Den veteránů

Prostějov si připomněl Den veteránů

Foto MMP

Jedenáctý listopad je tradičně Dnem válečných veteránů. Je to čas uctít památku československých legionářů, kteří si získali všeobecný respekt během 1. světové války. Hold jim vzdali i představitelé města na komorním připomínkovém aktu.

"I díky jejich vynikající pověsti mohl po první světové válce vzniknout náš svobodný stát. Také si připomeneme muže a ženy bojující na obou frontách 2. světové války, kteří pomohli porazit hitlerovskou říši zla. A v neposlední řadě je Den válečných veteránů příležitostí poděkovat vojákům bojujícím v zahraničních misích během posledních desetiletích. I oni nasazují životy za nás ostatní a za hodnoty, kterým věříme. Všichni tito muži a ženy si zaslouží náš respekt a uznání. A také poděkování. Jménem svým i jménem statutárního města Prostějova jim děkuji," říká primátor města František Jura.

Blíží se Den válečných veteránů. Kupte si vlčí mák

ilustrační foto pametnaroda.cz

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku. Vlčí mák, vetknutý do klopy, vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky a bojovníky. Veřejnou sbírku se symbolem vlčího máku pořádá už šestým rokem nezisková společnost Post Bellum.

Letos výtěžek sbírky pomůže pamětníkům prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa ulehčit jejich každodenní starosti v době ochranných opatření v souvislosti s šířením koronaviru a onemocněním covid‑19. Dobrovolníci obstarají hrdinům nákupy, různé pochůzky, zprostředkují odbornou pomoc nebo si s nimi jednoduše popovídají a pomohou zvládnout těžkou dobu domácí izolace.

Případné zbylé finanční prostředky podpoří zdokumentování a uchování vzpomínek hrdinů v archivu Paměti národa.

Den veteránů již zítra!

ilustrační foto 601. skss

 

V úterý 11. listopadu 2014 v 11 hodin si na Městském hřbitově v Prostějově připomeneme Den veteránů.

"Od 10 hodin bude před budovou radnice připraven autobus pro hosty vzpomínkového aktu. Autobus odjíždí na městský hřbitov v 10:30," upozorňuje magistrát. Sraz všech účastníků je 10:50 u hlavního kříže na městském hřbitově. (red)

Vzpomínka na válečné veterány

ilustrační foto 601. skss

 

Pietním aktem na městském hřbitově v Prostějově uctili odkaz veteránů a všech obětí světových válek vojáci prostějovské posádky. Společně s nimi vzdali hold i zástupci státní správy a samosprávy, Československé obce legionářské, Svazu letců, Klubu výsadkových veteránů a válečných veteránů.

Po položení věnců a kytic na hřbitově se vybraní hosté zúčastnili také slavnostního nástupu 601. skupiny speciálních sil. Mezi hosty byli poslanci Parlamentu ČR Jitka Chalánková a Ladislav Okleštěk, náčelník štábu Vojenského zpravodajství brigádní generál Jan Bureš, za Československou obec legionářskou a město Prostějov primátor Prostějova Miroslav Pišťák a bývalí velitelé útvaru 8280.