regionální potraviny

Podzimní Flora vyhlásila nejlepší regionální potraviny

Foto Olomoucký kraj

Podzimní etapa Flora Olomouc – Hortikomplex se ve čtvrtek 5. října otevřela veřejnosti. V pavilonu A olomouckého výstaviště ji zahájil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a krajský radní pro oblast zemědělství Martin Šmída. V rámci ceremoniálu byli vyhlášeni držitelé ocenění Regionální potravina. Kromě toho se udělovala i značka Výrobek OK. Uspěly i výrobky z Prostějovska.

„Regionální značky jsou známkou kvality a zároveň správného trendu spotřeby potravin z blízkého okolí a podpory lokální produkce v první řadě. Navíc nejsou jen propagací konkrétních výrobků, ale celého Olomouckého kraje. Jsem proto velmi rád, že se počet kvalitních výrobků našich regionálních producentů neustále rozšiřuje,“ řekl hejtman Josef Suchánek. Značku Regionální potravina v krajské soutěži získalo celkem devět producentů. Jedním z nich je v kategorii Mléčné výrobky ostatní čerstvé plnotučné selské mléko Zlaty Ronzové Mádrové ze Zlaté farmy Štětovice.

PORTA APERTA otevře v sobotu Zlatou farmu Štětovice

Foto FB Zlatá farma

Asociace regionálních značek zve na třetí ročník celostátní akce PORTA APERTA, v jeden den otevře dílny, farmy a výrobny, v nichž vznikají ceněné regionální produkty. PORTA APERTA se letos koná v sobotu 16. září 2023 a umožní si zblízka prohlédnout proces vzniku široké škály výrobků, které nesou prestižní značky kvality od Asociace regionálních značek.

PORTA APERTA je největší událostí svého druhu, která otevírá brány dílen, farem a výroben po celém Česku, umožňující návštěvníkům objevovat a zakoušet autentické regionální zážitky. Je to jedinečná příležitost pro milovníky kvalitního řemeslného zboží, potravin, a přírodních produktů, stejně jako pro ty, kteří hledají nezapomenutelné zážitky mimo velká města.

Kraj pomůže farmářským trhům a regionálním značkám

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj letos podpoří pořádání farmářských trhů v regionu i regionální značky, které se zaměřují na místní výrobce. Na oba dotační tituly jde rovných 650 tisíc korun. Farmářské trhy jsou v kraji velmi oblíbené.

„Farmářské trhy jsou skvělým způsobem, jak propojit farmáře a jejich zákazníky. Důležitá je regionální produkce potravin, což mimo jiné souvisí i se zaměstnaností. Proto je pro Olomoucký kraj podpora farmářských trhů důležitá,“ vysvětluje Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Ruku v ruce s produkcí regionálních výrobků jde i jejich značení. A právě na něj se zaměřuje druhý dotační titul.

Hledáte kvalitní regionální výrobky? Prolistujte novou publikaci

foto Olomoucký kraj

Katalog regionální produkce, který mapuje místní výrobce kvalitních domácích dobrot, zajímavé služby a nevšední zážitky, vydal v těchto dnech Olomoucký kraj. Brožura nabízí přehled více než 246 certifikovaných regionálních produktů.

„Chuť patří mezi základní smysly – nedá se ošálit, leccos si pamatuje a dokáže vyvolávat radost i slast. Návštěva producentů, prezentovaných v katalogu, bude jistě nezapomenutelným zážitkem. A věřím, že se o tom čtenáři nové publikace brzy sami přesvědčí,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Brožura je už druhým aktualizovaným vydáním. Vyšla v nákladu 1500 kusů.