záchranka

Olomoucký kraj plánuje pořízení dalších nových sanitek

ilustrační foto ZZS

Modernizace vozového parku Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje bude pokračovat. Hejtmanství aktuálně připravuje žádost o dotaci, jejímž cílem je získat peníze na 25 až 32 moderních záchranářských vozidel. Dotace by pokryly většinu nákladů.

„Celkové předpokládané náklady na nákup sanitek jsou 115 miliónů korun s tím, že kraj bude usilovat o 90 procent finančních zdrojů z integrovaného operačního programu a od státu,“ vysvětlila Zdeňka Dvořáková Kocourková, radní Olomouckého kraje pro investice, evropské projekty, transparenci, IT a Smart region.

Přesný počet nakupovaných sanitek kraj oznámí až po ukončení veřejné zakázky na dodavatele vozidel. První vozy by mohly nastoupit do služby příští rok.

Místo na záchytce skončil opilec v nemocnici

ilustrační foto ZZS

Třetího srpna v podvečer vyjížděli prostějovští strážníci prověřit telefonické oznámení o opilci ležícím na ulici Šárka. Jednalo se o šestačtyřicetiletého muže, který byl ve značně opilém stavu. 

Ani za pomoci kamarádů se muž nedokázal postavit na nohy. Strážníci si na místo vyžádali příjezd lékaře k posouzení zdravotního stavu a schopnosti převozu na záchytku. "Bylo zjištěno, že muž bere léky na játra, na které požil alkohol. Lékař rozhodl o převozu opilého muže do nemocnice na další vyšetření," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

 

Přístroj ECMO nově i na palubě vrtulníku, radují se záchranáři

Foto ZZS Olomouckého kraje

E-C-M-O = extrakorporální membránová oxygenace. Jedná se o systém podobný mimotělnímu oběhu, kdy pomocí jednoho katetru je z žilního systému odebírána krev, která je následně hnána přes oxygenátor a pumpována zpět do těla. Nahrazuje tak dočasně funkci srdce a plic, případně plic samotných.

V intenzivní medicíně využíváno nejčastěji u pacientů s : onemocněním srdce - např: akutní infarkt myokardu, endokarditida, … onemocněním plic - např: plicní embolie, ARDS,…

Jak se k ECMO přístroji dostaneme my v přednemocniční péči? - právě díky sekundárním transportům pacientů z Fakultní nemocnice Olomouc do jiné nemocnice v rámci České Republiky

Jídlo málem stálo seniorku život. Zachraňovali ji strážníci s policisty

ilustrační foto ZZS

Ve čtvrtek po deváté hodině ranní byla hlídka olomouckých strážníků na základě telefonického oznámení vyslána do jednoho z gastronomických zařízení na třídě Míru. Důvodem však tentokrát nebyl podnapilý host nebo konzumenti, kteří nemají na útratu, nýbrž seniorka se zdravotními problémy. 

Během cesty na místo se hlídka dále dozvěděla, že se zde má nacházet žena v bezvědomí, jelikož jí zaskočilo konzumované jídlo. Ve stejnou dobu k restauraci také dorazili kolegové z Policie ČR. "Obě hlídky s sebou do restaurace vzali z vozidel zdravotnické vybavení, zejména pak automatický externí defibrilátor. Strážníci u ženy, po nezbytných prvotních úkonech, zahájili nepřímou srdeční masáž a mezitím ještě společně s policisty připojili defibrilátor.

Kryštůfek záchranář v akci. Pomohl malé holčičce se zlomenou rukou

Foto ZZS se souhlasem matky

Kryštůfek záchranář opět v akci - tentokrát jako opora pro malou Elinku, která si při pádu z kuchyňské linky zlomila levou horní končetinu. Malá pacientka byla velice statečná a vůbec neplakala.

Záchranáři s malou slečnou navázali kontakt a ihned začali s ošetřením zlomeniny - na imobilizaci končetiny použili Sam splint dlahu (jedná se o fixační dlahu, která je vyrobena z tvarovatelného hliníku a je potažena omyvatelným materiálem, tzn. v podmínkách PNP skvělý pomocník).

„V rámci ošetřování obdržela od naší posádky i plyšového Kryštůfka, aby rozveselil její mysl a zůstal po jejím boku jako nejlepší kamarád při dalším vyšetřování v nemocnici,“ informovala mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

Hodně zdraví přejeme! (red)

 

Olomoucká záchranka otvírá dveře veřejnosti. V neděli!

Foto ZZS Olomouckého kraje

V neděli 15. května je Den linky 155. Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje k této příležitosti chystá akci pro veřejnost a zve na návštěvu. V době od 9 do 13 hodin zpřístupní záložní operační středisko ve VZ v Hněvotínské ulici v Olomouci.

„V rámci této akce zpřístupníme záložní operační středisko, kde Vám naše operátorky vysvětlí, jak linka 155 funguje a co vše náš systém zahrnuje. Dále bude možné vyzkoušet i samotnou aplikaci "Záchranka". Venku v areálu heliportu poté budete moci nahlídnout do útrob sanitního vozidla a na figurínách si nacvičit první pomoc při náhlé zástavě oběhu,“ informovala mluvčí záchranky Lucie Mikisková. (red)

Záchranáři dostali moderně vybavené sanitky. Jezdí i v Prostějově

Foto ZZS Olomouckého kraje

Celkem devět nových sanitek převzala do svého užívání ve středu 20. dubna Záchranná služba Olomouckého kraje (ZZS OK). Vozidla, která byla vyrobena a vybavena tak, aby odpovídala současné normě, zamíří na základny do Olomouce, Šternberku, Litovle, Prostějova, Hranic, Šumperku a jedna sanitka poputuje na výjezdovou základnu v Jeseníku.

Stáří vozového parku záchranářů je v průměru 4,58 roku, což je hraniční limit. V opotřebení ambulantních prostor sanitek i zkrácení životnosti některých komponentů navíc sehrálo roli uplynulé covidové období, během kterého se na nich podepsala mnohem vyšší spotřeba dezinfekce.

Statistika záchranky za rok 2021 je úctyhodná. Zahrnuje i 18 porodů v terénu

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Jak ukázala statistika Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, rok 2021 se pro ni odehrál v úctyhodném tempu. Pět územních odborů s 345 zaměstnanci zaznamenalo 58 516 výjezdů, při kterých záchranky najely 1 593 089 kilometrů.

„K tomu musíme přičíst i 537 vzletů LZS a jejich 25.109 letových minut. 4 vzlety byly s využitím palubního jeřábu,“ říká mluvčí záchranky Lucie Mikisková. 4.522 výjezdů uskutečnila záchranka k pacientům s prokázanou nákazou Covid-19, provedla 18 porodů v terénu a také 64 transportů novorozenců v doprovodu neonatologického týmu.

Součástí práce zdravotnické záchranky je i péče o novorozená miminka

Foto ZZS

Pokud v jakékoliv okresní nemocnici v Olomouckém kraji přijde na svět předčasně narozené miminko, které potřebuje specializovanou péči neonatologickeho týmu, přijde na řadu Zdravotnická záchranná služba ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc.

Posádka RZP po nahlášení transportu nedonošeného, či jinak zdravotně indisponovaného novorozence, vyráží naložit na novorozeneckou JIP speciální transportní inkubátor a novorozenecký tým. Kompletní posádka poté vyjíždí do dané nemocnice, kde dojde k základnímu vyšetření a zajištění miminka ze strany novorozeneckého týmu a jeho přeložení do inkubátoru. Na posádce je pak nejdůležitější rychlý, plynulý a bezpečný transport zpět do specializovaného centra - na Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, která je součástí Gynekologicko-porodnické kliniky.

Pyrotechnika popálila tvář a málem amputovala prsty, hlásí silvestrovská záchranka

ilustrační foto ber

Oproti loňskému silvestrovskému veselí byly letošní oslavy příchodu nového roku 2022 co do počtu výjezdů záchranné služby o něco klidnější. Nicméně oproti Silvestru 2021 řešili zdravotničtí záchranáři více výjezdů k úrazům, které byly způsobené díky používání pyrotechniky a také případů, kde došlo k napadení.  

V rámci Olomouckého kraje vyjížděla záchranka na Silvestra na denní směně 106x, na noční směně pak 75x. Nejčastěji vyjížděla na noční směně VZ Přerov, dále pak výjezdové skupiny v krajském městě Olomouc a v Litovli.

„V souvislosti s úrazy, spojenými s pyrotechnikou, jsme vyjížděli 3x. Dvakrát to byl výjezd k poranění a semiamputaci prstů na horní končetině. Ve třetím případě pacienta zasáhl ohňostroj do obličeje a způsobil tak poranění očí a popáleniny ve tvářích,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Mikisková.