oryx

Oryxové už se v Zoo Olomouc prohání po výběhu

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě – žije v ní jedno z největších stád. Tato zvířata jsou pro olomouckou zoo vlajkových druhem. První pár oryxů jihoafrických získala ze Zoo Liberec už na podzim roku 1973. Další oryxové, kteří se stali zakladateli stáda, sem přišli v roce 1974 ze Zoo Dvůr Králové, kam je spolu s množstvím dalších zvířat přivezl Josef Vágner, tehdejší ředitel a současně zakladatel královedvorského Safari, přímo z oblasti jejich přirozeného výskytu v Namibii.

Zoo Olomouc je od té doby chová nepřetržitě a pravidelně je rozmnožuje. Od roku 1973 zde došlo k 343 porodům. Mláďata se rodí na zimovišti afrických zvířat, kde s ostatními členy stáda čekají, až se oteplí a budou moci být po zimě vypuštěna ven. Ačkoliv v poušti Kalahari, která je jejich přirozeným prostředím, klesá v některém období noční teplota pod bod mrazu a s ochlazením se dokážou vyrovnat, v zoo k jejich vypouštění obvykle dochází na přelomu dubna a května, kdy je teplejší počasí stabilnější. Letos si ale příroda pospíšila. „Proces vypouštění je plný adrenalinu.

Oryxové v Zoo Olomouc přibývají každý rok

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě. První pár oryxů jihoafrických chovatelé získali ze Zoo Liberec už na podzim roku 1973. Další oryxové, kteří se stali zakladateli stáda, sem přišli v roce 1974 ze Zoo Dvůr Králové, kam je spolu s množstvím dalších zvířat přivezl Josef Vágner přímo z oblasti jejich přirozeného výskytu v Namibii. Ve druhé polovině ledna a na začátku února se narodilo celkem 8 mláďat, ale není to ještě konečný počet.

„Období porodů těchto antilop nemusí být nutně vázáno na určité období, u nás začíná 8 a půl měsíce poté, co všechny samice i se samcem vypustíme do venkovního výběhu. Samice přicházejí do říje synchronizovaně, a proto se rodí obvykle všechna mláďata krátce po sobě, pokud u některé z nich nedojde k pozdějšímu oplodnění. V roce 2023 jsme je vypouštěli na začátku května, a některé samice svá mláďata zatím ještě čekají,“ uvádí zooložka Eliška Veselá. Za celou dobu chovu od roku 1973 do dnešního dne zde došlo k 342porodům.

Oryxové už řádí ve výběhu, hlásí ZOO Olomouc

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká ZOO patří k nejúspěšnějším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě. Několik oryxů, kteří se stali základem stáda, získala v 70. letech přímo z oblasti jejich přirozeného výskytu z Namibie, odkud je spolu s množstvím dalších zvířat přivezl Josef Vágner. Mláďata se v zoo rodí na zimovišti afrických zvířat, kde s ostatními členy stáda čekají, až se oteplí a budou moci být po zimě vypuštěni ven. Mláďata tak vidí přírodu úplně poprvé.

„Letošní stádo bylo vypuštěno včera. Ačkoliv se nejedná o snadný proces, zvířata se mohou splašit, a musí se počínat nadmíru obezřetně, vše proběhlo bez jakýchkoliv potíží. Dnes stádo skýtá pohled na klidná zvířata, která si užívají jarních slunečných dnů. V sezóně 2023 jsme tedy do výběhu vypustili 1 samce, 15 samic a 5 mláďat. Při vypouštění celého stáda do výběhu a krátce po něm samice mezi sebou bojují o společenské postavení ve skupině – vytvářejí si společenský žebříček – hierarchii. Ve volné přírodě mezi sebou bojují i samci,“ uvádí zooložka Libuše Veselá.

Oryxové už řádí ve výběhu, hlásí ZOO Olomouc

Foto ZOO Olomouc

V úterý  došlo k očekávané události, která k máji v olomoucké ZOO neodmyslitelně patří. Do venkovního výběhu bylo po dlouhé zimě vypuštěno stádo oryxů. To letošní čítá 21 jedinců, 8 mláďat tak spatřilo přírodu úplně poprvé. Vše proběhlo v pořádku.

 „Vypouštění oryxů v olomoucké zahradě je závislé na počasí. Většinou k němu dochází v květnu, od října pobývají na zimovišti. S tím souvisí i březost samic a následné datum porodů – čím je tepleji a čím dříve oryxe můžeme vypustit ze zimoviště, tím dříve samice venku zabřeznou, a tím dříve se na zimovišti narodí mláďata,“ objasňuje zooložka Libuše Veselá.