sms

Pozor! Podvodné telefonáty, SMS a weby se vydávají za ČSSZ!

Foto ČSSZ

Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje na podvodné telefonáty, které jejím jménem vyzývají k návštěvě podvodných webů. Telefonáty odkazují na následně zaslanou falešnou SMS, která vyzývá k návštěvě údajného webu ČSSZ. Jedná se o kombinaci podvodných technik vishing a smishing.

Vishing je podvodný telefonní hovor s „živým“ člověkem, který chce vzbudit důvěru, že je tím, kdo vám pomůže. Smishing je forma útoku, kdy je na telefonní číslo zaslána podvodná SMS zpráva obsahující odkaz na podvodné stránky. V obou případech se jedná o způsob, jak získat citlivé osobní údaje občanů včetně údajů o bankovních účtech.

Podvodné SMS lákají na tisíce korun z fondu prevence, varuje VZP

Foto VZP

Kyberpodvodníci zkouší stále nové triky, momentálně lákají důvěřivce na finanční příspěvek z fondu prevence. Po příjemci zprávy vyžadují zejména přístupová hesla k bankovním účtům. Slibují až několik tisíc korun. Všeobecná zdravotní pojišťovna proto znovu varuje, aby lidé takové zprávy ignorovali. Nerozesílá žádné SMS ani e-maily, kde by vyžadovala nějaké přihlašování nebo vyplňování údajů k bance či jinému účtu. Jedná se o podvod a vyplněním požadovaných údajů lidé velmi vážně riskují, že přijdou o své úspory.

Nejen klienty VZP stále atakují podvodné SMS, které se z příjemce snaží vymámit například přístup k bankovnímu účtu. Nově lákají například na „schválený peněžitý příspěvek z fondu prevence“, obsah SMS zprávy je ale neustále modifikován a text tak může mít mnoho různých podob. „Tyto zprávy rozhodně ignorujte, nezkoušejte do nich cokoli zde vyplňovat. Pokud jste tak učinili, obraťte se na svoji banku s žádostí o prověření a případné zablokování účtů.

Překvapující odezva. Za upozornění obdržela facku

ilustrační foto pixabay.com

Špatné místo na vyřízení zprávy zvolila osmapadesátiletá žena. Když v pondělí procházela ulicí v okrajové části města, sedla si na parapet u okna. To se nelíbilo majitelce domu, která upozornila sedící ženu, aby si své záležitosti vyřešila na jiném místě. Obávala se totiž možného poškození parapetu.

Reakce na prosbu byla okamžitá a velice nečekaná. „Místo omluvy dostala čtyřiačtyřicetiletá majitelka domu facku. Útočnice své chování vysvětlila potřebou o chvilku strpení, než si dopíše SMS zprávu," informoval inspektor Petr Zapletl s tím, že agresivní výpad se obešel bez zranění a lékařské ošetření nebylo ze strany napadené ženy vyžadováno. Celý případ bude mít dohru u správního orgánu pro podezření z přestupku proti občanskému soužití. (red)

ČSSZ varuje před falešnými SMS

Foto ČSSZ

Česká správa sociálního zabezpečení opět varuje před podvodnými SMS zprávami, které jejím jménem vyzývají klienty k návštěvě podvodných webů, jež nabízí výběr banky pro přihlášení přes bankovní identitu.

Nejedná se však o oficiální stránky ČSSZ, ale o podvod se záměrem vylákat z lidí citlivé osobní údaje včetně údajů o bankovních účtech. Součástí podvodné SMS může být také jméno majitele telefonu. Podvodné domény jsou postupně blokovány, přesto stále vznikají nové formy tohoto tzv. phishingu. Proto ČSSZ varuje a důrazně vyzývá klienty, aby veškeré stránky ověřovali a nevyplňovali své údaje, pokud si nejsou stoprocentně jisti původem stránky. ČSSZ tyto formy SMS nikdy nerozesílá.

Na tísňové linky bude možné poslat i SMS zprávu. Od 1. ledna

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Na linky tísňového volání 112 a 150, které mají ve své působnosti hasiči, a na policejní linku 158 bude možné od večera 1. ledna posílat v tísni také textové zprávy, tedy SMS. Dosud se na tyto linky dalo pouze telefonovat. Změnu přináší novela zákona o elektronických komunikacích, která na Nový rok vstupuje v účinnost.

 „Zasílání SMS zpráv na tísňová čísla je určeno primárně pro osoby se zdravotním postižením a sníženými či narušenými komunikačními schopnostmi. Jednoznačně se jedná o rozšíření možností stávající tísňové komunikace, jež dosud probíhala telefonicky. Jako prioritní však pro tísňové linky i nadále zůstává hlasové tísňové volání, které je rychlejší a efektivnější,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

Tesco varuje před podvodnými SMS zprávami

ilustrační foto TESCO

Pozor! Zákazníci upozornili na podvodné soutěže a slosování šířící se internetem. Společnost Tesco se od nich distancuje.

Společnost Tesco prohlašuje, že nerozesílá žádné SMS zprávy se soutěžemi, náhodnými výhrami či balíčky z losování, na které zaslané podvodné zprávy odkazují. Zároveň žádá své zákazníky, aby na podvodné zprávy nereagovali.

V případě pochybností mohou zákazníci vždy kontaktovat zákaznickou linku a předem si ověřit, zda se jedná o oficiální soutěž organizovanou společností Tesco. (red)

První SMS zpráva byla poslána před 26 lety!

Ilustrační foto ipc.digital

Za historicky první SMS zprávu bývá považován text ve znění "Veselé Vánoce", který 3. prosince 1992 zprostředkoval britský mobilní operátor Vodafone. Zprávu odeslal z počítače dvaadvacetiletý počítačový inženýr Neil Papworth z IT společnosti Sema Group. Příjemcem byl tehdejší technický ředitel Vodafonu Richard Jarvis, jenž si vzkaz přečetl na telefonu Orbitel 901.

Služba SMS byla v mobilních sítích GSM spuštěna v roce 1993. V roce 2005 už bylo na celém světě za jediný rok odesláno více než bilión "esemesek".

Dnes esemesky pomalu ustupují a jsou nahrazovány bezplatnou komunikací třeba ve službě messenger či viber. (ber)