Voňavý hřebíček tlumí bolest a odpuzuje hmyz

Voňavý hřebíček tlumí bolest a odpuzuje hmyz
Ilustrační foto pixabay.com

Vůně hřebíčku se vám pravděpodobně spojuje se svařeným vínem a vánočním punčem. Kromě využití v kuchyni je však také skvělým pomocníkem v domácnosti i v přírodě.

Pokud vyrážíte do přírody, bez repelentu se neobejdete. Zkuste si ho vyrobit z hřebíčku. Výroba je snadná – stačí, když hřebíček necháte vyluhovat v trošce vody. Jeho vůně totiž odpuzuje mravence, klíšťata i létající hmyz. Proto před výletem do přírody nezapomeňte natřít tímto výluhem odhalenou pokožku nebo oblečení. Druhou možností, jak tento domácí repelent využít, je postavit skleničku s výluhem na okno nebo na podlahu u dveří, čímž zabráníte vstupu nežádoucího hmyzu do místnosti.

Pro přípravu domácí dezinfekce stačí hrst hřebíčku namočit do silného alkoholu a nechat několik týdnů odležet. To, že je tinktura hotová, poznáte podle výrazného zbarvení do hněda. Tinkturu doporučujeme skladovat na tmavém místě. Využít ji můžete například k ošetření bolavých dásní, zubů, aftů nebo na čistění celé ústní dutiny.

Olej z hřebíčků pomáhá proti bolesti kloubů a revmatu. Příprava oleje je velmi jednoduchá – stačí 250 ml olivového oleje a 30 gramů hřebíčků, které s olejem promícháte. Následně přelijte směs do skleněné láhve s uzávěrem a nechte 14 dní odležet. Po uplynutí 2 týdnů směs přeceďte přes bavlněné plátýnko a hotový olej skladujte v lednici. Pro zmírnění bolesti je potřeba jej pravidelně vmasírovat na bolestivá místa.

Pozitivních účinků na lidské zdraví má hřebíček mnohem více. Dokáže například tlumit bolest, má dezinfekční účinky, posiluje imunitu a ničí bakterie. Také je močopudný, čímž podporuje látkovou výměnu a pročisťuje organismus. V některých případech jsou jeho účinky velmi silné, proto nedoporučujeme používání malým dětem, těhotným ženám a lidem, kteří mají problémy s nervovou nebo trávicí soustavou. (red)

Poslat nový komentář