volby

Běžte volit a kroužkujte kandidáty z Prostějovska!

ilustrační foto

Dnes ve 14 hodin se otevřou na celém Prostějovsku volební místnosti. Hlasovat o nových poslancích budeme moci dnes až do 22 hodin a zítra ještě od 8 do 14.

Nemá smysl nikomu radit, jakou stranu volit. To má jistě každý volič už rozmyšlené, nebo se ještě rozhodne po cestě k volební urně podle nejlepšího vědomí a svědomí.

Jednu radu Vám ale přesto dáme. Ať volíte, koho chcete, nezapomeňte okroužkovat kandidáty z našeho okresu. Každý totiž můžeme zakroužkovat až čtyři kandidáty a dát jim tím větší šanci na zvolení.

Pozor! Ve volebních místnostech je nošení respirátorů povinné!

ilustrační foto pixabay

V pátek a sobotu se odehrají volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ministerstvo zdravotnictví ČR nařizuje, že všichni ve volební místnosti musí mít nasazenou ochranu dýchacích cest s účinností min. 94 %, tedy například respirátory s označením FFP2 nebo KN 95.

Z tohoto vládního nařízení existuje pouze několik výjimek:

- děti, které dosud nezahájily povinnou školní docházku,

- osoby s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra a kognitivní poruchou nebo se závažnou alterací duševního stavu,

- pacienti, jsou-li hospitalizovaní ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče,

Lidé v karanténě mohou v Prostějově volit u koupaliště. Rovnou z auta

ilustrační foto FB

Ve středu 6. října budou moci volit v Prostějově lidé, kteří jsou v souvislosti s onemocněním covid-19 v karanténě. Stanoviště bude umístěno v místní části Vrahovice na parkovišti u koupaliště v ulici Mikoláše Alše.

"Na volebním stanovišti mohou ve středu 6. října v době od 8 do 17 hodin hlasovat voliči s trvalým pobytem na území okresu, pro který je stanoviště zřízeno, nebo voliči hlasující na voličský průkaz. V Olomouckém kraji bude zřízeno pět volebních stanovišť pro hlasování ze silničního motorového vozidla," uvedl vedoucí oddělení správních činností krajského úřadu Peter Garláthy.

V Olomouckém kraji jsou volební kandidátky podány. Je jich dvacet

ilustrační foto

V Olomouckém kraji podala pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandidátní listiny dvacítka politických stran, hnutí a koalic. Níže přinášíme jejich kompletní přehled.

Z Prostějovska by se o křeslo ve Sněmovně měli z vládních stran ucházet například exhejtman Ladislav Oklešťek a předseda stranických poslanců Jaromír Faltýnek za ANO či bývalý náměstek hejtmana Ladislav Hynek, který povede celokrajskou kandidátku ČSSD. Krajské lídry z okresu by měly mít i další vládnímu táboru blízké strany: komunisty povede okresní tajemník KSČM Ludvík Šulda ze Seloutek a SPD poslanec Radim Fiala.

Pět lidí si u voleb odmítlo nasadit roušku. Je to přestupek, říká Policie ČR

ilustrační foto pixabay.com

Ve dnech 2. a 3. října proběhlo v souvislosti s volbami do Senátu Parlamentu České republiky a do zastupitelstev krajů v Olomouckém kraji opatření „Volby 2020“. Policisté zajišťovali veřejný pořádek s cílem vytvořit podmínky pro hladký a nerušený průběh před a v době konání voleb.

Průběžně byly kontrolovány všechny volební místnosti a také jejich nejbližší okolí. „Nemuseli jsme řešit žádný mimořádný incident, který by narušil průběh voleb. Během této doby policisté řešili pouze pět protiprávních jednání, kterých se dopustili voliči, když si nechtěli nasadit ve volební místnosti roušku. Všechny tyto skutky policisté řeší jako přestupky na úseku zajištění plnění oprávnění orgánu ochrany veřejného zdraví podle Zákona o ochraně veřejného zdraví. Po zadokumentování budou přestupky postoupeny k vyřízení správnímu orgánu,“ uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Lidé v karanténě budou ve volbách hlasovat z auta u koupaliště ve Vrahovicích

ilustrační foto

Voliči, kteří budou v době konání krajských a senátních voleb kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci, mohou hlasovat přímo z auta na určeném volebním stanovišti. V každém okrese Olomouckého kraje bude zřízeno jedno takové volební místo pro voliče s trvalým pobytem v daném okrese. Volební stanoviště bude pro okres Prostějov parkoviště u koupaliště ve Vrahovicích.

„Z vozidla budou moci voliči hlasovat ve středu 30. září 2020 v době od 7 do 15 hodin. V případě druhého kola senátních voleb pak ve středu 7. října 2020 ve stejné době,“ vysvětlil Peter Garláthy z krajského úřadu, oddělení správních činností.

Lidé nad 60 let dostanou respirátor a pět roušek. Roznese je pošta

Ilustrační foto pixabay.com

Všichni občané starší 60 let dostanou od státu jeden respirátor a pět roušek, rozhodla na svém středečním mimořádném zasedání vláda.

Na dodání ochranných prostředků proti koronaviru ze zásob státu České poště, která je bude distribuovat, začali hasiči a policisté pracovat ve čtvrtek ráno.

Vláda k distribuci uvolní tři miliony kusů respirátorů kategorie FFP2 a 15 milionů kusů chirurgických roušek. Uvolní rovněž 3,2 milionu roušek do volebních místností pro hlasování v říjnových krajských a senátních volbách.

Distribuce bude stát asi 15 milionů a postupovat se bude podle registru obyvatel. Podle Českého statistického úřadu žilo v ČR ke konci loňského roku 2,78 milionu lidí starších 60 let. (red)

Do voleb do krajského zastupitelstva kandiduje šestnáct stran a hnutí

ilustrační foto

Strany a hnutí měly do úterý 28. července do 16 hodin poslední možnost přihlásit své kandidáty k letošním krajským a senátním volbám. O tom, kdo nakonec bude k volbám připuštěn, rozhodnou registrační úřady do půlky srpna.

Krajské volby se budou konat spolu s prvním kolem senátních voleb 2. a 3. října, kdy rozhodneme nejenom o tom, kdo bude další čtyři roky hejtmanem, ale také kolik zástupců Prostějova zasedne krajském zastupitelstvu, což můžeme ovlivnit preferenčními hlasy („kroužky“) pro kandidáty z Prostějovska.

Do voleb do Zastupitelstva Olomouckého kraje podaly v daném termínu kandidátní listiny následující strany a hnutí:

Pro volby do zastupitelstva kraje podalo zatím kandidátku pět stran. Nechybí Prostějované

ilustrační foto

Podle informací krajského úřadu kandidátní listinu dosud podala koalice ČSSD a Patrioti Olomouckého kraje, hnutí ANO 2011, Občanská demokratická strana, ROZUMNÍ – Petr Hannig – za spravedlnost a životní jistoty a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Lídrem ČSSD a Patriotů Olomouckého kraje je současný náměstek hejtmana Jiří Zemánek. V hnutí ANO se bude pokoušet obhájit funkci hejtmana Ladislav Okleštěk a na kandidátce bude prostějovský primátor František Jura.

Ze současného vedení kraje kandiduje také hejtmanův náměstek Dalibor Horák, který je lídrem ODS. Prostějovsko bude na „modré“ kandidátce zastupovat například náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Kandidátní listinu podala také strana Rozumní a rovněž hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) v čele s poslancem Radimem Fialou.

Volby do Evropského parlamentu se budou konat v květnu

ilustrační foto irozhlas.cz

Volby do Evropského parlamentu (EP) se budou na území České republiky konat v pátek 24. května a v sobotu 25. května. Rozhodl o tom prezident Miloš Zeman. Rozhodnutí prezidenta musí ještě spolupodepsat premiér Andrej Babiš.

Občané EU volí zástupce do EP jednou za pět let. Deváté volby se v zemích EU budou konat letos mezi 23. a 26. květnem. Poslední volební místnosti se v některých členských státech uzavřou až v neděli, veškeré výsledky proto budou zveřejněny až poté. Dají se proto očekávat ve večerních a nočních hodinách z neděle 26. května na pondělí 27. května.