záchranka

Součástí práce zdravotnické záchranky je i péče o novorozená miminka

Foto ZZS

Pokud v jakékoliv okresní nemocnici v Olomouckém kraji přijde na svět předčasně narozené miminko, které potřebuje specializovanou péči neonatologickeho týmu, přijde na řadu Zdravotnická záchranná služba ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc.

Posádka RZP po nahlášení transportu nedonošeného, či jinak zdravotně indisponovaného novorozence, vyráží naložit na novorozeneckou JIP speciální transportní inkubátor a novorozenecký tým. Kompletní posádka poté vyjíždí do dané nemocnice, kde dojde k základnímu vyšetření a zajištění miminka ze strany novorozeneckého týmu a jeho přeložení do inkubátoru. Na posádce je pak nejdůležitější rychlý, plynulý a bezpečný transport zpět do specializovaného centra - na Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, která je součástí Gynekologicko-porodnické kliniky.

Pyrotechnika popálila tvář a málem amputovala prsty, hlásí silvestrovská záchranka

ilustrační foto ber

Oproti loňskému silvestrovskému veselí byly letošní oslavy příchodu nového roku 2022 co do počtu výjezdů záchranné služby o něco klidnější. Nicméně oproti Silvestru 2021 řešili zdravotničtí záchranáři více výjezdů k úrazům, které byly způsobené díky používání pyrotechniky a také případů, kde došlo k napadení.  

V rámci Olomouckého kraje vyjížděla záchranka na Silvestra na denní směně 106x, na noční směně pak 75x. Nejčastěji vyjížděla na noční směně VZ Přerov, dále pak výjezdové skupiny v krajském městě Olomouc a v Litovli.

„V souvislosti s úrazy, spojenými s pyrotechnikou, jsme vyjížděli 3x. Dvakrát to byl výjezd k poranění a semiamputaci prstů na horní končetině. Ve třetím případě pacienta zasáhl ohňostroj do obličeje a způsobil tak poranění očí a popáleniny ve tvářích,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

Vánoční statistika zdravotníků. 94 výjezdů v rámci kraje

Foto ZZS Olomouckého kraje

Během denní vánoční směny uskutečnily posádky Zdravotnické záchranné služby v Olomouckém kraji 94 výjezdů. Během noční vánoční směny pak 60 výjezdů.

„Ihned z rána a během zbytku dopoledne řešilo operační středisko až 5 dopravních nehod a okolo 10 úrazů spojených s nočním sněžením a ledovkou na silnici,“ vypočítala mluvčí záchranky Lucie Mikisková.  

Zdravotníci také převáželi 7 Covid pozitivních pacientů, 4x vjížděli k opilcům, stejně jako k pacientům s bolestmi břicha. 3x je volali k pacientům s poruchou vědomí, 1x k popáleninám a pouze 1x byla důvodem volání rybí kost, zapíchnutá v krku.

Na Husáku přistál záchranářský vrtulník. Kvůli osobě v bezvědomí

ilustrační foto ZZS

Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou přistál vrtulník letecké záchranné služby přímo uprostřed jednoho z parků v Husově náměstí v Prostějově. Mluvčí záchranky Lucie Mikiskové jsme se zeptali, při jaké příležitosti byl nutný jeho zásah.

"Jednalo se o standardní výjezd k pacientovi v bezvědomí. Vzhledem k tomu, že nebyla k dispozici posádka RLP Prostějov, musela být vyslána další nejbližší výjezdová skupina v okolí, kterou byla právě LZS," odpověděla mluvčí PvNovinkám s tím, že jelikož zásah probíhal v domácnosti, nebude případ dále komentovat. (ber)

Zraněného cyklistu zachránil palubní jeřáb vrtulníku

Foto ZZS Olomouckého kraje

V neděli 10. října 2021 zasahovala záchranka spolu s vrtulníkem v oblasti Hluboček. Na místě události se nacházel zraněný muž, který při sjezdu na trailu upadnul z kola.

„Vzhledem k tomu, že se při pádu udeřil do řídítek, utrpěl zhmoždění hrudního koše. Pacient se nacházel v nepřístupném terénu, kam se sanitní vozidlo nebylo schopno dostat. Tudíž operační středisko na místo události vyslalo leteckou záchrannou službu, která využila podvěsu a k pacientovi se spustila pomocí palubního jeřábu,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

Záchranka navštívila dětský kemp v Kostelci na Hané

Foto ZZS Olk

Patnáctého července svou práci a veškerou techniku společně s každodenními pracovními pomůckami prezentovala zdravotnická záchranná služba na dětském kempu, který pořádal fotbalový klub na hřišti v Kostelci na Hané.

„Dětí se tu sešlo více než dost, což nás velice potěšilo. Naši záchranáři společně s velkým maskotem Kryštůfkem ukázali dětem sanitní vozidlo, promluvili pár slov o první pomoci a děti si následně mohly vyzkoušet pomůcky, které v terénu běžně používáme, jako  například: imobilizaci pacienta do celotělové vakuové matrace a spoustu dalšího," uvedla mluvčí záchranky Lucie Mikisková. (Zdroj ZZS Olk)

Zastupitelstvo přikleplo záchrance peníze. Na nový dezinfekční přístroj

ilustrační foto záchranka

Na úterním jednání odhlasovali zastupitelé města Prostějova poskytnutí finančních prostředků na vybavení sanitních vozidel výjezdové základny Prostějov dezinfekčním přístrojem Nocospray. Ten přijde na 83500 korun.

„Máme čtyři výjezdové vozy, dezinfekční přístroj pouze jeden, navíc silně opotřebený. I tak ale zůstane na stanici jako záložní,“ vysvětlil zastupitel a lékař záchranky Pavel Holík. Dezinfekce vozidel se podle něj provádí po každém převozu kovidového pacienta peroxidem vodíku. (ber)

Na Hodonínsku zasahovaly sanity RZP z Olomouckého kraje

Foto ZZS Olomouckého kraje

Na pomoc ZZS JMK po čtvrtečním tornádu, které se přehnalo Hodonínskem, vyrazili i záchranáři z našeho kraje.

„V rámci vyhlášeného traumaplánu z brněnského operačního střediska byla z Olomouce vyslána na místo události 1 posádka RZP z ostré směny a dále pomocí svolávání zaměstnanců bylo mimo směnu postaveno dalších 5 sanitních vozidel se záchranáři a to z Přerova, Prostějova a 3 z Olomouce. Dostupných sil a prostředků se na místě neštěstí sešlo více než dost a naše posádky tak byly v brzkých ranních hodinách staženy zpět na své domovské základny,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová. (red)

Zachránili ho létající doktoři. Teď jim přišel poděkovat

ilustrační foto ZZS

Minulý týden se na základně VZ Hněvotínská ukázal pacient, u kterého došlo ze dne 26.5. k náhlému bezvědomí. Na místo události tak operační středisko ihned vyslalo leteckou záchrannou službu ve spolupráci s pozemní posádkou RZP z Olomouce.

Po příjezdu na místo pacientovi diagnostikovali srdeční zástavu a byla nutná kardiopulmonální resuscitace. U muže byl během pár minut znova obnoven srdeční rytmus a po stabilizaci zdravotního stavu a celkovém zajištění byl transportován do Fakultní nemocnice Olomouc na oddělení urgentního příjmu.

Seniora na kole sejmula závora. Při výjezdu z parkoviště Lidlu!

ilustrační foto ZZS

Ve čtvrtek dopoledne měl smůlu 79letý senior, který vyjížděl na kole z parkoviště u marketu na ulici Anenská v Prostějově. Chtěl vyjet za vozidlem, které opouštělo parkoviště a mělo zvednutou závoru. 

Bohužel to ale nestihl, protože závora se začala zavírat a než stačil zareagovat, narazil do ní. Po nechtěném střetu dopadl na tvrdý povrch a zranil se. Z místa byl sanitkou převezen na ošetření do nemocnice. Dechová zkouška nepotvrdila, že by před jízdou popíjel alkohol.

"Nehoda je v šetření," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)