Evropský parlament

Volby do Evropského parlamentu se budou konat v květnu

ilustrační foto irozhlas.cz

Volby do Evropského parlamentu (EP) se budou na území České republiky konat v pátek 24. května a v sobotu 25. května. Rozhodl o tom prezident Miloš Zeman. Rozhodnutí prezidenta musí ještě spolupodepsat premiér Andrej Babiš.

Občané EU volí zástupce do EP jednou za pět let. Deváté volby se v zemích EU budou konat letos mezi 23. a 26. květnem. Poslední volební místnosti se v některých členských státech uzavřou až v neděli, veškeré výsledky proto budou zveřejněny až poté. Dají se proto očekávat ve večerních a nočních hodinách z neděle 26. května na pondělí 27. května.

Evropský parlament vyzval Komisi Rady ke zrušení letního času!

ilustrační foto

Evropský parlament se ve čtvrtek na planetárním zasedání ve Štrasburku zabýval návrhem na zrušení střídání zimního a letního času. Europoslanci vyzvali Evropskou komisi k tomu, aby příslušný předpis upravila.

"I můj hlas dnes pomohl schválit výzvu Evropského parlamentu, aby Komise zrušila střídání letního a zimního času. Komise by nyní měla předložit návrh, který čas má zůstat a který bude naopak zrušen. Následně by o tom pak rozhodl Evropský parlament společně s Radou. Komise také navrhne, zda by se střídání času zrušilo v celé Unii nebo by rozhodnutí zůstalo na volbě každého státu, což ale osobně považuji z praktických důvodů za hodně málo pravděpodobné", uvedl pro Prostějovské novinky europoslanec Jiří Pospíšil. (red)

Staň se YouTuberem Evropského parlamentu. V soutěži bojují prostějovští studenti!

Foto youtube.com

Třída 2.TM ze Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově se přihlásila do soutěže Staň se YouTuberem Evropského parlamentu. S 3,5 minuty dlouhým videem na téma Energetické štítky se pokouší probít do finále a podívat se do Evropského parlamentu do Štrasburku.

„Na výběr bylo pět témat, my si zvolili Energetické štítky. Jde v podstatě o průzkum povědomí lidí o tomto tématu,“ uvedla moderátorka šotu Vendula Vítková. Na videu se kromě ní podílel co by autor scénáře, režisér a střihač Adam Mráček, Eliška Vejrostová, Karolína Stancziková a Lukáš Hybl.

Od 5. září do dnešního dne shlédlo video 24 tisíc lidí. „Rádi bychom dostali co nejvíc like a podívali se do Evropského parlamentu,“ dodala Vendula Vítková s tím, že hlasovat lze do 7. listopadu.

Koho budete volit? Volby jsou opět tady!

ilustrační foto internet

 

Volby do Evropského parlamentu se konají 23. května od 14 do 22 hodin a 24. května od 8 do 14 hodin.

Rozhodnutím  Rady EU ze dne 14. června 2013 se stanoví doba konání osmé volby členů Evropského parlamentu ve všeobecných a přímých volbách na třetí květnový týden. Ode dne vyhlášení voleb (tj. od 19. 2. 2014) je možno požádat o vydání voličského průkazu. Žádost je nutno podat dle místa trvalého pobytu voliče . Magistrát města Prostějova vydává voličské průkazy pouze občanům s trvalým pobytem v Prostějově.