rozhovor

Významná prostějovská rodačka Naděžda Hořínková slaví letos devadesát

Foto Martin Mokroš

Znalci střeleckého sportu znají paní Naděždu, která se 26. října dožila devadesáti let, jako úspěšnou sportovkyni, reprezentantku, trenérku, členku Českého klubu olympioniků a také prostějovské sportovní síně slávy, ale také jako manželku olympijského medailisty střelce Otokara Hořínka. My jsme ji měli šanci poznat během jednoho odpoledne i jako vitální, vtipnou ženu, která má mimořádnou paměť, má reálný pohled na svět, nebojí se říct svůj názor a ráda by ještě předala své myšlenky těm mladším. Reagovala na všechny položené otázky s nadšením a žádným odpovědím se nebránila. Važme si takových osobností a pojďme se začíst do jejich myšlenek.

Jak se díváte na současnost z pohledu devadesátnice? 

Čekám, kdo mi spadne do klína, říká fotograf Petr Sládek

Foto Petr Sládek

Prostějovského fotografa Petra Sládka znám už pěknou řádu let. A nejsem sama, jeho série „Burákovky“, stejně, jako zimní krajiny, které jsou ve skutečnosti jedinečnými akty, obdivuje celá republika. Petr umí také úžasné panoramatické fotografie, v poslední době zaměřené na portréty. Tím posledním je Vladimír Franz.

Jak jsi se k Vladimíru Franzovi dostal?

Heroin mě připravil o kus života, říká mladá žena

ilustrační foto protidrogový vlak (ber)

S lidmi, holdujícími některé z těžkých závislostí, se setkáváme dnes a denně. Alkoholici, hráči, drogově závislí. Jen málokdo se se svým démonem dokáže úspěšně poprat. My vám povyprávíme příběh třicetileté Marušky. Dnes pracující máma čtyřleté holčičky, před deseti lety troska závislá na heroinu. „Sebral mi kus života, který mi už nikdo nevrátí, a já si řekla dost,“ říká.

Maruščino dětství bylo spokojené, žila s rodiči a bratrem v domku na vesnici. Věci se změnily ve chvíli, kdy od rodiny odešla maminka a otec se i s dětmi odstěhoval do Prostějova. Maruška převzala starost o domácnost, chodila do školy, udělala si řidičák. A to byl zlom.

Informace jsou mé hobby, říká Pavel Burša

Foto ber

 

Můj otec je ekonom. Vždy jsem si vážila jeho úsudku, protože na rozdíl ode mne, která jde do všeho po hlavě, vidí věci z praktické stránky. Nikdy také nelitoval času, aby mi poskytl radu či vysvětlení. A stejně tak na mne působí Pavel Burša, účetní a daňový poradce, jehož příspěvky na internetu jsem znala daleko dříve, než jeho samého.

Co vím, nepocházíte z Prostějova?