parašutismus

Parašutisté Dukly v týmech na mistrovství světa zářili

ilustrační foto

Jak PvNovinky informovaly, parašutisté Dukly Prostějov znovu prokázali svoji výjimečnost. Na 37. ročníku mistrovství světa FAI v klasických disciplínách (přesnost přistání, individuální akrobacie) získali ve Strakonicích tři medaile! Dvě zlaté za týmová vítězství v přesnosti přistání a kombinaci a jednu stříbrnou v individuální kombinaci díky Oldřichu Šorfovi. Dnes přinášíme podrobnější informace.

Šorf byl blízko pódiu také v individuální akrobacii, při níž se skáče z výšky 2200 metrů. Na bronzového Jeana Vignualese z Francie ztratil na 4. místě pouhých 26 setin vteřiny. V první desítce se dále umístili Jiří Gečnuk (5.), Petr Chládek (7.) a Hynek Tábor (9.).

Češi byli pořádně vidět také v přesnosti přistání. Aby ne. Vždyť obhajovali prvenství z loňského šampionátu v ruském Kemerovu. Drama se konalo až do samotného konce. Borci z Dukly zvítězili o jediný centimetr před Švýcarskem!

Prostějovští dukláci získali druhý hattrick na Mistrovství světa. Gratulujeme!

Foto FB

Na Mistrovství světa v parašutismu ve Strakonicích získalo družstvo Dukly Prostějov další zlato a opět třetí v řadě!

„Máme třetí zlato v řadě v kombinaci družstev z Mistrovství světa v klasice,“ hlásí nadšený tým, který tak doplnil stejný úspěch v přesnosti přistání.

Individuálně v kombinaci vynikl Oldřich Šorf, který je druhý, Olda Zbíral pak v juniorech třetí v kombinaci. Gratulujeme! (ber)

Prostějovští dukláci jsou Mistry světa v přesnosti přistání. Po třetí v řadě!

Foto ACS

Znovu převálcovali silnou konkurenci. Parašutisté z Dukly Prostějov se potřetí v řadě stali mistry světa v přesnosti přistání družstev! Ve Strakonicích ovládli náročnou disciplínu o jeden jediný centimetr před druhým Švýcarskem.

Navázali tak na první místa z předchozích šampionátů v Bulharsku (2018) a Rusku (2021). O skvělý úspěch se zasloužil tým ve složení Oldřich Šorf, Hynek Tábor, Jiří Gečnuk, Miloslav Kříž a Petr Chládek.

,,Byly to pořádné nervy. Všechny týmy vykazovaly obrovskou kvalitu, navíc se skákalo v poměrně těžkých podmínkách. Švýcaři nás velmi atakovali. Olda Šorf potřeboval jako poslední zapsat nejhůře čtyři centimetry. Dal tři a titul byl na světě,“ těšilo trenéra Libora Jirouška. (Zdroj ASC Dukla)

Parašutisté Dukly Prostějov obhajují na MS ve Strakonicích sedm medailí!

Foto ASC Dukla

Parašutisté Dukly Prostějov budou ve Strakonicích na 37. ročníku mistrovství světa v klasických disciplínách (přesnost přistání, individuální akrobacie) obhajovat sedm medailí! Na jih Čech se sjede zhruba 200 účastníků z 28 zemí. Sestavu České republiky tvoří Jiří Gečnuk, Petr Chládek, Oldřich Šorf, Hynek Tábor a Miloslav Kříž. O víkendu jsou na programu tréninky, závodit se začne v pondělí.

Loňský šampionát v ruském Kemerovu přinesl nevídanou sklizeň cenných kovů. Jiří Gečnuk se stal absolutním mistrem světa, další zlaté přidali Libor Jiroušek v individuální akrobacii a družstva v přesnosti přistání a kombinaci. Stříbro získali v kombinaci Oldřich Šorf a Jiří Gečnuk v přesnosti přistání. Bronz pak Oldřich Šorf v individuální akrobacii.  „Z českého pohledu šlo o historicky nejúspěšnější šampionát. Nestává se často, že přivezete tolik medailí. Na druhou stranu budou ve Strakonicích scházet ze známých důvodů Rusové a Bělorusové.

Prostějovští dukláci ladí formu ve Španělsku

Foto ASC Dukla

Parašutisté ASC Dukla Prostějov absolvovali první soustředění ve španělském přímořském městečku Empuriabrava. Ladili zde formu ve skupinové akrobacii (formation skydiving-FS4).

Empurie jim nabídla možnost velkého objemu seskoků v krátkém časovém období. S novým členem Bonifácem Hájkem (nahradil v sestavě dnes již vedoucího trenéra Libora Jirouška) směřuje veškeré úsilí k prvnímu vrcholu letošní sezony – červnovému mistrovství světa CISM v Rakousku.

Na dosažené výsledky jsem moc pyšný, říká bývalý šéf parašutistů Jiří Šafanda

ilustrační foto

Chlap na svém místě. Nadhled, odbornost, ohromná pracovitost, skromnost a férovost udělaly z Jiřího Šafandy jednoho z nejúspěšnějších vedoucích trenérů v historii armádního klubu Dukla. Pod jeho vedením prostějovští parašutisté vozili ze světových akcí jednu medaili za druhou. Není divu, že zpráva o odchodu mnohé zaskočila a překvapila. ,,Rozhodl jsem se z vlastní vůle. V nejlepším se má přeci přestat, ne?,“ usmívá se devětapadesátiletý sympaťák. ,,Cítil jsem, že oddíl potřebuje nový impuls. Byly to krásné časy. Na dosažené výsledky jsem moc pyšný,“ pronáší s náležitou hrdostí.

Armádní oddíl parašutismu jste vedl od roku 2006. Úspěchů bylo zaznamenáno nepočítaně. Který Vám osobně nikdy nevymizí z paměti?

Dukláci bodovali v Železné Rudě. V MČR a Světovém poháru v paraski

Foto FB

Jako součást zimní přípravy odjeli parašutisté prostějovské Dukly do Železné Rudy, kde se o víkendu konal Světový pohár a Mistrovství ČR v paraski. A opět bodovali!

V MČR obsadili 4. místo v družstvech. V rámci Světového poháru se Jakub Rataj opřel do lyžáků a vyhrál v mužské kategorii zlato, Olda Zbíral byl třetí v juniorech. Tým ve složení Jakub Rataj, Miloslav Kříž, Oldřich Zbíral doplnil Tadeáš Krofta.

Paraski je kombinací dvou sportů, ze kterých toto odvětví vzniklo – parašutismu a lyžování. Jsou to dvě na sobě nezávislé disciplíny, kdy dosažené výsledky v jednotlivých disciplínách se sčítají. Podobně jako u severské kombinace.

Gratulujeme! (ber)

Dukláci letos posbírali spoustu cenných kovů. Uspěli i v Kataru!

Foto FB

Kompletní sbírka – zlato z MS FAI v Rusku, stříbro ze světového poháru a bronz z kombinace z armádního MS v Kataru. Libor Jiroušek má stříbro v individuální akrobacii. To jsou letošní výsledky parašutistů Dukly Prostějov.

Na bednu v kombinaci družstev se dostali i díky povedené skupinové akrobacii, s čímž po obměně družstva asi nikdo úplně nepočítal a obsadili 6. místo. Před nimi byly kromě Němců jen profi FS týmy. V přesnosti ustáli místo 5. V individuální akrobacií jim v kombinaci uteklo 2. místo o jediný bod před stříbrným Ruskem. „Na bezkonkurenčně vítězné Němce jsme tentokrát neměli,“ dodávají dukláci.

Gratulujeme! (ber)

Prostějovští dukláci opět zářili na nebi. Ocenil je i generál

Foto army.cz

Parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov v letošní sezoně sbírali úspěchy na mistrovství světa i ve světovém poháru. Za reprezentaci je ocenil i náčelník generálního štábu generál Aleš Opata.

Dukláci zažili opět velmi úspěšnou sezonu. Jejím vrcholem byl světový šampionát, na který cestovali až na dalekou Sibiř.  Z pěti kategorií získali čtyři zlaté medaile – v kombinaci družstev, v přesnosti přistání družstev i v individuální akrobacii, kde triumfoval nadporučík Libor Jiroušek. Jiří Gečnuk v 53 letech obhájil titul absolutního mistra světa v parašutismu. Uniklo jim pouze zlato v přistání jednotlivců na přesnost, dále přivezli jedno stříbro a dva bronzy.

Dukláci jsou opět mistry světa!

Foto FB

V ruském Kemerovu v neděli skončilo Mistrovství světa v klasice. A prostějovští borci opět posbírali tituly nejvyšší.

Zlato získali v kategorii přesnost přistání družstev a kombinace družstev. Jirka Gečnuk obhájil absolutního mistra a má zlato, Oldřich Šorf v kombinaci získal stříbro. Z přesnosti veze Jirka Gečnuk stříbro, když o zlato bojoval neúspěšně v tiebreaku. V individuální akrobacii je Libor Jiroušek jednoznačně šampion a má právem zlatou, Olda mu úspěšně sekundoval bronzem. Do toho získali řadu čtvrtých míst a umístění v top 10.