participativní rozpočet

K tabulkám s označením názvů ulic přibydou QR kódy s informacemi o prostějovských osobnostech

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města schválila rozpočtové opatření ve výši 65 tisíc korun na dofinancování jednoho z projektů participativního rozpočtu, kterým jsou informační tabulky o některých prostějovských osobnostech, po nichž jsou pojmenovány ulice.

„Řada prostějovských ulic nese jméno prostějovského rodáka nebo osobnosti, která má blízko k městu Prostějov či okolí. Mnozí tito rodáci upadají do zapomnění a je to nesmírná škoda. Příkladem je třeba MUDr. Mathon – prostějovský lékař, zakladatel prostějovské nemocnice. Realizace v Prostějově je navržena přidáním tabulky s QR kódem k tabulce s názvem ulice, kdy se po načtení zobrazí údaje o dané osobnosti,“ vysvětlil primátor města František Jura.

Projekty participativního rozpočtu 2022 jsou schváleny. Všechny

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města Prostějova schválila projekty participativního rozpočtu, které budou financovány z rezervy participativního rozpočtu.

„Jedná se o projekty: Discgolfové hřiště v Kolářových sadech, Super zábava pro děti mezi stromy, Oprava památníku manželů Vojáčkových, Příprava dopravního opatření ke zvýšení bezpečnosti chodců při přecházení silnice v Martinákově ulici v křižovatce s ulicí Pod Kosířem, Informace o prostějovských osobnostech k tabulkám s označením názvů ulic (viz. ilustrační foto) a Hrazda na koupaliště ve Vrahovicích,“ vyjmenoval náměstek primátora pro stavební a investiční rozvoj Jiří Rozehnal. 

Hlasujte o nejlepší občanský nápad. Zbývají poslední dny!

Foto plakát

Na stránce Rozvíjíme Prostějov naleznete všech 6 projektů, o kterých můžete hlasovat. Do hlasování postoupilo šest projektů z devíti předložených. Každý občan může hlasovat jen jednou, ale při tom může přiřadit vybranému projektu až dva hlasy nebo je rozdělit mezi dva projekty.

K dnešnímu dni je zatím nejúspěšnějším projektem nápad na vybudování Discgolfového hřiště v Kolářových sadech, který zatím získal 453 hlasů, druhý v pořadí je projekt Super zábava pro děti mezi stromy.

Hlasujte o nejlepší občanský nápad. Čas máte do konce února!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Na stránce Rozvijime Prostějov naleznete všech 6 projektů, o kterých můžete hlasovat. Do hlasování postoupilo šest projektů z devíti předložených. Každý občan může hlasovat jen jednou, ale při tom může přiřadit vybranému projektu až dva hlasy nebo je rozdělit mezi dva projekty.

K dnešnímu dni je zatím nejúspěšnějším projektem nápad na vybudování Discgolfového hřiště v Kolářových sadech, který zatím získal přes 300 hlasů, druhý v pořadí je projekt Super zábava pro děti mezi stromy. Ostatní projekty jsou spíše pod 80 hlasy, ale stále je možnost hlasovat a zvolenému projektu zlepšit úspěšnost. Pokud to chcete změnit, hlasujte! Čas je do 28. února.

V loňském ročníku všechny projekty určené k realizaci měly nad 100 hlasů, některé neúspěšné se této hranici velmi přiblížily.

Na stránce Rozvíjíme Prostějov najdeme šest projektů. Hlasování začalo!

ilustrační foto plakát

Od 1. února do posledního února máme možnost hlasovat o nejlepší občanský projekt z Vašeho pohledu. Podpoříme projekt na zlepšení dopravní bezpečnosti? Nebo projekt z oblasti školství a vzdělávání či kultury? Můžeme také vybrat projekt z oblasti sportu a volného času.

Vyberme si z těchto projektů:

- Příprava dopravního opatření ke zvýšení bezpečnosti chodců

- Super zábava pro děti mezi stromy

- Oprava památníku manželů Vojáčkových

- Hrazda na koupaliště ve Vrahovicích

- Discgolfové hřiště v Kolářových sadech

- Informace o prostějovských osobnostech na tabulky s označením názvů ulic.

Hlasování k participativnímu rozpočtu se blíží!

ilustrační foto rozvíjíme prostějov

Do letošního ročníku participativního rozpočtu bylo občany navrženo celkem 9 projektů, z toho 5 z oblasti sportu a aktivního volného času.

Ještě v průběhu ledna probíhá kontrola a posuzování projektů ze strany věcně příslušných odborů magistrátu. Projekty, které postoupí do dalšího procesu participativního rozpočtu – hlasování, budou známy koncem ledna 2023 a zveřejněny na portále Rozvíjíme Prostějov. Hlasování bude spuštěno 1. 2. 2023 a ukončeno poslední únorový den.

Podávejte projekty do participativního rozpočtu!

Foto plakát

Víte o tom, že můžete podat občanský projekt do participativního rozpočtu? Od 1. října až do 30. listopadu běží lhůta, kdy mohou občané předkládat své náměty do participativního rozpočtu. Návrhy mohou být různé od nových sportovišť přes zeleň až třeba po nové prvky na veřejném prostranství.

Nápad musí splnit pár základních bodů:

Jeho plánované umístění musí být na pozemcích města

Realizovatelný do 18 měsíců od schválení

Být v souladu s rozvojem města a územním plánem

Udržitelný po dobu minimálně 5 let

Náklady na jeho přípravu a realizaci musí být nižší než 1 mil. Kč.

Pozvánka na ideathon k participativnímu rozpočtu města Prostějova

ilustrační foto pozvánka

Od 1. 10. 2022 můžete stále přihlašovat své náměty na zkvalitnění veřejného prostoru nebo jeho doplnění a to v rámci dalšího ročníku participativního rozpočtu Společně rozvíjíme Prostějov.  Na otázky, zda je Váš nápad realizovatelný nebo jak podat projekt, můžete najít odpověď již tento čtvrtek 13. 10. 2022 na tzv. Ideathonu v zasedací místnosti ve dvoře prostějovské radnice kdykoliv v době od 14 do 18 hodin.

Na setkání s Vámi se těší zástupci odborů magistrátu včetně koordinátorky participativního rozpočtu. Pokud chcete pomoci s dopracováním projektů (každý může podat až tři!), nebojte se zeptat a využít možnost konzultace. Projekt musí být umístěn na pozemcích ve vlastnictví města.

Veškeré informace k postupu, harmonogramu i k pravidlům letošního ročníku najdete na https://rozvijime.prostejov.eu/…022

V sobotu bude spuštěn další ročník participativního rozpočtu!

ilustrační foto

Vy rozhodujete, my financujeme. To je princip PARTICIPATIVNÍHO ROZPOČTU, ve kterém bude město Prostějov pokračovat i v dalším, druhém ročníku. Začíná již 1. 10. 2022!

V předchozím ročníku se ukázalo, že občané Prostějova mají o participaci zájem a chtějí se podílet na rozhodování o budoucnosti města. V loňském roce bylo předloženo celkem 37 občanských návrhů na vylepšení veřejného prostranství a právě se realizují čtyři z nich.

Od začátku října do konce listopadu máte příležitost navrhnout projekt (nebo tři) a pomoci tak vylepšit život v našem městě.

Můžete navrhovat cokoli hmotného, co zlepší život ve městě, a co nemíří do bytového fondu města nebo nepropaguje produkty, služby komerčních subjektů a co bude sloužit občanům města.

Altán v Kolářových sadech přijde na půl milionu

Ilustrační foto Stolařství Svitáček

Zastupitelé budou schvalovat doporučení radních na rozpočtové opatření pro vznik altánu v Kolářových sadech.

Altány jsou dnes opět velmi oblíbeným prvkem parků a školních zahrad. Mohou sloužit nejen k výuce nebo aktivitám školních družin, využívat je může široká veřejnost. Mohou být také cílovou stanicí pro procházky, úkrytem před nenadálým deštěm nebo slunečními paprsky či místem pro odpočinek. Jeho vybudování v Kolářových sadech vychází z loňského projektu participativního rozpočtu Společně rozvíjíme Prostějov.

„Nápad na vybudování altánu se mi od první chvíle líbil a podle výsledků hlasování byli stejného názoru i naši občané,“ říká primátor František Jura.