Houbová sezóna je v plném proudu. Dejte si sýrovec

Houbová sezóna je v plném proudu. Dejte si sýrovec
ilustrační foto

Zatímco v těchto dnech nosíme domů z lesů zejména bedly a žampiony, někteří z houbařů si neodpustí nejrůznější speciality. Tou je třeba sírovec žlutooranžový, choroš, ze kterého můžeme připravit celou řadu pokrmů, jako je houbová polévka nebo houbový guláš. Lze jej také obalit jako řízek nebo jím obohatit různé omáčky. Tento kousek o váze bezmála dvou kilogramů byl "uloven" ve starém sadu kousek od města. Jen pro upřesnění, na fotu je houba, čerstvě odloupnutá ze stromu a neočištěná.

Sírovec žlutooranžový vyrůstá na živých i odumřelých stromech, kde způsobuje velmi agresivní hnědou hnilobu, která rychle proniká do dřeva a narušuje jeho mechanické schopnosti a postupně vede až k zániku stromu. Díky jasně žlutooranžové barvě je viditelný už z dálky, najdete ho vysoko na kmenech stromů, výjimečně i na jejich kořenech, především v listnatých lesích s převahou dubů, nebo v sadech a zahrádkách, kde k jeho nejvýznamnějším hostitelům patří třešně, jabloně či hrušně. Roste od konce dubna až do podzimu, zpočátku vypadá jako sírově žlutá skvrnka, připomínající montážní pěnu, velmi rychle však stárne, takže je třeba mít ho pod kontrolou, abyste neprošvihli optimální stádium ke sběru

Sírovec žlutooranžový se musí vždy 15 minut povařit v osolené vodě, v mléce nebo ve vývaru. Pokud najdete sírovce na neovocném stromě (př. dubu, buku, kaštanu apod.) je lepší ještě před vařením namočit sírovce na několik hodin do mléka. Z houby se tak ”stáhne” lehce nakyslá dřevitá chuť.

A co z téhle houby můžete vyčarovat v kuchyni? Osobně dávám přednost sírovci na kari, kdy se jeho nakyslá chuť skvěle doplňuje s kari kořením a smetanou. Čerstvý sírovec jednoduše nakrájíte na drobné kostičky a osmahnete na tuku s cibulí a česnekem. Zalijete smetanou s trochou mouky, přidáte lžici kari a necháte povařit.

Stejně dobrý je ale jako řízek, buď to v klasickém trojobalu nebo na přírodno. Chuť připomíná jemné kuřecí a jedná se o neskutečnou lahůdku s nenapodobitelnou vůní. Důležité je ovšem vědět, že kvalita hmoty sírovce postupně rychle klesá a nejcennější jsou mladé, šťavnaté a měkké plodnice. Pokud při řezu nůž houbou projede lehce jako máslem, víte, že jste našli správný kousek, který můžete bez obav použít v kuchyni. Dobrou chuť! (ber)

Poslat nový komentář