Hejtmanem bude Josef Suchánek, lídr Pirátů a STAN

Hejtmanem bude Josef Suchánek, lídr Pirátů a STAN
ilustrační foto volby.cz

V Olomouckém kraji bude vládnout koalice Pirátů se STAN, ODS a Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj ((KDU-ČSL, TOP 09, Strana zelených, ProOlomouc). Hejtmanem bude lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. V pondělí se na tom shodli zástupci všech tří subjektů, kteří podepsali memorandum o vzájemné spolupráci. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získá koalice většinu 32 hlasů. 

Podle dohody získají Piráti a STAN dohromady čtyři místa v radě, Spojenci rovněž čtyři křesla, ODS tři členy rady a jednoho uvolněného zastupitele. O rozdělení resortů se bude jednat. Piráti a starostové budou mít hejtmana, dva uvolněné členy rady a jednoho neuvolněného. Spojenci budou mít prvního náměstka hejtmana, náměstka hejtmana, jednoho uvolněného a jednoho neuvolněného radního. ODS bude mít dva náměstky hejtmana, jednoho neuvolněného radního a jednoho uvolněného zastupitele.

V krajských volbách v Olomouckém kraji získalo ANO 18 mandátů v zastupitelstvu. Druhá skončila koalice Pirátů a STAN se 13 mandáty. Třetí jsou Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj, mají 12 zastupitelů. Čtvrtá ODS má sedm mandátů. Na pátém místě je SPD s pěti zastupiteli.

Z prostějovského regionu se do zastupitelstva dostalo devět kandidátů. Za ANO 2011 je to dosavadní hejtman Ladislav Okleštěk, prostějovský primátor František Jura, starostka Vranovic - Kelčic Irena Blažková a Zdeněk Šestořád. Za Piráty a STAN prostějovský zastupitel Petr Lysek a Michal Obrusník z Konice. Starosta Kostelce na Hané František Horák bude hájit barvy Spojenců – Koalice pro Olomoucký kraj. ODS bude mít zastoupení v podobě náměstkyně primátora Milady Sokolové. Pozice zastupitele za SPD připadla Radimu Fialovi.

V předchozích čtyřech letech v Olomouckém kraji vládlo vítězné hnutí ANO společně s ČSSD a ODS. Sociální demokracie se letos do krajského zastupitelstva nedostala. (ber)

Komentáře

Proč k těm volbám chodit ? všechno se upeče jinak .

Proč k těm volbám chodit ? všechno se upeče jinak .

Okleštěk podržtaška Babiše už má odzvoněno.

Hlas lidu opět nic neznamená......to už tady bylo,ne?

Poslat nový komentář