sms

Tesco varuje před podvodnými SMS zprávami

ilustrační foto TESCO

Pozor! Zákazníci upozornili na podvodné soutěže a slosování šířící se internetem. Společnost Tesco se od nich distancuje.

Společnost Tesco prohlašuje, že nerozesílá žádné SMS zprávy se soutěžemi, náhodnými výhrami či balíčky z losování, na které zaslané podvodné zprávy odkazují. Zároveň žádá své zákazníky, aby na podvodné zprávy nereagovali.

V případě pochybností mohou zákazníci vždy kontaktovat zákaznickou linku a předem si ověřit, zda se jedná o oficiální soutěž organizovanou společností Tesco. (red)

První SMS zpráva byla poslána před 26 lety!

Ilustrační foto ipc.digital

Za historicky první SMS zprávu bývá považován text ve znění "Veselé Vánoce", který 3. prosince 1992 zprostředkoval britský mobilní operátor Vodafone. Zprávu odeslal z počítače dvaadvacetiletý počítačový inženýr Neil Papworth z IT společnosti Sema Group. Příjemcem byl tehdejší technický ředitel Vodafonu Richard Jarvis, jenž si vzkaz přečetl na telefonu Orbitel 901.

Služba SMS byla v mobilních sítích GSM spuštěna v roce 1993. V roce 2005 už bylo na celém světě za jediný rok odesláno více než bilión "esemesek".

Dnes esemesky pomalu ustupují a jsou nahrazovány bezplatnou komunikací třeba ve službě messenger či viber. (ber)