Státní veterinární správa

Veterináři začali s kontrolami prodejců vánočních kaprů

Foto SVS

Státní veterinární správa (SVS) kontroluje prodejce vánočních kaprů. Ti letos nahlásili v rámci celé ČR přes 3000 prodejních míst, což je mírně více než v loňském roce. Při kontrolách se inspektoři SVS zaměří jak na hygienické podmínky prodeje, tak na welfare živých ryb a dodržování pravidel legislativy při jejich usmrcování.

Pro naplánování kontrol prodejců je nutné mít přehled, kolik stánků s kapry se na území ČR objeví. Proto mají prodejci povinnost nejpozději sedm dní před zahájením prodeje nahlásit příslušné krajské veterinární správě místo prodeje.

Centrální evidence psů se odkládá. Registr začne fungovat až v roce 2023

ilustrační foto pesweb

K 1. lednu 2022 měla začít fungovat v České republice Centrální evidence psů (CEP), kterou měla podle novely veterinárního zákona schválené vládou v lednu 2021 vést Komora veterinárních lékařů. Vzhledem k tomu, že legislativní proces novely nebude do konce kalendářního roku dokončen, původně plánovaný registr k Novému roku 2022 nevznikne. V souvislosti s tím nevzniká prozatím chovatelům povinnost vkládat či hlásit čísla čipů svých psů jakož i s nimi související údaje a za nesplnění této povinnosti nehrozí chovateli žádná sankce. Ministerstvo zemědělství již veřejně uvedlo, že reálným datem, kdy by plnohodnotná verze této evidence měla být spuštěna, je rok 2023.

Komora veterinárních lékařů již řadu let eviduje čísla čipů všech psů, jimž byl vystaven tzv. pet pas, který je podmínkou pro cestování se zvířetem do zahraničí. V současné době (konec listopadu 2021) jsou v databázi údaje o bezmála 790 000 psech. Nově mohou do databáze prostřednictvím veterinárních lékařů vkládat dobrovolně čísla čipů svých psů také všichni ostatní chovatelé (tedy nejen ti, jejichž psi mají pet pas).

SVS nařídila stáhnout z trhu polské filety ze sleďů. Obsahují pesticid

Foto Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa (SVS) nařídila na základě obdrženého varování Systémem rychlého varování (RASFF) stáhnout z trhu konzervy s filety ze sleďů v tomatové omáčce od polského výrobce kvůli obsahu pesticidu etylenoxidu. Do České republiky se dostalo přes 14 600 kusů konzerv, avšak více než 12 000 balení se podařilo zachytit ve skladech, na pultech obchodu se tak objevilo necelých 2500 kusů. Výrobek se prodával v mnoha různých prodejnách napříč trhem. Spotřebitelé, kteří mají produkt doma, by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

Identifikace výrobku:

Název: Filety ze sleďů v tomatové omáčce, rybí konzerva 170 g

Výrobce: Thai Union Poland Sp. z.o.o.

Příjemce zásilky: Orkla Foods Česko a Slovensko a.s.

Datum minimální trvanlivosti (DMT): stahují se výrobky s těmito DMT – 19. 6. 2023, 21. 6. 2023, 21. 9. 2023, 9. 3. 2024, 25. 5. 2024.

Veterinární správa nařídila stahování polských zmrzlin. Obsahují etylenoxid!

Foto Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele na zmrzliny od polského výrobce Froneri Ice Cream, prodávané pod obchodní značkou Milka, které obsahují stopové množství etylenoxidu. Tento pesticid, který se dostal do přídatné látky, není v EU povolený. SVS obdržela informaci o etylenoxidu prostřednictvím systému rychlého varování RASFF.

Do ČR bylo dodáno cca 250 000 nanuků prodávaných samostatně, asi 15 000 balení multipack po 6 a 8 kusech a cca 37 000 balení zmrzliny ve vaničce (480 ml). Produkty prodávají různí prodejci. V současné době probíhá stahování výrobku.

 

Identifikace výrobků:

Milka mini kornout vanilka čokoláda 8×25 ml (multipack)

Milka mini zmrzlina vanilka čokoláda 6x50ml (multipack)

Milka čokoláda oříšek 100 ml

Milka caramel crunch 100 ml

Milka čokoláda a vanilka 100 ml

Milka zmrzlina čokoláda vanilka kelímek 480 ml

Novela zákona na ochranu zvířat bude platit od února. Psa na parkovišti už nekoupíte

ilustrační foto SVS ČR

Od 1. února 2021 vstoupí v účinnost rozsáhlá novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Nemalá část změn se dotkne také chovatelů zájmových zvířat, a to především psů a koček. Novela například zavádí do českého právního prostředí definici pojmu množírna, upravuje podmínky prodeje zvířat a jejich množení. Cílem je zlepšení podmínek zvířat v chovech a posílení pozice státu v boji proti problematickým chovům.

Pojem množírna je vymezen tak, aby obsahoval nejtypičtější znaky, jež jsou s tímto pojmem v praxi spojovány. Mezi ně patří chov zvířat v nevhodných podmínkách a zároveň ve větším počtu. Jedná se o takový počet zvířat v daném zařízení, který zvířatům neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické a etologické potřeby. Zavedení má zvýšit vymahatelnost a srozumitelnost současné právní úpravy.

Kozí sýr prodávaný v Lidlu obsahoval listerie

Foto Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa (SVS) informuje, že se v České republice v uplynulých dnech prodával kozí sýr vyráběný v Nizozemsku obsahující zdravotně závadné baktérie listerie. Česká republika obdržela oficiální informaci prostřednictvím Systému rychlého varování (RASFF). Výrobek v České republice prodával obchodní řetězec Lidl. Ten již stáhl sýr z prodeje. Zákazníci, kteří produkt před jeho stažením z prodeje zakoupili, by jej neměli v žádném případě konzumovat a mohou jej vrátit v místě prodeje.

 

Dle informací, které získala SVS při došetřování případu, byl sýr v České republice dodán do čtyř distribučních center obchodního řetězce Lidl, odkud směřoval dále do jednotlivých prodejen. Do České republiky bylo dodáno okolo 4000 balení sýra. Výrobek byl z Německa distribuován i do dalších zemí EU.