krajské zastupitelstvo

Kraj má nového hejtmana, ve vedení nechybí zástupkyně Prostějovska

Foto FB Pravý hlas pro Olomoucký kraj

Ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje dnes zvolilo nové členy rady kraje.

V čele kraje usedne jako hejtman Josef Suchánek, který byl zvolen za koalici Piráti-STAN. Jeho prvním zástupcem bude lidovec Ivo Slavotínek a náměstky hejtmana se stali také občanští demokraté Dalibor Horák a Michal Zácha, stejně jako další lidovec Jan Šafařík.

V širším vedení kraje nebude chybět ani zástupce, přesněji zástupkyně, Prostějovska. Prostějovanka Milada Sokolová bude mít jako zastupitelka na starosti vnější vztahy a cestovní ruch. (red)

Hejtmanem bude Josef Suchánek, lídr Pirátů a STAN

ilustrační foto volby.cz

V Olomouckém kraji bude vládnout koalice Pirátů se STAN, ODS a Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj ((KDU-ČSL, TOP 09, Strana zelených, ProOlomouc). Hejtmanem bude lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. V pondělí se na tom shodli zástupci všech tří subjektů, kteří podepsali memorandum o vzájemné spolupráci. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získá koalice většinu 32 hlasů. 

Podle dohody získají Piráti a STAN dohromady čtyři místa v radě, Spojenci rovněž čtyři křesla, ODS tři členy rady a jednoho uvolněného zastupitele. O rozdělení resortů se bude jednat. Piráti a starostové budou mít hejtmana, dva uvolněné členy rady a jednoho neuvolněného. Spojenci budou mít prvního náměstka hejtmana, náměstka hejtmana, jednoho uvolněného a jednoho neuvolněného radního. ODS bude mít dva náměstky hejtmana, jednoho neuvolněného radního a jednoho uvolněného zastupitele.

Vznikne v Prostějově hospic? Krajští zastupitelé budou rozhodovat o milionech

ilustrační foto charita Hradec Králové

Dvě desítky bodů obsahuje program jednání Zastupitelstva Olomouckého kraje, které se uskuteční již tento čtvrtek 23. listopadu. Kromě formalit budou předmětem hlasování i tak důležité body, jako je například vybudování oddělení hospicové péče v Prostějově. Hejtmanství do ní chce investovat více než třináct miliónů korun.

„Zřízení hospicového oddělení má podstatně zkvalitnit a rozšířit nabídku sociálních služeb na Prostějovsku. Sociální oblasti se bude týkat i další z projednávaných témat, kterým je vyhodnocení krajské podpory nelékařským pracovníkům,“ přiblížil náplň čtvrtečního jednání hejtman Ladislav Okleštěk.