houby

Houby rostou. Ale jen někde!

Foto čtenář

Na ten pravý čas ještě houbaři na Prostějovsku čekají. V lesích se v této době vyřádí spíše milovníci holubinek, než hřibů.

"V týdnu jsem byla v lese nad Seloutkami a našla jen dva hřiby kováře. V neděli jsem vyrazila do Lipové a našla docela dost hříbků. Hodně rostou ryzce, masáci a holubinky, nic z toho ale nesbírám. Les je i tam nahoře dost suchý," poslala do redakce fotografie čtenářka Lenka. (ber)

OBRAZEM: Rostou!

Foto čtenář Zdeněk Šmída

Do redakčního e-mailu zaslal čtenář Zdeněk řádku fotografií s přiloženým textem:

"Je libo čtenáře trochu navnadit do lesů? Lesů s kvalitním podložím na okrese ubývá a tak všichni míří v podstatě na Drahanskou vrchovinu - Suchý, Niva, Protivanov atd. Ale je třeba si hodně přivstat, protože už kolem sedmé hodiny jsou hlavní odstavné plochy plné (na obrázku je odstavná plocha u obce Niva dnešní den)", napsal Zdeněk Šmída.

Děkujeme! (red)

A rostou!

Foto ber

Tak jsem se také vypravila do lesa.  Protože všude tvrdí, že houby rostou hlavně v těch smrkových, vyjela jsem nad Lipovou. A potvrzuji, rostou.

Tedy ne, že bych během dvouhodinové procházky nasbírala nůši. Vlastně, krom pár "vochomůrek" a několika přerostlých růžovek, které nesbírám, jsem nenašla nic. Až když jsem dorazila zpět k autu, zjistila jsem, že 20 cm od předního kola trůní ve vysoké trávě matinka hřibová. O půl metru dál se schovávali dva její potomci. Otec, jak už to bývá, zřejmě zdrhnul. Nicméně, polívka byla mňamózní. A chvíle pod zelenými obry, v tichu, přerušovaném jen ptačím zpěvem, k nezaplacení. (ber)

Inspekce varuje před konzumací jedovatých sterilovaných hub

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v potravině „Murklor – sterilovaní smrži, 200g“ přítomnost houby "ucháč obecný" (Gyromitra esculenta), jejíž konzumace je považována za vysoce rizikovou. Inspekce potravinu odebrala v provozovně VIKING HAUS s.r.o., Rychnovská 124, Praha 199 00. SZPI důrazně varuje všechny spotřebitele, kteří mají uvedenou potravinu doma, aby ji nekonzumovali.

Na obalu potraviny byl kromě českého názvu „Murklor – sterilovaní smrži“ ve složení uveden latinský název houby (Gyromitra esculenta), který odkazoval k obsahu ucháče obecného, jenž může vyvolat závažnou otravu.

Provedená analýza a odborné posouzení prokázalo, že jde skutečně o ucháč obecný, který může být se smržem zaměněn. Kontrolovaná osoba si překlad a české označení potraviny prováděla sama.

Výrobcem potraviny je společnost Tillverkas av Borgens Konserver AB Borgholm, Švédsko.

A rostou!

Foto čtenář

Pouhá půlhodinka v lese nad Seloutkami a přes sedm desítek bedel. To je včerejší úlovek jedné z našich čtenářek.

"Nic jiného ale neroste, našla jsem ještě pár žampionů. Na hřiby je třeba zajet dál, na Konicko nebo Drahanskou vrchovinu," podotkla paní Magda. (ber)

Rostou! I žampiony

Foto čtenář

PvNovinky zveřejnily úlovek jednoho z čtenářů. Ten našel na Protivanovsku hřiby kováře. Nebyl ale sám, kdo si domů přinesl čerstvé houby.

"Asi dvacítku žampionů jsem našla v poli nad Bělákem," poslala fotografie čtenářka Věra a dodala, že smažené byly výborné. Věříme a závidíme! (ber)

Je to možné? Rostou!

ilustrační foto

Do redakčního e-mailu nám dorazila čtveřice fotografií. Z Protivanovska.

"Zdravím do redakce a zasílám fotografie dnešního úlovku - hřiba kováře, kterého jsem našel na Protivanovsku", napsal k zaslaným fotografiím čtenář Zdeněk. 

V loňském roce byla úroda hřib na podzim bohatá, jedná se snad o předzvěst hojnosti? (red)

Fotopostřeh: A rostou!

Foto ber

Denně chodíte do lesa a pořád nic, ani holubinka? Já také. A nakonec najdu poklad pod břízou kousek od města.

Nechtělo se mi v dešti ven, ale kvůli čtyřnohým souputníkům jsem musela. Zajela jsem na hranice města a po pouhých pár metrech došla k osamělé bříze. Napřed jsem uviděla toho malého, a pak dvojčata. Parádní! Zdraví kováři. A zítra bude na oběd máčenka. Takže vážení, už rostou i ve městě. (ber)

 

Václavky? Rostou? Rostou!

Foto Pavel Sedláček

Dnes nám doputovaly do redakčního e-mailu fotografie václavek v košících.

"Stále rostou, tam úplně nahoře nad Stařechovicemi", napsal k zaslaným fotografiím čtenář Pavel Sedláček. My se kocháme a děkujeme! (red)

Rostou! I na prostějovském parkovišti!

Foto čtenář Petra

 

Houbařská sezona je v plném proudu. Pokud ale nemůžete z časových důvodů vyrazit do lesa, nezoufejte. Houby totiž rostou opravdu všude!

 

"Bedlu jsem vyfotila včera na záhonu parkoviště ve Školní ulici," zaslala nám fotografie čtenářka Petra. Můžete ji vidět i vy, i když je jedlá, byla ponechána na místě. "Jeden řízek, navíc nepříliš hygienický, naši rodinu nenasytí. Tak ať roste pro radost," dodala Petra. Takže koukejte, hledejte a posílejte fotografie. (red)