Vy jste Němci a hotovo! Pamětníci promluví o osudech Němců po válce

Vy jste Němci a hotovo! Pamětníci promluví o osudech Němců po válce
ilustrační foto

V průběhu září a října představí Paměť národa Střední Morava v řadě měst Olomouckého kraje dokumentární film Adama Drdy: Samoty – Německé historie z Moravy. V Prostějově bude ke shlédnutí 21. září ve 20 hodin v Kulturním klubu Duha. Vstup je zdarma.

„My jsme se měli dobře u Rusů (…), ale potom přišli ti Češi ta milice a ti řádili. My jsme byli rodina antifašistů, to jich nezajímalo: „Vy jste Němci a hotovo.“ A to bylo nespravedlivý. My jsme tolik zkusili od Němců. My jsme byli odebráni od matky. My jsme byli rádi, že je převrat a že ti Němci konečně končí a pak my jsme zase zkusili.“ Takto vzpomíná v dokumentu Samoty Erika Bednářová na konec 2. světové války.

„Našim cílem je představit osudy našich spoluobčanů německé národnosti v poválečném Československu. Film Samoty přibližuje celkem 3 příběhy, které se staly těsně po 2. světové válce v různých částech Olomouckého kraje. Po promítnutí filmu chceme dát divákům příležitost o této problematice diskutovat. V druhé části večera chceme představit činnost naší organizace v oblastech natáčení pamětníků, vzdělávání dětí a mládeže a také přiblížit naše nově plánované projekty. Zároveň si od setkání slibujeme i to, že dostaneme tipy na zajímavé pamětníky z různých částí Olomouckého kraje,“ uvedl Petr Zavadil z Paměti národa Střední Morava. Promítání prozatím naplánované v jedenácti městech Olomouckého kraje a pořadatelé jednají s dalšími.

Film vznikl díky finanční podpoře Olomouckého kraje. (red)

Poslat nový komentář