městské divadlo

Gondíci opanovali prostějovské divadlo. Se sokoly a Lucernou

Foto ČOS

Letošní XVII. všesokolský slet spojuje. Třeba mládí se zkušeností nebo sport s kulturou. Krásným příkladem obojího je rodina Gondíkových. Hlava rodiny Bohumil Gondík se synem Daliborem se podílejí na sokolském představení Lucerny v Národním divadle a Daliborova sestra Adéla Gondíková nacvičuje hromadnou skladbu Leporelo se svou dcerou Nelou. Bohumil Gondík se ujal režie Jiráskovy klasiky, která se v den zahájení sletového týdne v Praze 30. června odehraje v nastudování sokolů. V roli dramaturga mu s představením pomáhá syn Dalibor. V neděli Lucernu představili v prostějovském Městském divadle, na jediném představení, které se konalo mimo Prahy.

„Vystoupení na prknech Národního divadla je beze sporu velká pocta, velká čest a také velká touha,“ říká Bohumil Gondík, režisér ochotnického Divadla pod Petřínem. „Jsem rád, že navazujeme na tradici. Myslím si, že sokolská obec do Národního divadla patří. Stane se z něj svatostánek obyčejných lidí, kteří si dají limonádu a podívají se na Lucernu. Přeci jenom je to ta naše stará dobrá kaplička,“ doplňuje ho Dalibor.

Do Prostějova míří Adam Plachetka & Ondřej Havelka a jeho Melody Makers

ilustrační foto plakát

A přivezou Nebe na Zemi - zapějí k vaší potěše nesmrtelné písně pánů Ježka + Voskovce + Wericha. A to 22. března od 19 hodin v Městském divadle Prostějov. 

Je známo, že Adam Plachetka v poslední době s oblibou překračuje hranice světa klasické hudby a vydává se do hudebních oblastí dosud jím neprobádaných. Jistě mnozí zaznamenali jeho projekty muzikálové či operetní. Dlužno říci, že tyto výlety do mimooperních žánrů uskutečňuje jako výsostný profesionál, dokonale poučen, s plným nasazením a tvůrčí invencí.

Novou ředitelkou Městského divadla je Karin Konzbulová

Foto Magistrát města Prostějova

Rada města Prostějova jmenovala do funkce ředitelky Městského divadla v Prostějově Ing. Karin Konzbulovou. Ta se ujala funkce v příspěvkové organizaci 1. července 2023.

Po oznámení Jany Maršálkové, že se ke dni 30. června 2023 vzdává funkce ředitelky organizace, vyhlásila Rada města Prostějova výběrové řízení na obsazení funkce ředitel – ředitelka Městského divadla v Prostějově, příspěvkové organizace na dobu neurčitou.

Město hledá ředitele/ředitelku Městského divadla!

ilustrační foto

Statutární město Prostějov vypisuje výběrové řízení na obsazení funkce ředitel/ředitelka Městského divadla v Prostějově, příspěvkové organizace. Jde o pozici na dobu neurčitou s předpokládaným nástupem 1. 7. 2023.

Podmínkou pro uchazeče je, mimo jiné, vysokoškolské vzdělání, výhodou pak zaměření studijního oboru na ekonomii a znalost řízení příspěvkové organizace, manažerské schopnosti.

Termín podání přihlášek je do 19. 5. 2023 včetně. Podrobné informace poskytne Petr Ivánek, vedoucí odboru školství, kultury a sportu Magistrátu města Prostějova, tel.: 582 329 330. Uchazeči budou k výběrovému řízení pozváni písemně. (red)

Operní Gala pro Prostějov s hvězdami první kategorie. Již 4. listopadu

Foto plakát

Jedna z nejuznávanějších sopranistek současnosti Zuzana Marková a operní legenda Simon Keenlyside budou hvězdami koncertu Operní Gala pro Prostějov, který proběhne u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie 4. listopadu od 19 hodin v Městském divadle v Prostějově.

Během večera zazní výběr z děl klasické hudby za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů ze Zlína pod taktovkou Lukasze Borowicze z Poznaňské filharmonie.

Městské divadlo Prostějov zve na koncert a audienci

ilustrační foto MD

Sezónu abonentních koncertů otevře v pondělí 24. října jeden z předních českých a středoevropských symfonických, klasicko-romantických orchestrů – Moravská filharmonie Olomouc. Slavnostní koncert ke Dni vzniku samostatného československého státu bude v pondělí 24. října dirigovat nový šéfdirigent MFO Zsolt Hamar, jako host vystoupí houslista Ivan Ženatý.

Chcete nahlédnout do života britské monarchie v moderním světě? Vtipnou i dojemnou hru Petera Morgana Audience u královny, si do svého repertoáru zvolilo Východočeskédivadlo Pardubice. Její Veličenstvo Alžběta II. jeden den v týdnu přijímá své premiéry ke konzultacím. Každý z dvanácti předsedů vlády – od Churchilla po Camerona – si během těchto schůzek ujasňuje své postoje a často se zpovídá i ze svých intimních pochyb a problémů. V hlavní roli uvidíme Petru Janečkovou, která za roli Královny Alžběty II. byla nominovaná na cenu Thálie.

Hodové slavnosti v Městském divadle budou patřit převážně prostějovským interpretům

ilustrační foto plakát

Hodové slavnosti budou již tradičně zahájeny v neděli 11. září v 11 hodin pohádkou. Cirkusárium je loutkové představení vytvořené na počest kočovných loutkářů, jenž se se svými pimprlaty do dalekých dálek vydávali. Tvořili si trikové loutky, které dokázaly svými pohyby a kejkly udivovat nejedno zahraniční publikum. Podobné trikové principy budou k vidění v cirkusovém představení, které je věnováno i všem ohroženým živočišným druhům na této planetě. Hrají Tomáš Podrazil a Tomáš Běhal z Divadla Toy Machine.

Slavnosti budou pokračovat od 13 hodin komentovanou prohlídkou Národního domu. Klenot české moderny a secese Jana Kotěry byl v roce 2008 zařazen mezi národní kulturní památky České republiky. Prohlídka se koná v rámci Dnů evropského dědictví.

V rolích průvodců v Národním domě v rámci prohlídkových okruhů bude pokračovat personál divadla

ilustrační foto MD

Prohlídky prostějovského Národního domu nejsou žádnou novinkou. Zájemce pravidelně provádí personál divadla. Jenv loni od června do prosince to bylo asi 350 návštěvníků. Ředitelka divadla Jana Maršálková proto navrhla, aby byl Národní dům zahrnut do prohlídkových okruhů.

„Iniciovala jsem, aby prohlídka Národního domu byla zahrnuta do prohlídkových okruhů, které v létě město nabízí turistům. Myslím, že byla škoda, že dosud v prohlídkových turistických okruzích Národní dům zahrnut nebyl, vždyť je jedinou národní kulturní památkou v Prostějově. A navíc třeba vloni bylo výročí narození Jana Kotěry, který má s Národním domem mnoho společného,“ sdělila Jana Maršálková PvNovinkám.

Balet Kytice zahájí nový rok 2022 v Městském divadle v Prostějově

ilustrační foto

Je mnoho důvodů proč chodit do divadla – na rozdíl od kina máte v divadle po představení šanci potkat, či dokonce sbalit hlavní herečku, protože tam opravdu je. Nebo můžete potkat životního partnera, předvést nové šaty či si rozšířit obzory. Důvodů je přehršle, a tak Městské divadlo v Prostějově připravilo novou sezónu leden – červen 2022. Je úspornější, protože minulé sezóny stále nejsou zcela odehrány, ale skvostná.

Než se však do ní divák bude moci ponořit, čeká ho dlouho očekávaná událost ze sezóny 2019/2020 – baletní představení Kytice. Legendární Pražský komorní balet s tanečním divadlem KYTICE choreografa a režiséra Petra Zusky na původní hudbu Ondřeje Brouska vystoupí v úterý 11. ledna.

Městské divadlo ruší některá představení

ilustrační foto

Městské divadlo rozeslalo návštěvníkům i novinářům e-mail.

"Epidemická situace se mění každým dnem, nezlepšuje se a zjevně, podle všech prognóz, tomu tak bude i v následujících týdnech. Nemoc nebo karanténa se pochopitelně nevyhýbá ani divadelnímu prostředí, realizace každého plánovaného představení či koncertu je vždy nejistá do poslední chvíle. Navíc hromadné akce, přes všechna dodržovaná opatření, nejsou za současné situace místem, které bychom měli vyhledávat.