horská služba

Po pětaosmdesátiletém stařečkovi pátrala i Horská služba

ilustrační foto Horská služba

Pátrání po pětaosmdesátiletém seniorovi z Lipové Lázní, který si vyšel ráno na vycházku, se ve čtvrtek večer odehrálo v okolním terénu, hledaly jej všechny složky Integrovaného záchranného systému.

Horskou službu oslovila s žádostí o spolupráci Policie ČR krátce před šestou večer s tím, že se pán dosud nevrátil domů. „Po poradě s velitelem pátrací akce nám policisté přidělili prostor Lesního baru v Horní Lipové a Obřích skal pod Ramzovou. Tyto lokality jsme prohledávali nejdříve pomocí terénního automobilu a čtyřkolek. Na pomoc nám dorazil i náš psovod se svým čtyřnohým pomocníkem,“ uvedl k pátrání Ladislav Bedeč, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Ztraceného muže našel policejní pes

Foto HS ČR

Osmatřicetiletý zcela dezorientovaný muž se v pondělí večer ztratil v nepřehledném terénu mezi Pradědem a hotelem Figura, nalezl jej zkušený služební pes HS Cedr.

Hlášení přišlo na telefon dispečinku jesenické HS ve 21:45. „Bylo velmi zmatené a dozvěděli jsme se jen, že muž zbloudil, velice přibližnou lokalitu a fakt, že sice má dva mobily, ale oba skoro vybité. Pokusili jsme se s ním spojit i přes aplikaci Záchranka, to ale už nebylo možné.

V Jeseníkách se těžce zranili cyklisté. Hned dva

Foto Horská služba Jeseníky

Hned dvakrát během 24 hodin musel letět vrtulník pro těžce zraněné cyklisty na Karlov pod Pradědem. Poprvé vzlétl k čtrnáctileté dívce, následně pro padesátiletého muže.

První nehoda se stala v podvečer, kdy dívka zřejmě nezvládla terénní sjezd a utrpěla vážná zranění. „Po příjezdu jsme zjistili, že nárazem si přivodila pravděpodobně těžký otřes mozku, a to i přesto, že měla bezpečnostní přilbu. Kromě toho utrpěla oděrky ve tváři a další poranění,“ popsal výjezd Martin Chalupa, zasahující člen Horské služby Jeseníky. Na místo tedy zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy a sanitní vůz, který dívku převezl na místo přistání.

Horolezec spadl z šestimetrové skály. S poraněnou páteří jej do nemocnice transportoval vrtulník

Foto Horská služba Jeseníky

Pětapadesátiletý horolezec spadl v pátek po poledni ze skály v oblasti Rabštejnu. Po pádu z cca 6 metrů si přivodil těžké zranění v oblasti zad, letěl pro něj vrtulník.

Horskou službu zavolali jeho kamarádi a záchranář z okrsku Skřítek byl s potřebnou technikou na místě velice rychle i přesto, že se jedná o nepřístupný terén. „Zjistil jsem, že pán dopadl na záda a stěžuje si na silné bolesti. Dalo se předpokládat, že kromě žeber si mohl zranit i páteř. Spolu s dalšími lezci, náhodnými kolemjdoucími a kolegou z HS Šumava na dovolené jsme ho proto šetrně zafixovali do vakuové matrace,“ uvedl Jan Sázel, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Desítky lidí zachraňovali z lanovky hasiči a horská služba

ilustrační foto

Desítky lidí uvízly v sobotu odpoledne na dvousedačkové lanové dráze ve Filipovicích. Museli je vyprostit členové Horské služby, hasiči i policejní vrtulník.

Dispečink jesenické HS dostal výzvu k zásahu ve tři čtvrti na čtyři. „Ihned jsme připravili potřebnou techniku a v šesti lidech vyrazili pod lanovku. Tam jsme okamžitě po vyhodnocení situace a dohodě s přítomnými členy Hasičského záchranného sboru Jeseníky začali se záchranou uvízlých osob,“ uvedl k situaci na místě David Spiller, zasahující člen Horské služby Jeseníky s tím, že v okamžiku poruchy byly na lanovce dospělí i děti.  "Po pádu lana na lanovce uvízlo cca 45 osob. Událost se obešla bez zranění.

Horská služba Jeseníky hlásí nárůst těžkých zranění dětí

ilustrační foto HS

Hned v první den, kdy začaly jarní prázdniny a do Jeseníků přibylo výrazné množství dětských návštěvníků, řešili členové HS dvě těžká zranění.

Během odpoledne si osmiletá lyžařka při nezvládnutém pádu poranila stehenní kost. „Bylo evidentní, že je zlomená, to u dítěte znamená velmi těžké zranění. I k dospělému bychom přivolali vrtulník, v případě dívky bylo jasné, že Letecká záchranná služba musí pomoc,“ komentoval událost Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Posádka vrtulníku z Olomouce pak dívku transportovala k dalšímu ošetření do nemocnice.

Aplikace Záchranka a Horská služba ČR spojily své síly při záchraně raněného na horách

ilustrační foto aplikace

Aplikace Záchranka funguje téměř dva roky a za tak krátkou dobu se jí podařilo dosáhnout výrazných úspěchů; ve svých chytrých telefonech ji má více než půl milionu uživatelů, na základě volání z aplikace vyjížděla ZZS k 1500 případům, přes aplikaci volá o pomoc zhruba 40 lidí každý den, při použití aplikace se podařilo zkrátit dojezdové časy záchranářů.

 I přes tyto úspěchy se snažíme aplikaci neustále vylepšovat, k druhým narozeninám jsme si tak nadělili spolupráci s horskou službou a také nové funkcionality, při vývoji novinek vycházíme ze zpětné vazby odborníků – tedy záchranářů, ale i uživatelů,“ říká Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka.

Na hřebenech Jeseníků leží 25 cm sněhu. Horská služba varuje před lavinami

ilustrační foto HS Jeseníky

Pokud se o víkendu chystáte na běžky do Jeseníků, dbejte na varování Horské služby. Ta vyhlásila první, tedy nejnižší stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech hor leží zhruba čtvrt metru sněhu. Na závětrných svazích jsou však místa, kde je ho až metr. 

Větší množství sněhu leží podle lavinového specialisty Jiřího Hejtmánka v lavinových katastrech, které jsou orientované na východ a jihovýchod. "Kvůli proudění západního větru se zde místy uložilo až kolem jednoho metru sněhu. Některá místa jsou však vyfoukaná, tvořená krustou, která se prolamuje," uvedl Hejtmánek na stránkách www.horskasluzba.cz. Podle předpovědi jesenických horských záchranářů by měl platit první lavinový stupeň i v příštích dnech, měření v lavinových katastrech plánují opět před víkendem.

Muž bez známek života. Záchranáři našli myslivce mrtvého

ilustrační foto

Sedmašedesátiletý myslivec se včera večer ztratil z posedu, na kterém byl na čekané u lovecké chaty pod Králickým Sněžníkem, pátrala po něm Horská služba i Policie ČR. Muž byl nalezen bez známek života.

Skupina myslivců vyšla na čekanou odpoledne s tím, že po stmění lov ukončí. „Když se však jeden z nich na smluvené místo nedostavil, šli se podívat na jemu přidělený posed. Tam ale nebyl a telefon nebral, tak se i potmě pustili do hledání,“ uvedl k okolnostem pohřešování Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.

Sjezd z Ovčárny si vyžádal těžké zranění koloběžkáře

ilustrační foto ber

Velmi těžké zranění si včera odpoledne přivodil pádem na svodidla jezdec na koloběžce na silnici mezi chatou Ovčárna a parkovištěm „Hvězda“.

Je pravděpodobné, že muž nezvládl sportovní koloběžku v plné rychlosti na svahu asfaltové silnice. „Nás ihned po nehodě zavolala slečna z firmy, která provozuje půjčovnu koloběžek. Když jsme přijeli na místo, zjistili jsme, že ostatní koloběžkáři se muži, který byl při vědomí, snaží pomoci,“ uvedl k výjezdu Jiří Hejtmánek, zasahující člen Horské služby Jeseníky. Dodal, že muž nárazem na svodidla utrpěl velmi těžké tržné poranění tváře.