Armáda ČR

Do vln přehrady padali zelení muži

Foto FB

Ve čtvrtek okupovali hladinu Plumlovské přehrady zelení muži. Nejednalo se ale o organizovaný nájezd vodníků.

Dovednost v přistání ve vodě trénovali prostějovští vojenští parašutisté. Jak se zdá, nácvik se zdařil, záchranka nehlásila žádnou záchranu tonoucího. Tak doufejme, že se udatní borci pořádně osprchovali a neskončí třeba a kožním oddělení prostějovské nemocnice. Voda v přehradě má totiž od pondělka podle měření hygieniků zhoršenou kvalitu. (ber)

Josef Sojka začínal s telefonem na kličku, dnes je náčelníkem skupiny KIS u průzkumníků

Foto army.cz

V leteckých kasárnách v Prostějově je pravidelně k vidění netradiční výjev. Branou po ránu projíždí cyklista na časovkářském kole s aerodynamickou kapkovitou přilbou a zastavuje u štábu 102. průzkumného praporu. Nejedná se o zbloudilého závodníka Dukly. Do práce po 46kilometrové jízdě dorazil nadporučík Josef Sojka, náčelník skupiny S-6 a spojařský specialista. Člověk s mnohostrannými schopnostmi a zájmy. Nejenže se zabývá informačními a komunikačními technologiemi (ICT) v armádě, ale také se věnuje extrémním sportům.

„Svou armádní kariéru jsem začal Lipníku v roce 2006, kam jsem šel po střední vojenské škole. Zde jsem si prošel všemi spojařskými místy a vyzkoušel si práci i s klapkovou ústřednou a starými telefony na kličku,“ vzpomíná na začátky. Po 11 letech v Lipníku přišla další výzva – nabídka místa náčelníka skupiny KIS u 102. průzkumného praporu. Kampaň Spojař nové generace Armády České republiky, kterou podporuje, se zaměřuje na modernizaci a digitalizaci armády. Cílem je využít nejnovější technologie a digitální prostředky k posílení efektivity a operačních schopností armády.

Prostějovští průzkumníci se zúčastnili cvičení NATO Noble Jump na Sardinii

Foto army.cz

Od 17. dubna do 12. května probíhalo ve výcvikovém prostoru Teulada na jihu Sardinie cvičení spojeneckých sil NATO s názvem Noble Jump 2023. Vystřídalo se zde zhruba 2 200 vojáků ze sedmi zemí s přibližně 500 vozidly různých druhů. Pro české vojáky byla hlavním cílem kooperace německých speciálních sil s českými výsadkáři za použití německého letectva.

Cvičení Noble Jump se koná v rámci NATO jako součást iniciativy nazvané Very High Readiness Joint Task Force (VJTF), která má posílit obrannou schopnost a reakční schopnost NATO v případě krize či konfliktu. Slouží především k připravenosti a vyzkoušení sil velmi rychlé reakce. Vojáci z různých zemí se spojí a společně cvičí, aby zlepšili své schopnosti v rychlém nasazení, koordinaci a spolupráci. Obvykle zahrnuje různé vojenské operace, jako je přesun vojsk, cvičení bojových scénářů a plánování mise.

Prostějovský rodák, generálporučík Kopecký, má čestné místo v síních slávy

Foto army.cz

Velitel Velitelství pro operace generálporučík Josef Kopecký byl pozván do Fort Leavenworthu, aby tu jako první Čech přijal čestné místo v síni slávy na Vojenské škole velení a generálního štábu (Command and General Staff College).

Během velikonočních svátků se ve Spojených státech amerických zúčastnil velitel Velitelství pro operace generálporučík Josef Kopecký slavnostního ceremoniálu, při kterém byl společně s náčelníkem štábu rumunských pozemních sil generálporučíkem Iulianem Berdilou uveden do síně slávy na Vojenské škole velení a generálního štábu.

OBRAZEM: Den s IZS po devatenácté

Foto ber

Páteční dopoledne patřilo prostějovské hlavní náměstí složkám Integrovaného záchranného systému. Svou práci veřejnosti představili hasiči, zdravotníci, policisté, celníci, strážníci i vojáci.

K vidění byly ukázky techniky, výstroje, výzbroje, laserová střelnice, ukázky městského kamerového systému s digitálním záznamem, laserový měřič rychlosti vozidel, prostředky IZS a kriminalistická technika. Informační střediska jednotlivých složek nabízela také poradenskou službu. 

Pro veřejnost byla k dispozici ukázka ovlivnění alkoholem nebo drogou pomocí speciálních brýlí. (ber)

Vojenské cvičení rozehřmí nebe nad Prostějovem

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Právě dnes, v úterý 4. dubna a ve středu 5. dubna musí obyvatelé Prostějova počítat s vyšším leteckým provozem. Důvodem je vojenské cvičení.

 Cvičení se koná po oba dny v době od 8 do 16 hodin. „Omlouváme se za případný zvýšený hluk,“ vzkazují vojáci. (ber)

Prostějovští stodvojkaři vyrazili do Alp. Na mezinárodní soutěž Edelweiss Raid

Foto 102. průzkumný prapor

Ve středu začne v rakouských Alpách mezinárodní soutěž Edelweiss Raid. Jedná se o prestižní závod, který je považován za neoficiální vojenské mistrovství světa horských jednotek. Edelweiss Raid tradičně pořádá 6. horská pěší brigáda rakouské armády a zpravidla se koná každé dva roky. Letos se ho zúčastní i družstvo prostějovského 102. průzkumného praporu.

Po dobu své existence si náročný závod ponechává své rysy – 40 kilometrů dlouhá trasa, převýšení kolem 4000 metrů, délka trvání 2 dny, družstva složená z 8 závodníků. Kromě samotného náročného přesunu a pohybu ve vysokohorském terénu na soutěžící týmy čekají na jednotlivých stanovištích úkoly vyplývající z dalších aspektů boje v horském prostředí. Letošní ročník startuje ve středu 1. března a účastní se jej týmy armád z celého světa.

Na výcviku s Pumou 3AE v Prostějově. Bezpilotní novinka startuje odhozem z ruky

Foto army.cz

Přelom ledna a února letošního roku je pro část operátorů 533. praporu bezpilotních systémů výjimečným. Po vyřízení potřebné administrativy a zaúčtování zakoupených kompletů bezpilotního systému Puma 3AE, je mohli začít naplno využívat k výcviku i plnění operačních úkolů na území České republiky. Prvním místem jejich cvičných letů se stalo vojenské letiště v Prostějově, pak se přesunou do Vojenského újezdu Libavá.

Bezpilotní systém Puma je u praporu bezpilotních systémů novinkou a nenahrazuje žádný z dosud zavedených používaných prostředků. Rozšiřuje a doplňuje schopnosti vojáků, kteří patří mezi jednotky bojové podpory pozemních sil. Základním úkolem praporu je vzdušný optoelektronický průzkum prostorů a objektů nepřítele, k čemuž používá několik druhů bezpilotních prostředků a systémů.

Vojáci pomáhali Ježíkovi. A obdarovali sedmiletou Emičku

Foto FB 533.pbs

Vojáci z prostějovského 533. praporu bezpilotních systémů generálmajora in memoriam Josefa Dudy mezi sebou vybrali více než třicet tisíc korun, které věnovali sedmileté holčičce se zdravotním handicapem. Emička Hnízdilová navštěvuje speciální školu Jistota.

Příslušníci roty Scan Eagle na nápad přišli na zahraniční misi. "Byli jsme v situaci, kdy nám nebylo nejlépe, ale současně jsme si uvědomili, že jsou na tom někteří lidé mnohem hůře než my. Rozhodli jsme se, že můžeme pomoci, a proto jsme věnovali část svého platu na charitativní pomoc," vysvětluje člen týmu Miroslav Kadavý s tím, že osobu, které by se pomoc hodila nejvíce, vybírali v různých institucích. Nakonec padlo rozhodnutí věnovat finance Lucii Hnízdilové, mamince malé Emy.

Generálmajor Řehka ocenil za záchranu života i vojáky z našeho kraje

Foto army.cz

Ve středu 7. prosince ocenil náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálmajor Karel Řehka poprvé ve své funkci vojáky a vojákyně za záchranu lidského života. Jedenácti z nich udělil plakety náčelníka Generálního štábu AČR a předal pamětní listy.

„Brnkaři“ v akci při dopravní nehodě

Šestý říjnový den se vraceli po dálnici vojáci 4. brigády rychlého nasazení z výcviku ve Vojenském újezdu Libavá. U Prostějova uviděli nákladní auto, které nabouralo do svodidel a ve kterém uvízl řidič. Nadrotmistr Adam Užachov ho vyprostil z vozidla a okamžitě mu poskytl pomoc. Desátníci Filip Bečka a Václav Brzobohatý mu asistovali. Po vyšetření raněného také koordinovali dopravu. Muže si následně převzali zdravotníci.

 

Z auta se kouřilo, přesto vytáhl seniorku