záchranka

Silvestrovská statistika záchranku překvapila. Příjemně

ilustrační foto ber

Letošní oslavy příchodu nového roku 2024 byly poměrně klidnější oproti letům předchozím. Denní směna byla srovnatelná s tou loňskou, zato noční směna byla na výjezdy méně náročná než v roce 2023 - což příslušníky Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje příjemně překvapilo.

Počet výjezdů na denní směně byl 127, na noční směně 76. Na noční směně vyjížděly nejčastěji výjezdové skupiny z Prostějova a Olomouce.

Zdravotníkům pomáhá se záchranou životů LUCAS

Ilustrační foto lucas-cpr.com

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje si nemůže vynachválit věrného pomocníka. Je jím systém pro komprese hrudníku s názvem LUCAS.

Dojde-li u pacienta k náhlé zástavě oběhu (tzv. NZO), je nezbytné zahájit včasnou a nepřetržitou nepřímou masáž srdce, aby byl zachován krevní oběh do doby, než bude obnovena srdeční činnost. „Nám s touto činností v terénu pomáhá přístroj jménem LUCAS. Tento pomocník uvolňuje záchranářům ruce, díky čemuž se mohou věnovat jiným život zachraňujícím úkonům. Umožňuje transport pacienta do nemocnice za kontinuální resuscitace, tzn. zvyšuje tak šance na přežití pacienta.

Krajská záchranka má nové propagační video 2023

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Nové propagační video Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje je plné emocí, napětí, akce, lidskosti a přátelství.

Video můžete zhlédnout na YouTube kanále krajské záchranky: https://www.youtube.com/watch?v=shsF-OPUOyQ.

Krásnou podívanou, přeje za zdravotníky mluvčí Lucie Mikisková. (red)

První letecký transport novorozence, hlásí Fakultní nemocnice Olomouc

Foto BN FN Olomouc

Během prvního měsíce nového roku uskutečnila letecká záchranná služba první letecký transport novorozence. Z FNOL novorozenecké jednotky intenzivní péče putoval do FN Motol na jednotku dětské chirurgie.

Díky speciálnímu držáku na palubě vrtulníku lze letecky transportovat novorozené děti v inkubátoru společně s neonatologickým týmem. „Náš letecký lékař tím pádem zůstává po dobu transportu novorozence na domovské základně a je možné jej využít k jiným primárním výjezdům do terénu společně s RZP posádkou,“ uvádí zdravotníci s tím, že jsou vděčni, že tento systém funguje. Jsou tak schopni rychleji centrovat dětské pacienty na vyšší pracoviště k nutnému akutnímu ošetření. (ber) 

Záchranka měla napilno. Klouček se narodil v autě

Foto ZZS se souhlasem matky

V pátek 20. ledna krátce po druhé hodině ranní dostává RZP posádka z VZ Konice výjezd s indikací porod. Během toho zůstává operátorka na telefonu s tatínkem, jelikož rodička cítila dítě v porodních cestách - probíhal tedy telefonicky asistovaný porod.

Vše proběhlo neskutečně rychle a maminka ještě před příjezdem RZP na místo události porodila v automobilu krásného zdravého chlapečka. Byla neskutečně šikovná, tatínek byl velikou oporou a následně bedlivě poslouchal pokyny operátorky, jak dítě zajistit do příjezdu posádky.

Děkuji za záchranu života syna, vzkazuje maminka Andrea záchranářům

Foto ZZS se souhlasem matky

Mladá maminka poděkovala Zdravotnické záchranné službě Olomouckého kraje a celé Fakultní nemocnici Olomouc za novoroční zázrak. Díky zdravotníkům roční  Hugo žije.

„Při cestě autem nás na dálnici potkalo to, čemu s odstupem času říkáme: „opravdu si uvědomit, jak je život křehký a co má v životě smysl!“. Roční syn Hugo dostal febrilní křeče, kdo zažil, ví. Myslela jsem si, že je to náš poslední čas s ním tady na zemi. Než přijeli oni. Nikdy jsem nikomu raději nepředala dítě do náruče. Posílám vám je na fotce. A pak už jen péče a pochopení na dětské klinice. Už jsme zase doma a máme možnost vám alespoň tohle cestou ze srdce poděkovat - vám všem, co nám kryjete záda, když je nám nejhůř. Tečou mi slzy a vím, že teď už jsou to slzy štěstí.

Zdravotnická záchranná služba zveřejnila statistiku roku 222. Není veselá

ilustrační foto ZZS Ol. kraje

Šestnáct výjezdových základen, jedno zdravotnické operační středisko, jednatřicet výjezdových skupin v denní směně a pětadvacet výjezdových skupin v noční směně zaznamenalo v uplynulém roce 60.178 výjezdů a najelo 1.586.596 km. Letecká záchranka se do akce vydala 672x a nalétala 29.585 letových minut.

„Prováděli jsme dvanáct porodů v terénu a šestatřicet transportů novorozenců v doprovodu neonatologického týmu,“ vypočítala mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

Linka 155 přijala vloni 102.512 telefonních hovorů  a poskytla v 6.684 telefonicky asistovanou první pomoc, z čehož bylo 304 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitací. Resuscitací samotných pak zdravotníci provedli 578.

Smutné. Záchranářská silvestrovská statistika zlomila rekord v počtu výjezdů

ilustrační foto ZZS

Oproti loňskému silvestrovskému veselí byly letošní oslavy příchodu nového roku 2022 značně bouřlivější. Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje opět zlomila rekordy v číslech výjezdů!

V rámci celého kraje měli záchranáři 125 výjezdů na denní směně a 105 na noční směně. „Ve srovnání s loňským rokem i těmi předchozími se jedná o enormní číslo, které jsme zatím nikdy neevidovali,“ říká mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

První výjezd roku 2023 uskutečnila posádka RZP z VZ Aksamitova Olomouc ihned 3 min. po půlnoci s indikací úraz hlavy. Nejčastěji vyjížděli na noční směně výjezdové skupiny z Olomouce, dále pak VZ Prostějov.

Vánoční statistika zdravotníků. Žádná kost v krku!

ilustrační foto ZZS Ol. kraje

Během denní vánoční směny uskutečnili zdravotničtí záchranáři v Olomouckém kraji 149 a během noční vánoční směny 55 výjezdů. Během denní směny se tak opět jednalo o rekordní číslo (tzn. nejvíce výjezdů na Štědrý den za poslední roky).

Celodenní statistika výjezdů s indikacemi, které jsou spojené se Štědrým dnem a večerem:

  • Porucha vědomí: 14x, z toho 2x resuscitace (v obou případech bohužel s neúspěšným koncem)
  • Úrazových stavů: 13x
  • Bolesti břicha: 13x
  • Kolapsů: 11x
  • Dopravních nehod: 2x
  • Psychiatrických indikací: 2x
  • Řezných poranění: 1x
  • Oběšení: 1x
  • Osoba sražena vlakem: 1

A obligátní indikace - rybí kost v krku letos s nulovým číslem!

Při teplotách není třeba volat záchranku, vzkazují zdravotníci

ilustrační foto ZZS

Zhruba každý třetí hovor na linku 155 se týká horeček, ať už u dětí, či dospělých. Horečka sama o sobě není onemocnění, jedná se o obranný jev těla při nemoci.

Několik základních údajů sdělila mluvčí ZZS Olk Lucie Mikisková.

1.       Během dne je teplota nejnižší ráno a naopak nejvyšší k večeru.

2.       Za horečku je považována tělesná teplota vyšší než 38 °C.

3.       Pokud u dětí měříme teplotu v konečníku, odečítáme od naměřené hodnoty 0,5 °C.