parašutismus

Dukláci jsou týmem roku Sportovce města Prostějova

Foto FB Dukla Prostějov

Tým Dukla Prostějov byl vyhlášen na pátečním galavečeru Sportovce města Prostějova jako tým roku.

Nejmladší člen družstva Olda Zbíral byl oceněn jako talent roku. „Děkujeme městu za podporu, takových ocenění si vážíme. Na naší výkonnosti makáme dál," vzkazují parašutisté. (red)

Prostějovští parašutisté trénovali akrobacii v USA. I s krokodýly a hady

Foto ASC Dukla

Sázka, uskutečnit výcvikový tábor na individuální akrobacii v USA, vyšla parašutistům Dukly Prostějov náramně. Na letišti v Lake Wales absolvoval každý člen týmu během devíti dní 45 seskoků! „Jde zhruba o 80 procent seskoků celé loňské sezony,“ přiblížil význam vysokého čísla nadmíru spokojený trenér Libor Jiroušek.

Kemp ve Spojených státech si armádní oddíl mohl dovolit díky navýšenému rozpočtu. Svým způsobem šlo o risk, v případě nepříznivých podmínek se také mohlo jednat o poměrně drahý výlet. Vše ale klaplo znamenitě.  „Měli jsme neskutečné štěstí na počasí i majitele dropzóny, který nám ve všem vycházel maximálně vstříc. Na většině kluků byl vidět velký posun dopředu. Určitě bychom to chtěli zopakovat i v příštím roce,“ plánuje Jiroušek.

Prostějovským duklákům začíná sezóna. Brzy vyrazí do USA

Foto ACS Dukla

Vskutku pestrou sezonu mají před sebou parašutisté Dukly Prostějov. Jejími vrcholy budou 46. armádní mistrovství světa v maďarském Szolnoku (2. až 13. června) a civilní (FAI) v Prostějově (31. srpna až 6. září). Kromě toho se svěřenci Libora Jirouška tradičně zúčastní série závodů Světového poháru v přesnosti přistání.

V pondělí 19. února odletí výprava Dukly na výcvikový tábor určený k individuální akrobacii do Spojených států amerických. „Letiště v Lake Wales by nám mělo posloužit k plnohodnotnému tréninku a dostatečnému počtu seskoků. Loňský rok byl poznamenán nepřízní počasí téměř na všech národních a mezinárodních kempech. To se pak negativně odráží na výkonnosti. Proto jsme zvolili variantu v USA, kde jsou k přípravě ideální podmínky,“ říká Jiroušek.

Dukláci zakončili sezonu dalším úspěchem

ilustrační foto

Letošní dlouhou sezonu zakončili parašutisté Dukly Prostějov úspěchem. Na DIPC 7 v Dubaji se umístili na 2. místě v družstvech. Nestačili jen na výborně skákající italský tým.

Miloslav Kříž a Hynek Tábor se probojovali do tiebraku o 3. místo spolu s dalšími dvěma závodníky. Milda vypadl v prvním rozeskoku a ve druhém se to bohužel nepovedlo ani Hynkovi. Hynek tedy skončil 4. a Milda 6. v jednotlivcích.

„Následující měsíc budeme trávit relaxací a lítáním v tunelu na RW4. Po Novém roce se zase vrhneme do další sezony,“ dodávají parašutisté. (ber)

Pro parašutisty Dukly Prostějov skončilo Mistrovství Evropy velkým úspěchem

Foto FB

Z mistrovství Evropy v italské Ravenně vezou domů 6 medailí, 4 stříbrné a dvě bronzové.

Nejvíc si zatěžkal medailemi krk Oldřich Šorf, který znovu potvrdil vrcholnou formu druhým místem v přesnosti a třetím ze stylu. Tím si vysloužil stříbrnou medaili z kombinace jednotlivců.Překonal ho jen Stefan Wiesner z Německa. K tomu 2. místo v přesnosti družstev a stejně tak v kombinaci.

Svým výkonem potěšil i junior Oldřich Zbíral. Tomu o kousek uniklo druhé místo ve stylu juniorů a veze tedy domů Jako bonus mu medaili předal šampion v této disciplíně a současný trenér Libor Jiroušek.

Dukláci hlásí první medaile z Itálie

Foto Skydive Pull Out Ravenna

Na mistrovství Evropy v italské Ravenně ukořistili parašutisté Dukly Prostějov stříbro v týmové přesnosti mužů. Tým tvoří Jiří Gečnuk, Jakub Pavlíček, Hynek Tábor, Oldřich Šorf a Miloslav Kříž.

Další stříbro je rovněž přesnost týmů, ale už v rámci FAI world cupu v konkurenci s Čínou, Qatarem a Libií. „S čínskou výpravou to bylo docela zajímavý. Půl závodu se nás drželi zuby nehty a rozhodl až tiebrak o druhé místo, kdy se nám skok povedl o trochu líp,“ dodávají parašutisté. První je Německo, Česko druhé a Čína třetí.

Závody ještě nejsou u konce. Parašutisty čeká ještě doskákat individuální akrobacii a finálové skoky jednotlivců na přesnost. Držíme pěsti! (ber)

Dukláci vyhráli Mistrovství České republiky v klasickém parašutismu

Foto FB Dukla Prostějov

Na letišti v Olomouci se konalo ve dnech 7. až 10. září otevřené mistroství České republiky. Počasí přálo, pořadatelé se činili a všechno klapalo, takže se povedlo odskákat celý program za 3 dny. „Děkujeme pořadatelům za realizaci závodu a všem zúčastněným za přátelskou atmosféru,“ vzkazují dukláci.

V přesnosti přistání bylo pořadí 1. Kříž, 2. Šorf, 3. Směšný, v individuální akrobacii 1. Šorf, 2. Pavlíček, 3. Gečnuk a v kombinaci 1. Šorf, 2. Kříž, 3. Pavlíček. V juniorech zvítězil Oldřich Zbíral. V družstvech na přesnost posbírala Dukla rovněž první tři místa - 1. Dukla 1 (Gečnuk, Směšný, Tábor, Šorf), 2. Dukla 2 (Pavlíček, Hájek, Žák, Kříž), 3. Dukla mix (Zbíral, Bečka, Rataj, Vojtková. Gratulujeme! (ber)

Dukláci bodovali v Itálii

Foto FB Dukla Prostějov

Prostějovští parašutisté se vrátili z italského Belluna, kde se konal 4. závod série světového poháru 2023 v přesnosti přistání. Skočilo se všech 8 kol.

Trochu zamíchali družstva. Kluci z týmu Czech military team 1 (Dukla) ve složení Směšný, Hájek, Tábor, Šorf a Žák vezou domů stříbro, týmu 2 ve složení Gečnuk, Pavlíček, Zbíral, Rataj a Kříž se tolik nedařilo a byli až nezvykle devátí.

Z jednotlivců se do top 10 vešli Hynek Tábor a Jirka Gečnuk, kteří byli shodně 7. (ber)

Dukláci vezou další medaile. Tentokrát z Klatov

Foto FB

V neděli skončil další závod z letošní série světového poháru v přesnosti. Zúčastnilo se ho druhé družstvo prostějovské Dukly ve složení Jirka Gečnuk, Hynek Tábor, Oldřich Šorf, Petr Směšný a Jakub Rataj. Od prvního kola se našim parašutistům dařilo držet první místo až do konce!

V domácím prostředí se s celkem slušným náskokem postavili na nejvyšší stupeň. Hynek Tábor vévodil jednotlivcům a rovněž po celou dobu závodu před sebe nikoho nepustil. K dalšímu medailovému úspěchu přispěl Olda Zbíral, který je v juniorech. Družstvo bylo trochu obměněno, protože ostatní členové týmu bojovali stejně úspěšně na závodech ve Španělsku. (red)

Dukláci vyrazili do Španělska. A opět nezklamali!

Foto FB Dukla Prostějov

Parašutisté Dukly Prostějov vyrazili po zasloužené dovolené na vojenské závody ve Španělsku, kde se konal Military parachuting tournament cism Spain. Závody provázelo vedro a vysoká vlhkost, na které není našinec moc zvyklý, kluci si ale uměli poradit.

„5 kol FS4 (rw4), 10 přesnosti přistání a 3 individuální akrobacie. V teplotách mezi 35-40 stupni s vlhkostí k 80 % jsme si tu fakt dovolenou nedělali. O to víc nás těší výsledky. V družstvech máme 2 zlaté (přesnost, overall) a v individuálech 5 medailí všech barev,“ napsali na svém FB.