varování

Nový informační web chce varovat před nebezpečím poranění elektrickým obloukem

ilustrační foto

Jedním z nejzávažnějších úrazů, který má často fatální následky, je úraz elektrickým proudem. Snížit počet takových úrazů a zvýšit povědomí žáků a studentů o rizicích, která představuje elektrický oblouk – to jsou cíle preventivního projektu pro školy, jehož hlavním heslem je: Nemusíš se dotknout, stačí se jen přiblížit. V rámci projektu jsou od letošního roku k dispozici nové webové stránky www.elektrickyoblouk.cz, na kterých je srozumitelnou formou vysvětlen ničivý účinek elektrického oblouku na lidský organismus a nabízí výukové materiály pedagogům.

Edukativní projekt je určený žákům 8. a 9. tříd základních škol a studentům 1. až 4. ročníků středních škol. Cíl je jasný: snížit počet úrazů způsobených elektrickým proudem. Ty se sice v posledních letech snižují, ale i tak je ročně v ČR v průměru 400 takových poranění, z toho počtu cca 170 případů tvoří děti. A v tomto ohledu jsou právě prázdniny rizikovým obdobím.

Před odjezdem na dovolenou zabezpečte nemovitosti, vzkazují policisté

ilustrační foto

Léto, prázdniny, dovolená. Slova, která skloňujeme s vidinou kýženého odpočinku, často daleko od zdí našeho domova. Kdo ale určitě v létě neodpočívá, jsou pachatelé majetkové trestné činnosti. Mezi nimi i ti, kteří vyhlížejí nedostatečně zajištěné opuštěné domácnosti s cílem svého obohacení za hranicemi zákona.  Přestože policisté doporučují, aby lidé o otázkách zabezpečení svých domovů, ať už bytů či rodinných domů, přemýšleli z dlouhodobého hlediska, je pár věcí, které lze udělat i na poslední chvíli.

Základem je zamknout a zavřít okna

Zavírejte při odchodu z objektu všechna okna a zamykejte dveře. Zamykat se ale rozhodně vyplatí, i když jste doma. Odcizit cennosti z předsíně může být totiž otázkou několika vteřin. Okna či balkonové dveře by neměly zůstat otevřeny ani na tzv. mikroventilaci - překonání nezajištěného okna je pak velmi snadné.

Neupozorňujte na svoji nepřítomnost

Pozor! Podvodné telefonáty, SMS a weby se vydávají za ČSSZ!

Foto ČSSZ

Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje na podvodné telefonáty, které jejím jménem vyzývají k návštěvě podvodných webů. Telefonáty odkazují na následně zaslanou falešnou SMS, která vyzývá k návštěvě údajného webu ČSSZ. Jedná se o kombinaci podvodných technik vishing a smishing.

Vishing je podvodný telefonní hovor s „živým“ člověkem, který chce vzbudit důvěru, že je tím, kdo vám pomůže. Smishing je forma útoku, kdy je na telefonní číslo zaslána podvodná SMS zpráva obsahující odkaz na podvodné stránky. V obou případech se jedná o způsob, jak získat citlivé osobní údaje občanů včetně údajů o bankovních účtech.

Hospodyňky pozor! V kmínu z Albertu je koktejl pesticidních látek!

Foto SZPI

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zjistili v rámci pravidelného monitoringu cizorodých látek v potravinách nevyhovující šarži římského kmínu, laboratorní rozbor zde potvrdil přítomnost jedenácti pesticidních látek v nadlimitním množství. Jedná se o potravinu Římský kmín mletý – Heera Cumin Powder Premium Quality, balení: 100 g, označení šarže: 1R1010323, označení data minimální trvanlivosti: DEC/2025, dovozce: DIMI Trade s.r.o., Pavlouskova 4443/4, 708 00 Ostrava, deklarovaná země původu: Velká Británie. Prodával se v Albertu.

Analýza v akreditované laboratoři SZPI prokázala v potravině přítomnost reziduí následujících pesticidů v nadlimitním množství: Acetamiprid v množství 1,1 miligramů na kilogram (mg/kg, limit: 0,05 mg/kg), carbendazim a benomyl v množství 0,66 mg/kg (limit: 0,1 mg/kg), chlorpyrifos v množství 0,16 mg/kg (limit: 0,01 mg/kg), clothianidin v množství 0,47 mg/kg (limit: 0,05 mg/kg), fipronil v množství 0,016 mg/kg (limit: 0,005 mg/kg), flonicamid v množství 0,30 mg/kg (limit: 0,1 mg/kg), hexaconazole v množství 0,12 mg/kg (limit: 0,05 mg/kg), imidacloprid v množství 0,13 mg/kg (limit: 0,05 mg/kg

Nechoďte na led, varuje před nebezpečím Povodí Moravy

Ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Během posledních dnů dochází vlivem nízkých teplot k postupným zámrzům hladin vodních nádrží. V současnosti led na vodních nádržích teprve vzniká, zámrzy se pohybují maximálně v jednotkách centimetrů, některé vodní nádrže nejsou zamrzlé vůbec, proto nedoporučujeme na led vstupovat.

„V průběhu týdne má sice dále mrznout, ale upozorňujeme, že s ohledem na hydrologickou situaci budeme operativně provádět manipulace na vodních nádržích a vlivem kolísání hladiny může dojít k prolomení zdánlivě dostatečně silné ledové celiny i při menším zatížení,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Jak dodal, vstup na zamrzlé plochy vodních nádrží a rybníků za účelem provozování zimních sportů je v každém případě pouze na vlastní nebezpečí. (ber)

Vánoční hasičské desatero aneb Jak se vyvarovat požáru

Foto plakát

Sváteční týden začal a s ním spousta shonu, ale také příjemných vánočních aktivit, jako je zdobení vánočního stromečku, zapalování prskavek nebo svíček.

Měli bychom si během nich ale také uvědomit všechna rizika, která jsou s používáním otevřeného ohně doma spojená. Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je vyrobeno z umělých vláken, která snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody.

Buďte obezřetní při vánočních nákupech, varují policisté

Foto PČR

Doba adventu je spjata i s přítomností policistů v různých nákupních zónách a supermarketech. V tomto období policisté častěji zaměřují výkon své pracovní činnosti na obchodní domy, kde působí preventivně a upozorňují nakupující na negativní rizika pramenící z jejich neopatrnosti.

Vzhledem ke shonu, který jde ruku v ruce s tím, že jsou nakupující v tuto předvánoční dobu o něco méně ostražití a nedbale zachází se svými osobními věcmi, policisté apelují na nakupující, aby si dávali více pozor na své věci. Nebylo tomu jinak ani v dopoledních hodinách 7. 12. 2021. Policisté preventivně působili na v tu dobu nakupující v prostějovském supermarketu, kde jim vštěpovali základní pravidla jak eliminovat šance kapesním zlodějům. Zejména byli nakupující upozorňováni na to, že obezřetnost k vlastním věcem se vyplatí.

Volají vám ze Srí Lanky? Nezvedejte to, varuje telekomunikační úřad

Ilustrační foto pixabay.com

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) varuje před podvodným voláním, tzv. „wangiri”, při kterém útočník krátce prozvoní tuzemského uživatele ze zpravidla zahraničního telefonního čísla. Zpětné volání pak přijde volajícího na vysoké částky.

„V současné době se jedná nejčastěji o vyzvánění z čísel, která začínají předvolbou + 94 patřící Srí Lance. Podvodná volání tohoto druhu bývají zpravidla ze zahraničí,” varoval ČTÚ.

Prakticky jedinou obranou proti astronomickému účtu za telefon je proto na taková prozvánění z cizích zahraničních čísel nijak nereagovat.  „V opačném případě hrozí, že budou (uživatelé) nuceni zvýšenou cenu tohoto volání uhradit, přičemž s ohledem na skutečnost, že hovor uskuteční ze své vůle, nelze příliš spoléhat na úspěch v případném reklamačním řízení,” vysvětlil úřad. (Zdroj ČTÚ)

Potravinářská inspekce varuje před nebezpečným doplňkem stravy s vysokým obsahem amygdalinu

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v rámci kontroly internetového prodeje doplněk stravy s nadlimitní koncentrací látky amygdalin, která se v těle po požití metabolizuje na kyanovodík a kyanidy.

Jedná se o doplněk stravy ProfiVit Vitamín B17, 210 tobolek, výrobce: ProFivit s.r.o. (Slovenská republika). Inspektoři SZPI vzorek odebrali z e-shopu https://enerex-vitaminy.cz, který cílí zejména na české spotřebitele, informace o zboží poskytuje v českém jazyce, výrobek je možné koupit za české koruny. Provozovatelem e-shopu je společnost Kaituna s.r.o. se sídlem v České republice.

Veterináři varují chovatele psů před krmivem z USA. Má v sobě aflatoxiny

Foto SVS ČR

Státní veterinární správa (SVS) varuje před potencionálně nebezpečným krmivem pro zájmová zvířata od výrobce ze Spojených států amerických (USA) značky Sportmix. Podle informací amerických úřadů je konzumace krmiva v zemi výroby dávána do souvislosti s úhynem více než stovky psů.  Kukuřice použitá při výrobě krmiva byla kontaminovaná nebezpečnými aflatoxiny.  Některé šarže krmiva Sportmix, které kontaminovanou složku obsahovaly, se prodávaly také na českém trhu. V současné době probíhá jejich stahování, následně budou zlikvidovány. Chovatelé, kteří krmivo mají doma, by jej neměli svým psům (zvířatům) dávat a měli by jej vrátit v místě prodeje.

Výrobcem krmiva je společnost Midwestern Pet Foods, Inc, která krmiva vyrábí ve více provozech na několika místech USA.  Rizikovým má být podle informací amerických úřadů krmivo vyrobené v závodě ve státě Oklahoma s exspirací nejpozději do 9. července 2022. Potenciálně je tedy nebezpečné krmivo z tohoto závodu s exspirací 9. července, či dříve. Kód problematického závodu je v tomto případě „05“. Na obale je v takovém případě uvedeno např.: 07/09/22/05.