Dukla

Modré z nebe, Ivane, vzkazují dukláci parašutistické legendě

Foto FB Ivan Hoššo

5. ledna odpoledne zemřel bývalý parašutista Dukly Prostějov a pozdější trenér reprezentace Ivan Hoššo.

Do Dukly nastoupil v roce 1967 jako nadějný sportovec. Při tragické nehodě autobusu v Bulharsku 21. 9. 1972 byl Ivan spolu s Bedřichem Chudobou jeden ze dvou přeživších parašutistů. Sportovního parašutismu se ale nevzdal, už v roce 1974 významně přispěl k titulu mistrů světa v maďarském Szolnoku, v r. 1975 byl členem družstva, které získalo stříbrnou medaili v celkovém hodnocení družstev na mistrovství Evropy. V roce 1976 se stal v Římě vícemistrem světa v přesnosti přistání jednotlivců.

Dukláci opět na stupních vítězů! Tentokrát ve Strakonicích

Foto FB

3. až 5. září se ve Strakonicích konalo otevřené mistrovství České republiky v klasickém parašutismu. V konkurenci zahraničních sportovců z Německa, Slovenska a Polska se parašutistům Dukly Prostějov podařilo vybojovat nejvyšší stupně. Tím cennější, že to byl opravdový vrchol jejich letošní sezony a nejvýznamnější závod roku 2020 pro české klasiky.

Týmy (Dukla 1, 2 a 3) obsadily první místa. Mezi jednotlivci dominovali Hynek Tábor, Miloslav Kříž, a Ondřej Žák v přesnosti přistání. Libor Jiroušek, Oldřich Šorf a Jiří Gečnuk v individuální akrobacii. V kombinaci potom Tábor a Jiroušek dělené 1. a Gečnuk 3. místo.

Výborně se také předvedl benjamínek Olda Zbíral, který konkuroval zkušenějším borcům a nakonec skončil 5. (7. v open).

Dukláci opět kralovali. Tentokrát v Bellunu!

Foto FB DUKLA

Další závod ze “zlaté” série světového poháru v italském Bellunu patřil opět parašutistům Dukly Prostějov.

Tým vyhrál třetí zlatou medaili v řadě (z absolvovaných závodů). Družstvo ve složení Gečnuk, Tábor, Kříž, Hájek a Šorf drželo první příčku už od prvního kola a podařilo se ji udržet až do konce závodů.

Hynek Tábor si k tomu připisuje body za dělené 2. místo, Petr Chládek si připsal místo první v juniorské kategorii.

Michaela Mynářová vybojovala první místo, týmu v kategorii žen patří bronz.

Gratulujeme! (ber)

 

Kolona vítězství dorazí na hlavní náměstí v sobotu 4. 5. 2019!

ilustrační foto plakát

74. výročí konce II. světové války připomene v centru Prostějova, na náměstí T. G. Masaryka, Klub vojenské historie DUKLA ve spolupráci s městem Prostějov již tuto sobotu. Přijďte!

Kolem 11:00 hodiny dopolední dorazí na náměstí vojenská technika včetně malého polního tábora nepřítele. Lidé si budou moci techniku prohlédnout, a to i "v akci", kdy pojízdná replika tanku obkrouží prostějovské náměstí. Krátce po 13:00 hodině bude následovat pietní akt, československá, sovětská a rumunská královská hymna a položení věnců a kytic.

Prostějovští parašutisté slaví zlatou trojkorunu!

Foto FB

Členové ASO Dukla Prostějov získali dalších sedm medailí a z toho pět zlatých. Po zlatém MS CISM a MS přibylo ještě týmové zlato z celkového hodnocení Světového poháru. Parašutisté tak slaví zlatou trojkorunu! 

Závěrečný závod SP na přesnost přistání se konal v Locarnu (Švýcarsko). Tým DUKLA 1 (Gečnuk, Tábor, Hájek, Šorf a Kříž - nahradil P. Směšného) zvítězil a zajistil si tak i zlato za celkový SP. Tým DUKLA 2 (Jiroušek, Chládek, Pavlíček, Rataj, Žák) skončil na nešťastném, ale pěkném 5. místě a čtvrtém celkově.

Dukla bude dobývat zámek! Již v sobotu!

ilustrační foto

KVH Dukla ve spolupráci se zámkem Plumlov zve na vojensko-historickou akci Dobývání Plumlova, která se bude konat v sobotu 6. října. Akce bude zahájena v deset hodin nástupem všech jednotek na plochu. 

V dalším programu se lidé mohou těšit postupně na ukázky týkající se představení Československého četnictva, bojů v československém pohraničí, představení finské armády 1939-1944, průběhu války na finské frontě 1944, představení jednotek RKKA a NKVD v letech 1940-1945, činnosti Rudé armády v červnu 1941, žen ve službách Třetí říše, představení kulometu Maxim, zadržení konfidenta jednotkou Smerš, představení jednotek Wehrmacht a Waffen, bojů na Krymu v roce 1944, představení spojařů RKKA, sabotážních akcí Werwolfů, představení jednotky Brandenburg.

Dukláci vládli MČR v parašutismu

ilustrační foto aplzen.cz

Celkem osmnáct týmů přijelo na Otevřené Mistrovství České republiky v parašutismu v klasických disciplínách, které se uskutečnilo 20. - 22. července na letišti Plzeň-Líně. Soutěžilo se v individuální akrobacii mužů ve čtvrtek (celkem 4 kola) a v přesnosti přistání v pátek a v sobotu (8 kol).

Mistrovství organizoval Aeroklub Plzeň-Bory a přijela na něj nejen mužská a ženská reprezentace ČR, ale i další aerokluby a také hosté, závodníci z Bahrainu a Polska. Celkem se zúčastnilo 68 závodníků (60 mužů a 8 žen). 

Prostějovští parašutisté mění padáky za plavky

Foto Igor Kupljenik/MI-PRESS

Před “celozávodní” čtrnáctidenní dovolenou se parašutisté Dukly Prostějov zúčastnili 2. závodu Světového poháru ve slovinském Bledu. 

Tým ve složení Gečnuk, Tábor, Směšný, Hájek a Šorf si zvedl před zaslouženým volnem náladu a obsadil 2. místo, druhý tým opět čtvrté. Mezi jednotlivci na bednu dosáhl pouze junior Chládek, když si vyskákal bronzovou medaili. (Zdroj ASO Dukla Pv)

 

OBRAZEM: Jak se soustředí prostějovští dukláci

Foto FB Miloslav Kříž

Parašutisté Dukly Prostějov jsou nejen mistry světa v přesnosti přistání, ale také ve skupinové akrobacii patří do světové špičky.

A jak takový nácvik akrobacie vypadá? Koukněte na fotografie parašutisty Petra Směšného ze soustředění na skupinovou akrobacii v portugalské Algarve. (red)

Parašutisté Dukly Prostějov v přesnosti přistání na SP přivezli bronzy a brambory

Foto FB Miroslav Kříž

Parašutisté DUKLY Prostějov se vrátili domů z prvního závodu série Světového poháru v přesnosti přistání v chorvatské Rijece. Zdejší počasí se opět projevilo v plné síle a z bouřek přešlo do nelehkých termických podmínek. 

Výsledky jsou i přesto ve znamení bronzových medailí ale i brambor. Tým sportovců ve složení Gečnuk, Tábor, Směšný, Hájek a Šorf vybojoval 3. místo, druhý tým (Jiroušek, Chládek, Pavlíček, Žák a Kříž) místo čtvrté. Z jednotlivců získal Oldřich Šorf 3. místo. V juniorské kategorii Petr Chládek veze domů také bronz, další junior Jakub Rataj bramboru za 4. místo. Gratulujeme! (red)