102. průzkumný prapor

Dva prostějovské průzkumníky ocenila armáda. Za záchranu života

ilustrační foto

V pondělí 12. dubna předal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata plakety, mince a ocenění Laudi Memorabilis za záchranu lidského života a ochranu majetku čtyřem vojákům a jedné vojákyni. Dva z nich jsou příslušníky 102. průzkumného praporu Prostějov.

Štěstí v neštěstí měla seniorka z Dobrochova u Prostějova, která si zlomila nohu v krčku. Nedosáhla na telefon, aby si přivolala pomoc a zůstala ležet na podlaze více než celý den. O ženu se strachovala její rodina, která s ní nežije. Po oznámení musela do domu násilně vniknout společná hlídka Policie ČR, v jejíž sestavě byli vojáci 102. průzkumného praporu z Prostějova četař Vítězslav Čaněk a desátník Petr Bauer. „Za přítomnosti starosty jsme se pokoušeli ženu kontaktovat, bohužel marně, protože nikdo nereagoval na zvonění a volání.

Prostějovští průzkumníci pomáhají v očkovacím centru

Foto FB

Ani 3. průzkumná rota Aktivních záloh 102. průzkumného praporu v těchto těžkých časech nezahálí a dobrovolně vypomáhá v očkovacím centru Vojenské nemocnice Brno.

Díky tomu, že průzkumníci převzali nutnou administrátorskou práci, sestry se mohou naplno věnovat potřebným pacientům a vakcinovat ty, kteří jsou nejzranitelnější. Další dobrovolníky však očkovací centrum shání nadále, očkování není ani zdaleka u konce. (red)

Průzkumníci přispěli k záchraně lidského života!

ilustrační foto FB

18. března obdržela hlídka, složená dvou příslušníků 102. průzkumného praporu Prostějov a policisty, oznámení od občana, kterému se od předchozího dne neozvala jeho matka. O jednaosmdesátiletou ženu žijící v Dobrochově měl strach.

Hlídka cestou do Dobrochova informovala místního starostu, který byl poté přítomen na adrese ženy udané volajícím. Ani přes opakované zvonění nikdo neotvíral. Hlídka proto násilně vstoupila do domu, kde ženu nalezli při vědomí. Nebyla schopna pohybu z důvodu utrpěné zlomeniny krčku stehenní kosti. Vyčerpané ženě poskytli první pomoc a asistovali při předání do péče rychlé záchranné služby. (ber)

 

Stodvojkaři oslavili 17. narozeniny

Foto 102. pp

Sedmadvacátého listopadu se při příležitosti sedmnáctiletého výročí založení 102. průzkumného praporu Prostějov konal slavnostní nástup. Letos netradičně, v rouškách a ve skromnějším počtu, tak odrážel situaci, které nyní čelíme.

Během nástupu byla také řadě příslušníků praporu udělena ocenění a vyznamenání. Došlo však i na loučení s těmi, kteří odcházejí. Jedním z nich byl i zástupce velitele 53. pluku, plk. gšt. Ing. Sabela, dřívější velitel 102. průzkumného praporu, který do nového roku vkročí už bez uniformy.

Po skončení slavnostního nástupu se hlavní funkcionáři praporu spolu s čestnými hosty odebrali na pietní místo, aby tichou vzpomínkou a květinami uctili památku kamarádů a kolegů, kteří již nejsou mezi námi. (red)

Dvacáté Dny NATO se neobešly bez účasti prostějovských průzkumníků

Foto FB 102. PP

Protože jednou z hlavních dovedností příslušníků 102. průzkumného praporu Prostějov je schopnost pracovat skrytě, je vždycky obtížné veřejně prezentovat jejich práci. Pro ukázku na Dnech NATO byl tedy zvolen přepad objektu nepřítele s cílem zajistit zájmovou osobu.

Provedly ji dvě průzkumné skupiny. Pozorovací/podpůrná skupina se dvěma vozidly LRD-130 Kajman, jejichž úkolem je objekt najít a zjistit co nejvíce informací nezbytných pro úspěšný útok a úderná skupina zasazená vrtulníkem Mi-171Š technikou FastRope s podporou bojového vrtulníku Mi-24/35. Technika FastRope je způsob vysazení pomocí tlustého lana, které umožňuje slanění bez jakéhokoliv jištění a zásadním způsobem tak zkracuje dobu, po kterou je vrtulník ve visu, tedy v nejzranitelnější pozici.

Průzkumníci běželi pro válečné veterány

Foto 102. pp

V pátek 2. 10. jste od ranních hodin mohli zahlédnout na cyklostezce do Bedihoště či poblíž Žešova vlajku 102. průzkumného praporu v čele jednotlivých rot na deseti kilometrových okruzích kolem letiště Prostějov. To se vojákyně a vojáci praporu zapojili do akce „Běh pro válečné veterány“ probíhající v řadách armády ve dnech 28. 9. – 4. 10. 2020 po celé České republice.

Projekt organizovaný 22. základnou vrtulníkového letectva byl zaštítěn Vojenským Fondem Solidarity a určen pro podporu válečných veteránů. Zúčastnily se ho téměř všechny složky AČR a zapojily se i civilní subjekty. Původní ambici – získat finanční prostředky medializací štafetového běhu jednotlivých útvarů podél hranice České republiky v délce 1800km - se letos pro hygienická opatření nepodařilo naplnit. Přesto se však armáda vize nevzdala a jednotky AČR své přidělené vzdálenosti na státní hranici běželi alespoň v místech svých posádek.

Stodvojkaři mají nejlepšího studenta kurzu instruktorů střelby

ilustrační foto

Ve Vyškově se pod vedením britských instruktorů z oddělení BMATT Marksmanship Coaching Course MCC 2002 – uskutečnil kurz zaměřený na výcvik instruktorů střelby.

Nejde při něm pouze o zdokonalování střelecké zdatnosti, ale hlavně o výuku profesionálů ve schopnosti učit a vést druhé, mentorovat je a přímo se tím podílet na rozvoji jejich střeleckých dovedností.

Prostějovští "Stodvojkaři" byli nasazeni na státní hranici

ilustrační foto

Od 25. března do 3. dubna byli příslušníci prostějovského 102. průzkumného praporu nasazeni na hraničních přechodech se Slovenskou republikou společně s PČR a Celní správou.

Na celkem čtyřech místech (Mosty u Jablunkova/Svrčinovec, Šance/Čadca-Milošová, dále Bílá/Klokočov a Bílá-Bumbálka/Makov) ve spolupráci s dalšími státními složkami kontrolovali oprávněnost vstupu občanů do ČR, či výjezdu z ČR. Prováděli kontrolu dokumentů, pomáhali řídit dopravu, či měřili teplotu všem osobám, pohybujícím se v tomto příhraničním prostoru.

V nejbližší době budou nasazeni k činnosti na hraniční přechody v severních Čechách. (Zdroj 102.pzpr)

102. průzkumný prapor děkuje firmě FENIX Protector s.r.o.

Foto 102. pp

Prostějovští průzkumníci oceňují přístup firmy FENIX Protector s.r.o. Tato česká společnos,t zabývající se výrobou a vývojem vojenské výstroje, dává přednost boji se šířením nákazy před vlastní produkcí a zdarma vybavila celý 102. průzkumný prapor rouškami v potisku vz. 95. 

"Pomoci firmy FENIX Protector s.r.o. si skutečně vážíme, zvláště když víme, že tímto, v dnešní době potřebným, a navíc zdařilým a velmi kvalitním výrobkem v krátkém čase nahradila různé ručně vytvořené roušky nejen u nás, ale také u jiných útvarů. Za podporu děkujeme a přejeme zasloužený úspěch v podnikání," vzkazují průzkumníci. (Zdroj 102.pzpr)

 

Stodvojkaři míří do Mali. Právě dnes

Ilustrační foto http://www.mise.army.cz

Vojáci 13. úkolového uskupení EUTM-M jsou připraveni působit v africkém Mali. Úspěšně zvládli certifikační cvičení Sahel 1/2019, které se dva týdny odehrávalo ve vojenském prostoru Boletice. Do Mali se kontingent, který je vystavěn na bázi 102. průzkumného praporu a 44. lehkého motorizovaného praporu, vypravil právě dnes.

Do Afriky se dnes vydala více než stovka vojáků. Pro většinu se přitom nejedná o první výjezd do zahraničí: „Bude to moje osmá mise. Do Mali jedu ale poprvé. Jsem zvědavý, jak se bude africké prostředí lišit například od afghánského," uvedl jeden z vojáků.

Příslušníci 13. úkolového uskupení EUTM-M budou mít v Mali za úkol ochranu a obranu kasáren a doprovod mentorů a instruktorů, kteří cvičí příslušníky místních ozbrojených složek nejen v Koulikoru, ale i v jiných částech země. Jednotka bude v zemi působit do podzimu. (ber)