parašutisté

Tip na neděli. Záchranářská technika, vyprošťování z vraku, služební psi i parašutisté

Foto bezpecnaolomouc.cz

Dnes proběhne v parku na Floře oblíbená rodinná akce Bezpečná cesta do školy. Nabitý program i oblíbený veletrh volnočasových aktivit začne ve 13 hodin v parku u pavilonu H a pořádá ho Nadace Bezpečná Olomouc. Chybět nebudou policisté, hasiči a záchranáři se svými vozidly.

Patnáctý ročník Bezpečné cesty do školy zve na hry, soutěže o hodnotné ceny, tradiční i méně tradiční vystoupení v podání olomouckých zájmových kroužků, ale i celou řadu poučných zážitků. Ty jsou zaměřené především na bezpečnost dětí v silničním provozu. Svou často až napínavou a nebezpečnou práci přiblíží zástupci složek záchranného integrovaného systému, jako jsou policisté, hasiči a záchranáři.

Prostějovští parašutisté bodovali na Mistrovství světa. Opět!

Foto aecr.cz

Letošní Mistrovství světa v parašutismu se konalo v americkém Chicagu od 11. do 20. září 2016. České družstvo, které tvoří parašutisté Dukly Prostějov, vybojovalo zlato a dvě stříbra. Opět máme v Prostějově Mistra světa!

Jiří Gečnuk zabojoval a ze čtvrtého místa se dostal na druhé v kategorii jednotlivců. Libor Jiroušek se držel po celou dobu závodu v kategorii jednotlivců v předních pozicích a nakonec vyskákal tu nejvyšší příčku – zlato a titul Mistra Světa. V týmech obsadila Česká republika celkově druhé místo (Jiří Gečnuk, Libor Jiroušek, Miloslav Kříž, Oldřich Šorf, Hynek Tábor a jejich trenér Ivan Hovorka). Gratulujeme! (ber)

Dukláci zahynuli v Bulharsku. Před 43 lety

Na prostějovském hřbitově jsou hroby výsadkářů v jednom místě. Kamarádi spolu zůstali i po smrti

Historie vojenského sportovního parašutismu sahá do roku 1961, kdy v posádce Prostějov vznikla sportovní parašutistická četa, ze které se postupným vývojem stal samostatný sportovní oddíl. Od svého prvního mezinárodního závodu se stali sportovní parašutisté velmi úspěšní na mezinárodním poli jak mezi armádami, tak v civilním sportovním parašutismu. Stali se“ strojem na medaile“.

Poté přišel osudný den 21. září 1972, kdy se v Bulharsku konalo Mistrovství spřátelených armád. Na letiště k závěrečným soubojům mířil i autobus s družstvem českých výsadkářů. Bulharský řidič si ale zřejmě kvůli mlze nevšiml výstražného signálu a vjel na přejezd. V rozmetaném autobuse zahynulo jedenáct parašutistů, dva další vyvázli s těžkými zraněními. Jen pár dnů předtím přivezli z mistrovství světa v USA pět medailí…

OBRAZEM: Hasiči vytahovali parašutisty z rybníku!

foto HZS OLK

 

Dvě jednotky hasičů Olomouckého kraje, profesionální z požární stanice Kojetín a dobrovolné z Tovačova se podílely na středeční záchraně parašutistů z Hradeckého rybníku v Tovačově. Zřejmě jde o belgické vojáky. 

Informaci o pádu více osob do vody přijala linka tísňové pomoci hasičů krátce po půl osmé večerní s nepřesným popisem události.“ Hasiči po průzkumu z vody na břeh vyprostili muže s padákem, ten nejevil známky zranění a ošetření přivolané lékařské pomoci zdravotnické záchranné služby nevyžadoval a preventivní kontrolu odmítl,“ sdělil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Už je to tady! Začalo Mistrovství světa v parašutismu 2014!

Foto Jump tandem

 

V pondělí úderem osmé hodiny začal na prostějovském letišti parašutistický svátek. Vypuklo mistrovství světa! Zvedněte hlavy k nebi a nechte se okouzlit mistrovstvím pánů padáků.  

Pět stovek parašutistů z celého světa se  sjelo do Prostějova na Mistrovství světa v parašutismu. Naše město je vůbec první v republice, kde se tato ojedinělá sportovní akce odehraje.

Mistrovství potrvá do 31. srpna. (ber)

Užijeme si paragánské mistrovství! Již za pár dnů

ilustrační foto Jump Tandem

 

Pět stovek parašutistů z celého světa se sjede do Prostějova na Mistrovství světa v parašutismu. Naše město je vůbec první v republice, kde se tato ojedinělá sportovní akce odehraje.

Mistrovství světa v parašutismu zajišťuje organizačně prostějovská společnost Jump-tandem, která se specializuje na služby v oblasti parašutismu. Pro Prostějov to znamená nejen obrovskou prestiž, ale i přínos místním podnikatelům, zejména ve službách. Radost mají i příznivci tohoto výjimečného sportu, kteří si jedinečnou příležitost světového významu nehodlají nechat ujít. “Zcela určitě se půjdu podívat a vezmu i vnuky. Mistry, kteří dokáží přistát na deseticentimetrové „placce, jen tak někde neuvidíme,“ nechal se slyšet Karel Novák.

Na velikonoce se otevře i paragánské nebe

ilustrační foto

 

Letošní sezonu odstartují parašutisté na prostějovském letišti. Pod taktovkou členů JumpTandem se z nebe budou snášet první letošní padáky od 19. do 21 dubna.

Součástí víkendu budou i závody ve Speed Star, které se uskuteční 19. a 20. dubna. „Přijďte s námi zahájit úžasnou sezónu 2014,“ zvou pořadatelé. A pokud nebudete mít cestu na letiště, nevadí. Pohled na akrobacie barevných padáků bude jistě příjemným zpestřením velikonočního nebe. (ber)

Parašutisté Dukly vyskákali osm medailí

Foto Dukla Prostějov

 

Z evropského šampionátu v klasickém parašutismu, který se konal v ruských Cheboksarech, se vrátil veleúspěšný tým armádních parašutistů Dukly Prostějov. Na mistrovství posbírali celkem osm medailí (1 - 3 - 4). Libor Jiroušek se stal mistrem Evropy v individuální akrobacii a Jiří Gečnuk získal v této disciplíně bronz.

Asi 600 km východně od Moskvy se konalo 7. mistrovství Evropy seniorů a 4. ME juniorů v klasickém parašutismu, kterého se zúčastnili sportovci 15 zemí Evropy.

Podmínky závodů byly poměrně složité, hodně větrno, doskočiště pro přesnost přistání bylo umístěno blízko hangáru, což vytvářelo rotaci větru a řada sportovců závodního pole tak výrazně pokazila jeden až dva seskoky. 

Další třetí místa přidali junioři Bonifác Hájek v individuální akrobacii a Miloslav Kříž v přesnosti přistání.

Padáky se snesly nad Sídliště E. Beneše

ilustrační foto

 

V podvečerních hodinách se na tréninkové hřiště ve fotbalovém areálu Sídliště E. Beneše snesla šestice parašutistů.

Tito byli jednou z atrakcí, vedle například velkého ohňostroje, v rámci společenského setkání hráčů a hráček prestižní světové finále 23. ročníku mistrovství světa tenisových reprezentací dívek a chlapců do 14 let.

Jedná se o tenisové klání budoucích hráčů a hráček nejvyššího světového žebříčku. Ti, kdo jste byli přítomni, jste si možná nechali podepsat na tričko budoucího Federera či Kvitovou.

Nu, uvidíme.