volby

Začaly komunální volby. Bude mít Prostějov primátora, nebo primátorku?

ilustrační foto ber

Komunální volby začaly dnes ve 14 hodin také v Prostějově. 

Přibližně 35 tisíc občanů města dnes a zítra vybere nové zastupitele, kteří následně rozhodnou o primátorovi, nebo primátorce na další čtyři roky. O hlasy voličů se uchází desítka kandidátních listin. Na primátora kandiduje osm mužů a jediná žena - lídryně spojení ODS a nezávislé osobnosti města Prostějova Milada Sokolová. V čele kandidátky je sice ještě jedna žena - lídryně uskupení podporujícího ochranu zvířat Jana Slováková, ale ta je jedinou kandidátkou svého uskupení, takže nemůže být ani matematicky zvolena do zastupitelstva.

S vášní pro město a opravdu nabitou kandidátkou

Foto ODS spolu s nezávislými osobnostmi města Prostějova

Opravdu silnou kandidátku vysílá do zářijových voleb osvědčené spojení občanských demokratů a nezávislých osobností města Prostějova.

Pod heslem „S vášní pro naše město“ jde do volebního boje sestava tvořená z poloviny členy ODS a z poloviny nezávislými osobnostmi. „Chtěli jsme spojit výhody politické strany i nezávislých kandidátů, protože Prostějov může být Vaší vášní, ať už do toho jdete jako nezávislá osobnost nebo člen vyprofilované strany,“ okomentovala recept na sestavení kandidátky, kterou do voleb povede, Milada Sokolová. To, že bude jedničkou potvrdilo i to, že se na řadě míst v Prostějově už objevily neotřelé billboardy s kreslenou postavičkou v její podobě.

Losování pořadí stran pro volby do zastupitelstev obcí je přístupné veřejnosti

ilustrační foto volby.cz

Magistrát města Prostějova jako příslušný registrační úřad oznamuje, že v úterý 9. srpna 2022 od 13 hodin provede losování pořadí volebních stran na hlasovacích lístcích pro volby do zastupitelstev obcí.

Losování se uskuteční v budově Magistrátu města Prostějova, Školní 4, v klubovně Duhy v 1. patře. 

„Losování je veřejně přístupné,“ doplňuje Magistrát.

Komunální volby budu v září, oznámil prezident Zeman

Ilustrační foto ber

Prezident České republiky Miloš Zeman vyhlásil termín voleb do obecních zastupitelstev na pátek 23. a sobotu 24. září.

V posledních volbách v roce 2018 získalo v Prostějově nejvíce mandátů do 35členného Zastupitelstva Hnutí ANO a to 7, druhá koalice Zelení, STAN, Piráti a TOP 09 jich získala 6. Tato koaiice už zřejmě letos ve stejné podobě kandidovat nebude, protože se nedávno rozdělila na dvě části. 

Třetí Pévéčko obhájilo 5 postů, po 4 pak ODS a nezávislé osobnosti a ČSSD. Změna pro Prostějov a nezávislí kandidáti premiérově získali 3 mandáty, po 2 pak KSČM, SPD a KDU-ČSL. (ber)

Běžte volit a kroužkujte kandidáty z Prostějovska!

ilustrační foto

Dnes ve 14 hodin se otevřou na celém Prostějovsku volební místnosti. Hlasovat o nových poslancích budeme moci dnes až do 22 hodin a zítra ještě od 8 do 14.

Nemá smysl nikomu radit, jakou stranu volit. To má jistě každý volič už rozmyšlené, nebo se ještě rozhodne po cestě k volební urně podle nejlepšího vědomí a svědomí.

Jednu radu Vám ale přesto dáme. Ať volíte, koho chcete, nezapomeňte okroužkovat kandidáty z našeho okresu. Každý totiž můžeme zakroužkovat až čtyři kandidáty a dát jim tím větší šanci na zvolení.

Pozor! Ve volebních místnostech je nošení respirátorů povinné!

ilustrační foto pixabay

V pátek a sobotu se odehrají volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ministerstvo zdravotnictví ČR nařizuje, že všichni ve volební místnosti musí mít nasazenou ochranu dýchacích cest s účinností min. 94 %, tedy například respirátory s označením FFP2 nebo KN 95.

Z tohoto vládního nařízení existuje pouze několik výjimek:

- děti, které dosud nezahájily povinnou školní docházku,

- osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu,

- pacienti, jsou-li hospitalizovaní ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče,

Lidé v karanténě mohou v Prostějově volit u koupaliště. Rovnou z auta

ilustrační foto FB

Ve středu 6. října budou moci volit v Prostějově lidé, kteří jsou v souvislosti s onemocněním covid-19 v karanténě. Stanoviště bude umístěno v místní části Vrahovice na parkovišti u koupaliště v ulici Mikoláše Alše.

"Na volebním stanovišti mohou ve středu 6. října v době od 8 do 17 hodin hlasovat voliči s trvalým pobytem na území okresu, pro který je stanoviště zřízeno, nebo voliči hlasující na voličský průkaz. V Olomouckém kraji bude zřízeno pět volebních stanovišť pro hlasování ze silničního motorového vozidla," uvedl vedoucí oddělení správních činností krajského úřadu Peter Garláthy.

V Olomouckém kraji jsou volební kandidátky podány. Je jich dvacet

ilustrační foto

V Olomouckém kraji podala pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandidátní listiny dvacítka politických stran, hnutí a koalic. Níže přinášíme jejich kompletní přehled.

Z Prostějovska by se o křeslo ve Sněmovně měli z vládních stran ucházet například exhejtman Ladislav Oklešťek a předseda stranických poslanců Jaromír Faltýnek za ANO či bývalý náměstek hejtmana Ladislav Hynek, který povede celokrajskou kandidátku ČSSD. Krajské lídry z okresu by měly mít i další vládnímu táboru blízké strany: komunisty povede okresní tajemník KSČM Ludvík Šulda ze Seloutek a SPD poslanec Radim Fiala.

Pět lidí si u voleb odmítlo nasadit roušku. Je to přestupek, říká Policie ČR

ilustrační foto pixabay.com

Ve dnech 2. a 3. října proběhlo v souvislosti s volbami do Senátu Parlamentu České republiky a do zastupitelstev krajů v Olomouckém kraji opatření „Volby 2020“. Policisté zajišťovali veřejný pořádek s cílem vytvořit podmínky pro hladký a nerušený průběh před a v době konání voleb.

Průběžně byly kontrolovány všechny volební místnosti a také jejich nejbližší okolí. „Nemuseli jsme řešit žádný mimořádný incident, který by narušil průběh voleb. Během této doby policisté řešili pouze pět protiprávních jednání, kterých se dopustili voliči, když si nechtěli nasadit ve volební místnosti roušku. Všechny tyto skutky policisté řeší jako přestupky na úseku zajištění plnění oprávnění orgánu ochrany veřejného zdraví podle Zákona o ochraně veřejného zdraví. Po zadokumentování budou přestupky postoupeny k vyřízení správnímu orgánu,“ uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Lidé v karanténě budou ve volbách hlasovat z auta u koupaliště ve Vrahovicích

ilustrační foto

Voliči, kteří budou v době konání krajských a senátních voleb kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci, mohou hlasovat přímo z auta na určeném volebním stanovišti. V každém okrese Olomouckého kraje bude zřízeno jedno takové volební místo pro voliče s trvalým pobytem v daném okrese. Volební stanoviště bude pro okres Prostějov parkoviště u koupaliště ve Vrahovicích.

„Z vozidla budou moci voliči hlasovat ve středu 30. září 2020 v době od 7 do 15 hodin. V případě druhého kola senátních voleb pak ve středu 7. října 2020 ve stejné době,“ vysvětlil Peter Garláthy z krajského úřadu, oddělení správních činností.