hrob

Okrašlovací spolek se o hrob Josefa Vrly a Růženy Reichstädterové stará už deset let

Foto archiv PVNovinky

Josef Vrla se sice narodil 2. dubna 1844 v Tlumačově, jeho život je ale spjat s Prostějovem. Novinář a redaktor v Olomouckých novinách „Našinec“, tiskař a politik, spí svůj sen na prostějovském hřbitově spolu se svou dcerou Růženou. O místo jejich posledního odpočinku se od roku 2014 stará Okrašlovací spolek Prostějov. Ten mimochodem sídlí ve Vrlově ulici číslo 7.

Josef Vrla, novinář a redaktor, založil týdeník Prostějovské noviny. Byl mimo jiné významným tiskařem takzvané „nové“ doby.  Zemřel 27. ledna 1896 ve věku 51 let po cévní mozkové příhodě.

O hrobku významného zahradníka Františka Havránka se bude starat město

Foto Magistrát města Prostějova

Rada města Prostějova odsouhlasila na svém jednání zařazení hrobky Františka Havránka mezi významné hroby a hrobky udržované Statutárním městem Prostějovem.

„Na město Prostějov se před časem obrátila vnučka Františka Havránka se žádostí o převzetí jeho hrobky do péče Statutárního města Prostějova s odůvodněním významu osobnosti Františka Havránka v oblasti městské zeleně,“ vysvětluje náměstek primátora Jiří Pospíšil s tím, že František Havránek (1867–1944) byl zahradník a zahradní architekt, který realizoval sadové úpravy městského hřbitova na ul. Brněnská po jeho založení v roce 1900. Od roku 1899 vykonával funkci městského zahradníka. V roce 1930 se zasadil o výstavbu skleníku a zimní zahrady (oranžérie).

Generálmajor Duda se dočkal důstojného místa posledního odpočinku

Foto FB 533.pbs

Slavnostní nástup 533. praporu bezpilotních systémů, který proběhl v úterý v prostějovských kasárnách, se konal při příležitosti odhalení důstojného místa odpočinku generálmajora in memoriam Josefa Dudy, CBE., kterého se dočkal po 45 letech.

Nástup byl zahájen v 10 hodin za přítomnosti mnoha významných hostů, kterými byli brigádní generál Petr Šnajdárek, brigádní generálka Lenka Šmerdová, primátor Statutárního města Prostějova František Jura, ale také i synovec generálmajora Josefa Dudy, Zbyněk Miloš Duda s rodinou.

Po nástupu se pozvaní hosté přesunuli na městský hřbitov v Prostějově, kde se uskutečnilo slavnostní odhalení hrobu generálmajora Josefa Dudy.

Hrob Josefa Vrly již svítí novotou!

ilustrační foto

 

Okrašlovací spolek města Prostějova si před časem zažádal o převzetí hrobního místa posledního odpočinku Josefa Vrly a jeho dcery Růženy Reichstädterové. Dnes díky práci mistra kameníka září novotou.

„Okrašlovací spolek si zažádal o převzetí hrobního místa stavitele Vrly a jeho dcery z prostého důvodu. Chceme vzdát úctu významným občanům Prostějova, jejichž život byl s městem neodmyslitelně spjat,“ uvedla předsedkyně spolku Milada Sokolová. Oprav hrobu se ujmula firma Kamenictví Mejzlík, která odvedla práci k plné spokojenosti zadavatelů. Na opravě bylo odpracováno více než 250 hodin a celkové náklady se ustálili těsně pod částkou sto tisíc korun.

Vandal poškodil hrob!

ilustrační foto PČR

 

Nepříjemné překvapení čekalo majitele jednoho z hrobů na hřbitově v Protivanově. Neznámý vandal pomník vyvrátil a zničil.

„Zatím neznámý pachatel někdy od 7. do 11. prosince vyvrátil a poškodil na jednom z hrobů nápisovou desku. Způsobil škodu za 20 tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková.

Za trestný čin poškození cizí věci mu hrozí až roční pobyt za mřížemi. (ber)

Péče o hrob umělce Aloise Doležela přejde pod magistrát

ilustrační foto

Magistrát se postará o hrob scénografa, pedagoga a malíře Aloise Doležela. Pozůstalá rodina požádala o pomoc s údržbou hrobu a konšelé vyhověli. Pieta se tak zařadí mezi ta místa městského hřbitova, která budou stále připomínat nadání a umění zdejších lidí.

„Hrob si skutečně vezmeme na starosti,“ uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer a jeho slova potvrdil i první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

„Z rodiny tady už nikdo není a tak se o místo budeme starat my. Zařadí se tak k pietám, které už ve svém patronátu máme. Roční náklady zatím neumím vyčíslit. Nepředpokládám ale, že by to byly horentní sumy,“ uzavřel Pospíšil. Magistrát, od manželky Aloise Doležela Libuše, před časem získal malbu Na vraku Anagny. Dílo, po nutné opravě, zdobí prostory radnice a rozšířilo městskou uměleckou sbírku.