Drahany

V Drahanech prodávali nebezpečnou klobásu

Foto SZPI

V prodejně smíšeného zboží, kterou v Drahanech provozuje Lenka Jančíková, našli pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce zkažené klobásy.

Při kontrole 25. září odhalili nebezpečnou potravinu, Tišnovskou klobásu. „Výrobek měl nakyslý zápach. Na povrchu se vyskytovala plíseň. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení,“ píše na webu potravinynapranyri.cz inspekce.

Vzorek byl odebrán z načatého balení v den data použitelnosti stanoveného výrobcem. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku. (red)

Za den policie zastavila na Prostějovsku 7 zdrogovaných řidičů. Šlo o kokain, pervitin i "trávu"

ilustrační foto Policie ČR

Hned sedm řidičů, zastavených během dopravních kontrol během čtvrtka na Prostějovsku, nemělo za volantem co dělat. Byli totiž pod vlivem drog.

Krátce před jedenáctou hodinou dopoledne policisté zastavili řidiče vozidla Fiat Stilo v obci Drahany. Pětačtyřicetiletý muž se při kontrole podrobil orientační dechové zkoušce na alkohol s negativním výsledkem. Dále se podrobil testu na přítomnost jiných návykových látek s pozitivním zjištěním na amfetaminy/metamfetaminy. Řidič s výsledkem testu nesouhlasil a požadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu, které podstoupil v nemocnici v Prostějově.

S motorkou si „ustlal“ v příkopu

foto Policie ČR

Ve středu v podvečer jel 25letý motorkář na svém stroji značky Kawasaki ve směru od Žárovic na Drahany. Při projíždění pravotočivé zatáčky se pravděpodobně z důvodu nepřiměřené rychlosti dostal do smyku, najel do protisměru a skončil v příkopu, kde motorka ukončila svoji spanilou jízdu a jezdec se poroučel k zemi.

Zraněného mladého muže převezla sanitka do prostějovské nemocnice, kde byl jednorázově ošetřen a propuštěn do domácího léčení. Provedená dechová zkouška i orientační test na návykové látky měly negativní výsledky. "Nehoda byla vyřešena uložením pokuty v příkazním řízení," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

V mlékárně Otinoves se koronavirem nakazilo už 10 lidí

foto FB Mlékárna Otinoves

V obcích v okolí Drahan je několik nových případů nemoci covid-19. Jde o více než desítku zaměstnanců mlékárny v Otinovsi, která je nyní uzavřená.

Před týdnem bylo na Prostějovsku 48 případů prokázané nákazy covid-19. V průběhu minulého týdne se počet infikovaných v okrese zvýšil o 11. Ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Růžena Halířová PvNovinkám potvrdila, že v mlékárně Otinoves onemocněla covidem-19 více než desítka lidí. „Byla učiněna všechna potřebná opatření. O uzavření oblasti neuvažujeme, “ uvedla Halířová s tím, že provoz v mlékárně je dočasně zastaven.

Řeka, která dala jméno regionu, pramení v Drahanech

ilustrační foto

Hlavní pramen má řeka Haná v Drahanech, kde vytéká ze zdi sklepa někdejší Masarykovy měšťanské školy.

Dnes už škola nefunguje, protože dětí je v obci málo. Ale pramen řeky v ní najdeme. U jihovýchodního rohu školy leží velký betonový poklop. Když pod něj nahlédnete, spatříte hlubokou šachtu, na jejímž dně vytéká ze zdi pramínek vody. A to je skutečný pramen Velké Hané. Zatímco ven prýští poměrně vydatný proud vody, uvnitř školy se jeho přítomnost projevuje jen zvlhnutím zdi sklepa.

O pramenu kolemjdoucí informuje i cedulka na budově. Do budoucna by městys chtěl místo zviditelnit, udělat zde posezení, aby zájemci mohli prameniště navštívit a odpočinout si u něj. (ber)

Uvažujete o adrenalinovém dárku? Nabízí ho Střelnice Drahany!

ilustrační foto ber

Vánoce se blíží a s nimi přichází starosti, co pod stromeček naložit našim blízkým. Jednou z možností je Střelnice Drahany, která mimo jiné nabízí i dárkové poukazy.

Zbraně si můžete vybrat sami, od odstřelovačských pušek přes kulomety a samopaly po škorpiona a nejrůznější typy pistolí a revolverů. A pozor, ze zbraní zde mohou pod dohledem zkušených instruktorů střílet i děti už od 10 let věku.

„Můžete si zakoupit dárkové poukazy v hodnotě od 500 do 5000 korun nejen k Vánocům, ale i k narozeninám a nebo jen tak pro potěšení svých blízkých nebo kamarádů. Dárkové poukazy je možno zaslat i na dobírku,“ říká provozovatel Miloš Jelínek.

Ráže 12,7 mm. Kanón, co zastaví obrněnce

Foto ber

Odstřelovačská puška OP 96 Falcon má ráži 12,7 mm. Jen pro zajímavost, náboj do ní je víc než 10 centimetrů dlouhý a také řádně těžký. Na střelnici v Drahanech si tuto velmi kvalitní českou zbraň, sloužící výsadkovým a speciálním jednotkám, vyzkoušela, díky majiteli Miloši Jelínkovi, Eva Frýbortová.

"Je určená k ničení nepřátelské techniky jako jsou prostředky velení či řízení palby raketového vojska a dělostřelectva, lehká obrněná vozidla, spojovací technika, radary, letadel či vrtulníků na letištích, skladů paliva a munice aj. na velkou vzdálenost," vysvětlil Jelínek. Zároveň dodal, že prostřelit s touhle zbraní třeba osobní auto není vůbec problém. 

Mercedes nedal přednost Octavii v Drahanech

Foto Policie ČR Prostějov

V pátek ráno došlo k dopravní nehodě na křižovatce v Drahanech.

Dne 2. prosince 2011 v 07:30 hodin při průjezdu křižovatkou u místního obchodu nedal dvaašedesátiletý řidič nákladního vozidla Mercedes přednost Škodě Octavia. Křižovatka není upravena dopravními značkami, platí na ní přednost zprava jedoucímu vozidlu. Po střetu aut byla škodovka nárazem posunuta mimo komunikaci, kde poškodila označení nivelizačního bodu. V Octavii jel třiatřicetiletý řidič se svým devítiletým synem, který byl připoután v dětské autosedačce. Ke zranění účastníků nehody naštěstí nedošlo, způsobená škoda činí 156 tisíc korun. 

Místo zločinu: 
Czech Republic
49° 26' 7.134" N, 16° 53' 59.7624" E