krajské volby

Josef Suchánek povede STAN do krajských voleb

Foto olkraj.cz

V podzimních volbách do krajského zastupitelstva v Olomouckém kraji chce svou pozici obhajovat současný hejtman Josef Suchánek.

Krajský sněm hnutí STAN jej zvolil jako lídra kandidátní listiny. Na druhém místě kandidátky figuruje starostka Čelechovic na Hané Jarmila Stawaritschová, třetí na kandidátce Starostové pro Olomoucký kraj je starosta města Konice Michal Obrusník.  

Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) letos půjde do voleb v Olomouckém kraji samostatně. Na krajském sněmu schválili zástupci politického hnutí STAN prvních dvacet jmen na kandidátce. (red)

Kraj má nového hejtmana, ve vedení nechybí zástupkyně Prostějovska

Foto FB Pravý hlas pro Olomoucký kraj

Ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje dnes zvolilo nové členy rady kraje.

V čele kraje usedne jako hejtman Josef Suchánek, který byl zvolen za koalici Piráti-STAN. Jeho prvním zástupcem bude lidovec Ivo Slavotínek a náměstky hejtmana se stali také občanští demokraté Dalibor Horák a Michal Zácha, stejně jako další lidovec Jan Šafařík.

V širším vedení kraje nebude chybět ani zástupce, přesněji zástupkyně, Prostějovska. Prostějovanka Milada Sokolová bude mít jako zastupitelka na starosti vnější vztahy a cestovní ruch. (red)

Rada je schválena. Zastupitelstvo kraje se sejde v pátek

Foto FB Pravý hlas pro Olomoucký kraj

Zástupci koalice PIRÁTI a STAROSTOVÉ, SPOJENCŮ – Koalice pro Olomoucký kraj a ODS představili složení nové krajské rady. Novým hejtmanem Olomouckého kraje se stane lídr koalice PIRÁTI a STAROSTOVÉ Josef Suchánek. V širším vedení kraje nebude chybět ani zástupce Prostějovska, protože Milada Sokolová z ODS bude mít na starosti oblast cestovního ruchu a vnějších vztahů.

Nové složení rady Olomouckého kraje bude následující:

Josef Suchánek (PIRÁTI a STAROSTOVÉ) hejtman – finance, majetek, krizové řízení

Ivo Slavotínek (SPOJENCI – Koalice pro Olomoucký kraj) náměstek hejtmana – sociální věci, záležitosti seniorů

Dalibor Horák (ODS) náměstek hejtmana – zdravotnictví

Jan Šafařík (SPOJENCI – Koalice pro Olomoucký kraj) náměstek hejtmana – regionální rozvoj, územní plánování a rozvoj venkova

Michal Zácha (ODS) náměstek hejtmana – doprava, sport a volný čas

Hejtmanem bude Josef Suchánek, lídr Pirátů a STAN

ilustrační foto volby.cz

V Olomouckém kraji bude vládnout koalice Pirátů se STAN, ODS a Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj ((KDU-ČSL, TOP 09, Strana zelených, ProOlomouc). Hejtmanem bude lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. V pondělí se na tom shodli zástupci všech tří subjektů, kteří podepsali memorandum o vzájemné spolupráci. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získá koalice většinu 32 hlasů. 

Podle dohody získají Piráti a STAN dohromady čtyři místa v radě, Spojenci rovněž čtyři křesla, ODS tři členy rady a jednoho uvolněného zastupitele. O rozdělení resortů se bude jednat. Piráti a starostové budou mít hejtmana, dva uvolněné členy rady a jednoho neuvolněného. Spojenci budou mít prvního náměstka hejtmana, náměstka hejtmana, jednoho uvolněného a jednoho neuvolněného radního. ODS bude mít dva náměstky hejtmana, jednoho neuvolněného radního a jednoho uvolněného zastupitele.

Volby na Prostějovsku ovládlo ANO. V závěsu jsou Spojenci a Piráti a starostové

ilustrační foto

Účast 37,24 % voličů ve volbách do krajských zastupitelstev byla i na Prostějovsku vyšší než v minulosti. Výsledek sice skončil vítězstvím ANO 2011 Andreje Babiše, na dalších místech se ale pořadí výrazně změnilo.

Hnutí ANO 2011 získalo v našem regionu 27,51% hlasů. Druzí Spojenci pro Olomoucký kraj Mariána Jurečky pak 17,76%, těsně třetí Piráti a Starostové se těší z 17,53% hlasů. Na čtvrtém místě je ODS (10,29%), pátá SPD (9,12%).

Šesté místo ČSSD, která se spojila s Patrioty Olomouckého kraje, je pro stranu ve znamení velkého ústupu, uskupení volilo jen 5,68% voličů. Velký propad zaznamenala i KSČM, která si připsala jen 5,09% hlasů.

Trikolóra hnutí občanů Václava Klause mladšího si získala 3,96% hlasů voličů.

Volební místnosti hlídají policisté

ilustrační foto

Po oba dny krajských voleb hlídkuje v regionu Policie ČR. Zároveň je v kontaktu s volebními komisemi. Pokud by se během voleb vyskytly skutečnosti, které by jejich chod mohly narušit, může zasáhnout. 

„Policisté úzce spolupracují s jednotlivými volebními komisemi a reagují na připomínky komisí v případě, že se vyskytnou nežádoucí jevy, které by mohly narušit důstojný průběh voleb. Spolupráce s volebními komisemi bude pokračovat i po uzavření volebních místností s cílem předejít případným komplikacím při sčítání či převozu volebních výsledků," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. (ber)

O volby z auta zájem velký nebyl

ilustrační foto ČT

Pouhých 58 voličů využilo na Prostějovsku možnost hlasování na mobilním stanovišti. Jinak tomu nebylo ani na ostatních místech v Olomouckém kraji.

Ke koupališti ve Vrahovicích, kde bylo ve středu 30. září umístěno mobilní volební stanoviště, zamířilo pouhých 58 lidí, kteří jsou v karanténě nebo izolaci. „Celkově odvolilo v kraji 232 lidí. Konkrétně v Olomouci 103, Přerově 19, Šumperku 46 a v Jeseníku pouhých 6,“ sdělila PvNovinkám Hana Kamasová z Odboru majetkového, právního a správních činností Olomouckého kraje.

Kraj přitom počítal s účastí minimálně tří tisíc voličů. (ber)

Nezapomeňte! Hlasovat ve volbách můžeme z auta nebo do přenosné schránky!

ilustrační foto

Voliči, kteří budou v době konání krajských a senátních voleb kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci, mohou hlasovat přímo z auta na určeném volebním stanovišti. Volební stanoviště bude pro okres Prostějov na parkovišti u koupaliště ve Vrahovicích.

Z vozidla budou moci tito voliči hlasovat ve středu 30. září 2020 v době od 7 do 15 hodin.

Umožněno bude rovněž hlasování do zvláštní přenosné volební schránky. Využít ji mohou pouze voliči, kteří jsou v karanténě nebo izolaci a nemohou z vážných důvodů hlasovat z auta. Veškeré informace o krajských a senátních volbách jsou uvedeny na www.olkraj.cz - sekce Volby. (red)

 

Lidé v karanténě budou ve volbách hlasovat z auta u koupaliště ve Vrahovicích

ilustrační foto

Voliči, kteří budou v době konání krajských a senátních voleb kvůli koronaviru v karanténě nebo izolaci, mohou hlasovat přímo z auta na určeném volebním stanovišti. V každém okrese Olomouckého kraje bude zřízeno jedno takové volební místo pro voliče s trvalým pobytem v daném okrese. Volební stanoviště bude pro okres Prostějov parkoviště u koupaliště ve Vrahovicích.

„Z vozidla budou moci voliči hlasovat ve středu 30. září 2020 v době od 7 do 15 hodin. V případě druhého kola senátních voleb pak ve středu 7. října 2020 ve stejné době,“ vysvětlil Peter Garláthy z krajského úřadu, oddělení správních činností.

Do voleb do krajského zastupitelstva kandiduje šestnáct stran a hnutí

ilustrační foto

Strany a hnutí měly do úterý 28. července do 16 hodin poslední možnost přihlásit své kandidáty k letošním krajským a senátním volbám. O tom, kdo nakonec bude k volbám připuštěn, rozhodnou registrační úřady do půlky srpna.

Krajské volby se budou konat spolu s prvním kolem senátních voleb 2. a 3. října, kdy rozhodneme nejenom o tom, kdo bude další čtyři roky hejtmanem, ale také kolik zástupců Prostějova zasedne krajském zastupitelstvu, což můžeme ovlivnit preferenčními hlasy („kroužky“) pro kandidáty z Prostějovska.

Do voleb do Zastupitelstva Olomouckého kraje podaly v daném termínu kandidátní listiny následující strany a hnutí: