volby

Josef Suchánek povede STAN do krajských voleb

Foto olkraj.cz

V podzimních volbách do krajského zastupitelstva v Olomouckém kraji chce svou pozici obhajovat současný hejtman Josef Suchánek.

Krajský sněm hnutí STAN jej zvolil jako lídra kandidátní listiny. Na druhém místě kandidátky figuruje starostka Čelechovic na Hané Jarmila Stawaritschová, třetí na kandidátce Starostové pro Olomoucký kraj je starosta města Konice Michal Obrusník.  

Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) letos půjde do voleb v Olomouckém kraji samostatně. Na krajském sněmu schválili zástupci politického hnutí STAN prvních dvacet jmen na kandidátce. (red)

O druhé kolo prezidentských voleb byl v prostějovské nemocnici velký zájem

Foto Nemocnice Prostějov

V prostějovské nemocnici pacienti projevili vysoký zájem o druhé kolo prezidentských voleb. Volební právo zde využilo celkem 62 voličů.

Z toho 48 bylo zapsáno do zvláštního seznam voličů, 13 voličů mělo voličský průkaz a 1 volička byla z okrsku 16, kam spadá prostějovská nemocnice. O volby měly zájem především ženy, kterých volilo 39. „K nejstarším patřila 98letá paní Zdeňka a 95letá paní Adéla," uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská. (red)

 

Prezidentské volby vyhrál na Prostějovsku Petr Pavel

ilustrační foto ber

Účast v druhém kole prezidentských voleb byla opět velmi vysoká. V prvním kole zvítězil v našem regionu Andrej Babiš, který se v druhém kole utkal s Petrem Pavlem. Ten nakonec velmi těsně zvítězil.

K volbám se v našem regionu tentokrát dostavilo 69,7 % oprávněných voličů, kteří odevzdali 59 460 platných hlasů. Petru Pavlovi 29 902 (50,28 %), Andreji Babišovi 29 558 (49,71 %). Vítězství prvně jmenovaného je tak otázkou 344 hlasů. 

„Tentokrát jsme měli účast 68,5 %, v prvním kole to bylo 66,2 %," sdělila PvNovinkám jedna z členek volební komise s tím, že volit přicházeli lidé napříč generacemi. Nejstarší voličkou v tomto okrsku byla dáma s ročníkem narození 1930. 

V prostějovském regionu zvítězil v prezidentské volbě Andrej Babiš

Foto ber

Vysoká volební účast, 68,35 %, ve dvoudenním maratonu vynesla v našem regionu vítězství Andreji Babišovi. Tomu dali v prostějovském okrese voliči 23 568 hlasů, to je 40,38 %.

Druhý skončil Petr Pavel s 17 141 hlasy (29,37 %), třetí Danuše Nerudová obdržela 7 882 hlasů (13,51 %).

Pavlu Fišerovi dali lidé 3 782 hlasů (6,48 %), Jaroslav Bašta získal 3 275 hlasů (5,61 %), Marek Hilšer 1 478 hlasů (2,53 %), Karel Diviš 925 hlasů (1,58 %), Karel Diviš 925 hlasů (1,58 %) a Tomáš Zima 309 hlasů (0,53 %).

O Titul hlavy státu tedy svedou boj Andrej Babiš a Petr Pavel. Prvnímu jmenovanému dalo v rámci republiky hlas 1 952 183 voličů (35 %), Pavlovi pak 1 974 285 voličů (35,39 %).

První den prezidentských voleb ve znamení vysoké účasti

Foto ber

První den prezidentských voleb byl o velkém zájmu voličů i v Prostějově. Volební komise hlásí většinou účast kolem 40 až 50 procent.

„V pátek večer, po uzavření volební místnosti, byla účast 47,8 %,“   sdělila PvNovinkám Zdenka Štajnarová, členka volební komise, která má sídlo v MŠ Dvořákova.

Podle jejich slov byl zatím nejstarším voličem muž, narozený v roce 1931, kterého k volbám doprovodila jen o málo mladší manželka.

„V sobotu v 10 hodin byla účast 55,6 %, doplnila Štajnarová.

Kdo ovládne Hrad? Usiluje o to osm kandidátů

ilustrační foto plakát

Za nejvážnější uchazeče jsou označováni bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, předseda ANO a někdejší premiér Andrej Babiš a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

O post hlavy státu se uchází rovněž poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, podnikatel Karel Diviš a bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Volba prezidenta České republiky se koná 13. a 14. ledna 2023, případné druhé kolo pak 27. a 28. ledna.

Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Současnému prezidentu Miloši Zemanovi skončí druhé funkční období 8. března 2023. (ber)

Policisté chystají bezpečnostní opatření. Kvůli volbě prezidenta

ilustrační foto Policie ČR

V souvislosti s nadcházející volbou prezidenta České republiky je i v Olomouckém kraji připraveno bezpečnostní opatření k zajištění nerušeného průběhu voleb.

Před začátkem i po celou dobu voleb budou policisté monitorovat okolí volebních místností a budou úzce spolupracovat s jednotlivými volebními komisemi. Spolupráce bude pokračovat i po uzavření volebních místností s cílem předejít případným komplikacím při sčítání či převozu volebních výsledků.

Nové Zastupitelstvo se poprvé sejde 18. října

Foto ber

První ustavující zasedání Zastupitelstva města Prostějova se bude konat v obřadní síni radnice v Prostějově 18. října od 10 hodin.

Po složení slibu členů Zastupitelstva bude schválen program a zvolena volební komise. Po rozhodnutí o způsobu voleb bude stanoven počet členů rady města a počet uvolněných členů zastupitelstva města. Zároveň budou určeny funkce, pro které budou členové zastupitelstva města uvolněni. Následovat bude volba primátora, náměstků primátora a dalších členů rady města a rozdělení pravomocí náměstků primátora.

Začaly komunální volby. Bude mít Prostějov primátora, nebo primátorku?

ilustrační foto ber

Komunální volby začaly dnes ve 14 hodin také v Prostějově. 

Přibližně 35 tisíc občanů města dnes a zítra vybere nové zastupitele, kteří následně rozhodnou o primátorovi, nebo primátorce na další čtyři roky. O hlasy voličů se uchází desítka kandidátních listin. Na primátora kandiduje osm mužů a jediná žena - lídryně spojení ODS a nezávislé osobnosti města Prostějova Milada Sokolová. V čele kandidátky je sice ještě jedna žena - lídryně uskupení podporujícího ochranu zvířat Jana Slováková, ale ta je jedinou kandidátkou svého uskupení, takže nemůže být ani matematicky zvolena do zastupitelstva.

S vášní pro město a opravdu nabitou kandidátkou

Foto ODS spolu s nezávislými osobnostmi města Prostějova

Opravdu silnou kandidátku vysílá do zářijových voleb osvědčené spojení občanských demokratů a nezávislých osobností města Prostějova.

Pod heslem „S vášní pro naše město“ jde do volebního boje sestava tvořená z poloviny členy ODS a z poloviny nezávislými osobnostmi. „Chtěli jsme spojit výhody politické strany i nezávislých kandidátů, protože Prostějov může být Vaší vášní, ať už do toho jdete jako nezávislá osobnost nebo člen vyprofilované strany,“ okomentovala recept na sestavení kandidátky, kterou do voleb povede, Milada Sokolová. To, že bude jedničkou potvrdilo i to, že se na řadě míst v Prostějově už objevily neotřelé billboardy s kreslenou postavičkou v její podobě.