záchranka

Drama na Kosíři. Lékař slanil ke zraněnému z vrtulníku

Foto Zdravotní záchraná služba Olomouckého kraje

V pátek v odpoledních hodinách zasahovala letecká záchranná služba u muže, který se zranil na turistické trase ve směru na Velký Kosíř. Kvůli silným bolestem kyčle, které utrpěl po pádu na zledovatělé cestě, nebyl schopen pohybu.

„Vzhledem k nepřístupnému terénu nebyla možnost přistát přímo v blízkosti pacienta a lékař byl proto vysazen k pacientovi pomocí palubního jeřábu,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

Lékař muže na místě události základně vyšetřil, podal léky proti bolesti, imobilizoval poraněnou dolní končetinu a stabilizoval zdravotní stav pacienta. Následně byli společně palubním jeřábem vyzvednuti a přepraveni na bezpečné místo. „Pacient byl po přeložení do vrtulníku transportován do Fakultní nemocnice Olomouc na oddělení urgentního příjmu,“ doplnila mluvčí. (red)

Zdravotničtí záchranáři zasahovali kvůli náledí

ilustrační foto ZZS

Druhé únorové pondělí bylo ve znamení "ledovky" snad v celém Česku. Mezitím, co v jiných krajích řešili spoustu událostí spojených právě s náledím a sněhovými závějemi, občané v Olomouckém kraji zvládli zimní nadílku bravurně. Zdravotnická záchranná služba řešila pouze pár případů, které byly s touto problematikou spojené.

V ranních hodinách zasahovala RZP posádka v Přerově na ulici U Tenisu u prvního pacienta, který uklouznul na ledě a způsobil si tak úraz hlavy se zmateností. Následně se během dne v celém kraji vyjíždělo k dalším třem chodcům, kteří si přivodili lehká zranění dolních končetin v rámci upadnutí na zmrzlém chodníku.

Doktor Pavel Holík mění status. Zachraňovat životy ale bude dál

ilustrační foto ZZS

MUDr. Pavel Holík. Sběratel umění, milovník rychlých aut, prostějovský zastupitel, poslanec, ale především lékař, který u Záchranné zdravotnické služby působí již od roku 1991, kdy po vystudování všeobecného lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a praxi lékaře oddělení ARO, nastoupil na pozici ordináře rychlé zdravotnické pomoci.

Vzhledem ke třem úspěšně složeným atestacím z anesteziologie a urgentní medicíny působil několik let v soukromé praxi jako anesteziolog a během dalších let také jako ředitel Zdravotnické záchranné služby na územním odboru Prostějov. Na jejím vybudování a vytvoření prvního zázemí samostatné ZZS se podílel nezapomenutelnou měrou. Od června roku 2010 ovšem záchrannou službu opustil a nastoupil na post poslance Parlamentu ČR.

Nožem zaútočila na manžela. Hrozí jí až 18 let za katrem

ilustrační foto ZZS

Kriminalisté odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zahájili trestní stíhání osmačtyřicetileté ženy pro zvlášť závažný zločin vraždy ve stadiu pokusu.

Ve čtvrtek 7. ledna 2021 odpoledne jsme přijali oznámení od ženy, která ohlásila, že bodla manžela nožem do srdce. Policisté a záchranná zdravotnická služba okamžitě vyrazili na místo, do malé obce na Olomoucku. Zatímco padesátiletý muž byl okamžitě převezen do Fakultní nemocnice v Olomouci, policisté přivolali na místo činu krajské kriminalisty, kteří si případ vzápětí převzali. Podle prvotních informací manželé doma popíjeli alkoholické nápoje, přičemž se pohádali. Žena následně vzala nůž a zaútočila na manžela, který utrpěl vážná bodnořezná poranění.

Záchranářské Vánoce. Letos bez kostí v krku, za to s Covidem

Foto ZZS Olomouckého kraje

Během denní vánoční směny uskutečnili zdravotničtí záchranáři v Olomouckém kraji 99 výjezdů, během noční vánoční směny pak 63 výjezdů.

Jednou vyjížděli k požáru, kde spolupracovali s HZS Olk, 13x převáželi Covid pozitivní pacienty. „Krásně kulatou 0 se můžeme letos pyšnit u indikace ,,kosti v krku” - ze strany ZOS neproběhla ani telefonní konzultace kvůli dané indikaci, a tím pádem ani výjezd k takovému případu,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová. „Chtěli bychom poděkovat lidem, kteří vzali telefon do ruky a popřáli našim záchranářům a operátorům klidně svátky vánoční a pokud možno co nejméně pracovního vytížení - taková slova nejsou jen tak na denním pořádku, a proto děkujeme, že na nás myslíte,“ dodal

Hasičům v Prostějově vyroste nová stanice. Společně se záchranáři

ilustrační foto

Zastupitelstvo města Prostějova schválilo uzavření Memoranda o spolupráci při zajištění výstavby nového areálu stanice a sídla územního odboru Hasičského záchranného sboru v Prostějově mezi Statutárním městem Prostějovem a Českou republikou – Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje.

Statutární město Prostějov je vlastníkem pozemku p.č. 6406/1 – orná půda o výměře 34.578 m2 v k.ú. Prostějov na ul. Brněnská v Prostějově. Tento pozemek je na základě zpracované územní studie "Plochy Z45 za Brněnskou ulicí" vhodný pro výstavbu stanice Hasičského záchranného sboru (dále jen „HZS“) a souvisejících prostor pro výkon činností a odbornou přípravu a případně zázemí pro další složky integrovaného záchranného systému (IZS) a interaktivní centrum pro vzdělávání občanů v oblasti bezpečnosti.

Záchranka vysílá do terénu mobilní odběrové týmy

ilustrační foto ZZS OLK

Již od jarní vlny nemoci Covid-19 zprostředkovává Zdravotnická záchranná služba mobilní odběry u pacientů, kteří jsou zdravotně handicapováni a nejsou tak schopni se dostavit na stacionární odběrové místo v jejich regionu. Pokud váš praktický lékař vypíše žádanku na mobilní odběr, tzv. „odběr doma“ na test detekce koronaviru, naši zaměstnanci k tomu určení v daný den v odpoledních hodinách žádanky zpracují a netrasují na další den cestu mobilnímu odběrovému týmu.

Ze začátku byla v každý pracovní den připravena jedna sanitka s odběrovým týmem pro celý Olomoucký kraj. Nyní vzhledem k velkému nárůstu domácích odběrů a hromadných odběrů v domovech seniorů či sociálních zařízeních, jsme byli nuceni posílit naše řady o další dva odběrové týmy - aktuálně tak jezdí dvě sanitní vozidla se záchranáři a jedno vozidlo Hasičského záchranného sboru, který nám poskytl své kolegy z řad zdravotníků jako třetí odběrový tým, který slouží zejména k hromadným odběrům, tzn. kde je více pacientů na jednom místě.

Záchranka vyhlásila veřejnou sbírku pro Vojtíška

Foto ZZS Olk

Ahoj, jmenuji se Vojtíšek Vacek, bude mi 5 let a narodil jsem se s Goldenharovým syndromem. Nevíš, co to je? Mám jinou tvář, nemám pravé ucho a na levé jsem nedoslýchavý. Z pravého ucha mi zbyl jen takový kousíček a trpím parézou lícního nervu. Boj se srdeční vadou jsem úspěšně vyhrál a se změnami na krční páteří bojuji statečně dál. Nejsem smutný, jsem šťastný. Mám milující maminku a tatínka a teď mi svitla naděje být úplně normálním klukem. Moc rád bych měl druhé ouško, ale operace a pobyt v Americe jsou moc nákladné. Prosím pomozte mi stát se normálním klukem, slyšet stereo, mít obě uši a rovnou tvář, to je to, po čem toužím. S láskou Váš Vojtíšek

Veřejná sbírka na pomoc Vojtíškovi je realizována prostřednictvím Nadačního fondu Kryštůfek. Založena byla na základě žádosti vedení ZZS Pardubického kraje a schválena vedením Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR.

Jede k vám sanitka? Vezměte si roušku!

ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Krajská Záchranná zdravotní služba požádala všechny, aby si vždy před příjezdem záchranné služby na místo události nasadili roušku a aby roušku měli i ostatní lidé, kteří přijdou do kontaktu se záchranáři.

Podle záchranářů jsou ale i případy, kdy rouška může způsobit zhoršení zdravotního stavu, například při akutní dušnosti, anafylaktické reakci či při těžké autonehodě. Lidé se proto mají v takových případech řídit pokyny operátora na lince 155, který vždy řekne, co dělat do příjezdu posádky. "Nákaza koronavirem je stále aktuální, chraňte prosím naše zaměstnance,“ vzkazuje za ZZS Olomoukého kraje mluvčí Lucie Urbanová. (red)

Rušné ráno na lince 155. Havárie i porod u Konice

Ilustrační foto pixabay.com

Některé dny jsou pro operátory tísňové linky 155 velice rušné. Nejinak tomu bylo minulý pátek u krajské záchranky.

Denní směna odstartovala krátce před 7 hodinou ranní dopravní nehodou osobního automobilu. Ten vjel do protisměru, kde se čelně střetl s nákladním vozidlem. Na místo události byly okamžitě vyslány pozemní posádky RV a dvě RZP.  Řidič prvního havarovaného vozidla utrpěl těžká poranění a musel být vzhledem k špatnému zdravotnímu stavu převeden na umělou plicní ventilaci. Byl komplexně zajištěn, imobilizován a po stabilizování zdravotního stavu převezen na trauma centrum do Fakultní nemocnice Olomouc.