Dukla Prostějov

Závodní sezona se rozjela. Parašutisté dovezli z Francie stříbro

Foto FB

Ve dnech 31. května až 2. června se konal letošní první světový pohár v přesnosti přistání. Poprvé ve francouzském Cahors, kde se ho zúčastnilo 32 týmů. Družstvo Dukla 1 má stříbro!

Podle předpovědi parašutisté očekávali sotva skočená minima, no nakonec se i přes silný a turbulentní vítr podařilo odskákat celý program. Pořadí se měnilo každým kolem. V jednu chvíli dokonce bylo družstvo Dukly 1 a 2 na stejném prvním místě.

Nicméně konečné pořadí je 1. Německo, 2. Dukla 1, 3. Francie a na 4. místě Dukla 2. Nejlepší z jednotlivců byl Petr Chládek na 4. místě (o pouhý centimetr). Junior Oldřich Zbíral skončil stejně jako Peťa o centimetr také na 4. místě v juniorech.

Prostějovští dukláci skákali v Poreči na přesnost

Foto FB Dukla Prostějov

Kvalitní přípravu, tentokrát zaměřenou na přesnost přistání, absolvovali parašutisté Dukly Prostějov na letišti v chorvatské Poreči, kde by se v budoucnu měly uskutečnit mezinárodní vrcholné akce typu Světového poháru či mistrovství Evropy.

Týdenní výcvikový tábor se vyplatil i přes nepříliš ideální počasí. „Podle předpovědi bychom snad nemohli seskočit ani jednou. Naštěstí to nakonec nebylo tak hrozné, povedlo se nám udělat 29 seskoků. Vše probíhalo ve velmi termických a turbulentních podmínkách, což jsme z hlediska přípravy na mistrovství světa, které se letos uskuteční na atletickém stadionu v Prostějově, jenom uvítali,“ poznamenal s uspokojením trenér Libor Jiroušek. (red)

Parašutisté prostějovské Dukly pilovali skupinovou akrobacii v Empuriabravě

Foto FB ASC Dukla

Po kempu v USA zaměřeném na individuální akrobacii, absolvovali parašutisté Dukly Prostějov čtrnáctidenní soustředění ve španělské Empuriabravě. Tentokrát se cílilo na zdokonalení v akrobacii skupinové.

Tým ve složení por. Ondřej Žák, prap. Miloslav Kříž, nrtm. Petr Chládek, nrtm. Bonifác Hájek a kameraman prap. Jakub Pavlíček stihl během náročného tréninkového cyklu 85 seskoků. ,,Přestože nám počasí nevyšlo na sto procent, šlo o dostatečný počet pro přípravu na blížící se mistrovství světa CISM v maďarském Szolnoku. Kluci udělali v této disciplíně velký pokrok. Právě skupinová akrobacie slouží jako odrazový můstek pro získání medaile v kombinaci,“ vysvětlil důležitost nácviku trenér Libor Jiroušek.

Dukláci jsou týmem roku Sportovce města Prostějova

Foto FB Dukla Prostějov

Tým Dukla Prostějov byl vyhlášen na pátečním galavečeru Sportovce města Prostějova jako tým roku.

Nejmladší člen družstva Olda Zbíral byl oceněn jako talent roku. „Děkujeme městu za podporu, takových ocenění si vážíme. Na naší výkonnosti makáme dál," vzkazují parašutisté. (red)

Prostějovští parašutisté trénovali akrobacii v USA. I s krokodýly a hady

Foto ASC Dukla

Sázka, uskutečnit výcvikový tábor na individuální akrobacii v USA, vyšla parašutistům Dukly Prostějov náramně. Na letišti v Lake Wales absolvoval každý člen týmu během devíti dní 45 seskoků! „Jde zhruba o 80 procent seskoků celé loňské sezony,“ přiblížil význam vysokého čísla nadmíru spokojený trenér Libor Jiroušek.

Kemp ve Spojených státech si armádní oddíl mohl dovolit díky navýšenému rozpočtu. Svým způsobem šlo o risk, v případě nepříznivých podmínek se také mohlo jednat o poměrně drahý výlet. Vše ale klaplo znamenitě.  „Měli jsme neskutečné štěstí na počasí i majitele dropzóny, který nám ve všem vycházel maximálně vstříc. Na většině kluků byl vidět velký posun dopředu. Určitě bychom to chtěli zopakovat i v příštím roce,“ plánuje Jiroušek.

Prostějovským duklákům začíná sezóna. Brzy vyrazí do USA

Foto ACS Dukla

Vskutku pestrou sezonu mají před sebou parašutisté Dukly Prostějov. Jejími vrcholy budou 46. armádní mistrovství světa v maďarském Szolnoku (2. až 13. června) a civilní (FAI) v Prostějově (31. srpna až 6. září). Kromě toho se svěřenci Libora Jirouška tradičně zúčastní série závodů Světového poháru v přesnosti přistání.

V pondělí 19. února odletí výprava Dukly na výcvikový tábor určený k individuální akrobacii do Spojených států amerických. „Letiště v Lake Wales by nám mělo posloužit k plnohodnotnému tréninku a dostatečnému počtu seskoků. Loňský rok byl poznamenán nepřízní počasí téměř na všech národních a mezinárodních kempech. To se pak negativně odráží na výkonnosti. Proto jsme zvolili variantu v USA, kde jsou k přípravě ideální podmínky,“ říká Jiroušek.

Dukláci zakončili sezonu dalším úspěchem

ilustrační foto

Letošní dlouhou sezonu zakončili parašutisté Dukly Prostějov úspěchem. Na DIPC 7 v Dubaji se umístili na 2. místě v družstvech. Nestačili jen na výborně skákající italský tým.

Miloslav Kříž a Hynek Tábor se probojovali do tiebraku o 3. místo spolu s dalšími dvěma závodníky. Milda vypadl v prvním rozeskoku a ve druhém se to bohužel nepovedlo ani Hynkovi. Hynek tedy skončil 4. a Milda 6. v jednotlivcích.

„Následující měsíc budeme trávit relaxací a lítáním v tunelu na RW4. Po Novém roce se zase vrhneme do další sezony,“ dodávají parašutisté. (ber)

Dukláci opět excelovali. Tentokrát na Světovém poháru v Dubaji

ilustrační foto

Závěrečný závod světového poháru se letos poprvé konal v Dubai. Velkým překvapením i pro samotné prostějovské parašutisty byl super výkon Jakuba Rataje, který suverénně vyhrál s pouhopouhými 2 cm po osmi kolech a výkon vyšperkoval sedmi nulami v řadě!

Seskoky probíhaly v typických dubajských kulisách, na pláž kolem mrakodrapů, které jsou pro našince poněkud neobvyklé. Létat na padáku v 300 metrech nad zemí a koukat lidem do oken je zajímavý zážitek.

V rámci celé série poháru získali kluci tři další medaile. Hynek Tábor krásné druhé místo v mužích, tým Dukla 1 také druhé místo a junior Olda Zbíral si veze domů zlato z juniorské kategorie.

„Na týmové medaili se podílel letos celý tým, kdy jsme se během sezony nezvykle rotovali a každý z nás má na výsledku svůj menší či větší díl,“ doplnili prašutisté.

Pro parašutisty Dukly Prostějov skončilo Mistrovství Evropy velkým úspěchem

Foto FB

Z mistrovství Evropy v italské Ravenně vezou domů 6 medailí, 4 stříbrné a dvě bronzové.

Nejvíc si zatěžkal medailemi krk Oldřich Šorf, který znovu potvrdil vrcholnou formu druhým místem v přesnosti a třetím ze stylu. Tím si vysloužil stříbrnou medaili z kombinace jednotlivců.Překonal ho jen Stefan Wiesner z Německa. K tomu 2. místo v přesnosti družstev a stejně tak v kombinaci.

Svým výkonem potěšil i junior Oldřich Zbíral. Tomu o kousek uniklo druhé místo ve stylu juniorů a veze tedy domů Jako bonus mu medaili předal šampion v této disciplíně a současný trenér Libor Jiroušek.

Dukláci hlásí první medaile z Itálie

Foto Skydive Pull Out Ravenna

Na mistrovství Evropy v italské Ravenně ukořistili parašutisté Dukly Prostějov stříbro v týmové přesnosti mužů. Tým tvoří Jiří Gečnuk, Jakub Pavlíček, Hynek Tábor, Oldřich Šorf a Miloslav Kříž.

Další stříbro je rovněž přesnost týmů, ale už v rámci FAI world cupu v konkurenci s Čínou, Qatarem a Libií. „S čínskou výpravou to bylo docela zajímavý. Půl závodu se nás drželi zuby nehty a rozhodl až tiebrak o druhé místo, kdy se nám skok povedl o trochu líp,“ dodávají parašutisté. První je Německo, Česko druhé a Čína třetí.

Závody ještě nejsou u konce. Parašutisty čeká ještě doskákat individuální akrobacii a finálové skoky jednotlivců na přesnost. Držíme pěsti! (ber)