participativní rozpočet

Na vrahovickém koupališti přibude hrazda. Postaví ji město z participativního rozpočtu

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Námět na vybudování hrazdy na prostějovském koupališti předložil v druhém ročníku participativního rozpočtu Pavel Dopita. Obrátili se na něj zájemci o posilování s tím, že jim něco podobného v Prostějově chybí. Sestava bude obsahovat hrazdu a vlajkovou hrazdu. Prvek musí mít dopadovou plochu, proto součástí bude protipádová pryžová dlažba.

Poslední březnová rada města v roce 2023 schválila všechny projekty 2. ročníku participativního ročníku, které postoupily do hlasování včetně tohoto projektu.  V dubnu 2023 při jednání s předkladatelem projektu bylo dohodnuto zajistit workoutový prvek až na sezónu 2024, aby byl k dispozici zhruba od konce května. 

V roce 2024 bylo v rozpočtu města na akci vyčleněno 100 tis. Kč.  Cenová nabídka od společnosti Clean4you s.r.o. z Hněvotína z března 2024 činí 85 398 Kč včetně DPH.

Hlasování o participativním rozpočtu startuje 1. dubna!

Foto Magistrát města Prostějova

Občané v něm rozhodnou, které z devíti předvybraných projektů budou ve městě realizovány. Hlasování, které je možné elektronicky či prostřednictvím hlasovacího lístku, bude probíhat po celý měsíc.

„Občan může projektům přiřadit až dva kladné hlasy a jeden záporný dle svého uvážení. V rámci participativního rozpočtu se lidé zapojují do rozhodování, co se v jejich okolí vybuduje nebo opraví. Věřím, že díky zájmu občanů se opět podaří zrealizovat ty nejlepší náměty, mezi nimiž jsou například zábavné hřiště s 3D prvky, oprava pítka v Dolní ulici, model města, streetballové hřiště v Okružní ulici, veřejné ohniště s altánem u soutoku v části Vrahovice, modernizace dětského hřiště v ulici J. Suka a další,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Do dubnového hlasování postupuje devět projektů z participativního rozpočtu

Foto rozvijimeprostejov.cz

Statutární město Prostějov ukončilo kontrolu a posouzení projektů participativního rozpočtu. V rámci aktuálního ročníku bylo předloženo 20 občanských projektů, které byly posouzeny z hlediska souladu se Zásadami, koncepcemi a strategickými dokumenty města a z pohledu realizovatelnosti.

Do fáze hlasování PaRo 2023 postupuje 9 námětů (nejvíce z oblasti sportu a aktivního volného času): 

Zábavné hřiště s 3D prvky;

Vydlážděme vyšlapané zkratky – Kostelní;

Model města;

Oprava pítka na ul. Dolní;

Veřejné ohniště s altánem v biocentru U soutoku;

Streetball hřiště Okružní;

Modernizace dětského hřiště J. Suka;

Vodorovné značení na parkovišti na ul. Fanderlíkova;

Oplocení psí loučky u Pivovarského rybníčku ve Vrahovicích.

Pomník manželů Vojáčkových projde renovací. Návrh vzešel z participativního rozpočtu

Foto Magistrát města Prostějova

Rada města schválila rozpočtové opatření ve výši 469.359 Kč na opravu pomníku manželů Vojáčkových.

Rada města schválila rozpočtové opatření ve výši 469.359 Kč na opravu pomníku manželů Vojáčkových.

Třetí ročník Participativního rozpočtu zrealizuje projekty za tři miliony

Foto Magistrát města Prostějova

Fáze podávání projektů byla ukončena. Celkem bylo podáno dvacet, které předložilo čtrnáct obyvatel Prostějova. V průběhu ledna a února 2024 probíhá fáze kontroly projektů, v dubnu rozhodne hlasování veřejnosti o jejich realizaci.

„Pro nápady občanů města máme i pro letošní ročník připraveny 3 miliony korun. Lidé tak mají možnost aktivně se zapojit do rozhodování o části finančních prostředků z rozpočtu města – participativní rozpočet,“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozehnal s tím, že realizováno bude tolik nápadů, kolik se jich svými náklady vejde do celkově vyčleněné částky. Například z minulého ročníku míří k realizaci šest námětů a v prvním ročníku byly podpořeny čtyři, z toho tři jsou plně zrealizovány,“ doplnil Rozehnal. (ber)

Super zábava mezi stromy. Hřiště na Hloučele

Foto prostejov.eu

Námět na akci Super zábava pro děti mezi stromy předložila v rámci 2. ročníku participativního rozpočtu Denisa Vitásková. Vybudováním nového hřiště z přírodních materiálů chce přispět ke zlepšení vyžití dětí od 3 let v lesoparku Hloučela. Pro tento projekt vybrala místo, kde v blízkosti už herní prvky jsou – v blízkosti Bistra Hloučela u Matesů.

Předmětem akce je zhotovení dětského hřiště z dřevěných prvků a lan kolem stromů v lokalitě biokoridoru Hloučela dle návrhu společnosti ACER WOODWAY s.r.o. z Brna. Prvky hřiště budou umístěny nad zemí v bezpečné výšce pro děti od 3 let. Podle informací z radnice ovšem budou prvky umístěny tak, by neškodily stromům, a proto bude proveden dendrologický průzkum.

Lokalita se nachází na okraji aktivní záplavové zóny a není tedy možné použití plnostěnných staveb a domečků. 

Ostrov, model města, cyklostezka, zkratky i 3D hřiště. Známe návrhy participativního rozpočtu!

Foto rozvijimeprostejov.eu

„Vy rozhodujete, my financujeme“, to je princip participativního rozpočtu. Nápad, který může zlepšit Vaše okolí k lepšímu, jste do něj mohli navrhnout od 1. listopadu do 31. prosince. Sešlo se jich celkem dvacet!

A my vám je ve zkratce představíme.

Návrh číslo jedna se týká našeho zámku. Autor Richard Kočí navrhuje zámek zpřístupnit a zahájit v několika etapách postupnou proměnu v důstojné a moderní muzejní sídlo. Umístil by do ní třeba expozici výsadkových a průzkumných jednotek od jejich vzniku až po moderní současnost.

Druhý návrh Richarda Kočího se zaměřil na životní prostředí, potažmo drozdovický rybník. Rád by v něm viděl účelový ostrůvek, kde by vodní ptactvo získalo nové bezpečné místo pro hnízdění a celá lokalita pak na zajímavosti a atraktivitě. .

Další ročník participativního rozpočtu odstartoval!

Foto Magistrát města Prostějova

„Vy rozhodujete, my financujeme“, to je princip participativního rozpočtu. Pokud máte nápad, který může zlepšit Vaše okolí k lepšímu, neváhejte a navrhněte ho do participativního rozpočtu. Možnost máte již dnes, 1. listopadu 2023!

Až do konce prosince můžete navrhovat cokoli hmotného, co zlepší život ve městě, a co nemíří do bytového fondu města nebo nepropaguje produkty, služby komerčních subjektů a co bude sloužit občanům města. Možností je spousta – nové lavičky či dětské hřiště, výsadba zeleně nebo květin. Možností je spousta a je jen na Vás, které projekty budou realizovány.

Pro třetí ročník město Prostějov opět vyčlenilo celkovou částku ve výši 3 miliony korun. Rozpočet na jeden projekt je až milion korun. To znamená, že projektů zrealizuje hned několik.

 

K tabulkám s označením názvů ulic přibydou QR kódy s informacemi o prostějovských osobnostech

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města schválila rozpočtové opatření ve výši 65 tisíc korun na dofinancování jednoho z projektů participativního rozpočtu, kterým jsou informační tabulky o některých prostějovských osobnostech, po nichž jsou pojmenovány ulice.

„Řada prostějovských ulic nese jméno prostějovského rodáka nebo osobnosti, která má blízko k městu Prostějov či okolí. Mnozí tito rodáci upadají do zapomnění a je to nesmírná škoda. Příkladem je třeba MUDr. Mathon – prostějovský lékař, zakladatel prostějovské nemocnice. Realizace v Prostějově je navržena přidáním tabulky s QR kódem k tabulce s názvem ulice, kdy se po načtení zobrazí údaje o dané osobnosti,“ vysvětlil primátor města František Jura.

Projekty participativního rozpočtu 2022 jsou schváleny. Všechny

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města Prostějova schválila projekty participativního rozpočtu, které budou financovány z rezervy participativního rozpočtu.

„Jedná se o projekty: Discgolfové hřiště v Kolářových sadech, Super zábava pro děti mezi stromy, Oprava památníku manželů Vojáčkových, Příprava dopravního opatření ke zvýšení bezpečnosti chodců při přecházení silnice v Martinákově ulici v křižovatce s ulicí Pod Kosířem, Informace o prostějovských osobnostech k tabulkám s označením názvů ulic (viz. ilustrační foto) a Hrazda na koupaliště ve Vrahovicích,“ vyjmenoval náměstek primátora pro stavební a investiční rozvoj Jiří Rozehnal.