střelba

Střelecká soutěž O pohár primátora má vítěze

Foto MMP, Eva Frýbortová

Po dvouleté pauze způsobené protiepidemickými opatřeními se letos opět konala na střelnici ve Vrahovicích střelecká soutěž O pohár primátora. Klání, kterého se zúčastnilo 21 tříčlenných družstev, zahájil primátor František Jura společně s náměstkyní Miladou Sokolovou.

V jednotlivcích zvítězil Jan Svozil z MP Prostějov, druhé místo patřilo Vincentu Jakubskému z KVH Prostějov a třetí místo si vystřílela Eva Frýbortová ze Střeleckého klubu Vrahovice.

V kategorii družstev skupiny A zvítězilo družstvo MP PV ve složení František Soušek, Jan Svozil, Jan Všetička, druhé bylo družstvo Agentury vojenského zdravotnictví ve složení Veronika Kindlová, Věra Bližňáková a Ľubomír Gladiš. Třetí místo patřilo KVH Prostějov, který reprezentovali Jan Koleňák, Jan Vorberger a Vincent Jakubský.  

Štěpánská Drulovka se vydařila

ilustrační foto

Slunečný den, mráz minus osm a šestadvacet střelců. To byla letošní soutěž "Štěpánská Drulovka". Uskutečnila se tradičně 26. prosince na střelnici ZO Areál ve Vrahovicích.

V mířené střelbě "stáli na bedně" Bohdan Bundil s nástřelem 94 bodů, Karel Burian (92) a Svatopluk Koudelka (91). Dámy soutěžily dvě a střílely hodně dobře - 90 a 77 bodů. Kromě bramborové medaile (91) z "mířenky" si titul Krále střelců odnesl Rostislav Havránek za nejpřesnější trefu z krátké zbraně do malovaného terče ve vzdálenosti 50 metrů. Jeho autorem je (také tradičně) Alex Sadovský z Klubu vojenské historie. (Text a foto Hur)

Před šesti lety zemřel prostějovský olympionik Otokar Hořínek

foto Magistrát města Prostějova

Ve věku 86 let zemřel 8. června 2015 prostějovský rodák Otokar Hořínek, sportovní střelec a československý olympionik.

Získal stříbrnou medaili na olympiádě 1956 v Melbourne ve střelbě libovolnou malorážkou, v soutěži ve střelbě malorážkou vleže obsadil 4. místo. Na olympiádě 1960 v Římě absolvoval tyto dvě disciplíny opět a obsadil 10. a 28. místo. Získal 17 titulů mistra Československa a vytvořil 9 československých rekordů.  Čest jeho památce! (ber)

Stodvojkaři bodovali ve střelecké soutěži

Foto FB

Vojáci ze 102. průzkumného praporu, milovníci střelného prachu, námahy a bratrského ducha, děkují borcům ze 42. mechanizovaného praporu Tábor "Svatováclavský" za přípravu a uspořádání mimořádně kvalitní střelecké soutěže Svatováclavský pohár 2021.

Stodvojka vyslala 3 týmy – se zkušenostmi i na zkušenou – a vzhledem k náročnosti soutěže a konkurenci považuje umístění na 4., 14. i 28. místě za velmi úspěšná. Zároveň gratuluje družstvům z CPSS a URNA k zisku medailí.

„Skvělá zkušenost, skutečná výzva, perfektní organizace,“ dodávají průzkumníci. (red)

102. průzkumný prapor se věnoval střelecké přípravě

Foto 102. průzkumného praporu.

Jednotky 102. průzkumného praporu během týdne využívaly v posledním lednovým týdnu střelnice vojenského újezdu Libavá ke střelbě ze všech typů ručních zbraní, kterými „stodvojka” disponuje.

Střílelo se v denním i nočním režimu. "A protože náboje nevyřeší všechno, procvičili jsme i házení ručních granátů," pochlubili s průzkumníci. (red)

Významná prostějovská rodačka Naděžda Hořínková slaví letos devadesát

Foto Martin Mokroš

Znalci střeleckého sportu znají paní Naděždu, která se 26. října dožila devadesáti let, jako úspěšnou sportovkyni, reprezentantku, trenérku, členku Českého klubu olympioniků a také prostějovské sportovní síně slávy, ale také jako manželku olympijského medailisty střelce Otokara Hořínka. My jsme ji měli šanci poznat během jednoho odpoledne i jako vitální, vtipnou ženu, která má mimořádnou paměť, má reálný pohled na svět, nebojí se říct svůj názor a ráda by ještě předala své myšlenky těm mladším. Reagovala na všechny položené otázky s nadšením a žádným odpovědím se nebránila. Važme si takových osobností a pojďme se začíst do jejich myšlenek.

Jak se díváte na současnost z pohledu devadesátnice? 

Štěpánská Drulovka se střílela po čtyřiadvacáté

Foto Vladimír Hurdálek

Letošní střelecká soutěž "Štěpánská Drulovka" ve Vrahovicích byla prokazatelně čtyřiadvacátá. Na Štěpána si to rozdalo osmačtyřicet střelců.

Na prvních čtyřech místech byla docela velká tlačenice, první tři střelci dosáhli třiadevadesáti bodů, čtvrtý o pouhý bod méně. Rozhodoval tedy nástřel, tedy vítězství si odnesl Tomáš Smečka, druhý skončil Pavel Zmeškal a třetí místo patřilo Evě Frýbortové. Není bez zajímavosti, že se střílí nikoli vlastní zbraní, ale náhodně vybranou klubovou. Králem střelců pro rok 2017 se stal Drahoš Fiala. Ten dokázal jedinou ranou trefit puntík nad hlavou sněhuláka na terči, vzdáleném padesát metrů. (VH)

OBRAZEM: O pohár primátorky střílelo 35 družstev

Foto MMP

Pětatřicet tříčlenných družstev se v pátek na střelnici ve Vrahovicích utkalo ve střelecké soutěži O pohár primátorky města Prostějova.

Střílelo se ze zbraní Glock ráže 40, což je služební zbraň Městské policie Prostějov. První skončilo družstvo PČR Prostějov, druhé MP Prostějov a třetí stupínek patřil družstvu Střeleckého klubu Prostějov. (ber)

Strážník, který zastřelil psa, je stále ve službě

ilustrační foto ber

Jak PvNovinky informovaly, strážník prostějovské městské policie, který v květnu 2015 zastřelil německého ovčáka, byl odsouzen k roční podmínce a náhradě škody ve výši téměř 100 tisíc korun. Proti rozsudku se Radim S. odvolal, ve službě zůstává.

Je vinen z trestného činu zneužití pravomoci úředního činitele, týrání zvířete a poškození cizí věci, sdělila rozsudek soudkyně Ivona Otrubová, která Radimu S. vyměřila roční podmínku a náhradu škody ve výši téměř 100 tisíc korun.

Podle státního zástupce Ivo Černíka se strážník odvolal, podobný krok zvažuje i on sám. Rozsudek podle něj neřeší návrh zbavení výkonu služby.

Radim S. tak stále slouží. „Rozsudek není pravomocný, uvidíme, jak dopadne odvolání,“ konstatoval ředitel MP Prostějov Jan Nagy.

Pamatujete na případ zastřeleného psa strážníkem? Padl první rozsudek

Ilustrační foto ber

24. května 2015 zastřelil prostějovský městský strážník německého ovčáka. Složitý případ rozplétala několik měsíců soudkyně Ivona Otrubová. V minulých dnech vynesla rozsudek. Pro strážníka Radima S. skončil trestem. 

O prvním soudním jednání PvNovinky informovaly na http://pvnovinky.cz/krimi/35172-vloni-v-kvetnu-zastrelil-mestsky-straznik-psa-vcera-dorazil-k-soudu

Po několika jednáních, kdy soudkyně veslechla svědky i soudní znalce, vynesla rozsudek. Radim S. musí majiteli psa Milanu Hantákovi vyplatit 100 tisíc korun odškodného. Navíc dostal rok podmínku. Rozsudek dosud není pravomocný. (ber)