet, začněte s malým množstvím, protože se může objevit potravinová alergie. Ačkoliv jde o obecně bezpečnou bylinu, měly by se jí vyvarovat osoby s rakovinou citlivou na hormony a těhotné ženy, protože může vyvolat předčasné děložní kontrakce.

Semena obsahují až 30 % slizu, mastné oleje, bílkoviny, saponiny, silici, alkaloid trigonellin a diosgenin, důležitou výchozí látku pro syntézu steroidních hormonů. Pískavici můžete pro léčbu využít například takto:

Obklady z pískavice pomáhají při nežidech, vředech, ale i zanícených nehtech. Semena rozvařte na kaši a rozetřete je na tkaninu. Následně je přikládejte na postižená místa a zajistěte obvazem. Nechte působit alespoň 15 minut a obklady vyměňujte.

Pokud cítíte tělesnou slabost, připravte si horký nálev. Dejte jednu lžičku semen do šálku horké vody a po vychladnutí pijte jeden až dva šálky denně.

Pokud trpíte bolestmi zubů v důsledku hnisavých zánětů, můžete si připravit odvar pro výplach úst. Udělejte si odvar ze stejného dílu šalvěje, heřmánku, kořene proskurníku a pískavice. Po vychladnutí odvaru si jím několikrát vypláchněte ústa.

 

Tradiční medicína zná mnoho dalších využití, dříve se rostlina používala třeba jako ženské afrodiziakum, pro zvětšení prsou, jako úleva od kašle a nadýmání, při průjmech nebo ke snížení krevního cukru. Ne všechny vlastnosti jsou prokázány, ale vzhledem k dlouhé historii používání je nelze brát na lehkou váhu.

 

Je hojně využívána muži, kteří chtějí přírodním způsobem zvýšit hladinu testosteronu. Tento hormon hraje v mužském těle zásadní roli v mnoha tělesných funkcích.

Konzumace pískavice může zvýšit produkci mateřského mléka u kojících žen.

Semena jsou plná různých živin, které podporují růst vlasů, stejným způsobem pomáhají i listy rostliny. Aplikace pasty vyrobené z listů na pokožku hlavy podporuje růst vlasů a zachovává jejich přirozenou barvu.

Je známým prostředkem na hubnutí, protože zvyšuje rychlost metabolismu. Při hubnutí pomáhá potlačením chuti k jídlu, zvýšením sytosti a snížením příjmu kalorií v potravě. Také obsahuje vlákninu, která podporuje pocit plnosti a zabraňuje přejídání.

Vláknina v pískavici vytváří ve střevě hustý a lepkavý gel, který ztěžuje trávení přebytečných cukrů a špatných tuků.

Díky vysokému obsahu slizu může být použita jako kondicionér. Rostlina se od starověku využívá k léčbě šupinatosti pokožky hlavy. Prášek ze semínek lze také smíchat s vlasovou maskou nebo kondicionérem a výsledkem budou přirozené a jemnější vlasy.

Působí v trávicím systému tak, aby odstranila všechny toxiny z těla. Listy pískavice dokážou dělat s akné zázraky. Použití pasty z listů na akné může zabránit novým ohniskům pupínků. Pastu můžete aplikovat na noc a následující ráno ji smýt teplou vodou. Rostlina také obsahuje kyselinu salicylovou, která uvolňuje póry.

Je skvělou a neškodnou alternativou ke všem současným krémům, které obvykle obsahují ropné produkty a další chemikálie. Má v sobě přírodní oleje, které pomáhají hydratovat, zvlhčovat a změkčovat pokožku. Draslík, karoten a vitamín C v semenech zvyšují elasticitu pokožky a celkové zdraví.

Mezi některé z výhod pro ženy patří její schopnost zmírňovat příznaky PCOS (syndrom polycystických ovarií).

Semena jsou bohatá na sliz a pomáhají předcházet zácpě tím, že změkčují sliznice a zlepšují jejich složení. Tato rostlina je díky vysokému obsahu vlákniny a slizu skvělé projímadlo.

Snižuje závažnost pálení žáhy a také zklidňuje gastrointestinální zánět tím, že vytváří štít na střevní výstelce.

Semena snižují celkový cholesterol a LDL (špatný cholesterol), což podporuje také zdraví srdce. Jsou bohatým zdrojem steroidních saponinů, které zachycují vstřebávání cholesterolu a triglyceridů.

Kyseliny linolenová a linolová obsažené v semenech poskytují ochranu před záněty. Ethanol, sliz a flavonoidy ze semen pískavice také přispívají k jejich protizánětlivým vlastnostem. (red)

Poslat nový komentář