Pozor na SMS, které nabádají k uhrazení pokut, varují policisté

Pozor na SMS, které nabádají k uhrazení pokut, varují policisté
Foto plakát

Také v Olomouckém kraji policisté v posledních dnech zaznamenali novou vlnu podvodných SMS zpráv, které se tváří jako oficiální výzvy k zaplacení pokuty za dopravní přestupek. Tyto zprávy jsou koncipovány tak, aby příjemce přiměly k prokliku na falešnou webovou stránku, kde podvodníci následně požadují zadání osobních údajů, včetně přihlašovacích údajů k bankovnímu účtu.

V jednom z případů, které policisté evidují, přišla 63letému muži z Olomoucka na jeho mobilní telefon SMS zpráva, která ho informovala o pokutě za rychlost. Po rozkliknutí odkazu, který byl součástí zprávy, byl dotyčný přesměrován na webovou stránku, která slibovala snížení pokuty na polovinu, bude-li zaplacena do 18 hodin a také vyhnutí se ztrátě bodů. Muž správně rozpoznal, že půjde o jednu z nekalých praktik podvodníků, na odkaz nereagoval a zprávu okamžitě smazal.

„V dalším případě byl 36letý muž z Prostějovska kontaktován neznámým pachatelem prostřednictvím SMS s odkazem na webovou stránku, která vypadala jako oficiální stránka ministerstva dopravy. Na této stránce byla možnost tuto pokutu uhradit prostřednictvím internetového bankovnictví. Muž, mylně přesvědčený, že se jedná o skutečnou výzvu k zaplacení pokuty, se přes tuto stránku přihlásil do bankovnictví, jednalo se ale o podvrženou stránku. Této situace měl pachatel využít k pokusu k vytvoření smart bankingu a dobití kreditu na neznámém čísle. Naštěstí se mu to nepodařilo,“ uvedla policejní preventistka Zuzana Slabá.

 

Jak se bránit proti obdobným podvodům?

• Nereagujte na podezřelé SMS. Oficiální instituce nikdy nevyžadují platby prostřednictvím

SMS s odkazy na webové stránky. Pokud obdržíte podobnou zprávu, neklikejte na odkazy a

na zprávu nereagujte.

• Buďte opatrní. Nikdy nezadávejte přihlašovací údaje ke svému bankovnictví na stránkách,

které vám byly zaslány prostřednictvím odkazů v SMS zprávách či e-mailech.

• Máte-li pochybnosti o pravdivosti přijatých informací, u dotčených institucí si je sami

ověřte.

„Opakovaně apelujeme na veřejnost, aby byla obezřetná a nevystavovala se riziku finanční ztráty. Tyto podvody jsou stále sofistikovanější a mohou postihnout každého. Buďte proto ostražití a vždy si ověřujte pravost zpráv, které vás vyzývají k placení," dodala Slabá. (red)

Poslat nový komentář