válka

Starý Prostějov. Válka

Foto archiv ber

Dnešní fotografie pochází z roku 1945.

Pokud chcete tipovat, kde se dům, poničený válkou, nachází, vězte, že jej míjíte celkem často. Stojí na roku Dolní a Mojmírovy ulice. (ber)

Drahany se v sobotu vrátily do válečné vřavy

Foto ber

Druhý ročník akce Drahany 1945 přilákal do obce tisíce příznivců historické válečné techniky. Organizátoři ze Spolku vojenské pancéřové techniky si dali záležet a divákům připravili nejen statické ukázky, ale i souboje ve vzduchu i na zemi.

„Představili jsme v dynamické bojové ukázce dva tanky T-34, jeden ve válečné verzi, druhý ve verzi z 50. let 20. století, která se vyráběla v tehdejším Československu. Poválečný tank ze sbírky Slezského zemského muzea prošel v letech 2019 až 2022 náročnou generální opravou a restaurováním. Poprvé po rekonstrukci vyjel v loňském roce právě v Drahanech,“ uvedl za organizátory Jaroslav Pánek. Téčko se následně předvedlo v akci, když sešrotovalo vypálenou Octavii, na které chvíli předtím předváděli zásah hasiči z Protivanova.

V pondělí byly spuštěny žádosti o solidární příspěvek. Vyřídit jde pouze on-line

ilustrační foto FB MPSV

Od pondělí 11. dubna mohou domácnosti, které ubytovávají Ukrajince prchající před válkou, žádat o solidární příspěvek. Ten znamená 3 tisíce korun měsíčně za jednoho ubytovaného uprchlíka, maximálně pak 12 tisíc korun za měsíc. Příspěvek má alespoň částečně fyzickým osobám kompenzovat náklady. Žádost je možné od pondělí podat elektronicky.

Předpokladem přihlášení do aplikace je jakákoliv forma elektronické identity občana. Možností je třeba bankovní identita (Bank ID) či mobilní klíč eGovernmentu, který lze získat online i na jakémkoliv CzechPointu. Formulář žádosti o solidární příspěvek je od pondělí v pilotním režimu k dispozici v rámci online aplikace davkyuk.mpsv.cz, kterou již MPSV několik týdnů využívá k vyřizování humanitárních dávek.

V Prostějově je momentálně přes 600 uprchlíků z Ukrajiny, říká primátor

ilustrační foto pixabay

I v našem městě našli azyl uprchlíci z Ukrajiny. Jak na úterním Zastupitelstvu sdělil primátor František Jura, je jich v této chvíli v Prostějově 612.

"Máme šest městských krizových bytů, které jsou plně obsazeny. Podle nejnovějších zpráv je na Prostějovsku nyní přes 1200 ukrajinských uprchlíků. Ubytováni jsou i v soukromém sektoru," informoval primátor. (ber)

Vy jste Němci a hotovo! Pamětníci promluví o osudech Němců po válce

ilustrační foto

V průběhu září a října představí Paměť národa Střední Morava v řadě měst Olomouckého kraje dokumentární film Adama Drdy: Samoty – Německé historie z Moravy. V Prostějově bude ke shlédnutí 21. září ve 20 hodin v Kulturním klubu Duha. Vstup je zdarma.

„My jsme se měli dobře u Rusů (…), ale potom přišli ti Češi ta milice a ti řádili. My jsme byli rodina antifašistů, to jich nezajímalo: „Vy jste Němci a hotovo.“ A to bylo nespravedlivý. My jsme tolik zkusili od Němců. My jsme byli odebráni od matky. My jsme byli rádi, že je převrat a že ti Němci konečně končí a pak my jsme zase zkusili.“ Takto vzpomíná v dokumentu Samoty Erika Bednářová na konec 2. světové války.