kvalita potravin

Pozor! Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci!

ilustrační foto Orion

Mléčné figurky patří k Vánocům úplně stejně jako stromeček a dárky pod ním. Pokud jste při nákupu neodolali a koupili jste nějaké mléčné figurky na stromeček už teď, doporučujeme zkontrolovat obal, jestli se nejedná o produkt, na který výrobce ORION vyhlásil svolávací akci.

„Dovolujeme si vás informovat, že společnost Makro Cash & Carry ČR, s.r.o., přistoupila ke stažení níže uvedeného výrobku z trhu. Byli jsme informováni naším dodavatelem, že výrobek může obsahovat stopy sóji a tato informace není na některých obalech uvedena,“ stojí v tiskové zprávě velkoobchodu Makro. Stažení se týká výrobku ORION Figurky mléčno-oříškové 12x 420 g, a ORION Figurky mléčno-oříškové 1x 420 g. V případě, že jste uvedený výrobek s chybějícím údajem o alergenech zakoupili, můžete ho vrátit do některé z provozoven MAKRO, kde vám budou na základě prodejního dokladu až do 15.

Billa v Plumlovské prodávala zkažené krůtí klobásy

ilustrační foto SZPI

Ve čtvrtek se do prodejny společnosti Billa v Plumlovské ulici v Prostějově vydali inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A nalezli v ní nebezpečné klobásy.

„Krůtí klobása se sýrem zapáchala po kažení a měla oslizlý a lepkavý povrch. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení,“ uvedli inspektoři na webu potravinynapranyri.cz s tím, že potravina měla prošlé datum použitelnosti – to končilo 2. září 2021. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku. (Zdroj SZPI)

Lidl stahuje konopný olej. Je v něm THC

Foto lidl.cz

V potravině „Vita D‘or“ Bio konopný olej lisovaný za studena 25 0ml byl zjištěn zvýšený obsah látky tetrahydrokanabiol (THC). Po požití této potraviny se mohou dostavit nepříznivé zdravotní následky, jako např. střídání nálad a únava. Z tohoto důvodu žádá LIDL všechny zákazníky, aby toto důležité upozornění vzali na vědomí a výše uvedenou potravinu dále nepožívali.

Potravina „Vita D‘or“ Bio konopný olej lisovaný za studena 250 ml byla prodávána v prodejnách Lidl Česká republika v.o.s. Z důvodu důsledné ochrany spotřebitelů ihned společnost Lidl Česká republika v.o.s. reagovala a potravinu stáhla z prodeje. V případě, že jste uvedenou potravinu zakoupili, můžete ji vrátit do jakékoliv prodejny Lidl. Peníze Vám samozřejmě budou vráceny i bez předložení pokladního dokladu.

Inspekce uzavřela Bille sklad

Foto SZPI

Prodejnu BILLA v Plumlovské ulici v Prostějově navštívili 26. srpna pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A uzavřeli sklad.

„Důvodem jsou výrazně zanedbaný úklid, výrazné znečištění prostor, nečistoty na podlaze, poškození stěn, poškození podlah a nevhodně skladované potraviny,“ uvádí na webu potravinynapranyri.cz inspekce.

Uzavřena je v pátek 27.srpna v 8 hodin stále pouze část provozovny – příruční sklad nápojů. Provozovna jakožto celek uzavřena nebyla. (red)

SVS nařídila stáhnout z trhu polské filety ze sleďů. Obsahují pesticid

Foto Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa (SVS) nařídila na základě obdrženého varování Systémem rychlého varování (RASFF) stáhnout z trhu konzervy s filety ze sleďů v tomatové omáčce od polského výrobce kvůli obsahu pesticidu etylenoxidu. Do České republiky se dostalo přes 14 600 kusů konzerv, avšak více než 12 000 balení se podařilo zachytit ve skladech, na pultech obchodu se tak objevilo necelých 2500 kusů. Výrobek se prodával v mnoha různých prodejnách napříč trhem. Spotřebitelé, kteří mají produkt doma, by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

Identifikace výrobku:

Název: Filety ze sleďů v tomatové omáčce, rybí konzerva 170 g

Výrobce: Thai Union Poland Sp. z.o.o.

Příjemce zásilky: Orkla Foods Česko a Slovensko a.s.

Datum minimální trvanlivosti (DMT): stahují se výrobky s těmito DMT – 19. 6. 2023, 21. 6. 2023, 21. 9. 2023, 9. 3. 2024, 25. 5. 2024.

Inspekce zjistila falšovanou mozzarellu z dovozu. Prodávalo ji Tesco

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Tesco Stores ČR a.s., aby neprodleně stáhla ze všech svých poboček falšovanou potravinu TESCO LIGHT MOZZARELLA v balení 210 g, datum použitelnosti: 12/08/2021, označení šarže: L.1194, země původu: Polsko.

„Výrobce na obalu mj. uvedl, že obsah sušiny v potravině představuje minimálně 32 % hmotnosti výrobku. Laboratorní rozbor ale prokázal přítomnost sušiny pouze v hodnotě 27,2 %, čímž došlo, i při zohlednění nejistoty měření +/- 1,5 %, ke klamání spotřebitele ohledně skutečného složení potraviny,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Inspektoři SZPI proto prodejci nařídili neprodlené stažení závadné šarže ze své tržní sítě a zahájí s ním správní řízení o uložení pokuty. (Zdroj SZPI)

Veterinární správa nařídila stahování polských zmrzlin. Obsahují etylenoxid!

Foto Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele na zmrzliny od polského výrobce Froneri Ice Cream, prodávané pod obchodní značkou Milka, které obsahují stopové množství etylenoxidu. Tento pesticid, který se dostal do přídatné látky, není v EU povolený. SVS obdržela informaci o etylenoxidu prostřednictvím systému rychlého varování RASFF.

Do ČR bylo dodáno cca 250 000 nanuků prodávaných samostatně, asi 15 000 balení multipack po 6 a 8 kusech a cca 37 000 balení zmrzliny ve vaničce (480 ml). Produkty prodávají různí prodejci. V současné době probíhá stahování výrobku.

 

Identifikace výrobků:

Milka mini kornout vanilka čokoláda 8×25 ml (multipack)

Milka mini zmrzlina vanilka čokoláda 6x50ml (multipack)

Milka čokoláda oříšek 100 ml

Milka caramel crunch 100 ml

Milka čokoláda a vanilka 100 ml

Milka zmrzlina čokoláda vanilka kelímek 480 ml

Výrobce stahuje z prodeje mořskou sůl. Obsahuje sklo!

ilustrační foto Makro Cash & Carry

Pokud jste v poslední době zakoupili mořskou hrubozrnnou sůl, zbystřete! Výrobce Solsan a.s., který dodává na český trh výrobek Solsanka Mořská sůl hrubozrnná, varuje před její konzumací. V některých šaržích byla zjištěna možná přítomnost úlomků skla.

„Dovolujeme si Vás informovat, že společnost Makro Cash & Carry ČR s.r.o., přistoupila z preventivních důvodů ke stažení níže uvedených výrobků z trhu. Byli jsme informováni naším dodavatelem, že výrobek může být kontaminován úlomky skla,“ upozorňuje v tiskové zprávě na svých webových stránkách velkoobchod Makro Cash & Carry. „Pokud jste uvedené datum výroby zakoupil a máte jej k dispozici, prosíme Vás, abyste jej stáhli z prodeje a zlikvidovali, případně vrátili do jakéhokoli velkoobchodního střediska makro.

V Pěnčíně našla SZPI plesnivé syrečky

Foto SZPI

V prodejně smíšeného zboží, kterou v Pěčíně provozuje Van Anh Vu, našli pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce plesnivé Olomoucké tvarůžky.

Olomoucké tvarůžky malé byly zařazeny do kategorie nebezpečné potraviny kvůli okem viditelným plísním. „Na povrchu potraviny se vyskytovaly kolonie plísní viditelné pouhým okem. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku. Potravina neměla prošlé datum minimální trvanlivosti,“ píše inspekce na webu potravinynapranyri.cz. (Zdroj SZPI)

Lidl stahuje trubičky s lískooříškovou náplní. Varuje před jejich konzumací!

ilustrační foto Lidl.cz

Lidl stahuje ze svých prodejen oblíbené trubičky Sondey XXL Favorinis Trubičky s lískooříškovou náplní 500 g. Dozorový orgán v rámci preventivních kontrol v jedné z šarží zjistil, že došlo k nepřesnému informování o obsahu ve výrobku na obalu. Z důvodu možné alergické reakce se nedoporučuje jeho konzumace osobám trpícím alergií. Lidl žádá zákazníky, aby výrobek vrátili do kterékoliv jeho prodejny.

Lidl varuje všechny alergiky před konzumací výrobku Sondey XXL Favorinis Trubičky s lískooříškovou náplní 500 g, a to konkrétně těch s datem minimální trvanlivosti 29. 12. 2021.