parašutismus

OBRAZEM: Taky se díváte, když "hópó"?

Foto ber

 

Již jsme si tak nějak zvykli, že nebe nad Prostějovem občas rozkvete vrchlíky padáků. 

Ty dnešní patří průzkumníkům z prostějovského 102. průzkumného praporu. Taky je sledujete, když "hópaji"? (ber)

Ivan Hoššo? Jeden z přeživších tragédie na bulharských kolejích

ilustrační foto historie, vk agel prostejov

Před pár dny jsme osvětlili jednu neblahou událost, která se stala v roce 1972. Dnes bychom se chtěli díky Janu Zatloukalovi a Miloši Sklenkovi jedním z těch, kteří bulharskou tragedii na kolejích přežili, zabývat více.

IVAN HOŠŠO
Datum a místo narození: 23. srpna 1948 v Bratislavě.
Sport: parašutismus.
Kariéra: 1967 až 1980 ASO Dukla Prostějov, 1980 až 1992 Letectvo ČSSR, 1992 až 2012 Letectvo Slovenskej republiky.
Největší úspěchy: mistr světa družstev v kombinaci 1974, vicemistr světa v přesnosti přistání jednotlivců 1976, vicemistr Evropy družstev v kombinaci 1976, vicemistr Evropy v klasickém parašutismu 2005 – trenér, 3. místo na mistrovství světa v klasickém parašutismu 2004 - trenér.
Rodina: ženatý, tři děti Marta, Ivan a Alena.

Už je to tady! Začalo Mistrovství světa v parašutismu 2014!

Foto Jump tandem

 

V pondělí úderem osmé hodiny začal na prostějovském letišti parašutistický svátek. Vypuklo mistrovství světa! Zvedněte hlavy k nebi a nechte se okouzlit mistrovstvím pánů padáků.  

Pět stovek parašutistů z celého světa se  sjelo do Prostějova na Mistrovství světa v parašutismu. Naše město je vůbec první v republice, kde se tato ojedinělá sportovní akce odehraje.

Mistrovství potrvá do 31. srpna. (ber)

Užijeme si paragánské mistrovství! Již za pár dnů

ilustrační foto Jump Tandem

 

Pět stovek parašutistů z celého světa se sjede do Prostějova na Mistrovství světa v parašutismu. Naše město je vůbec první v republice, kde se tato ojedinělá sportovní akce odehraje.

Mistrovství světa v parašutismu zajišťuje organizačně prostějovská společnost Jump-tandem, která se specializuje na služby v oblasti parašutismu. Pro Prostějov to znamená nejen obrovskou prestiž, ale i přínos místním podnikatelům, zejména ve službách. Radost mají i příznivci tohoto výjimečného sportu, kteří si jedinečnou příležitost světového významu nehodlají nechat ujít. “Zcela určitě se půjdu podívat a vezmu i vnuky. Mistry, kteří dokáží přistát na deseticentimetrové „placce, jen tak někde neuvidíme,“ nechal se slyšet Karel Novák.

Přerov bude hostit mistrovství světa v parašutismu

ilustrační foto

 

Přerovské letiště bude místem významné sportovní události. V srpnu se zde bude konat Mistrovství světa v parašutismu 2014. Samotné mistrovství se uskuteční od 25. do 31. srpna, týmy zde ale budou trénovat dva měsíce před soutěží. Mistrovství světa v parašutismu bude v České republice vůbec poprvé.

Na mistrovství, které organizuje společnosti Dropzone Prostějov spolu s Českou parašutistickou asociací, přijede pět stovek závodníků ze čtyřiceti zemí z celého světa. Soutěžit budou ve skupinové akrobacii a v uměleckých disciplínách. Celkem se uskuteční čtyři tisíce seskoků, parašutistům budou k dispozici tři až čtyři letouny a diváci budou moci soutěže sledovat i na velkoplošných obrazovkách. Připraven je rovněž doprovodný program jako ukázky letecké akrobacie, průlet nadzvukových letounů, předváděcí jízdy či motokáry. (ber)

Prostějov si připomíná sportovní tragedii, smrt parašutistů

ilustrační foto

Už dlouhých jednačtyřicet let uplynulo od chvíle, která otřásla Prostějovskou veřejností. Dne 21. září 1972 zahynulo v Bulharsku jedenáct parašutistů prostějovské Dukly.

Historie vojenského sportovního parašutismu sahá do roku 1961, kdy v posádce Prostějov vznikla sportovní parašutistická četa, ze které se postupným vývojem stal samostatný sportovní oddíl. Od svého prvního mezinárodního závodu se stali sportovní parašutisté velmi úspěšní na mezinárodním poli jak mezi armádami, tak v civilním sportovním parašutismu. Stali se strojem na medaile.

Prostějov zažívá parašutistický svátek

ilustrační foto

V pondělí 27. srpna byl slavnostně zahájen World Cup & European Championship 2012  neboli Světový pohár a mistrovství Evropy v parašutismu 2012. Na prostějovském letišti bude probíhat až do 2. září. Pro město Prostějov je to veliký svátek, protože letos se konají pouze dvě podobné parašutistické akce na světě. 

Světový pohár v Prostějově je první ze dvou celosvětových soutěží, které se konají v letošním roce. Ta druhá bude v Dubaji, znamená to, že Prostějov a Dubaj jsou v profesionálním parašutismu v roce 2012 hlavním centrem dění! Něco takového se v České republice podařilo jen organizátorům z Prostějova, kde se Světový pohár koná už podruhé. Samotné mistrovství Evropy je v Prostějově dokonce už potřetí. Přitom na jiných letištích v České republice se takové akce nikdy nepodařilo zorganizovat. Čestnou ředitelkou soutěže je česká olympijská vítězka, rychlobruslařka Martina Sáblíková.