sanitka

V Česku bude jezdit Sanitka přání. A plnit ta poslední

Foto FB Sanitka přání

Název Sanitka přání vychází z myšlenky splnit poslední přání osobám na sklonku života, a to za pomoci dobrovolníků a vlastní sanitky. Stichting Ambulance Wens byla založena v Holandsku v roce 2007 jako doplněk péče o imobilní pacienty v terminálním stádiu nemoci. Od letošního ji najdeme i v České republice.  Naplno začne fungovat v únoru 2023.

Stále existuje mnoho pacientů, kteří zemřou, aniž by se skutečně „rozloučili“. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je imobilita pacienta a stávající systém není připraven pacientovo přání splnit. Proto byla založena nadace na pomoc lidem, kteří jsou závislí na sanitní dopravě.

Zakladatelem byl řidič sanitky Kees Veldboer, který splnil poslední přání bývalého námořníka, pana Stefanuta, během převozu sanitkou v Rotterdamu. Tento pán tak strašně chtěl ještě jednou plout na lodi, že Kees „podlehl“ jeho prosbám a plavbu pacientovi umožnil.

Další nové sanitky. Kraj pokračuje v modernizaci vozového parku zdravotnických záchranářů

ilustrační foto olkraj.cz

Olomoucký kraj pokračuje v plnění svých priorit. V tomto případě je řeč o zkvalitnění zdravotnické péče. Po nedávném otevření nového pavilonu ve šternberské nemocnici převzalo hejtmanství dalších pět moderních sanitek.

„Sanitky mají například nová transportní nosítka, transportní křesla se zvýšenou nosností nebo plicní ventilátory. Novinkou jsou také vestavěné germicidní lampy, které slouží k dezinfekci vozidel po převozu pacientů s infekčním onemocněním. Jde o přímou reakci na naše zkušenosti, které jsme získali během nedávné pandemie covidu-19,“ přiblížil vybavení vozidel záchranář a člen Rady Olomouckého kraje Ivo Mareš.

Pět takto vybavených sanitek si Olomoucký kraj převzal ve středu 21. září. Celkem jich letos pořídil už čtrnáct. Zakázka má hodnotu téměř 50 miliónů korun.

Pamatujete? Sanita

Foto FB

I když je dnes na silnicích k vidění velmi ojediněle, proslulá „dvanáctsettrojka“ bývala jedním z nejrozšířenějších malých užitkových vozidel na našem trhu. Vyrábět se začala v roce 1968.

V někdejším Československu sloužila nejčastěji ve zdravotnictví, vyráběla se ale i jako mikrobus nebo valník. Jeden dobový vtip tvrdil, že "dvanáctsettrojka přiveze člověka z porodnice a poveze ho i na hřbitov." Byla hlučná, nepohodlná, motor měl malý výkon, žrala trávu kolem silnice, ale na druhou stranu ji člověk opravil doma na koleně. (ber)

Pamatujete? Sanitka

FB

Škoda 1203, lidově „dvanáctsettrojka“, bývala jedním z nejrozšířenějších malých užitkových vozidel v Československu. Mezi její klady patřil velký užitný prostor a variabilní využití, sloužila mimo jiné jako mikrobus, pohřebák či sanitka.

Něco jsem se s ní v družstvu najezdila a že to byla fuška. Slabý a přehřívající se motor a zoufalé řazení byly jen třešničky na dortu auta, které se vyrábělo přes třicet let. Jako sanitní vůz byla „nepřekonatelná“. Když v ní vezli kamaráda po operaci páteře z Prahy do Prostějova po „staré“, pravil, že za těch šest hodin jízdy byl ve stavu, kdy uvažoval o sebevraždě. Přispěly k tomu nejen všemožné zvuky, kterými sanita provázela jakýkoli pohyb, ale hlavně absence pérování.

Ale stejně, byly to „držáci“, opravitelní doslova na koleně.  (ber)