kvalita potravin

Potravinářská inspekce zakázala švestková povidla z Albertu. Pro nízký obsah ovoce

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se intenzivně věnuje případům klamání spotřebitelů a aktuálně zakázala šarži švestkových povidel s cca o třetinu nižším podílem ovocné složky oproti deklaraci na obalu.

Potravinářská inspekce nařídila společnosti Albert Česká republika, s.r.o., aby neprodleně stáhla z celé své tržní sítě nevyhovující potravinu Gustona ŠVESTKOVÁ POVIDLA s označením data minimální trvanlivosti do 25. 2. 2024, výrobce: RISO – R s.r.o., Košická cesta 2074, 97901 Rimavská Sobota, Slovensko, země původu: Slovensko.

Kaufland stáhl sýr President La Buche de Chèvre z prodeje

Foto lactalis.cz

Společnost LACTALIS CZ s.r.o., stahuje z prodeje výrobek PRESIDENT La Buche de Chèvre 180 g s daty trvanlivosti do 15.10.2022, 21.10.2022 a 28.10.2022. Důvodem pro stažení výrobku je riziko výskytu cizích předmětů s rizikem poranění spotřebitele. Společnost Kaufland okamžitě zareagovala a dotčený produkt stáhla z prodeje.

Zákazníci, kteří výše uvedený produkt zakoupili ho mohou vrátit v kterékoli prodejně Kaufland. Kupní cena bude samozřejmě vrácena, a to i bez předložení účtenky.

Společnost LACTALIS CZ s.r.o., se za vzniklé obtíže všem zákazníkům velmi omlouvá.

V případě dotazů zákazníků je k dispozici email a telefonní linka dodavatele: info@cz.lactalis.com, 800 600 608. (red)

Obchody stahují z prodeje zmrzlinu Häagen-Dazs. Obsahuje nebezpečný pesticid

Foto Häagen-Dazs

Řetězce Makro, Kaufland, Tesco i Globus oznámily stažení z prodeje vanilkové zmrzliny Häagen-Dazs. Ve vanilkovém extraktu byl zjištěn vyšší obsah ethylenoxidu, než je povoleno. Jde o karcinogenní látku, která v EU není schválená k ošetřování rostlin. Přesto se však v některých případech dostává do potravin.

Stažení se týká výrobku Häagen-Dazs zmrzlina vanilla mražená 460 ml, konkrétně jde o tyto šarže:

šarže 4195836, DMT 19. 10. 2022, šarže 4154886, DMT 26. 7. 2022, šarže 4224500, DMT 7. 1. 2023, šarže 4241137, DMT 27. 1. 2023, šarže 4251427, DMT 27. 2. 2023, šarže 4265875, DMT 21. 3. 2023, šarže 4284602, DMT 8. 5. 2023.

Obchody v Česku stahují z prodeje výrobky Kinder. A varují zákazníky před konzumací!

Foto FB Kinder

Pokud jste v posledních dnech koupili v Kauflandu, Albertu nebo Lidlu nějakou čokoládu výrobce Ferrero z řady Kinder, zpozorněte! Výrobce ohlásil závadné šarže, které se teď stahují z prodeje, ale bohužel se už dostaly do oběhu, a tak závadné cukrovinky můžete mít doma i vy.

Ferrero v jiných zemích spolupracuje s lokálními úřady pro bezpečnost potravin na možném spojení s několika hlášenými případy salmonely. Proto se z preventivních důvodů rozhodla společnost v České republice a na Slovensku dobrovolně stáhnout vybrané šarže některých výrobků Kinder z prodeje.

Výrobce na svých stránkách informuje o stažení těchto produktů:

Kinder Schoko-Bons White 200 g

Kinder Schoko-Bons 300 g, 200 g, 125 g, 46 g

Vraťte nám mini klobásky, vzkazuje Tesco

Foto TESCO

V obchodech Tesco se prodávaly pikantní mini klobásky s chilli, ve kterých byla zjištěna přítomnost bakterie Salmonely. Prodejce je okamžitě stáhl z trhu. Pokud jste v posledních dnech kupovali Tesco Pepperoni Hot, pak zbystřete! Výrobek v žádném případě nekonzumujte a vraťte ho zpět do nejbližší prodejny Tesco, kde vám za něj vrátí peníze.

Při preventivních kontrolách bylo zjištěno, že výrobek Tesco Pepperoni Hot může být kontaminován Salmonelou. Konkrétně se jedná o Tesco Pepperoni Hot 100 g, EAN 5051007129534, šarže 21286058 s datem spotřeby 25. 1. 2022. Vzhledem k tomu, že uvedený výrobek se prodával v prodejnách společnosti Tesco, je možné výrobky vrátit na oddělení informací. Na základě řádně uplatněné reklamace Vám bude ihned vrácena kupní cena tohoto výrobku. (red)

Pozor! Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci!

ilustrační foto Orion

Mléčné figurky patří k Vánocům úplně stejně jako stromeček a dárky pod ním. Pokud jste při nákupu neodolali a koupili jste nějaké mléčné figurky na stromeček už teď, doporučujeme zkontrolovat obal, jestli se nejedná o produkt, na který výrobce ORION vyhlásil svolávací akci.

„Dovolujeme si vás informovat, že společnost Makro Cash & Carry ČR, s.r.o., přistoupila ke stažení níže uvedeného výrobku z trhu. Byli jsme informováni naším dodavatelem, že výrobek může obsahovat stopy sóji a tato informace není na některých obalech uvedena,“ stojí v tiskové zprávě velkoobchodu Makro. Stažení se týká výrobku ORION Figurky mléčno-oříškové 12x 420 g, a ORION Figurky mléčno-oříškové 1x 420 g. V případě, že jste uvedený výrobek s chybějícím údajem o alergenech zakoupili, můžete ho vrátit do některé z provozoven MAKRO, kde vám budou na základě prodejního dokladu až do 15.

Billa v Plumlovské prodávala zkažené krůtí klobásy

ilustrační foto SZPI

Ve čtvrtek se do prodejny společnosti Billa v Plumlovské ulici v Prostějově vydali inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A nalezli v ní nebezpečné klobásy.

„Krůtí klobása se sýrem zapáchala po kažení a měla oslizlý a lepkavý povrch. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení,“ uvedli inspektoři na webu potravinynapranyri.cz s tím, že potravina měla prošlé datum použitelnosti – to končilo 2. září 2021. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku. (Zdroj SZPI)

Lidl stahuje konopný olej. Je v něm THC

Foto lidl.cz

V potravině „Vita D‘or“ Bio konopný olej lisovaný za studena 25 0ml byl zjištěn zvýšený obsah látky tetrahydrokanabiol (THC). Po požití této potraviny se mohou dostavit nepříznivé zdravotní následky, jako např. střídání nálad a únava. Z tohoto důvodu žádá LIDL všechny zákazníky, aby toto důležité upozornění vzali na vědomí a výše uvedenou potravinu dále nepožívali.

Potravina „Vita D‘or“ Bio konopný olej lisovaný za studena 250 ml byla prodávána v prodejnách Lidl Česká republika v.o.s. Z důvodu důsledné ochrany spotřebitelů ihned společnost Lidl Česká republika v.o.s. reagovala a potravinu stáhla z prodeje. V případě, že jste uvedenou potravinu zakoupili, můžete ji vrátit do jakékoliv prodejny Lidl. Peníze Vám samozřejmě budou vráceny i bez předložení pokladního dokladu.

Inspekce uzavřela Bille sklad

Foto SZPI

Prodejnu BILLA v Plumlovské ulici v Prostějově navštívili 26. srpna pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A uzavřeli sklad.

„Důvodem jsou výrazně zanedbaný úklid, výrazné znečištění prostor, nečistoty na podlaze, poškození stěn, poškození podlah a nevhodně skladované potraviny,“ uvádí na webu potravinynapranyri.cz inspekce.

Uzavřena je v pátek 27.srpna v 8 hodin stále pouze část provozovny – příruční sklad nápojů. Provozovna jakožto celek uzavřena nebyla. (red)

SVS nařídila stáhnout z trhu polské filety ze sleďů. Obsahují pesticid

Foto Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa (SVS) nařídila na základě obdrženého varování Systémem rychlého varování (RASFF) stáhnout z trhu konzervy s filety ze sleďů v tomatové omáčce od polského výrobce kvůli obsahu pesticidu etylenoxidu. Do České republiky se dostalo přes 14 600 kusů konzerv, avšak více než 12 000 balení se podařilo zachytit ve skladech, na pultech obchodu se tak objevilo necelých 2500 kusů. Výrobek se prodával v mnoha různých prodejnách napříč trhem. Spotřebitelé, kteří mají produkt doma, by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

Identifikace výrobku:

Název: Filety ze sleďů v tomatové omáčce, rybí konzerva 170 g

Výrobce: Thai Union Poland Sp. z.o.o.

Příjemce zásilky: Orkla Foods Česko a Slovensko a.s.

Datum minimální trvanlivosti (DMT): stahují se výrobky s těmito DMT – 19. 6. 2023, 21. 6. 2023, 21. 9. 2023, 9. 3. 2024, 25. 5. 2024.