krajské volby

Kraj má nového hejtmana, ve vedení nechybí zástupkyně Prostějovska

Foto FB Pravý hlas pro Olomoucký kraj

Ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje dnes zvolilo nové členy rady kraje.

V čele kraje usedne jako hejtman Josef Suchánek, který byl zvolen za koalici Piráti-STAN. Jeho prvním zástupcem bude lidovec Ivo Slavotínek a náměstky hejtmana se stali také občanští demokraté Dalibor Horák a Michal Zácha, stejně jako další lidovec Jan Šafařík.

V širším vedení kraje nebude chybět ani zástupce, přesněji zástupkyně, Prostějovska. Prostějovanka Milada Sokolová bude mít jako zastupitelka na starosti vnější vztahy a cestovní ruch. (red)

Rada je schválena. Zastupitelstvo kraje se sejde v pátek

Foto FB Pravý hlas pro Olomoucký kraj

Zástupci koalice PIRÁTI a STAROSTOVÉ, SPOJENCŮ – Koalice pro Olomoucký kraj a ODS představili složení nové krajské rady. Novým hejtmanem Olomouckého kraje se stane lídr koalice PIRÁTI a STAROSTOVÉ Josef Suchánek. V širším vedení kraje nebude chybět ani zástupce Prostějovska, protože Milada Sokolová z ODS bude mít na starosti oblast cestovního ruchu a vnějších vztahů.

Nové složení rady Olomouckého kraje bude následující:

Josef Suchánek (PIRÁTI a STAROSTOVÉ) hejtman – finance, majetek, krizové řízení

Ivo Slavotínek (SPOJENCI – Koalice pro Olomoucký kraj) náměstek hejtmana – sociální věci, záležitosti seniorů

Dalibor Horák (ODS) náměstek hejtmana – zdravotnictví

Jan Šafařík (SPOJENCI – Koalice pro Olomoucký kraj) náměstek hejtmana – regionální rozvoj, územní plánování a rozvoj venkova

Michal Zácha (ODS) náměstek hejtmana – doprava, sport a volný čas

Hejtmanem bude Josef Suchánek, lídr Pirátů a STAN

ilustrační foto volby.cz

V Olomouckém kraji bude vládnout koalice Pirátů se STAN, ODS a Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj ((KDU-ČSL, TOP 09, Strana zelených, ProOlomouc). Hejtmanem bude lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. V pondělí se na tom shodli zástupci všech tří subjektů, kteří podepsali memorandum o vzájemné spolupráci. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získá koalice většinu 32 hlasů. 

Podle dohody získají Piráti a STAN dohromady čtyři místa v radě, Spojenci rovněž čtyři křesla, ODS tři členy rady a jednoho uvolněného zastupitele. O rozdělení resortů se bude jednat. Piráti a starostové budou mít hejtmana, dva uvolněné členy rady a jednoho neuvolněného. Spojenci budou mít prvního náměstka hejtmana, náměstka hejtmana, jednoho uvolněného a jednoho neuvolněného radního. ODS bude mít dva náměstky hejtmana, jednoho neuvolněného radního a jednoho uvolněného zastupitele.

Volby na Prostějovsku ovládlo ANO. V závěsu jsou Spojenci a Piráti a starostové

ilustrační foto

Účast 37,24 % voličů ve volbách do krajských zastupitelstev byla i na Prostějovsku vyšší než v minulosti. Výsledek sice skončil vítězstvím ANO 2011 Andreje Babiše, na dalších místech se ale pořadí výrazně změnilo.

Hnutí ANO 2011 získalo v našem regionu 27,51% hlasů. Druzí Spojenci pro Olomoucký kraj Mariána Jurečky pak 17,76%, těsně třetí Piráti a Starostové se těší z 17,53% hlasů. Na čtvrtém místě je ODS (10,29%), pátá SPD (9,12%).

Šesté místo ČSSD, která se spojila s Patrioty Olomouckého kraje, je pro stranu ve znamení velkého ústupu, uskupení volilo jen 5,68% voličů. Velký propad zaznamenala i KSČM, která si připsala jen 5,09% hlasů.

Trikolóra hnutí občanů Václava Klause mladšího si získala 3,96% hlasů voličů.

Volební místnosti hlídají policisté

ilustrační foto

Po oba dny krajských voleb hlídkuje v regionu Policie ČR. Zároveň je v kontaktu s volebními komisemi. Pokud by se během voleb vyskytly skutečnosti, které by jejich chod mohly narušit, může zasáhnout. 

„Policisté úzce spolupracují s jednotlivými volebními komisemi a reagují na připomínky komisí v případě, že se vyskytnou nežádoucí jevy, které by mohly narušit důstojný průběh voleb. Spolupráce s volebními komisemi bude pokračovat i po uzavření volebních místností s cílem předejít případným komplikacím při sčítání či převozu volebních výsledků," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. (ber)

O volby z auta zájem velký nebyl

ilustrační foto ČT

Pouhých 58 voličů využilo na Prostějovsku možnost hlasování na mobilním stanovišti. Jinak tomu nebylo ani na ostatních místech v Olomouckém kraji.

Ke koupališti ve Vrahovicích, kde bylo ve středu 30. září umístěno mobilní volební stanoviště, zamířilo pouhých 58 lidí, kteří jsou v karanténě nebo izolaci. „Celkově odvolilo v kraji 232 lidí. Konkrétně v Olomouci 103, Přerově 19, Šumperku 46 a v Jeseníku pouhých 6,“ sdělila PvNovinkám Hana Kamasová z Odboru majetkového, právního a správních činností Olomouckého kraje.

Kraj přitom počítal s účastí minimálně tří tisíc voličů. (ber)

Nezapomeňte! Hlasovat ve volbách můžeme z auta nebo do přenosné schránky!

ilustrační foto

Voliči, kteří budou v době konání krajských a senátních voleb kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci, mohou hlasovat přímo z auta na určeném volebním stanovišti. Volební stanoviště bude pro okres Prostějov na parkovišti u koupaliště ve Vrahovicích.

Z vozidla budou moci tito voliči hlasovat ve středu 30. září 2020 v době od 7 do 15 hodin.

Umožněno bude rovněž hlasování do zvláštní přenosné volební schránky. Využít ji mohou pouze voliči, kteří jsou v karanténě nebo izolaci a nemohou z vážných důvodů hlasovat z auta. Veškeré informace o krajských a senátních volbách jsou uvedeny na www.olkraj.cz - sekce Volby. (red)

 

Lidé v karanténě budou ve volbách hlasovat z auta u koupaliště ve Vrahovicích

ilustrační foto

Voliči, kteří budou v době konání krajských a senátních voleb kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci, mohou hlasovat přímo z auta na určeném volebním stanovišti. V každém okrese Olomouckého kraje bude zřízeno jedno takové volební místo pro voliče s trvalým pobytem v daném okrese. Volební stanoviště bude pro okres Prostějov parkoviště u koupaliště ve Vrahovicích.

„Z vozidla budou moci voliči hlasovat ve středu 30. září 2020 v době od 7 do 15 hodin. V případě druhého kola senátních voleb pak ve středu 7. října 2020 ve stejné době,“ vysvětlil Peter Garláthy z krajského úřadu, oddělení správních činností.

Do voleb do krajského zastupitelstva kandiduje šestnáct stran a hnutí

ilustrační foto

Strany a hnutí měly do úterý 28. července do 16 hodin poslední možnost přihlásit své kandidáty k letošním krajským a senátním volbám. O tom, kdo nakonec bude k volbám připuštěn, rozhodnou registrační úřady do půlky srpna.

Krajské volby se budou konat spolu s prvním kolem senátních voleb 2. a 3. října, kdy rozhodneme nejenom o tom, kdo bude další čtyři roky hejtmanem, ale také kolik zástupců Prostějova zasedne krajském zastupitelstvu, což můžeme ovlivnit preferenčními hlasy („kroužky“) pro kandidáty z Prostějovska.

Do voleb do Zastupitelstva Olomouckého kraje podaly v daném termínu kandidátní listiny následující strany a hnutí:

Bezpečnostní opatření přijali kvůli volbám i policisté

Ilustrační foto ber

V souvislosti s konáním voleb do Senátu Parlamentu České republiky a do zastupitelstev krajů, které se uskuteční ve dnech 7. a 8. října 2016, případně ve dnech 14. a 15. října 2016 pro druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu České republiky, připravují policisté Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje preventivně bezpečnostní opatření. Cílem opatření je vytvořit podmínky pro klidný a nerušený průběh voleb.

Do bezpečnostního opatření budou nasazeni policisté služby pořádkové, dopravní a kriminální a cizinecké policie. Prioritním úkolem policistů bude v souvislosti s konáním voleb dohlížet na veřejný pořádek a bezpečnost občanů. Policejní hlídky se budou pohybovat v okolí volebních místností a v místech, kde by mohlo v souvislosti s volbami dojít k narušení veřejného pořádku.