obědy

Díky kraji získá 860 školáků obědy zdarma

ilustrační foto pixabay.com

Olomoucký kraj se opět zapojil do projektu Obědy do škol. Pro školní roky 2023/2024 a 2024/2025 má kraj z evropských a vlastních zdrojů k dispozici částku 18,8 miliónů korun. Zájem o bezplatné stravování vzrostl, a to o více než dvě stovky dětí.

Celkem jsme v tomto školním roce vyhověli třiadevadesáti žádostem o podporu. Na obědy zdarma má v tomto roce nárok 860 školáků. Jsme rádi, že můžeme přispět k tomu, aby měli všichni žáci přístup ke standardnímu stravování, bez rozdílu toho, v jaké sociální situaci se nachází,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Obědy do škol budou opět i na Valentce. Díky dotačnímu programu

ilustrační foto pixabay.com

Rada města odsouhlasila zapojení Základní školy E. Valenty do dotačního programu Příspěvky na obědy do škol v Olomouckém kraji.

„Ředitel školy se obrátil na zřizovatele se žádostí o souhlas se zapojením školy do dotačního programu a s uzavřením smlouvy o partnerství v projektu „Příspěvky na obědy do škol v Olomouckém kraji“ financovaného z Operačního programu Zaměstnanost plus. Projekt je zaměřen na poskytování bezplatné stravy dětem v sociální nouzi. Škola tak přijme finanční dotaci pro zákonné zástupce 7 žáků v celkové předpokládané výši 26.883 Kč. Půjde o období od ledna do konce června 2024. Této žádosti jsme samozřejmě vyhověli.

Radnice přispěje dětem na obědy

Ilustrační foto pixabay.com

Rada města Prostějova schválila poskytnutí peněžité pomoci zákonným zástupcům dětí a žáků zřizovaných mateřských a základních škol, a to ve výši 5.000,- Kč na jedno dítě. Peníze jsou určeny na úhradu zvýšených nákladů v souvislosti se stravovacím omezením dětí a budou poskytovány na základě žádosti podané prostřednictvím škol odboru školství, kultury a sportu.

Podle stávajících informací je cca 50 dětí se stravovacím omezením. Finanční pomoc města se bude týkat těch, kteří se nemohou vůbec stravovat ve školní jídelně. Především se jedná o celiatiky (bezlepková dieta). „Je to kompromis v řešení stravování těchto dětí. Z hlediska pravidel hygieny je velmi obtížné nejen zajistit výrobu této stravy, ale i následný rozvoz. Víme, že největší zátěž nesou rodiče, a proto jsme rozhodli o poskytnutí této finanční podpory,“ vysvětluje náměstek pro oblast školství Miloš Sklenka.

Společnost hradí speciálně vybraným dětem na reálce obědy

ilustrační foto obedyprodeti.cz

 

RG a ZŠ města Prostějova požádala radu města o schválení přijetí dotace od společnosti Women for Women. Ta dar ve výši 55 tisíc korun poskytla v rámci svého projektu obědy pro děti se sociálním znevýhodněním této škole již po druhé, v loňském školním roce to bylo 40 tisíc na obědy pro 14 dětí.  

"Jde o úhradu měsíčních záloh stravného pro vybraných 15 žáků základní školy se sociálním znevýhodněním pro školní rok 2015/2016," vysvětlila náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Podle jejích slov žáky vybírají ředitelé škol, kteří ve spolupráci s pedagogy vytipují potřebné děti . "Pomoc je poskytována přímo prostřednictvím základních škol na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem, a pomoc nemohla být zneužita," dodala Hemerková, která osobně tento systém schvaluje. Obědy mají děti zaplaceny až do konce školního roku. 

Školáků, kteří neobědvají, přibývá. Matky nemají peníze

ilustrační foto internet

 

Rodiče dětí školou povinných stále častěji nemají peníze na školní obědy. Nejrizikovější skupinou jsou matky samoživitelky, kterým bývalí partneři neplatí alimenty. S dětmi se totiž často ocitají na hranici bídy.

Jeden školní oběd vyjde v průměru na dvacet pět korun; za měsíc jídlo ve školní jídelně přijde kolem pětistovky. Jenže některé matky musí vyžít třeba jen z pěti tisíc korun za měsíc. Tisícovka měsíčně pro dvě děti je pro utažený rodinný rozpočet příliš. "Když zaplatím nájem a energie, jsem ráda, když si některý z kluků nerozbije třeba boty. Na obědy nemám, naštěstí je moje mamka v invalidním důchodu a tak vaří nejen pro tátu, ale i pro ně," popisuje vlastní zkušenost pětatřicetiletá Jana. S exmanželem se tahá o alimenty už tři roky.