letní čas

Nezapomeňte přidat hodinu. V neděli!

ilustrační foto pixabay

Rok se s rokem sešel a opět budeme muset přeřizovat hodinky. Poprvé v neděli 27. března ze dvou hodin ráno na tři.

Ke změně času dojde o víkendu, který se nám tak zkrátí o hodinu. Výhodou je, že budeme moci spát stejně dlouho a v neděli později vstaneme. Horší však je, že ráno, když se vzbudíme, bude opět šero a nám se tak nebude z postele chtít. Večer ale bude déle světlo, což nám bude nahrávat při delších procházkách a trávení času venku.

Lidem vadí především neustálé přeřizování hodinek a změny biorytmu. Změna času také může způsobit spánkovou deprivaci a dle expertů se díky ní zvyšuje i počet dopravních nehod.

Konec střídání času opět v nedohlednu, vzkazuje vláda

ilustrační foto pixabay

Letní čas budeme v dalších pěti letech nastavovat stejně jako dosud. Začínat bude poslední březnovou neděli a trvat do poslední neděle v říjnu. Nařízení schválila vláda, jak na tiskové konferenci informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

"Přebíráme aplikaci jednotného postupu na úrovni evropské. Nic se nemění a letní čas funguje v Evropě od roku 1979 s výjimkou Ruska, Běloruska, Islandu, Grónska a norských ostrovů," řekla Maláčová.

Nezapomeňte přidat hodinu! Ze soboty na neděli

ilustrační foto

Rok 2021 měl být tím, kdy se konečně přestane měnit čas ze zimního na letní a naopak. Bohužel letos zase budeme muset přeřizovat hodinky. Poprvé ze soboty 27. na neděli 28. března ze dvou hodin ráno na tři.

Ke změně času dojde o víkendu, který se nám tak zkrátí o hodinu. Výhodou je, že budeme moci spát stejně dlouho a v neděli později vstaneme. Horší však je, že ráno, když se vzbudíme, bude opět šero a nám se tak nebude z postele chtít. Večer ale bude déle světlo, což nám bude nahrávat při delších procházkách a trávení času venku.

Lidem vadí především neustálé přeřizování hodinek a změny biorytmu. Změna času také může způsobit spánkovou deprivaci a dle expertů se díky ní zvyšuje i počet dopravních nehod.

Pozor! V neděli budeme spát o hodinu méně

Ilustrační foto pixabay.com

Letní čas v roce 2020 začne platit v noci na 29. března. Hodiny se posunou o hodinu vpřed ze 2 na 3 hodiny.

V roce 2018 proběhla v rámci evropských zemí anketa, ve které se 84 % ze 4,6 milionu respondentů vyjádřilo, že jim střídání vadí. Evropská komise proto poslala do Evropského parlamentu a Rady návrh na jeho zrušení. Po celý rok by pak mohl platit jeden čas. Realizace se ale táhne. Jednotlivé země si mohou zvolit, jaký čas chtějí zachovat. Shoda panuje na tom, že by bylo vhodné, aby v rámci Evropy platil jeden čas, ale zatím není jasné, jaký by to měl být.

Hodiny jen tak přetáčet nepřestaneme

ilustrační foto wikipedie.org

V pondělí řešil konec střídání letního a zimního času výbor Evropského parlamentu. Hodinky bychom mohli naposledy přeřídit v roce 2021. Původně se ale plánoval už rok 2019.

I když se na to mnozí těšili, vypadá to, že si v březnu nakonec ručičky hodinek naposledy nepřesuneme. A nebude tomu tak nejspíš ani příští rok. Podle Výboru pro dopravu a turistiku Evropského parlamentu by poslední změna času v členských zemích EU mohla nastat v roce 2021.

Lidé ze států, které si budou chtít ponechat letní čas, hodiny naposledy přeřídí v březnu 2021. Obyvatelé zemí, které zavedou jednotný zimní čas, tak udělají v říjnu 2021. O tom, kterou možnost zvolí, by měly členské země informovat Evropskou komisi do dubna 2020.

Střídání letního a zimního času v Evropě zřejmě skončí!

ilustrační foto internet

Poté, co se občané evropských zemí jasně vyslovili proti pravidelným změnám letního a zimního času, prozradil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, že by Evropany mělo čekat poslední povinné přeřízení hodinek, a to v neděli 31. března 2019.

Potom si státy budou moci vybrat, jestli chtějí trvale letní, nebo zimní čas. Pokud se rozhodnou pro zimní čas, přeřídí si jejich občané hodinky ještě jednou, a to 27. října 2019.

Evropské státy budou muset do dubna příštího roku nahlásit, jestli se chtějí dál řídit standardním časem, nebo jestli trvale přejdou na letní čas. Ten zaváděly státy v minulém století kvůli energetickým úsporám. Ukázalo se ale, že ty jsou v dnešní době minimální. Naopak se množily stížnosti občanů.

Pozor! Mění se čas!

ilustrační foto wikipedie.org

Každé jaro a podzim nás čeká posun času o jednu hodinu. Stejně tomu je i v roce 2018. Letní čas začne platit v noci 25. března. Hodiny se posunou o hodinu vpřed z 2:00 na 3:00.

Letní čas platí v celé evropské Unii a v dalších zemích světa včetně USA či Kanady. V Evropské Unii je změna času harmonizována a probíhá ve všech zemích ve stejný den, a to vždy poslední neděli v březnu a v říjnu. Více na: https://vtm.zive.cz/clanky/zmena-casu-v-roce-2018-kdy-se-zmeni-letni-a-zimni-cas/sc-870-a-190726/default.aspx .

Evropský parlament vyzval Komisi Rady ke zrušení letního času!

ilustrační foto

Evropský parlament se ve čtvrtek na planetárním zasedání ve Štrasburku zabýval návrhem na zrušení střídání zimního a letního času. Europoslanci vyzvali Evropskou komisi k tomu, aby příslušný předpis upravila.

"I můj hlas dnes pomohl schválit výzvu Evropského parlamentu, aby Komise zrušila střídání letního a zimního času. Komise by nyní měla předložit návrh, který čas má zůstat a který bude naopak zrušen. Následně by o tom pak rozhodl Evropský parlament společně s Radou. Komise také navrhne, zda by se střídání času zrušilo v celé Unii nebo by rozhodnutí zůstalo na volbě každého státu, což ale osobně považuji z praktických důvodů za hodně málo pravděpodobné", uvedl pro Prostějovské novinky europoslanec Jiří Pospíšil. (red)

Evropský parlament dnes hlasuje o zrušení letního času

ilustrační foto internet

Evropský parlament se ve čtvrtek na planetárním zasedání ve Štrasburku bude zabývat návrhem na zrušení střídání zimního a letního času. Pokud ho schválí většina poslanců, vyzvou europoslanci Evropskou komisi k tomu, aby příslušný předpis upravila.

V čele osmdesátičlenné skupiny, která bojuje za zrušení letního času, stojí český europoslanec Pavel Svoboda. Zástupci parlamentu se odvolávají zejména na možné negativní dopady změn času - a to hlavně v oblasti zdraví.

Na tento problém už dříve upozornila Výzkumná služba Evropského parlamentu, podle které jsou hlavní přínosy přechodu na letní čas (mimo jiné třeba úspory za topení a svícení) minimální.

Několik zemí už vyjádřilo zájem střídání času ukončit, například Finsko, Polsko nebo Estonsko. 

Nezapomeňte! V neděli se mění čas!

ilustrační foto internet

Na letní čas se přechází každoročně poslední neděli v březnu, letos tedy šestadvacátého.

Ve dvě hodiny v noci se ručičky posunou o hodinu dopředu, tedy na tři hodiny. Letní čas platí ve všech státech s výjimkou Islandu, Běloruska, části Grónska a některých norských ostrovů. (red)