malíř

Dokument o Josefu Mánesovi se natáčel v Čechách pod Kosířem. Podívejte se

Foto Česká televize – Martin Popelář

Příběh Josefa Mánesa, jak jej asi dosud neznáte, je nyní k vidění na webu České televize. Odkaz na přehrání celého filmu najdete v textu.

V zámku Čechy pod Kosířem se natáčel dokument "Démoni Josefa Mánesa". Kdo byl Josef Mánes (1820–1871) a máme si ho představit ve slovanské čamaře jako bojovného Čecha, který se zarputilým výrazem nekompromisního obrozence svírá své válečné nástroje – paletu s barvami a štětec?

Přesně před 200 lety se narodil Josef Mánes

ilustrační foto Zámek Čechy pod Kosířem

Právě dnes si připomínáme výročí narození a významné jubileum malíře silně spjatého s Prostějovskem. Na zámku v Čechách pod Kosířem Josef Mánes, který se narodil 12. května 1820, pobýval mezi lety 1846 - 1870. Jeden z největších mistrů českého malířství doby romantismu a národního obrození se narodil do malířské rodiny. Jeho osobní život byl velmi nešťastný, jelikož byl člověk nepraktický a plachý, navíc rodina jej donutila odvrhnout svou jedinou lásku, z čehož se již nikdy zcela nevzpamatoval.

Intenzivní styky malíře s Čechami pod Kosířem lze mimo jiné vystopovat v dochované rozsáhlé korespondenci jak malíře, tak i Silva Tarouců. Z počátku v něm hraběnka Leopoldina Silva Tarouca, rozená Sternberg-Mandersheid, viděla schopného malíře, který by byl schopen svými díly důstojně vyzdobit Velký sál zámku. Díky přátelství s jejím synem, Bedřichem Silva Taroucou, se stal na zámku častým hostem a rodinným přítelem.. 

Tužka v ruce umí kouzlit! Děti, psi, koně...

Foto archiv Alexandra Bauerová

 

Alexandra Bauerová je dlouholetou chovatelkou belgických ovčáků, chovnou stanici Sa Kra Beskydy vlastní už od roku 1993. O pár let déle se věnuje malování zvířat, zejména psů. Tužka v její ruce dokáže skutečně kouzlit.

Malířka Alexandra Bauerová je samouk, studovala SUŠ v Ostravě - obor propagační výtvarnictví.

Péče o hrob umělce Aloise Doležela přejde pod magistrát

ilustrační foto

Magistrát se postará o hrob scénografa, pedagoga a malíře Aloise Doležela. Pozůstalá rodina požádala o pomoc s údržbou hrobu a konšelé vyhověli. Pieta se tak zařadí mezi ta místa městského hřbitova, která budou stále připomínat nadání a umění zdejších lidí.

„Hrob si skutečně vezmeme na starosti,“ uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer a jeho slova potvrdil i první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

„Z rodiny tady už nikdo není a tak se o místo budeme starat my. Zařadí se tak k pietám, které už ve svém patronátu máme. Roční náklady zatím neumím vyčíslit. Nepředpokládám ale, že by to byly horentní sumy,“ uzavřel Pospíšil. Magistrát, od manželky Aloise Doležela Libuše, před časem získal malbu Na vraku Anagny. Dílo, po nutné opravě, zdobí prostory radnice a rozšířilo městskou uměleckou sbírku.