Jaroslav Faltýnek

Proti Faltýnkovi nebyly důkazy

Foto Jaroslav Faltýnek

Trestní stíhání prostějovského občana a zastupitele Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo bylo ve čtvrtek ukončeno, protože podle žalobců není proti místopředsedovi hnutí ANO dost důkazů. Seznamu to řekl Faltýnkův obhájce Josef Bartončík.

„Nebyly opatřeny důkazy pro jeho trestní stíhání,“citoval Seznamu Bartončík z rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze, které dostal ve čtvrtek odpoledne. S Faltýnkem, který patří mezi čtyři původně obviněné, jejichž stíhání bylo ve čtvrtek zrušeno, Bartončík podle svých slov dokument ještě osobně neprobíral. 

Místopředseda hnutí ANO a dlouholetý manažer Andreje Babiše byl stíhán, protože se podle policejní vyšetřovací verze podílel na převodu akcií farmy Čapí hnízdo tak, aby splnila pravidla pro udělení zhruba padesátimilionové dotace z Evropské unie.

Nazývám tuto kauzu sračkou, hájí se ve Sněmovně Jaroslav Faltýnek

ilustrační foto ANO Olomouc

Poslanci se opět zabývají případem Čapí hnízdo. Po několika týdnech projednávání v mandátovém a imunitním výboru začala dnes Sněmovna na schůzi rozhodovat o tom, zda vydá premiéra Andreje Babiše a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Jaroslav Faltýnek se k tomu vyjádřil jednoznačně. "Nazývám tuto kauzu sračkou.”

"Domníváte se, že jsme já nebo pan Babiš takový hlupák, že společně vymyslíme takový podvod? Za dobu své kariéry jsem takových věcí spáchal stovky nebo tisíce - a to je legální prodej akcií. Za cenu, kterou stanovil znalecký ústav na základě žádosti policie. To před vámi ale policie tají," sdělil Sněmovně mimo jiné Faltýnek. (red)

Policie žádá po sněmovně Faltýnka a Babiše. Opět

ilustrační foto ANO Olomouc

Policie zaslala do Sněmovny novou žádost o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka ke stíhání již na počátku září. Ve volbách mandáty obhájili, čímž se jim v plném rozsahu obnovila poslanecká imunita. Stíhání se tak přerušilo.

Andrej Babiš upozornil na to, že teprve v pondělí noví poslanci složili slib. "Sněmovna ještě není ustavená, není zatím ustaven mandátový a imunitní výbor, není zvolen předseda Sněmovny, takže žádost nemůže ve Sněmovně nikdo převzít," konstatoval s tím, že média již ale zprávu o žádosti policie mají.

Klub ANO nadále povede Jaroslav Faltýnek

Foto ANO Olomouc

Klub ANO se po víkendových volbách rozrostl ze 47 na 78 poslanců. Faltýnkovo zvolení do čela frakce se očekávalo, zvolen byl jednomyslně. 

„Myslím, že se nám podařilo tým stabilizovat a vystupovali jsme v podstatě jako jednotný klub. A to je moje ambice i pro toto volební období,“ řekl Jaroslav Faltýnek před samotnou volbou a připomněl, že má zkušenost z končícího volebního období, kdy vedl sněmovní zemědělský výbor a byl členem organizačního výboru.

Jaroslava Faltýnka sněmovna vydala

ilustrační foto

Jak PvNovinky informovaly, požádala policie o vydání prostějovského zastupitele za ANO a pravou ruku předsedy ANO Andreje Babiše, Jaroslava Faltýnka. Poslanci je oba včera zbavili imunity kvůli kauze Čapí hnízdo.

Oba jmenovaní pro své vydání hlasovali. „Já jsem hlasoval pro své vydání ze stejných důvodů jako pan Babiš. Já jsem nic neudělal, věřím, že se očistíme před nezávislým soudem,“ řekl Faltýnek s tím, že hodlá využít všech dostupných právních prostředků. Chce také vyzvat vyšetřovatele, aby se proces konal co nejdříve. Do voleb se to však podle něj nestihne.

Sněmovna vydala oba poslance po více než sedmi hodinách rokování. (ber)

Policie žádá o vydání Faltýnka. Kvůli kauze Čapí hnízdo

ilustrační foto anoolomouc.cz

Kriminální policie ve čtvrtek požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání dvou nejvlivnějších mužů hnutí ANO, Andreje Babiše a prostějovského zastupitele a pravé Babišovy ruky Jaroslava Faltýnka. Žádost, která přišla od odboru hospodářské kriminality pražské kriminálky, se týká dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo.

Jaroslav Faltýnek o žádosti, aby ho Sněmovna vydala, ví a nebude se jí bránit, sdělil serveru Seznam Zprávy. Později v České televizi řekl, že své trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo považuje za šikanu ze strany policie. Tvrdí, že s žádostí o dotaci neměl nic společného. Na poslanecký mandát rezignovat nehodlá a rozhodnutí chce nechat na voličích. (red)

Jaroslav Faltýnek připouští, že by pokutu mohl zaplatit ze svého

ilustrační foto

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek poprvé připustil, že pokud stát v Bruselu neuspěje s odvoláním proti sankci za střet zájmů v zemědělském fondu, mohl by peníze zaplatit ze svého.

„Pokud by čeští zemědělci, pro které celý život pracuji, řekli, že to mám zaplatit ze svého, tak o tom určitě budu uvažovat. Ať se zemědělci vyjádří. Třeba na nějakém sněmu,“ řekl čt24 Faltýnek. Že by se do střetu zájmů dostal, ale nadále odmítá.

Evropská komise chce Česko penalizovat 22 miliony za to, že Faltýnek dohlížel na správu agrárních dotací ve stejnou chvíli, kdy seděl ve vedení zemědělského gigantu Agrofert. (Zdroj čt24)

Za Faltýnka má prý Česká republika zaplatit 22 miliónů

ilustrační foto anoprostejov.cz

Jaroslav Faltýnek, šéf poslanců ANO a prostějovský zastupitel, je podle Evropské komise ve střetu zájmů. V minulosti byl členem dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu, dohlížel na přerozdělování dotací a byl i členem představenstva Agrofertu, který patřil mezi příjemce. Podle serveru Echo 24 udělila komise za toto pochybení České republice pokutu 22 miliónů korun.

Faltýnek již není ani členem fondu, ani orgánů Agrofertu. Společnost, kterou donedávna vlastnil Andrej Babiš, podle serveru inkasovala v letech 2014 a 2015 přes 1,5 miliardy korun. 

(Zdroj Echo24)