film

Prostějov navštíví delegace k filmu Promlčeno. Metro 70 zve na autogramiádu

Foto kino Metro 70

V pátek 29. dubna v 17 hodin přijede do prostějovského Kina Metro 70 delegace k filmu Promlčeno ve složení. Těšit se můžete na režiséra Roberta Sedláčka a herce Igora Bareše, Michala Daleckého, Karla Jiráka a Justina Svobodu.

Autogramiáda a novinářské rozhovory jsou naplánovány v době od 17 do 17:40 hodin, delegace na podiu pozdraví diváky, režisér bude vyprávět o filmu a natáčení od 17:45 do 17:55 hodin. „Srdečně zveme,“ vzkazuje ředitelka Barbora Kucsa Prágerová.

Promlčeno je filmový thriller s Karlem Rodenem v hlavní roli. Děj je zasazen do současnosti a je inspirovaný skutečnými událostmi – motivem filmu je promlčená vražda. Scénář k filmu napsal Robert Sedláček, který také film režíroval. Natáčení filmu probíhalo v roce 2020 v noční Praze a část také Malibu v USA. (red)

Vy jste Němci a hotovo! Pamětníci promluví o osudech Němců po válce

ilustrační foto

V průběhu září a října představí Paměť národa Střední Morava v řadě měst Olomouckého kraje dokumentární film Adama Drdy: Samoty – Německé historie z Moravy. V Prostějově bude ke shlédnutí 21. září ve 20 hodin v Kulturním klubu Duha. Vstup je zdarma.

„My jsme se měli dobře u Rusů (…), ale potom přišli ti Češi ta milice a ti řádili. My jsme byli rodina antifašistů, to jich nezajímalo: „Vy jste Němci a hotovo.“ A to bylo nespravedlivý. My jsme tolik zkusili od Němců. My jsme byli odebráni od matky. My jsme byli rádi, že je převrat a že ti Němci konečně končí a pak my jsme zase zkusili.“ Takto vzpomíná v dokumentu Samoty Erika Bednářová na konec 2. světové války.

Herečka jediné role dožila v Prostějově

ilustrační foto ČSFD

Říká vám něco jméno Anna Pantůčková? Asi ne, stejně jako mně. A přece ji známe všichni. Proslavila ji věta "Bohušu, ty milionářu blbé, koza sa ti oběsila!". Tu pronesla ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag ke svému filmovému synovci Bolku Polívkovi.

Film se natáčel v Olšanech u Brna, v chalupě, kterou měla „teta“ pronajatou od obce. V době natáčení (rok 1992), jí bylo úctyhodných 85 let. Roli Polívkovy tety paní Pantůčková získala úplnou náhodou. Původně ji měla hrát její sousedka, která se však před kamerou nervově zhroutila, a tak volba padla na ni. A tak se ze staré dámy stala filmová hvězda.

V pokročilém stáří chalupu opustila a odstěhovala se k příbuzným do Prostějova. Zemřela v roce 2002 v 94 letech. (ber)

Pamatujete? Hřebejkovy Pelíšky

Foto FB

"Dávám bolševikovi rok, maximálně dva!"  Na tahle slova Jiřího Kodeta si vzpomenu vždy, když se zmíní film Jana Hřebejka Pelíšky. Od jeho natočení uplynulo 21 let.

Když jsem film viděla poprvé, byla jsem unesena. Příběhem samotným, ale hlavně výkony hlavních představitelů – zmíněného Jiřího Kodeta, Miroslava Donutila, Simony Stašové, Evy Holubové, Bolka Polívky, Jaroslava Duška....

Takhle se za ta léta změnila rodina Šebkova. (ber)

Theodor Mojžíš chystá videodokument Prostějov XXI. století

Ilustrační foto ber

Radní podpoří vznik videodokumentu s názvem Prostějov XXI. století a vyčlení dotační finance pro jeho výrobu. Jejich záměr ještě musí odsouhlasit zastupitelé. Na Radu a dále Zastupitelstvo města Prostějova se obrátila firma Theodora Mojžíše z Prostějova se žádostí o dotační podporu zmíněného projektu.

„Komise pro kulturu Rady města Prostějova dala kladné doporučující stanovisko. Videodokument podporujeme, protože jistě zachytí pro budoucí generace obraz města, které má co nabídnout,“ doplnila náměstkyně primátora pro oblast kultury Milada Sokolová.

Dotace z rozpočtu města měla být ve výši 145 tisíc korun. O jeho konečné výši rozhodnou zastupitelé. Finance mohou být použity na náklady na nutné pro jeho výrobu, tedy režii, na kameramana, střihače, řidiče, technika, osvětlovače, produkci a přípravu dat. (red)

Meky zvítězil i v Prostějově

Foto MFF Karlovy Vary

Od 3. do 11. července proběhla v šestadevadesáti kinech po celé republice unikátní přehlídka „TADY VARY ve vašem kině“, kterou připravil organizační tým Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.  V prostějovském kině Metro70 vidělo 16 jedinečných filmů celkem 362 diváků.

Největší divácký zájem provázel domácího zástupce v přehlídce, hudební dokument režiséra Šimona Šafránka Meky, věnovaný ikoně česko-slovenské hudební scény, Miroslavu Žbirkovi. Tento film byl nejúspěšnější i v Prostějově. “Přišlo rovných 80 diváků. Tento film získal v rámci přehlídky také cenu diváků na Mall.tv a můžete na něho stále přijít k nám do kina. Nejbližší termíny promítání jsou 17., 18. a 25. července a také v srpnu,“ uvedla ředitelka kina Barbora Kucsa Prágerová

Svět podle Daliborka na Trilobitu neuspěl

Foto ČT

Do finále audiovizuální ceny TRILOBIT 2018 se mezi dokumentárními filmy probojoval i snímek Svět podle Daliborka. Stylizovaný portrét autentického českého neonacisty z Prostějova, který nesnáší svůj život, ale neví, co v něm změnit, natočil režisér Vít Klusák.

Finále se uskutečnilo v neděli 14. ledna v Kulturním domě Plzeňka v Berouně. Do středu pozornosti sedmičlenného týmu filmových znalců a tvůrců se dostaly snímky jako Bratříček Karel, Jak odchází prezident, Strnadovi, Bába z ledu, Milda, Svět podle Daliborka, ale kupříkladu také epizody z publicistických či dokumentárních cyklů Český žurnál a Nedej se.

Daliborek si ale žádnou z cen z Berouna neodvezl. 

Ceny TRILOBIT 2018 udělil Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. letos už po jednatřicáté. (ber)

 

Daliborek bude v televizi. V úterý devátého

ilustrační foto ČT

Pokud jste ještě neviděli film Svět podle Daliborka, máte možnost v úterý 9. ledna. Od 20,50 hodin jej uvede ČT2.

Jak se píše na ČSFD, stylizovaný portrét autentického českého neonacisty z Prostějova, který nesnáší svůj život, ale neví, co v něm změnit, natočil režisér Vít Klusák. (ber)

 

Fotogalerie: Marie Terezie, herci z Prostějova a krajková punčoška

Foto film Marie Terezie, screen

V pondělí prvního a úterý druhého ledna nabízela Česká televize novou minisérii Marie Terezie. Informovali jsem vás, že se natáčelo převážně v sousední Kroměříži, v zámku i zámeckých zahradách, a na komparsu se podíleli i tři Prostějované, jeden muž a dvě ženy.

Informaci jsme zveřejnili včas, abyste mohli v druhém díle jejich podoby zahlédnout, ačkoliv si uvědomujeme, že díky parukám to bylo velmi těžké. Proto vám nabízíme sestřih, v jakých screenech naše spoluobčany najdete. Někde jsou to obličeje, jindy pouze část nožky. Té prostějovské. (red)

V nové minisérii Marie Terezie si zahráli i Prostějované!

Foto archiv Marek Gerhard

Jednou z televizních událostí nového roku se stala historická minisérie Marie Terezie, která vznikla v česko-slovensko-rakousko-maďarské koprodukci, ale nejpozornějším divákům v ní neuteče ani prostějovská stopa. Mezi komparzisty se totiž objevilo hned několik Prostějovanů. Patřil mezi ně například Marek Gerhard, který je známý nejen jako kameraman právě vznikajícího filmu Fotbalový Skřítek. Ve filmu Marie Terezie vystupuje jednak v roli jednoho ze šlechticů na císařském dvoře, ale také jako dělník v textilní manufaktuře, kterou založil František Štěpán Lotrinský.

Marek Gerhard pro Prostějovské novinky exkluzivně odkryl některé informace z natáčení. „Natáčelo se na zámku v Kroměříži, který ale ve filmu představoval různá prostředí včetně Vídně nebo Prahy. Natáčení jsem se zúčastnil se dvěma kolegyněmi z Prostějova, Marcelou Řehořovou a Vendulou Nečasovou. Vybrali nás prostřednictvím castingu přímo v Kroměříži. Přihlásili jsme se tři z Prostějova a všechny nás pro natáčení vybrali,“ uvedl Marek Gerhard.