inspekce

Inspekce varuje před konzumací jedovatých sterilovaných hub

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v potravině „Murklor – sterilovaní smrži, 200g“ přítomnost houby "ucháč obecný" (Gyromitra esculenta), jejíž konzumace je považována za vysoce rizikovou. Inspekce potravinu odebrala v provozovně VIKING HAUS s.r.o., Rychnovská 124, Praha 199 00. SZPI důrazně varuje všechny spotřebitele, kteří mají uvedenou potravinu doma, aby ji nekonzumovali.

Na obalu potraviny byl kromě českého názvu „Murklor – sterilovaní smrži“ ve složení uveden latinský název houby (Gyromitra esculenta), který odkazoval k obsahu ucháče obecného, jenž může vyvolat závažnou otravu.

Provedená analýza a odborné posouzení prokázalo, že jde skutečně o ucháč obecný, který může být se smržem zaměněn. Kontrolovaná osoba si překlad a české označení potraviny prováděla sama.

Výrobcem potraviny je společnost Tillverkas av Borgens Konserver AB Borgholm, Švédsko.

Státní energetická inspekce varuje před falešnými inspektory!

ilustrační foto inspekce

Státní energetická inspekce (dále SEI) dostala informaci o falešných kontrolorech na Jihlavsku, jež se vydávají za inspektory Státní energetické inspekce. Pod touto záminkou se dostávají do bytů a žádají od majitelů informace týkající se dodávky elektřiny, dodavatelské smlouvy, spotřebě energie a další informace týkající elektřiny.

Státní energetická inspekce proto upozorňuje veřejnost, že pověření inspektoři SEI se vždy předem písemně ohlásí a domluví si termín návštěvy.

Inspekce stáhla přípravek na podporu erekce

Foto SZPI

 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z trhu kanadský potravinový doplněk Vimax, který slouží k posílení erekce a údajně i zvětšení penisu. Obsahuje totiž látky, které nesmí potraviny a doplňky obsahovat a jsou potenciálně zdraví nebezpečné.

Zmíněnými látkami jsou na obale nedeklarované a farmakologicky účinné látky sildenafil a tadalafil. "Používají se v léčivech na podporu mužské erekce, v potravinách být nesmí. Nevědomé použití může způsobit závažné zdravotní komplikace zejména kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Výrobek se dováží z Kanady, inspekce je odebrala prostřednictvím dvou e-shopů. Zatímco v jedné šarži obsahovala tobolka 384 miligramů sildenafilu, v druhé 14,5 miligramu a zároveň 3,52 miligramu tadalafilu.

Jedovaté panenky, koňské balzámy, nafukovací hračky i kuchyňské nádobí

ilustrační foto

 

V roce 2013 Ministerstvo zdravotnictví varovalo před 73 nebezpečnými výrobky, které se objevily na českém trhu. Patří mezi ně masti, hračky, nádobí, umělé nehty i vlhčené ubrousky. Nejvíce nebezpečí ale skrývaly obyčejné panenky. Obsahovaly totiž velké množství ftalátů. 

36 hraček, 31 kosmetických přípravků a 6 pomůcek k vaření. To jsou výrobky, které byly v roce 2013 k dostání v obchodech. Pro kupující ale představovaly zdraví ohrožující nebezpečí.

Podle mluvčí ministerstva patří k závažným zjištěním obsah vybraných jedovatých ftalátů v panenkách, zejména látky DEPH, která má negativní vliv na reprodukční orgány. DEPH se může dostávat do kontaktu s ústy a kůží dítěte, může přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a společně se slinami může být tato látka konzumována.