národní dům

Do Divadelní restaurace se vracejí žáci na praxi

Foto Městské divadlo Prostějov

V Divadelní restauraci je opět živo. Počet návštěvníků stoupá a spolu s nimi se do restaurace vracejí i studenti gastronomie, kteří zde v minulosti získávali své první pracovní zkušenosti. Čeká je provoz, který klade vysoké nároky na servis. Obnovená spolupráce mezi Střední odbornou školou Prostějov a Divadelní restaurací přináší výhody pro středoškoláky, restauraci i město Prostějov, které je provozovatelem tohoto zařízení.

Střední odborná škola Prostějov už 55 let nabízí kvalitní výuku v oblasti obchodu a služeb, v devíti atraktivních oborech se na své budoucí povolání připravuje průměrně 400 žáků. Žákyně a žáci v oboru číšník nyní získali příležitost nabýt potřebnou praxi v inspirativním prostředí Divadelní restaurace, která se nachází uvnitř Národního domu v Prostějově.

Velikonoční beránci voněli Národním domem

Foto ber

Tradiční velikonoční výstavu beránků, kterou pořádá prostějovský Rotary klub, hostil ve středu prostějovský Národní dům. Tentokrát se jich v přednáškovém sále sešlo přes dvě stě.

„Když jsme před 19 let začínali, měli jsme jich 45. Dnes se jich sešlo 233, z toho 102 malí," uvedla za pořadatele Emílie Hnízdilová. Pro dobrou věc je nazdobilo dvanáct mateřských školek a tři školy střední. Návštěvníci mohli hlasovat, který z ovčích juniorů se jim líbí nejvíc. Autoři vítězných děl obdrželi od Rotary klubu dárkové poukázky.

Samotné výtvory klub jako každý rok rozvezl do domovů důchodců v Prostějově a Soběsukách, do LDN prostějovské nemocnice, a Centra sociálních služeb Prostějov a do Dětského domova v Plumlově.  (ber)

Výtečná káva, vernisáž a francouzská cukrařina. V Prostějově opět otevírá Divadelní kavárna

Foto Městské divadlo Prostějov

V centru Prostějova po letech opět otevírá Divadelní kavárna, nabídne kávu a dezerty z lokálních zdrojů. Slavnostního otevření se prostějovští kavárníci a kulturní nadšenci dočkají už v sobotu 16. března. Provozovatelé připravili vernisáž fotografa Radka Polišenského s klavírním koncertem.

Po několika letech znovu otevírá Divadelní kavárna v Národním domě. Chce nabídnout výběrovou kávu z místní vyhlášené pražírny Kávový bob a zákusky z prostějovského cukrářství Jess Cake, inspirovaného francouzskou tradicí. Mezi úspěšné dezerty pekařky Jesiky Mariánkové patří například kaštanová tartaletka nebo čokoládový mousse.  

Za myšlenkou obnovit provoz Divadelní kavárny stojí ředitelka Městského divadla v Prostějově Karin Konzbulová. Pokračuje tak ve vizi rozvíjet kulturní život ve městě a oživovat nádherné prostory Národního domu. 

Ceny pronájmů se v Národním domě zvýší jen o deset procent

ilustrační foto ber

Rada města odsouhlasila změny v cenách pronájmů prostor Národního domu. Původně měly stoupnout o 21 %, podle 1. náměstkyně Milady Sokolové to nebude ani polovina.

„Na základě žádosti ředitelky Městského divadla v Prostějově jsme se zabývali novými cenami pronájmů v Národním domě. Jedná se o divadelní sál, divadelní bufet, spolkový bufet, klub, jeviště, přednáškový sál, Červený salonek, Modrý salonek a Zelený salonek. Vzhledem k tomu, že Městské divadlo v Prostějově se stalo 1. lednem letošního roku plátcem DPH, tak by správně měly ceny pronájmů stoupnout o 21 %. Paní ředitelka požádala, abychom odsouhlasili nižší zvýšení cen, a to o 10 %, tak abychom neodradili nájemce,“ vysvětlila 1.

V pondělí znovu otevírá Divadelní restaurace Národního domu!

Foto plakát

Po vánoční pauze otvírá v pondělí 8. ledna Divadelní restaurace. Ředitelka Karin Konzbulová zve na vyladěné polední menu. Pro rok 2024 ohlásila plánované otevření secesní kavárny s kávou z lokální pražírny.

Otevírací doba restaurace bude od pondělí do pátku od 10,30 do 20 hodin, sobota je vyhrzen objednaným akcím a v neděli je zavřeno.

„Pokud u nás zvažujete uspořádání oslavy narozenin, svatby nebo jakékoli jiné výjimečné události, doporučujeme se ozvat co nejdříve. Termíny se nám rychle plní,“ dodala Konzbulová. (ber)

Radní odsouhlasili nákup uměleckého díla

Foto Magistrát města Prostějova

Rada města projednala doporučení komise pro nákup uměleckých děl. Sbírka uměleckých děl se rozšíří o další obraz.

„Jde o olej na plátně autora Milana Kubeše – Zahrada národního domu. Rozměr výtvarného díla je 125 x 140 cm a cena 39.000 Kč,“ upřesnila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Památky do kapsy jdou na dračku. K mání je i model Národního domu

Foto ber

Město Prostějov má k dispozici čtvrtou památku do kapsy. Je jí secesní Národní dům.

„Miniaturu Národního domu jsme obdrželi od výrobce tento týden a k dostání je za 73 Kč v Turistickém informačním centru. Zájemci si dále mohou zakoupit model zámku a bývalé synagogy, dnes kostela Husův sbor. Miniatura radnice, kterou jsme obdrželi před několika týdny, je však od včerejšího dne (7. 11. 2023) vyprodána. Takže ihned doobjednáváme další. Jakmile bude radnice opět k dispozici, budeme hned informovat veřejnost. Těší nás, že je o miniaturky prostějovských památek zájem a popřemýšlíme, zda pro příští turistickou sezónu nepřipravit do kolekce miniatur ještě další památku,“ říká 1.

OBRAZEM: Obnova vitráží v Národním domě byla dokončena

Foto Magistrát města Prostějova

Statutární město Prostějov dokončilo obnovu vitráží Národního domu. Čerstvě instalované vitráže v lunetách divadelního sálu už se těší na první návštěvníky Městské divadlo v Prostějově v nové sezoně. Na výrobu a osazení celkem osmi vitrážových oken v hodnotě přes 1,5 mil. Kč přispěl dotací Olomoucký kraj, zhotovitelem, stejně jako u dříve obnovených vitráží nad balkonem divadelního sálu a ve světlíku vstupního vestibulu, byla dílna Tomáše Mitvalského z Brna.

Součástí akce Obnova Národní domu v Prostějově bylo obnovení poloeliptického okna nad zadním balkonem divadelního sálu a stropního eliptického světlíku ve vstupním vestibulu. Tato okna byla následně osazena barevnou vitrážovou výplní – replikami původních a následně ztracených vitráží. V rámci jejich obnovy byl zpracován i návrh replik zbývajících, půlkruhových vitrážových oken, která byla původně v prostoru tzv. stropních lunet, nad osmi postranními balkony v divadelním sále.

Na zahrádce Národního domu si dnes můžete pochutnat na palačinkách!

Foto ber

Slané nebo sladké, stačí si vybrat. Jana Petříková, majitelka proslavené prostějovské palačinkárny Pall a Chinky, na léto přestěhovala své dobroty do zahrádky Národního domu. 

Dát si tak můžete palačinku malinovou s tvarohem, přelivem malin a šlehačkou, stejně, jako třeba slaninovou, se slaninou, vejcem, goudou, salátem, rajčetem, jarní cibulkou a dressingem. "Po dohodě předem umíme udělt i palačinky bezlepkové," přidala informaci Jana Petříková. 

Palačinky si můžete dát už dnes, tj. ve čtvrtek 17. srpna. Dobrou chuť! (ber)

Prostějov má první dvě památky do kapsy

Foto Magistrát města Prostějova

Model prostějovského zámku i bývalé nové synagogy si můžete nově zakoupit na Turistickém informačním centru na prostějovské radnici.

„Oba počiny vznikly díky dotaci z oblasti turistického ruchu. Před časem jsme v radě města schválili nákup 200 kusů miniatur – tzv. památek do kapsy, kdy budeme mít k dispozici celkem čtyři druhy modelů. Konkrétně dominantu města – tedy prostějovskou radnici, dále zámek, Národní dům a bývalou novou synagogu (dnes kostel Husův sbor). Od každé památky 50 ks. V tuto chvíli jsou hotovy a připraveny pro zájemce modely zámku a bývalé nové synagogy.